Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Κίπλινγκ εσύ; Υποτίθεται ότι αυτό το επιχείρημα τώρα μπορεί να σταθεί σε σοβαρή συζήτηση;

Ο κάθε νέος ονειρεύεται κι έχει φιλοδοξίες να έχει μια αξιοπρεπή κι ανεξάρτητη οικονομικά διαβίωση, με έναν μισθό που ανταποκρίνεται στις ικανότητες/δεξιοτεχνίες του και είναι δίκαιος κοινωνικά. Αυτό πρέπει να θεωρείται δεδομένο. Παγκοσμίως. Δε χρειάζεται να “ξεκινάς” τη ζωή σου από ένα συγκεκριμένο επίπεδο για να έχεις φιλοδοξίες (όχι προοπτικές!) για καλύτερο μέλλον στη ζωή σου, καλύτερο απ αυτό των γονιών σου (Γιάννη από τα Σεπόλια, τ ακούς;)

Το ότι κάποιος μπορεί να έχει φιλοδοξίες επειδή η προηγούμενη γενιά του άφησε παρακαταθήκη (ενώ ο κατατρεγμένος/φτωχός δεν έχει δικαίωμα δλδ;) εμένα μου βγάζει τίγκα συντηρητισμό, οικογενειοκρατία κι όπως έλεγε και μια ψυχή:

Σκέφτομαι όμως και το νέο παιδί, στο Περιστέρι. Που είναι 20 χρονών και θέλει να πάει σε μια τεχνική σχολή. Και θέλει να έχει μια καλή επαγγελματική εκπαίδευση και να βρει αύριο δουλειά ως ψυκτικός ή ως ένα παιδί που μπορεί να επισκευάζει ανελκυστήρες…

που δένει ωραία με όλα αυτά που διαδραματίζονται στην Ελλάδα του σήμερα: Κοινωνία/πολίτες 2 ταχυτήτων, δικαιοσύνη για όσους… κληρονόμησαν φιλοδοξίες από τον μπαμπά, δημόσια σχολεία που μετά την αξιολόγηση θα πάρουν κακό βαθμό και θα προορίζονται για παιδιά οικογενειών β ή γ κατηγορίας (με τυχαίο όφελος για τα ιδιωτικά σχολεία που δε θα έχουν αξιολόγηση) κτλ.

Ναι ακριβώς, εγώ ήμουν δυσαρεστημένος εργασιακά στην Ελλάδα επειδή κοιτούσα το επαγγελματικό παρελθόν των γονιών μου και δεν έφτανε τα standards των φιλοδοξιών που είχα θέσει… Δεν ήμουν επειδή έβγαζα 400 ευρώ το μήνα δηλωμένος part time ενώ δούλευα πολύ περισσότερο, πλήρωνα το ΤΕΒΕ από την τσέπη μου ως Ελ.Επ. κι αν έμενα κι άλλο στην Ελλάδα, θα έπρεπε να προπληρώσω και τις εισφορές του επόμενου έτους και γενικά δεν είχα στον ήλιο μοίρα. Είσαι εκτός πραγματικότητας αν νομίζεις ότι οι νέοι έφυγαν επειδή δεν άντεχαν τη σύγκριση αυτή. Έφυγαν για να έχουν αξιοπρέπεια και πολλά άλλα που δε θα απαριθμήσω γιατί δε νομίζω ότι θα πιάσουν τόπο στην κουβέντα.

Καλά τα λέει ο @Sevek. Χαμηλά το κεφάλι, είστε καλύτερα από πριν κι επομένως 400ε και μη βγάζετε άχνα… Κι αν θέλετε και κάτι καλύτερο, να μάθετε πως να φτιάχνετε ένα καλά δομημένο βιογραφικό.

12 Likes

όπως είπε μια φορά το αφεντικό μου… “κάποτε δουλεύαμε και τα Σάββατα, μη διαμαρτύρεστε!”
και γω του είπα ότι κάποτε είχαμε και δούλους, ακούστηκε ένα δυνατό γέλιο από το διπλανό γραφείο και η συζήτηση τελείωσε

15 Likes

Μα πόσο μ@λ@κες είμαστε σαν άνθρωποι…

https://www.gazzetta.gr/plus/2051173/adianoita-pragmata-esteilan-stoys-seismopliktoys-aplyta-esoroyha-nyfika-kai

3 Likes

ε οχι ρε συ…τι βλακεια κουβαλανε καποιοι…

1 Like

Μετά τις σημερινές βροχές.

