Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Με πρώτο τον Αυτιά. Καληνύχτα

Το οτι ο Αυτιας θα εβγαινε πρωτος εδινε 0,99 αποδοση.

2 Likes

Έχουμε τους πολιτικούς που αξίζουμε σαν εκλογικό σώμα. Η κάλπη είναι σαν την μπάλα, πόρνη. Η κάλπη είναι σαν την μπάλα, αμερόληπτη.

3 Likes

κυρίως γιατί δεν γουστάρουμε να πάμε να ψηφίσουμε , οπότε ορίζουν άλλοι τις εξελίξεις

Σήμερα οι Ελληνες πολίτες στην ερώτηση," ποίον θέλετε να σας αντιπροσωπεύσει στη ευρωβουλή?"
Απάντησαν εμφατικά: “Κανέναν” (61%)

Περιμένω λοιπόν κενά καθίσματα στο ευρωκοινοβούλιο, εκει που θα ήταν ελληνες βουλευτές, αν εκλέγονταν κάποιοι. Δημοκρατία εχουμε.

Δε πιστεύω να αδιαφορήσουν για την άποψη της πλειοψηφίας, να βγάλουν βουλευτές με μια μειοψηφία και να εφαρμόσουν με τη βία τις απόψεις τους πάνω σε όλους. Ξέρω ακραίο σενάριο και δεν προκειται να συμβεί γιατί όλοι οι συμμετέχοντες πολιτικοί κανούν σαφές με κάθε ευκαιρία πόσο αγαπούν την Δημοκρατία, αλλά κουβέντα να γίνεται. Πέρα απο την ειρωνεία…
Περιμένω εικόνες με κενά έδρανα ή επίσημη κατάλυση του πολιτεύματος , δεν μπορείς να χεις και τα δύο.

3 Likes

6 Likes

Μπαίνει η καριόλα η Λατινοπούλου ρε.
Και ο Βελόπουλος 9,5%.

Για να καταλαβαίνουμε τι κυκλοφορεί εκεί έξω ελεύθερο.

3 Likes

Ας πηγαινανε να ψηφισουν.

Κανενα προβλημα, αυτη ειναι η χωρα.

8 Likes

Απλά μαθηματικά είναι το θέμα. Τα 2/3 της χώρας σχεδόν δεν πήγαν να ψηφίσουν. Αυτοί που πήγαν στην πλειοψηφία τους ούτε χαζοί είναι ούτε κορόιδα ήξεραν πολύ καλά τι ψήφιζαν.

Πουθενά δεν προβλέπεται αμφισβήτηση αποτελέσματος με μειοψηφία. Κανένας δεν απαγόρευσε σε αυτό το 60% να ψηφισει και αυτοί που πραγματικά δεν μπορούσαν για τον α,β λόγο είμαι σίγουρος πως είναι ένα πολύ μικρότερο ποσοστό από αυτό της αποχής.

Η ιστορία επαναλαμβάνεται πάντως και η ακροδεξιά ανεβαίνει πανευρωπαϊκά. Και ήδη γεωπολιτικά βράζει το καζάνι δεν μου αρέσει που πάει το πράγμα.

1 Like

Απο ποίον δεν προβλέπεται? Θεό? Φύση? Χινγκς Μποζόνιο? Ή αυτή η μειοψηφία όταν είχε την πλειοψηφία φαντάστηκε μια στιγμή στο μέλλον που δεν την έχει και αποφασισε " Ξερεις κάτι ακόμα και έτσι έγω θέλω την εξουσία" και ψηφισε πως ακομα και σε αυτή την περίπτωση αυτή εξουσιάζει.
“Μειοψηφία? Δημοκρατία? στα @@ μου εγω επιβάλλω τις απόψεις μου”. Και έρχεσαι και μου λες πως “ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ” ,απο ποίον?
Ειναι σαν τις περιπτώσεις που η αστυνομία ελεγχει την αστυνομια αν η αστυνομία εκανε κατι λαθος συμφωνα με τις αρχες της αστυνομίας.

Στο δεύτερο σκέλος. Πας να κάνεις ερμηνεία της αποχής? ΕΕ? Αποχή σημαίνει “ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ” . Τέλος. Θες να αρχίσουμε ερμηνείες? Γιατί μια ψήφος το Σύριζα σημαίνει ψήφος στο Σύριζα? Ξέρω πολλά ατομα που ψήφισαν Σύριζα γιατί μισούν την ΝΔ και όχι γιατί τους εκφράζει ο Σύριζα δηλαδή ψηφισαν “οχι ΝΔ”… Θες δεύτερη Κυριακή όπου θα ψηφίσουν μόνο αυτοί που ψήφισαν Σύριζα για να βρούμε το ποσοστο που τους εκφράζει το κόμμα και αυτόυς που ψήφισαν απο αντίδραση?
Και μετά φυσικά αφαίρεση του ποσοστού των αντιδρατικών και αφαίρεση εδρών. Ακολούθως φυσικά αλλες 10-15 Κυριακες για τα υπόλοιπα κόμματα. Ή είσαι της άποψης “Ας μην ψήφιζαν Σύριζα , τελος , ψήφος μετρα για το Σύριζα”. Τότε και γώ σου λέω ¨ας μην απήχαν , η ψήφος τους είναι άρνηση του συστήματος" και επειδή είναι πλειοψηφία η Βούλησή τους πρέπει να εφαρμοστεί αμεσα. Περιμένω κενά έδρανα στην ευρωβούλη ή ανακύρηξη δικτακτορίας (με δημοκρατικά εφε).

Δεν μιλάω προσωπικά αλλά για της παρόμοιες απόψεις που άκουω και τις βρίσκω χαζές.

