Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Και ξέρετε ποιο είναι το πρόβλημα με το παραπάνω? Δεν μπορεί να πει κανείς τίποτα, για τα επόμενα 4 χρόνια θα έχουν αποκτήσει το δικαίωμα να λένε “μας ψήφισε ο λαός γι’ αυτά που κάναμε, άρα συμφωνεί”.

Σκύβεις το κεφάλι, αποδέχεσαι την ήττα και φεύγεις

12 Likes

Nepotism is inherent with capitalism.
Τόσα σόγια “έξω” προκόβουν και “πάνε καλά”.
Οι δεσμοί αίματος και το “κληρονομείν” στο δικαίωμα να απομυζείς την υπεραξία εργαζομένων είναι ένας (όχι ο μόνος) οργανικός δεσμός του καπιταλισμού με το φεουδαρχικό παρελθόν κλπ.
Στην ημεδαπή η οικογένεια που κυβερνά το εφαρμόζει πιστά.

Dearest @nnnkkk :
Θα διαφοροποιηθώ μόνο στην αποδοχή της ήττας.
Η ήττα του ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι ήττα του ελληνικού λαού. Ο κοσμάκης δεν έχει λόγο να θρηνεί επειδή ο ΣΥΡΙΖΑ περνάει κρίση. Ο κοσμάκης ζει το δικό του δράμα κάθε μέρα, θρηνεί όταν χάνονται άνθρωποι για το τίποτα επειδή στην Ελλάδα 2.0 τρένα συγκρούονται μετωπικά. Πού ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ τότε, πχ?

Ουσιαστική ήττα ενός πλειοψηφικού τμήματος του πληθυσμού ήταν το α’ εξάμηνο 2015. Ψήφισαν κυβέρνηση για να “σκίσει μνημόνια”, ψήφισαν μετά και δημοψήφισμα για να δοθεί carte blanche πολιτικής δράσης, και προέκυψε merkel’s toyboy, τρίτο μνημόνιο και η μεγαλύτερη κωλοτούμπα των τελευταίων δεκαετιών.
Αυτό, μεταξύ άλλων, φαίνεται πως δεν έχει ξεχαστεί. Θα ήθελε μάλλον ο ΣΥΡΙΖΑ ή η ηγεσία του να έχει ξεχαστεί. Αλλά δεν. Νομίζω δεν έχουν ακόμα καταλάβει τι έχουν κάνει και κυρίως τι δεν έχουν κάνει.

Να το θέσω αλλιώς - ο πληθυσμός των εργαζομένων , ανέργων, φοιτητών, “χάνει” κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε στιγμή που υπάρχει σε ένα σύστημα-ζόμπι-τραγέλαφο. Αυτό δεν συνιστά ήττα, δεν έχει τίποτα τελεσιδικήσει. The game is on. Και είναι unfair, άνισο, αλλά κερδίζεται. Έχει κερδηθεί και θα ξανα-κερδηθεί.

Και καιρός είναι, όσοι νόμισαν ότι σε ανύπαρκτη αντιπολίτευση ή σε αντιπολίτευση-χομπιστών θα έβρισκαν “φωνή” , εν όψει του νέου γύρου, να σκεφτούν καλά ποιος έκανε την μοναδική ενεργό μάχιμη και με κόστος αντιπολίτευση στην μητσοτακειάδα και να πράξουν ανάλογα και υπεύθυνα. Πριν κάνουμε κριτική στον “συντηρητικό λαουτζίκο” (που το δέχομαι και έχει πλείστες συζητήσεις να γίνουν, ο εν Αρχηγώ σύντροφος @jonkyr έθεσε ωραία ζητήματα) ας δούμε και εμείς - μήπως ψηφίσαμε μερκελομπόηδες, ανορθόγραφους ερασιτέχνες του εξω-κοινοβολευτικού “μαγαζάκι-γωνία” ή “μερακλήδες” που κάνουν το κομμάτι τους?

Μήπως το 1984 δεν ψηφίσαμε Hail to England και Sign of the Hammer για δύο πρώτες θέσεις ως οφείλαμε? Γιατί να είναι ουτοπικό? Οι συνθήκες ήταν ώριμες.

