Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Μακάρι να δώσει την μάχη και να νικήσει. Το έχω ζήσει από συγγενή μου… Ανυπόφορο και βασανιστικό… Τελικά τα κατάφερε. Μακριά από κάθε άνθρωπο αυτή η αρρώστια

2 Likes

Αν έγινε μετάσταση ξαναλέω.
Όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο στον καρκίνο και αν μιλάμε και για τον συγκεκριμένο καρκίνο, όλοι ξέρουμε ότι τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και λογικά μη αναστρέψιμα.

Εννοείται μακάρι να βγει νικήτρια και να υπάρξει βελτίωση αλλά ξέρουμε και πως έχουν αυτά τα πράγματα συνήθως.

2 Likes

Παντως είναι φοβερή σύμπτωση ότι μετά από μεγάλες καταστροφές και δυσκολίες για την κυβέρνηση εμφανίζονται δημοσιεύματα για το Μάτι.
Δε λέω ορθώς δεν ξεχνιέται και πρέπει να συνεχίσει η έρευνα αλλα είναι λίγο περίεργο.
Παντως και με το Μάτι αν τα πιο τρανταχτά ονόματα που ακούγονται είναι ο Ψινακης και η Δουρου από το (λεμε τωρα) πολιτικο σύστημα το μαχαίρι έφτασε στο κόκκαλο άλλη μια φορά.

This Thread = καφενείο προχώ χωριού.

Είναι βέβαιο ότι και αυτή τη μάχη, που ίσως είναι πιο σημαντική από τις άλλες της πολιτικής, θα την κερδίσει.

Τι να πρωτοσχολιάσεις σε αυτή την πρόταση.

4 Likes

Όταν νομίζεις οτι με το “ισως” ακούγεσαι πιο fancy

15 Likes

Αδιανόητο βίντεο :joy:

4 Likes

δεν υπαρχει… :joy: :joy: :joy:

1 Like

Λείπουν όμως τα σσσοκολατάκια της Ντόρας.

Πάρ’ τα :stuck_out_tongue: :smile:

5 Likes

Κοίτα, αν η συζήτηση είναι το με ποια κριτήρια ψηφίζουν οι συνταξιούχοι θα πρέπει να δούμε την κατάσταση από τη δική τους ματιά. Δε συζητάμε το αν έχουν δίκιο ή όχι. Συζητάμε το πως βιώνουν αυτοί την διαχείριση της κρίσης και προφανώς δε τη βιώνουν με τον ίδιο τρόπο με εμάς. Σαφώς ισχύει ΚΑΙ η ανάποδη λογική αλλά αυτό που μου περιγράφεις είναι νομίζω μέσα από τα μάτια κάποιου αρκετά νεότερου.

Τώρα τα περί “δημιούργησαν την κατάσταση” οι συνταξιούχοι και “το μέλλον τους καταπατήθηκε” για τη δική μας γενιά δε με βρίσκουν σύμφωνο. Οι τωρινοί συνταξιούχοι γεννήθηκαν πριν το 1955, δηλαδή μέσα στην Κατοχή ή στον Εμφύλιο ή στα πρώτα μετεμφυλιακά χρόνια. Πολλοί ήταν εσωτερικοί πρόσφυγες, ορφανά, με γονείς που κυνηγήθηκαν για πολιτικές πεποιθήσεις ή και δούλευαν από μικρή ηλικία (και είχαν 50+ χρόνια εργασίας όταν βγήκαν στη σύνταξη). Υπάρχει λόγος που αυτή η γενιά είναι πιο κοντή από τη δική μας: δεν είχαν αρκετό φαγητό για τα μωρά. Η κάθε γενιά έχει τα δικά της προβλήματα. Δεν υπάρχει λόγος να μπαίνουν στο ζύγι. Εσύ κι εγώ τελειώσαμε το σχολείο που οι συνταξιούχοι χρηματοδότησαν, σπουδάσαμε δωρεάν σε πανεπιστήμιο, έχουμε επαγγελματικές και μισθολογικές φιλοδοξίες που αυτοί μας επέτρεψαν να φανταστούμε πως είναι δυνατόν, κ.α.

