Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Βρήκαν την ευκαιρία οι διάφοροι Αδώνιδες τωρα…

Δεν περίμενε πάντως κανείς κάτι τέτοιο από τον Παναγιωτόπουλο.

Επίσης η Ακρίτα έτυχε να γράψει πρώτη για τον Λιγνάδη και το υπουργείο της είχε κάνει επίθεση. Μόνο ίδιες δεν είναι οι περιπτώσεις. Επίσης δεν έχει δικαίωμα η ελληνική κυβέρνηση να λέει δημόσια αυτά τα πράγματα για πολίτες (Κανάκης, Παναγιωτόπουλος,κλπ). Εμείς οι πολίτες έχουμε δικαίωμα να τους ασκούμε κριτική και όχι αυτοί να κάνουν επίθεση επί προσωπικού σε πολίτες γιατί τους άσκησαν κριτική.

Αυτά θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρα σε μια φιλελεύθερη κυβέρνηση. Δε τους είναι ξεκάθαρα γιατί είναι αγράμματοι κακομαθημένοι φασίστες

17 Likes

Γιώργαρε να προσέχεις τον Παντέλο ρε

3 Likes

Φιλελευθερη κυβέρνησηχχαχαχαχαχαχ

1 Like

Νεοφιλελεύθερη λαίλαπα.

Φασιστική κλίκα εξυπηρέτησης συμφερόντων, εκτέλεσης εντολών πρεζεμπόρων και υπόθαλψης παιδόφιλων. Αριστεία.

8 Likes

Δεν νομίζω ότι για τον Στάθη Παναγιωτόπουλο δεν ήξεραν οι συνεργάτες του. Δεν νομίζω και να μην ήξερε κανείς στον κανάλι του, γιατί υπάρχει ολόκληρη δικαστική διαμάχη. Το θέμα είναι ότι ζητάνε συγγνώμη μόνο τώρα που εκτέθηκε το θέμα και δεν τον είχαν διώξει από την πρώτη στιγμή που έκανε κάτι τέτοιο, περιμένοντας ότι δεν θα αποκαλυφθεί. Χαίρομαι που απλός ο κόσμος κάνει τις αποκαλύψεις του μέσω των social, έπρεπε να γίνει μάλιστα πολύ νωρίτερα γιατί ήταν ανακατεμένος με τη μουσική και είναι ένας χώρος που πονάει περισσότερο όταν ακούς να γίνονται τέτοια περιστατικά.

1 Like

Ένα ωραίο θρεντακι στο twitter. Δε θυμάμαι καλά, αλλά κάπου την άνοιξη του 20 δε χάθηκε ο Τσιοδρας από τις τηλεοράσεις (πέρα από κάτι guests)?

17 Likes

άσσο ημίχρονο διπλό τελικό

Ποτέ δεν ήταν άσσος σε κανένα ημίχρονο.

1 Like

χαχαχα. Ναι, δίκιο έχεις. Εννοώ ότι όσο δεν είχε νοσήσει ήταν και καλά άσσος.

δεν ευχομαι τον θανατο κανενοσ αλλα μπορω να πω με σιγουρια οτι ο κοσμοσ μασ ειναι λιγο καλυτεροσ.
Ενα μουνοπανο λιγοτερο

7 Likes
2 Likes

Τι καραγκιόζηδες είναι αυτοί ρε γαμώτο, θα ξεσαλώσουν τώρα “ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΖΗΤΑΣ PCR ΑΠΟ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΥΣ??”.

Σε πιο πρακτικά, για Έλληνες πολίτες θα ισχύει αυτό, θα σου πουν δεν μπαίνεις στη χώρα σου αν δεν κάνεις PCR ή μήπως ταξιδιώτες == μη μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδας? Ποιος ξέρει, ντάξει μωρέ, εκεί θα κολλήσουμε τώρα, πόσοι να είναι σε αυτή την κατάσταση?

Αναφορικά με το εν λόγω μέτρο, ενδέχεται να είναι και από τις πιο λογικές κινήσεις που έχουν γίνει την τελευταία διετία.

Ιδιαίτερα, δε, αν ληφθεί υπ’ όψιν η διόγκωση της Ο στο εξωτερικό (και την Ευρώπη εν προκειμένω) και το γεγονός ότι ακόμα δεν έχουν αποσαφηνιστεί βασικά ζητήματα που σχετίζονται με τη συγκεκριμένη μετάλλαξη. Επίσης, βάσει των επίσημων στατιστικών που βγαίνουν, φαίνεται να υπάρχει μία αποκλιμάκωση στην Ελλάδα από άποψη κρουσμάτων, διασωληνώσεων και θανάτων και καλό θα ήταν αυτό να συνεχιστεί και να προστατευτεί με κάθε τρόπο.

Αναφορικά με τον διαχωρισμό Ελλήνων πολιτών και μη, δεν νομίζω ότι υφίσταται κάτι τέτοιο, κάτι το οποίο είναι απόλυτα λογικό. Το μόνο που φαίνεται να υπάρχει ως εξαίρεση είναι να ολοκληρωθεί το ταξίδι (αναχώρηση & επιστροφή) εντός 48 ωρών.