Σε τρεις εβδομάδες που πάμε για εκλογές, θα είμαστε στο 1992.
Ο Θρίαμβος του Ατσαλιού είναι στα χέρια σας.
You, the people, hold the Fate in your hands.
“The stars and their numbers foretold of this time”.

5 Likes

Στα παπάκια μου ο ΣΥΡΙΖΑ πραγματικά. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να στηρίξω τις θέσεις μου και τι πιστεύω. Ψήφισα πρώτη (και τελευταία) φορά ΣΥΡΙΖΑ μετά το οχι (αν θεωρείται ψήφος ΣΥΡΙΖΑ) με μόνο γνώμονα αυτό το δικαιοσύνη παντού. Για όλα αυτά που γίνονται σε επίπεδο δημοκρατίας, να τους έσκιζαν και εκεί θα έκρινα αν έκανα καλά ή όχι. Αυτά είναι ανεξάρτητα από το τι κάνω σε ατομικό επίπεδο (γι’ αυτό ρώταγα και χθες "εσύ τι έκανες σε ατομικό επίπεδο τον pao1979) ή πως αντιλαμβάνομαι την πολιτική δράση.

Η ήττα που λέω και το σκύψιμο του κεφαλιού, έχει να κάνει με τον κοινωνικό περίγυρο μου. Προφανώς δεν έχουν καμία σχέση αυτά που πιστεύω εγώ, με αυτά που πιστεύουν οι συμπολίτες μας, με τα αποτελέσματα που βλέπω, πες το ΝΔ, πες το ΠΑΣΟΚ, πες το ΝΙΚΗ ή πες το 500k παλιότερα ΧΑ. Προσωπικά έφυγα και το 2020, αλλά έκατσε ο κορονοιός και γύρισα. Δε με απασχολεί ποιος έχει δίκιο και ποιος έχει άδικο, πιστεύω στην έννοια της δημοκρατίας (γενικά), άρα υπάρχει ένα σημείο που για μένα σημαίνει ήττα και αυτό ήταν χθες.

Δεν υπάρχουν πολλά να πεις, αυτό θέλει ο ελληνικός λαός, όπως έστρωσαν να κοιμηθούν, δεν είμαι υπεύθυνος για το προσωπικό δράμα του καθενός, ούτε να του δώσω να καταλάβει πως κάποιοι λόγοι πολύ συγκεκριμένοι τόσα χρόνια φέρνουν αυτό το προσωπικό δράμα. Το παρακάτω είναι ένα quote πολύ πριν μπεις στο forum.

Και το παρακάτω ένα quote πριν από λίγο καιρό.

Γι 'αυτό και για μένα είναι ήττα σαν επιστέγασμα των τελευταίων 15 χρόνων (πες το Τσίπρα, πες το ΚΚΕ, πες το όπως θες), και σαν κερασάκι στην τούρτα, σε 4 χρόνια θα κοιτάνε να ψηφίσουν κατά πάσα πιθανότητα ΠΑΣΟΚ για “να φύγει η ΝΔ”. Άρα που καταλήγουμε με απλά συμπεράσματα? Δεν απασχολούν τον κόσμο αυτά τα πράγματα και καλά κάνουν. Πραγματικά στα παπάκια μου για ό,τι γίνει αφού αυτό θέλουν, αντιλαμβάνομαι πως είμαι μειοψηφία και το σέβομαι.

10 Likes

Μιας και το ανέφερες, εν τω μεταξύ ήδη το ΠΑΣΟΚ επαναφέρει αυτό το σύνθημα εν όψει του νέου γύρου. Ορέγονται την επαναφορά του “δοκιμασμένου” διπόλου της αστικής διαχείρισης, πράγμα βέβαια αδύνατον αλλά αυτή την μπαλίτσα ξέρουν, αυτήν νομίζουν ότι μπορούν να ξαναπαίξουν. Δεν είμαστε πια όμως στο αφήγημα της “γίναμε ΟΝΕ/μπαίνουμε στο ευρώ/γιούπι Ευρώπη/we are the beautiful people”. Πάνε αυτά.