1 Like

Για ποιους μιλάς ακριβώς;

Για τη γενιά την τωρινή που είναι η πρώτη που έχει βιώσει κατρακύλα στο βιοτικό της επίπεδο;

Για την προηγούμενη γενιά, της οποίας το 48% βασίζεται στην οικονομική στήριξη από συγγενείς/γονείς/παππούδες για να τα βγάλει πέρα; (έβαλα αυτό το link αλλά υπάρχει και εδώ για όποιον θέλει να δώσει κλικ σε ΠΘ).

Εκτός κι αν είσαι στη γενιά 40-45+ και εξασφαλίστηκες επαγγελματικά, κάμποσα χρόνια πριν το 2009.

Ας μας απαντήσουν και οι υπόλοιποι του φόρουμ αλλά εμένα κανένας γονιός δε μου επέτρεψε να φανταστώ πως θα έχω καλύτερες μισθολογικές κι επαγγελματικές φιλοδοξίες απ αυτόν. Για την ακρίβεια στην αρχή της επαγγελματικής μου καριέρας, το να φτάσω το μισθολογικό (σε αναγωγή με τα σημερινά δεδομένα) επίπεδο των γονιών μου (πόσο μάλλον την ποιότητα ζωής που είχαν ως εκπαιδευτικοί -> ωράρια, διακοπές και σύνταξη γύρω στα 60) φαινόταν ως ουτοπία στην Ελλάδα της μερικής απασχόλησης με (σχεδόν) άσχετο αντικείμενο με τα πτυχία μου.

Έπρεπε να πάρω την απόφαση να μεταναστεύσω για να αποκτήσω καλύτερες συνθήκες. Και ναι, υπάρχει συσχετισμός με τις συνθήκες που βίωσα, τις αποφάσεις που πήρα και τον “γερασμένο” πληθυσμός της χώρας και το πως ψηφίζει.

11 Likes

Ναι ας κάνουμε και άγαλμα στον Άγιο Μπούμερ.

Τι γράφεις πρωί πρωί

1 Like

Επαγγελματικές και μισθολογικές φιλοδοξίες στη σημερινή Ελλάδα; Γι’ αυτό έχει φύγει έξω για να φτιάξει τη ζωή του ένα καλό κομμάτι των 25-40;

3 Likes

Την φράση “δεν χρειάζεται να μπαίνουν στο ζύγι” γιατί την προσπερνάς; Αυτή είναι η βασική μου θέση, όχι η φράση που απομόνωσες. Αλλά ναι, εσύ τώρα ήσουν δυσαρεστημένος στην Ελλάδα γιατί έχεις “επαγγελματικές και μισθολογικές φιλοδοξίες που αυτοί [δηλαδή η γενιά των γονιών μας και πριν] μας επέτρεψαν να φανταστούμε πως είναι δυνατόν”. Μόνος σου το λες. Αυτή είναι η φιλοδοξία σου και ας μη το θεωρούσες δυνατό στην Ελλάδα. Δεν είπα πως έχουμε καλύτερες συνθήκες από αυτούς αλλά πως έχουμε υψηλότερες φιλοδοξίες από ότι αν δεν υπήρχαν αυτοί. Αν οι γονείς σου δεν είχαν τις συνθήκες που είχαν, ίσως να ήσουν ευχαριστημένος στην Ελλάδα με τις ίδιες συνθήκες που τώρα δε σε ικανοποιούσαν.

@pantelis79 η πλειοψηφία όσων φύγαμε μάλλον δεν ψήφισε για να φαίνονται στο εκλογικό αποτέλεσμα. Αυτοί είμαστε σίγουρα underepresented.

Επειδή λοιπόν υπήρχαν χειρότερες συνθήκες παλιότερα, καλύτερα να μην παραπονιόμαστε, γιατί δεν θα κοιτάμε πως θα έχουμε καλύτερο μέλλον, αλλά ότι παλιά είχαν χουντα/πόλεμο/δεν είχαν ρεύμα κλπ.
Γενικά fuck me λογική, παράδοση όπλων, αποδοχή της “πραγματικότητας”, χαμηλά το κεφάλι, δουλειά έστω και part time με 400 ευρώ (δεν ήθελα να γράψω 3και60 γιατί θα πούν και γραφικό).
Καλά τα πάμε.

8 Likes
2 Likes

Ε, καλά…Η συγκεκριμένη είπε ψέματα σε εκπομπή του Σκάι… Σιγά το παράξενο…Σε προστατευμένο περιβάλλον μπορείς να πεις ό,τι ηλιθιότητα θες…

2 Likes