Γράφουν οι Arthur Borello και Anton Jaeger στην εισαγωγή του βιβλίου τους “the populist moment”…

Over seven years ago, in the sweltering summer of 2015, British journalist Paul Mason found himself in a state of uncontrollable excitement. He was standing in the middle of Athens’s Syntagma square, surrounded by thousands of Greek protesters chanting songs and slogans from the country’s fight against the dictatorship in the 1970s. Up on the stage he could see the Syriza head and Greek president, Alexis Tsipras, leader of six-month-old government now mired in a protected battle with the European authorities. Tsipras had been campaigning for a “No” vote in the referendum scheduled for the next day, launched as the final move in his standoff with the Eurogroup and the IMF. Mason in turn had been chronicling Syriza’s travails for the British channel 4, informing followers on Twitter and Facebook and drafting rousing columns for the Guardian.

On the night of Syriza’s election victory on January 6, 2015 Mason inserted a short reply to a tweet by American adult actress Jessica Stoyadinovich (“Stoya”), who had briefly mentioned the Greek drama: “Stoya,” Mason exclaimed ecstatically, “come to Athens, the revolution is happening!”.

Seven years later, Mason was engaged in a different set of practices. In early 2022, he had begun emailing contacts in British secret services with info on members of the UK labour party who had left the party after Jeremy Corbyn’s successor, Keir Starmer, Mason worried that the remaining Corbynites in the party would push for a pro-Russian line following Putin’s invasion of Ukraine. Mason’s messages signaled the twilight of a new epoch: from populist enthusiast to aspiring counter intelligence informant, from Syntagma to whitewall.

Mason’s conversion also marks the close of an era: the period of “left populism,” when left-wing parties and movements across the West- some old, some new- initiated a populist turn.

Στην Ελλάδα ιδιαίτερα βρισκόμαστε με τα μπούνια στην μετά “Όχι” εποχή. Ταφόπλακα για την αριστερά. Ενώ υπάρχει και σε άλλες χώρες αγανάκτηση με το σύστημα δεν υπάρχει απογοήτευση και παραίτηση σε αυτό τον βαθμό.

Εδώ σκεφτόμαστε πλέον κυρίως επιλογές ανάμεσα στα λιγότερο χειρότερα. Φύγε εσύ έλα εσύ. Έξω ο Μητσοτάκης να έρθει ο Κασελακης. Γιατί; Γιατί ελπίζουμε να είναι λίγο, ελάχιστα καλύτερος. Δεν μπορεί να είναι τόσο κακός όσο ο Μητσοτάκης Ε; Ε;

Και οι ψηφοφόροι της Ν.Δ. συνήθως μέσες άκρες έτσι σκέφτονται. Δεν περιμένουν πολλά από Μητσοτάκη κλπ απλά πως δεν θα είναι σαν τους άλλους τους μπιπ που μας έβαλαν σε περιπέτειες κλπ. Κ

Κάπως έτσι έχουμε πλέον σε όλη τη Δύση την επικράτηση του Δεξιόστροφου λαϊκισμού. Και στην παραιτημενη Ελλάδα πέρα από το λιγότερο χειρότερο έχουμε Βελόπουλο, Νίκη κλπ …και λόγο απογοήτευσης και παραίτησης μεγάλη αποχή.

Η αποχή στο κεφάλι του καθενός μπορεί να σημαίνει το οτιδήποτε , όσους ξέρω εγώ που απείχαν απλά δεν ενδιαφέρονται δεν είναι ούτε αναρχικοί ούτε ΚΚΕ μ-λ που ήταν υπέρ της αποχής ούτε αγανακτισμένοι με το πολιτικό σύστημα ενδιαφέρονται για την γκόμενα τους και που θα πάνε το ΣΚ ακόμα και αν είναι άφραγκοι.

Δεν είπα πουθενα πως είναι αναρχικοί. Ειπα πως πως καναν αναρχική επιλογη και λόγω της πλειοψηφίας σε ένα (και καλά) δημοκρατικό καθετώς πρέπει να εφαρμοστεί.

Ψηφος στην ΝΔ επίσης στο κεφάλι του καθενός μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε άλλα το σύστημα την λαμβάνει υπόψιν σαν ΨΗΦΟ ΣΤΗ ΝΔ , δεν είναι άδικο να μην εφαρμόζεται το ίδιο και για τις άλλες επιλογές?

Υπάρχει ένας άνθρωπος εκεί έξω που πιστεύει ότι υπάρχει ελληνική δικαιοσύνη? Ειλικρινά τώρα.

5 Likes

Ο Άδωνις, ο Βορίδης και πολλοί σαν κι αυτούς !!!

1 Like

Για τον από πάνω ξεκίνησε πλυντήριο στα γνωστά μεσημεριανα μαγκαζίνα.

Ωστόσο άλλη μια πρωτιά για τη χώρα…

Τον άλλον τον έγραφαν κι αυτός έλεγε…

5 Likes

Αιλληνας ειναι, ποσο μυαλο μπορει να εχει; Παραδοξως ο πατερας του εχει πολυ, γι’ αυτο εχει επιβιωσει σε σχεση με τα αλλα σκουπιδια που κυκλοφορουν εκει εξω.

2 Likes

Κακια στιγμη το ενα, κακια και το αλλο…

Όμοιος τον όμοιο αγαπά κι η κοπριά τα λάχανα

3 Likes

https://www.news247.gr/ellada/tempi-entopistike-to-konteiner-tis-emporikis-amaxostoixias/

Ποιός έφτιαξε φανουρόπιτα για να βρεθεί το κοντέινερ ;;;;

4 Likes

GRjK-yeXYAA30cF

9 Likes