Σαφή και ενδιαφέροντα τα όσα επισημαίνεις. Δεν θεώρησα ότι είσαι ΣΥΡΙΖΑ, ούτε έχει σημασία αν ψήφισες ή όχι συριζα τότε ή τώρα, θέτω κάποιες συνολικότερες σκέψεις επ αφορμή παρατηρήσεών σου που δίνουν τροφή για σκέψη. Η δική μου παρατήρηση αφορά πιο πολύ στην ανάγκη μίας αντικειμενικής, μακροσκοπικής περιγραφής. Και να είναι context-aware, όταν και όπου αποφασίσει να κάνει zoom-in στα επιμέρους του κάδρου, χωρίς ποτέ να ξεχνά πως κάθε ψηφίδα ανήκει οργανικά στο ενιαίο όλον. Και πως αυτό δεν είναι φωτογραφία, αλλά κίνηση, διαλεκτική, μη-γραμμική, ασυνεχής. I ain’t taking credit for this, ο Ουλιάνοφ το περιέγραψε μια χαρά στα Φιλοσοφικά τετράδια.

3 Likes

Προσθετω τη λεπτομερεια που δεν θυμαμαι να τονιστηκε πολυ στην συζητηση: για τουλαχιστον εναν χρονο, η κουβεντα αφορα το “ποσο ποναει η τσεπη μου”. Το κινητρο για εναν μεσο πολιτη, οπως εγω τουλαχιστον το αντιλαμβανομαι στις καθημερινες συζητησεις μου, ειναι η τσεπη. Αν δεν εχει ο ιδιος λεφτα, δεν τον νοιαζει ουτε ο μεταναστης, ουτε ο απεργος, ουτε κανεις. Υπαρχουν συγκλονιστικα περιστατικα οπως το Ματι ή τα Τεμπη, που επηρεαζουν ψυχολογικα την κοινωνια (aka, εκλογικο σωμα). Στο Ματι αλλαξε τη ροη των εκλογων. Στα Τεμπη οχι.

Το 2018 δεν ημουν Ελλαδα, οποτε ισως κανω λαθος, αλλα η οικονομικη κριση που βιωσαμε φετος ηταν πιο αμεση στην τσεπη ολων λογω ακριβειας και πληθωρισμου. Συνεπως, νομιζω οτι τα Τεμπη περασαν σε δευτερη μοιρα και ο κοσμος ψηφισε ΝΔ. Για τα pass; Επειδη ελπιζει οτι θα βελτιωθει κατι; Επειδη τους θεωρει ικανους; Ή ανικανους τους αλλους; Δεν εχει σημασια, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