4 Likes

Πραγματικά η Κεραμέως μου βγάζει πολύ άσχημα αισθήματα…Είναι στο top3 των πλέον σιχαμένων υπουργών…

3 Likes

Μετά τα Καλή Παναγιά & Καλό Παράδεισο, έχουμε και την Καλή Βροχή:

Καλός Μαλάκας

20 Likes

τι,δεν ειναι το gameplay trailer για το καινουργιο platform Ballos…? εεε ρε,ξεφτιλικα :expressionless:

10 Likes

Η χειρότερη καταιγίδα απ’την εποχή του Νώε

Στο ύψος του Stavros Niarchos Foundation Cultural Center

Μίλαγα με μια γυναίκα απ’τη δουλειά μου τώρα, μένει Καλλιθέα, τα νερά έχουν φτάσει στο ισόγειο, το υπόγειο γκαράζ τους έχει πλημμυρίσει, τα αμάξια λογικά καταστράφηκαν, άνοιξε η δεξαμενή πετρελαίου τους, ρεύμα δεν έχουν, η πυροσβεστική δεν απαντάει. Αυτά, καλή μας Πέμπτη και καλή Βροχή

8 Likes

2 Likes
4 Likes

Διαβάζω τώρα ότι προστέθηκαν Γερουλάνος και Κεγκέρογλου στο παιχνίδι της υποψηφιότητας για την προεδρία του Κινάλ.

Ο Γερουλάνος αν κρίνω από αυτό το 3λεπτο βίντεο (είναι λίγο καιρό πριν τις εκλογές του 2019) φαίνεται καλή περίπτωση. Όταν κάτι σιχάματα τότε έκραζαν το Σύριζα (και δύομισι χρόνια τώρα με κυβέρνηση ΝΔ αυτοί στο Σύριζα κάνουν ακόμα αντιπολίτευση) αυτός τα έβαζε με τον Άδωνι και το κόμμα του.

Όταν λέω σιχάματα εννοώ τις δύο κουράδες Λοβέρδο και Καρανικόλα.

1 Like

Ο Γερουλανος ως υπουργος ηταν αρκετα καλος επι κυβερνηση Γαπ . Ως υποψηφιοτητα δεν θεωρω οτι μπορει να καταφερει να βγει αλλα δεν πειραζει εμενα εκει θα παει η ψηφος μου. Κεγκερογκλου νταξει τρολια .

Οπως και και να εχει η αληθεια ειναι οτι ο Ανδρουλακης ειναι φαβορι

Εχω ισοπεδωθει

8 Likes

Οι βασικές εισηγήσεις ήταν:

  • Να κλείσει ο Κηφισός και στα δυο ρεύματα κατά τη διάρκεια της νύχτας, με περιπολίες αστυνομίας και ενόπλων δυνάμεων για να εντοπίζουν τα προβλήματα.
  • Απαγόρευση κυκλοφορίας κατά τη διάρκεια της νύχτας.
  • Να σταματήσει η εργασία την Παρασκευή σε δημόσιες και ιδιωτικές επιχειρήσεις για να μειωθεί η κινητικότητα

Ακόμα, σε δεύτερο πλάνο, υπάρχει σκέψη για επίταξη μηχανημάτων έργου, έτσι ώστε να συνδράμουν σε πιθανές επιχειρήσεις «οχύρωσεις» περιοχών ή διάνοιξης ρεμάτων, αλλά και σε αυτές ενδεχόμενου απεγκλωβισμού.

Μπουχαχαχαχαχα δεν υπάρχουν αυτά ρεεεεεεε

11 Likes

Ο Μπακογιάννης όμως προσέλαβε Chief Thunderstorm Officer η ακόμα;

7 Likes

https://thepressproject.gr/plimmyrizei-i-chora-ki-i-politiki-prostasia-anarta-charti-kindynou-fotias/

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

2 Likes

Κυριε Μητσοτάκη καληνυχτα σας

έπρεπε να είχε φύγει το γιαούρτι σύννεφο, αλλά να είναι καλά τα ΜΜΕ της λίστας

13 Likes