Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Αφού στα λέω
Σ αυτά εισαι γίγαντας

1 Like

Σιγά την όμορφη (γούστα βέβαια αυτά). Σαν τη συντρόφισσα παρακάτω δεν έχει :heart_eyes:

1 Like

Δεν πειραζει παιδες εμείς πήραμε 11,7%. :grinning:

Μα από τον Πορτοσάλτε το άκουσα και το μετέφερα εδώ αυτολεξεί.

Φυλάκιση έως 10 έτη και πρόστιμο έως 50 χιλιάδες στον Άχαστο παρακαλώ

Καημένο ζωντανό

Μόνο Αχτσιόγλου ρε :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ατακες φιλων μου απο Ελλαδα ηλικιας, 26 και 30 ετων, των οποιων οι γονεις εχουν λεφτα:

  • Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας σοβαρος να κανει κατι
  • Δεν είναι αυτό, απλώς όντως επί της παρούσης δεν υπάρχει καλύτερη λύση
  • Ο Τσίπρας μας είχε στο γαμησι, που ακούστηκε, να θεσπίσει νόμο να πληρώνει η επιχείρηση λεφτά πριν καν τα βγάλει
  • Ευτυχώς με Κυριάκο οι νεοσυσταθείσες είχαν 4% φορολογία και το 600αρι του φόρου το χρόνο το άφησε απ’ έξω. Επί Κυριάκου παρακαλώ
  • Απλά τον θεωρώ τη λιγότερο κακή επιλογή επί της παρούσης
  • Ο κόσμος πληρώνει βάση πορτοφολιου
  • Οι γονείς μου στεγνωσαν με συριζα, τους γαμησαν στην φορολογια
  • Εμείς παραλίγο να κηρύξουμε πτώχευση ρε στα δωμάτια, είχε και το δάνειο ο πατέρας μου, και είχαμε γαμηθει.
  • Με Μητσοτάκη ανεπνευσαν
  • Και με τις επιστρεπτεες κάναμε και πισίνα στις βίλες και μπορέσαμε να έχουμε έσοδο και τακτοποιήσαμε το θέμα της ρευστότητας
  • Και δεν βρέθηκε ΕΝΑΣ να προτείνει κάτι καλύτερο και βιώσιμο
  • Λάθος, δεν ήσουν Ελλάδα να δεις τι γινόταν επί ΣΥΡΙΖΑ
  • Σε συνδυασμό που πλέον εγώ και τα αδέλφια μου ζουμε με δικα μας χρηματα
  • Καλό όταν ο κωλος μας είναι οκ από μακριά, αλλά Ελλάδα δεν έχεις μυρωδιά.

Εσεις καλα?

4 Likes

Το κακό ξέρεις πιο είναι? Οτι σε κάποια έχουν δίκιο. Προφανώς η προηγούμενη τετραετία παίζει να είναι η χειρότερη κυβέρνηση ολων των εποχων παγκοσμίως αλλά αυτό που θα πληρώνει ο σύριζα μια ζωή ειναι η μη ειλικρίνεια

3 Likes

Δεν έχει νόημα ρε, το μόνο που μετράει είναι τα χρήματα, δεν τους απασχολεί τίποτα άλλο, όλα νομιμοποιήθηκαν, ούτε υποκλοπές, ούτε απευθείας αναθέσεις, ούτε Novartis, ούτε αστυνομική βία, ούτε νεκροί στα σύνορα, ούτε τίποτα.

Δε θα με απασχολήσει καθόλου αν θα τους πάρουν τα σπίτια, αν θα τρώνε από κουπόνια, αν θα πληρώνουν 700€ ενοίκιο, αν θα οδηγούν αμάξι από το 2005, αν θα κάνουν τσιμπούκια να πάρουν ένα χιλιάρικο μισθό, αν θα πληρώνουν 500€ ΔΕΗ, καλά να πάθουν.