4 Likes

Φυσικά και είμαστε από τις πλέον συντηριτικές χώρες της Ευρώπης, φυσικά και δεν υπήρξε ποτέ αριστερή κυβέρνηση, ανέκαθεν ήμαστε και είμαστε ό,τι αρπάξει ο κώλος μας. Και επί ΠΑΣΟΚ αυτό ήμαστε, βέβαια τότε υπήρχε πολύ μέλλον ακόμα μέχρι να σκάσει η φούσκα. Ο δεξιός ψηφοφόρος δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις, βλέπει μπλε και το ρίχνει. Ακόμα και οι αντιΜητσοτακικοί δεν υπάρχει περίπτωση να μην το έριχναν στη ΝΔ. Υπάρχει συσπείρωση στη μεγάλη φαντασίωση μια μέρα να γίνουν δισεκατομμυριούχοι ή απλά ακόμα τους αρκεί ένα 20άρικο το μήνα για να ψωνίζουν στο σούπερ μάρκετ. Να τους πείσει ποιος άλλος και γιατί; Ο αριστερός ψηφοφόρος συνήθως ψηφίζει συνειδητά, για αυτό και υπάρχει τόσος μεγάλος διαχωρισμός σε διαφορετικά κόμματα, αλλά και δε συγχωρεί εύκολα όποιον τον προδώσει. Το 20% είναι συντρηπτική ήττα, ο Αλέξης έγινε Αλέκος μάλλον. Μεγάλο κρίμα από τη μία, κυρίως γιατι αποδεικνύεται τρομακτικά ότι δεν υπάρχει σοβαρή αντιπολίτευση στη χώρα, αλλά από την άλλη δεν υπάρχει και σοβαρό αντίβαρο για να συσπειρώσει και να νικήσει ακόμα και τον καθυστερημένο γιο της βασιλικής οικογένειας με το τεράστιο επίθετο. Εδώ βάφτηκε η Κρήτη μπλε, τι να λέμε τώρα. Και η αποχή καλά κρατεί βέβαια, μας περιμένουν οι παραλίες μετά και τα “μητσοτάκη γαμιέσαι”. Γαμώ τις ιδεολογίες το “δε με εκφράζει κανένας” - οκ, φάε στον πάτο σου τον Άδωνι και τον Χατζηδάκη (υπουργός εργασίας με 0 ένσημα μάγκες μου) να παίζουν μπαλίτσα μόνοι τους και να μας γαμάνε τις κωλοτρυπίδες ξεδιάντροπα. Οι δεξιοί ψηφίσαν ΟΛΟΙ. Δεν εξηγείται διαφορετικά το σχεδόν 41% της ΝΔ.

Βέβαια βλέπεις ότι όλη η Ευρώπη στα ίδια σκατά κινείται πολιτικά, με μόνο παρήγορο για εκείνους ότι έχουν κράτη με σοβαρές δομές, οργανωμένα εδώ και αιώνες βασισμένα κυρίως στη συνεργατικότητα μεταξύ των πολιτών, οπότε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τα κράτη πάνε μπροστά. Εδώ είμαστε ξέφραγκο αμπέλι, ανοργάνωτοι και ο καθένας για την πάρτη του, μαθημένοι στη γαμημένη ρουσφετολογία. Η πλέμπα είναι ερωτοχτυπημένη με τον πλούτο των βασιλιάδων και των εφοπλιστών, θεωρεί καθήκον της να προστατεύσει τα δικά τους κλεμμένα κεκτημένα από τη δική της ανήλιαγη μοίρα. Τώρα ειδικά, ετοιμαστείτε για ιδιωτικοποιήσεις των πάντων, με τη σφραγίδα του λαού. Πρόσω ολοταχώς για το καλύτερο ευήλιο τουριστικό θέρετρο της πλούσιας Ευρώπης. Αμφιβάλλω αν τελικά υπάρχει αισιόδοξο μέλλον σε αυτόν το τόπο.

13 Likes

Υπήρξε μία περιρρέουσα ατμόσφαιρα ότι τα ψίχουλα του Μητσοτάκη είναι πιο “αληθινά” από τις αερολογίες του Τσίπρα. Αυτό ενισχύθηκε από την “υπόνοια κρυφής ατζέντας” μετά την απίστευτη δήλωση Κατρούγκαλου. Στα μήντια της μητσοτακειάδας και λίστας Πέτσα, σίγουρα αποτέλεσε “ισχυρό χαρτί”. Σε ποιο βαθμό επηρέασε την όποια τελική ψήφο, hard to tell obviously, but it was “there”.

2 Likes

Ας το δούμε αξελερεσιονιστικά. Οι συνθήκες ωριμάζουν ταχύτερα έτσι.

2 Likes

“Συνθηκες” για τι ομως; Εγω βλεπω να ωριμαζουν οι συνθηκες για ιδιωτικη υγεια και παιδεια, τπτ αλλο.

2 Likes

Φοβάμαι μην γίνει όπως με κάτι μπανάνες που τις άνοιξα κιτρινοροδαλές και τις βρήκα μέσα σάπιες

2 Likes

Be quick or be dead.

Χρόνια τώρα, όμως. Τέλος πάντων, καθένα με τις αναλύσεις και την οπτική του.

Τεχνητά ψευτοδιλήμματα αγαπητέ.