Δεν την λες και ιδιαίτερα αναλυτική την ανακοίνωση του Υπουργείου, βέβαια.

1 Like

To ότι είναι λογική κίνηση, δε σημαίνει πως δεν είναι καραγκιόζηδες :stuck_out_tongue:

Δηλαδή εγώ που θα φύγω για 10 μέρες από τη χώρα, αν γυρίσω και πω “Δεν έκανα PCR” θα μου πουν δεν μπαίνεις στη χώρα? :stuck_out_tongue:

Τέσπα, έρχεται σε μια πολύ καλή συγκυρία, γιατί κυριολεκτικά εδώ και μια βδομάδα περίπου λέω την εξής ιστορία: Κάπου τέλη Νοέμβρη ο Καναδάς, έβγαλε update ότι όσοι έρχονται θα τους κάνουν test ανεξαρτήτως εμβολιασμού (οι Καναδοί, πέρα το αρνητικό PCR που πρέπει να δώσεις εσύ) όχι πια δειγματοληπτικά, αλλά με στόχο σε λίγο καιρό το 100% και ταυτόχρονα πρέπει να κάνουν και καραντίνα σε suitable quarantine place.

Το βλέπω και σκέφτομαι “ρε μλκ, εγώ θα πρέπει να κάνω ταξίδι κάποιων ωρών μέχρι το suitable quarantine place, τι πάει να πει αυτό, θα με αφήσουν να πάρω connecting flight/λεωφορείο, θα πρέπει να κλείσω ξενοδοχείο, θα με βάλουν αυτοί κάπου?”

Χαζεύω λίγο στο twitter ενός υπουργού εκεί που έχει ανεβάσει την είδηση, και κάτω στα σχόλια η ίδια απορία απ’τον κόσμο “What about connecting flights? Can we take public transport? Not worth it for 4-5 days, cancelling my trip” και τέτοια. Ε, μα τω θεώ, σε 2 μέρες είχαν ανανεώσει το κείμενο στο αντίστοιχο gov, που έλεγε “passengers can use public transportation to reach their quarantine place”.

Είμαι περίεργος να δω αν και πότε θα βγάλουν κάποιες διευκρινιστικές και σε εμάς

2 Likes

Ναι, ΟΚ. Και υπό την αίρεση ότι θα γίνονται οι έλεγχοι, διότι το περασμένο καλοκαίρι, με συναφή μέτρα, φίλοι μου από το εξωτερικό δεν ελέγχθηκαν ούτε για ζήτω.

Επίσης, με τα χερσαία σύνορα…;

Προφανώς όχι (για την Ελλάδα μιλάμε, δες τι λέω και παραπάνω), αλλά σκέψου και πόσο σωστός είσαι κι εσύ για να προβείς σε μία τέτοια ενέργεια, δεδομένου ότι έχεις ενημερωθεί.

Πες λιγο τι ισχυει με την καραντινα ομως. Θα πρεπει να μεινεις 7 απο τις 10 μερες που θα εισαι στον Καναδα, σε απομονωση? Ελπιζω οχι, αυτο θα ειναι μεγαλη ξενερα. Βεβαια αν θυμαμαι καλα, θα ερθεις οταν θα εχει -23 εξω ή κατι τετοιο, τον Ιανουαριο ε? Οποτε ενταξει, και να μην εισαι σε καραντινα, παλι 7 στις 10 μερες στο ξενοδοχειο θα τις περασεις :")

Ναι προφανώς είναι σωστή κίνηση να γίνονται τεστ παντού και σε όλους, μόνο έτσι έχεις κάποια πιθανότητα να ελέγξεις τι γίνεται και να προλαβαίνεις τις εξάρσεις. Αλλά είναι υποκριτικό (χαίρω πολύ, 2 χρονια αυτά λέμε), να μπαίνεις σε ΜΜΜ ή σε σχολεία με rapid, οι εμβολιασμενοι να έχουν πάρει τις ζωές τους πίσω και να μην προσέχει κανείς και όλα τα συναφή. Γι αυτό είναι καραγκιόζηδες, όλα στο και 5, καμία πρόληψη.

Είδαμε πόσο καλά γενικά έχει πάει η ατομική ευθύνη :cry:

Δεν το έγραψα καλά προηγουμένως, κανείς καραντίνα μέχρι να βγει το αποτέλεσμα του τεστ (αν είσαι εμβολιασμενος, αν όχι κάνεις ούτως ή άλλως και έχει και επιπλέον τεστ ενδιάμεσα). Αν βγει και ειναι και αυτό αρνητικό είσαι ελεύθερος να τρέξεις στα λιβάδια, αλλιώς τότε έχει 10ημερη καραντίνα.

Είσαι τρελός ρε, 10’ απ’το σπίτι έχει χιονοδρομικό, είμαι έτοιμος να σπάσω πόδια (δεν έχω κάνει σκι ποτέ κι έχω ένα κάποιο balancing θέμα) :sunglasses:

4 Likes