11 Likes

Επιχειρηματιες οι ανθρωποι;

1 Like

Γτ το λες αυτό, ο δικός μου περίγυρος ψήφισε, ως επί το πλείστον, ΝΔ. Δυστυχώς, αν και το έκαναν από συμφέρον, δεν θα βολευτούν γτ δεν έχουν τη στόφα του γνήσιου και καλού ορθόδοξου ΤΣΑΤΣΟΥ, γι’ αυτό προβλέπω να μην ξαναψηφίζουν στις επόμενες. Καλά, προφανώς, γνωρίζω και εξαιρέσεις.

Εντάξει ρε συ, αυτό το λες σοβαρό κίνητρο.

3 Likes

Για τους φιλους μου εννοεις και τις οικογενειες τους? Αν ναι, να σου πω οτι διαφωνω. Γιατι για μενα δεν ειναι “δε με απασχολει η φαση” , αλλα οριακα τους το ευχομαι προσωπικα, μπας και καταλαβουν πως ειναι να ζεις μια ζωη οπως την ζει η πλειοψηφια των ανθρωπων στον κοσμο μας. Βρισκω λυπηρο το ποσο υλιστες ειναι πλεον οι περισσοτεροι.

4 Likes

Εμπ1 Έφη και Δόμνα

2 Likes

Τα καλύτερα μυαλά βγαίνουν έξω :yum:

7 Likes

Τουλαχιστον το ΠΑΣΟΚ εχει ωραιο ποσοστο! Απο ολες τις αποψεις.

Καλα αυτο με τον Καραμανλη πρωτο στις Σερρες και με τον Βελοπουλο 3ο στην Θεσσαλονικη πραγματικα με ξεπερναει. Σου ερχεται ιλιγγος αμα τα σκεφτεσαι. Για κατι τετοια δεν συμφωνω με την αποχη. Δεν μπορει η παρουσια αυτων να σου ειναι πιο ευκολη απο το να ψηφισεις κατι χλιαρο για σενα.

3 Likes

Οι περισσοτεροι που ειμαστε εξω δεν ψηφησαμε… Αυτοι κυριως που θελουν να γυρισουν συντομα πισω ειχαν μια διαθεση ψηφου… Οποτε για αυτο και ΝΔ την βλεπεις ανετα… Ακριβως αυτο τι οτι καποιος αμα βγει εξωτερικο ξαφνικα σταματησε να ειναι και βλακας… Εγω εδω Τσεχια αποφευγω με καθε τροπο τους περισοτερους Ελληνες , γιατι αυτος ηταν και ενας σοβαρος λογος που εφυγα… Η τραγικη νοοτροπια , αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικη τοποθετηση… Ειδικα αυτο το πατριδα , θρησκεια , οικογενεια το ακολουθουν ευλαβικα τοσο και εξω που δεν το αντεχω

11 Likes

Μα, παραδοσιακά, οι Έλληνες του εξωτερικού ήταν δεξιοί και πατρίς, θρησκεία, οικογένεια. Τώρα αυτό έχει αλλάξει, αυτοί που φύγαμε στα 10s είμαστε οι περισσότεροι το αντίθετο και βλέπεις τώρα το φαινόμενο οι μισοί να αποφεύγουμε τους άλλους μισούς!

10 Likes

Ερχόμαστε

7 Likes

Btw ζούσα στο Μπρνο από το 2012 μέχρι το 2018.

Κοιτα και εγώ θέλω να γυρίσω κάποια στιγμή προς Ελλάδα αλλά όχι με αυτά τα χάλια και με αυτή τη νοοτροπία. Οπότε ψήφισα με βάση μήπως αλλάξει κατι σε 10 με 15 χρόνια γιατί θέλει χρόνια να αλλάξει μια παγιωμένη νοοτροπία. ,(κατά τα δικά μου γούστα)
.
Μάλλον δεν το βλέπω τελικά. Πάντως είμαι χαρούμενος που είμαι κάτοικος εξωτερικού και δεν ζω στην Ελλάδα

4 Likes