2 Likes

Είναι δήλωση προτίμησης στον δικομματισμό του φόρουμ, αυτό;

2 Likes

In either case, προβλέπεται να γίνει “της μπανάνας”.
Κοίτα να δεις που μας βγήκε all-inclusive.
Τώρα δικαιώνονται οι Velvet Underground.
Μπράβο σας, με τις αναλύσεις σας με έχετε εγκλωβίσει σε αυτό το νήμα, θα πάει βράδυ και θα παρακαλάω τον @anhydriis για “παράτα της επόμενης (μετεκλογικής) μέρας” και θα μου λέει
“φάε μία μπανάνα”.

And I hate bananas.

3 Likes

Στη θέση σου θα κρατούσα μικρό καλάθι.

Ακόμα;

3 Likes

Ξέρω 'γω… ας πούμε ότι η ιστορία κάνει κύκλους.

Hope is an Alpha Bitch that’s hard to kill, and harder to resist.

Προσωπικά, αν κ ακουω κ νομιζω πως κατανοω πληρως την οπτικη κ την απαισιοδοξια των παιδιων παραπανω, κ χωρίς καμια διάθεση να δικαιωσω την απολογητικη γραμμή του ΣΥΡΙΖΑ κ την τεράστια κ δεδομένη αποτυχια τους (πραγμα απολυτα λογικο, κατά την γνώμη μου, για μια τόσο ανυπαρκτη αντιπολιτευση σε μια τόσο ΑΙΣΧΡΗ κυβέρνηση), η αληθεια ειναι πως κάποια πράγματα τα βλέπω αρκετά διαφορετικά κ ως προς τα echo chambers κ ως προς το τι είναι αυτό που συνέβη χθες.

Αρχικά, επειδή μας ζάλισαν τ αρχιδια τα λατρεμένα μήντια, για τον μπλε τον Χάρτη, κ τον θρίαμβο του Νταρθ Κουλη, η αλήθεια είναι πως με μια ΑΠΟΧΗ του υψους 39,81, το διαβόητο 41% της Νέας Δημοκρατίας, δεν είναι παρά 24,8%, επί του συνόλου του εκλογικού σώματος.

Εντάξει, το ανεκδιηγητο κ γραφικο Πασοκ του Ανδρουλάκη ειναι πλεον μια (εντελως καιροσκοπικη) κατηγορία μονο του.

Απο κει κ περα, το συνολο των κομμάτων που φλερτάρουν με την (ακρο)δεξιά,
συμπεριλαμβανομένων όλων των ψεκασμένων, κρυφοεθνικ μικροσχηματισμών, που λόγω απαγόρευσης του Κασιδιάρη κ του Μπογδάνου, ως δια μαγείας, αυξήθηκαν σαν τα μανιτάρια μετά από βροχη, συγκεντρωνουν, μαζι με τον Κουλη κ το παρεακι του, το 52,21% από ΟΣΟΥΣ ψήφισαν, κ ΟΧΙ από το συνολο του εκλογικού σώματος.

Επί του συνόλου, όλη η ελληνική δεξιά, όπως αυτή αποτυπωθηκε στις χθεσινές εκλογές, φτάνει το 31,8% του εκλογικού σώματος.

Κι ακόμα κι αν δεχτω ότι ένα μέρος των όσων απείχαν κουβαλούν τα ίδια μυαλά με αυτό το 31,8%, κ παλι δεν προκυπτει από πουθενά ότι αυτό το μέρος αποτελεί την πλειοψηφία.

Ειδικά αν αναλογιστούμε την οποιουδήποτε είδους αριστερό/ολοιιδιοιειναι/νεοταξίτοφοβια που δερνει πολλους από αυτούς, οι πιθανοτητες να μην ψήφισαν, ΔΕΝ είναι μεγάλη.

Καταλήγω λοιπόν στο εξής απλό συμπερασμα, όσο αιρετικό κι αν ακουγεται:

Ολη αυτή η διαβόητη μπλε Ελλάδα είναι το 30, αντε βαριά 35 % του εκλογικού σώματος.

Πάντα υπήρχαν αυτοί οι τυποι, κ παντα ζουσαν ανάμεσά μας.
Ωστόσο, προσωπικα, ποτε δεν μπορουσα να δεχτώ ότι είναι η πλειοψηφία, κ guess what:

ΟΥΤΕ Κ ΤΩΡΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.

Δεν μπορω να ξέρω ποιο ειναι το echo chamber στο οποίο είχε βυθιστεί ο ΣΥΡΙΖΑ, μιας που στεκω τόσο πιο αριστερά από αυτόν που δεν μπόρεσα να κατανοήσω καν τι ακριβώς υποτίθεται ότι ήταν αυτό που προσπαθησε να κανει σ αυτες τις εκλογές.

Ωστόσο, ένα καθαροτατο echo chamber που βλέπω εγώ μια χαρά ανήκει στον Κουλη κ την παρεα του.

Το πως αυτο το echo chamber καταλήγει να γίνεται επιβεβλημένη πραγματικότητα όλων μας είναι μια άλλη ιστορία (θεσμικη κ οχι μονο).

Από κει που στεκω εγώ, κ βλέποντας την καθημερινότητα όλων όσων τυχαίνει να γνωρίζω στην προσωπικη μου ζωή, κ οχι μονο, ΦΥΣΙΚΑ κ εχουμε ακροδεξιά Χουντα, με επίφαση δημοκρατικων διαδικασιων, την τελευταία τετραετία.

Κ όχι, δεν χρησιμοποίω καθόλου επιπόλαια τον χαρακτηρισμο, ουτε αγνοω τις διαστάσεις κ τις αποχρώσεις του (δεν θα μπορουσα κιόλας, με βάση τα όσα περασαν πολλοι δικοί μου άνθρωποι κατα τη διάρκεια της επταετίας του Παπαδοπουλου κ λοιπών Χουντικων).

Δεν ξερω αν αυτη μου η τοποθέτηση μπορεί να θεωρηθεί επίσης ως καποιου είδους echo chamber.

Η αλήθεια ,όμως, ειναι πως οποίος δεν έχει διαπιστώσει τις πρακτικες διαστάσεις της Κυβέρνησης Μητσοτάκη, ειδικά μεσω της αστυνομοκρατιας που κυριαρχεί πληρως, ήδη από το καλοκαίρι του 19, μάλλον δεν έχει ιδιαίτερα συνολική εικόνα σχετικά με το τι πραγματικά συμβαίνει στους δρόμους αυτής της χώρας τα τελευταία τέσσερα χρόνια.

Προφανώς το ότι στέκομαι στην τελευταία τετραετία, δεν αποτελεί ξέπλυμα των όσων αδιανόητων συνέβαιναν νωρίτερα (ειδικά επί Σαμαρά αλλά κ πιο πισω).

Όλοι όσοι ζουμε σ αυτη την χώρα κ αν δεν αιθεροβατουμε όντως σε δικά μας βολεμένα echo chambers, είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε, ότι από την δολοφονία Γρηγορόπουλου κ περα ξηλωθηκε κ το τελευταίο παραπετασμα της οποιας απολιτικ ψευδοκανονικοτητας επικρατουσε μέχρι τότε σ αυτη την χώρα μεταπολιτευτικά.

Αλλά αυτό που συμβαίνει τα τελευταία τέσσερα χρόνια αποτελεί τερματισμό άλλου επιπέδου.

Το χθεσινό εκλογικο αποτέλεσμα αποτελεί μια επίφαση νομιμοποίησης αυτής της Χουντικης Συνθήκης.
Κ τιποτα παραπανω.

Οπότε προσωπικα, θα διατηρήσω τις οποίες δυνάμεις μου εχουν απομείνει, αλλά κ τα συναισθήματα απελπισίας, για όσα έρχονται κ μας περιμενουν, κ για τα πληγματα που θα δεχτουν τα αγαπημένα μου προσωπα, αλλά κ πολλοι ανθρωποι που, αν κ δεν γνωρίζω, ξέρω πως θα πληγουν σφόδρα.

Αντε, κ καλη μας δυναμη.

9 Likes

Ας πρόσεχε το εκλογικό σώμα.

11 Likes

Αυτο που αφαιρουμε την αποχη, λες και αυτοι που δεν ψηφισαν θα ψηφιζαν ολοι αυτο που θα θελαμε εμεις ειναι τεραστιο λογικο σφαλμα. Επισης ας ψηφιζαν, κανεις δεν τους φταιει, με το να μην ψηφισουν επελεξαν να αφησουν σε αυτους που ψηφισαν το δικαιωμα να αποφασισουν για αυτους. Καληνυχτα και φιλακια, χρυσωματα χαπιων τυπου “ο Κουλης εχει μονο το 25% του πραγματικου πληθυσμου” εμενα μου ακουγονται παρηγορια στον αρρωστο.

Εδω επισης να αναρωτηθω, 6 εκατομμυρια ψηφισαν επι 9.5+ εκατομμυριων εγγεγραμμενων. Το νουμερο γιατι ειναι τοσο ψηλο? Πιανουμε και τους 0-17 στους εγγεγραμμενους? Τους παππουδες 90+? Τους ανθρωπους που εινια κατακοιτοι και δεν μπορουν να ψηφισουν. Θελω να πω οτι και αυτο το 40% αποχη πλαστο μου ακουγεται, αλλα οπως και να εχει δεν εχει καμια σημασια.

9 Likes

Ακριβως αυτο ηθελα να τονισω. Βεβαια προλαβε ο @Ironman1 να γραψει οτι

αλλα δεν ειναι υποχωρηση να το δεχτεις. Διοτι απλως ΟΦΕΙΛΕΙΣ να το δεχτεις, καθως στατιστικα ειναι αδυνατον να μην συμβαινει. Ειδαλλως με την ιδια σκεψη, το συμπερασμα οτι “δεν προκυπτει από πουθενά ότι αυτό το μέρος αποτελεί την πλειοψηφία” αντιστρεφεται και γινεται “δεν προκυπτει από πουθενά ότι αυτό το μέρος ΔΕΝ αποτελεί την πλειοψηφία”.

Σε δευτερο επιπεδο, μπορουμε να υποθεσουμε οτι το 55-60% των Ελληνων ΔΕΝ ψηφιζουν δεξια. Αυτο δεν σημαινει επισης οτι ψηφιζουν αριστερα. Μπορει απλως να μην ψηφιζουν τπτ, να ειναι απολιτικ, να θελουν χουντα, βασιλια ή ο,τιδηποτε αλλο τους κατεβει στο κεφαλι. Θελω να πω οτι ειναι εξαιρετικα βολικο να βλεπουμε οτι “τελικα ισως ειμαστε περισσοτεροι οι αριστεροι”, αλλα στην πραξη δεν εχει τεραστια σημασια.

Αν στην αριστερα βαλουμε τους “οχι-δεξιους”, τοτε πιθανως βγαινουν εντελως λαθος συμπερασματα. Σαπακια τυπου Χρυσοχοΐδη, Λοβερδου, Βενιζελου κλπ, δεν νομιζω οτι τους χρεωνει κανεις στους αριστερους (σημερα τουλαχιστον), επειδη δεν ειναι ΝΔ ή Κασιδιαρηδες.

Bottom line, νομιζω οτι απλως πρεπει να κοιταξουμε τι ψηφισε το τμημα του εκλογικου σωματος που πηγε στην καλπη. Αν η μανα μου ψηφιζε Τσιπρα ή Κουτσουμπα ή Ανδρουλακη, αλλα δεν πηγε στο χωριο (ισχυει) τοτε δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη αξια η αριστεροσυνη της (λεμε τωρα, με Συριζα και ΠΑΣΟΚ ποσο αριστερα να στριψει κι αυτη η καημενη;).

Υ.Σ.: Ειδα κι εγω 10 εκατομμυρια εκλογικο σωμα και αληθεια το εχασα λιγο. Τοσοι πολλοι ψηφιζουν σε αυτην την χωρα;

6 Likes