Ειδησεις απο την Ελλαδα (Part 2)

Η φάση εντωμεταξυ εδώ βόρεια Αθήνα ηταν πως 7:30 το πρωί χτες που ξεκίνησα για τη δουλειά δεν είχε το παραμικρό χιόνι. Έφτασα δουλειά 08:00 και εκεί την ώρα είχε μόλις ξεκινήσει να χιονίζει. Έκατσα μια ώρα περίπου να κάνω τα εντελώς απαραίτητα και επειδή είχε αγριεψει η κατάσταση ξεκίνησα για το σπίτι και το έκανα 3.5 ώρες για μια διαδρομή που κανονικά είναι το πολύ μισάωρο. Αυτό που θέλω να πω είναι πως όπως και εγώ πολλοί άνθρωποι βρέθηκαν στα χιόνια χωρίς τη θέληση τους και χωρίς να “πάνε γυρεύοντας” απλά για να γυρίσουν σπίτι τους από τη δουλειά, ενώ όταν ξεκίνησαν να πάνε στη δουλειά δεν είχε καθόλου χιόνι.

Οι μόνοι μπάτσοι που είδα στο δρόμο μου, και πήγαινα από κεντρικοτατους δρόμους, ήταν σε ένα φανάρι 3 περιπολικά που τα ξυνανε, και σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή οι μόνοι που βοηθουσανε την κατάσταση ήταν απλοί άνθρωποι που σπρωχνανε αυτοκίνητα ή ρωταγαν τους οδηγούς αν χρειάζονται κάτι, οι μπάτσοι εξαφανισμένοι.

Απλά είμαστε στο έλεος οποιασδήποτε κακοκαιρίας, καύσωνα και οποιουδήποτε άλλου καιρικου φαινομένου και όχι μόνο, η πιο άχρηστη κυβέρνηση από τότε που θυμάμαι την πολιτική

5 Likes

Ρε πάμε καλά; Θα δικαιολογούμαστε τώρα που πήγαμε και στις δουλειές μας; Μας ενημέρωσε κανείς να μην παμε; Είχε κυρηχθεί αργία και καύλωσε ο Έλληνας να πάει με το στανιό να δουλέψει; Είμαστε καλά τώρα; Να χρειάζεται να δικαιολογηθούμε ακόμα και για τα αυτονόητα; Απλά όλες αυτές οι ατάκες - αν δεν εξυπηρετούν άλλους προπαγανδιστικούς σκοπούς - δηλώνουν πόσο εκτός τόπου και χρόνου βρίσκονται αυτοί που εκλέγουμε ως λαός για να αναλάβουν τα ηνία ενός κράτους.

Και ο πρωθυπουργός της χώρας εξαφανισμένος. Κρυφοκοιτάει από την κλειδαρότρυπα και αναλαμβάνει αυτόκλητος μεσάζων μεταξύ πολιτών και εταιρείων κανονίζοντας εξωδικαστικούς διακανονισμους, προσφέροντας 2000 ευρώ/αυτοκίνητο για να κλείσει τα στόματα των υπηκόων του. ΞΕΦΤΙΛΑ. Ντρέπομαι που ζω σε αυτό το μπουρδέλο.

15 Likes

Ασχετως ανικανοτητας του κρατικου μηχανισμου, η οποια για μια ακομα φορα ηταν πληρης, οποιος δεν εχει αλυσιδες στο πορτ μπαγκαζ του ειναι λιγο βλακας :stuck_out_tongue:, εγω τις κουβαλαω χειμωνα-καλοκαιρι κι ας εχω να τις χρησιμοποιησω χρονια, μια φορα που θα μου χρειαστουνε, ας ειναι στη θεση τους.

1 Like

Κάποιοι μπορεί να έχουν στις αποθήκες τους αλυσίδες αλλά να μην ξέρουν να τις βάζουν.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μιλάτε για ανικανότητα όταν προφανώς έχουμε να κάνουμε με αδιαφορία. Δεν τους νοιάζει τίποτα. Μόνο πρόστιμα κόβουν προς κάθε κατεύθυνση.

3 Likes

Ε κανεις μας δεν ξερει, βλεπεις τις οδηγιες εκεινη την ωρα και τις βαζεις.

Θα πληρώσει η Αττική οδός με εντολή Κούλη? Λολ. Δε νομίζω να ασχοληθούν καν. Ίσα ίσα θα σου πουν ποσταραμε ότι έκλεισε λόγω καιρού, οπότε πασάρουν την ευθύνη στον οδηγό. Τους χρειάζεται μια μηνυσουλα βέβαια μαζική.

Αν πληρώσει, το κοβω με κάρτα απεριόριστων διαδρομων για ένα μήνα είναι πιο πιθανό. Όπως στο επίδομα ρεύματος και καλά…

Ο Μητσοτάκης διακοπές είναι παλι;;

3 Likes

του τα χαλανε οι δρομοι πιστευω που ειναι κλειστοι, για το οποιο φταιτε εσεις οι οδηγοι.
θα το καταπιει ομως και το σκ, Αραχωβα…

Ναι λες χάθηκαν τα ραφαλ

2 Likes

unnamed

2 Likes

Αν η χώρα σε γενικές γραμμές δούλευε στοιχειωδώς σωστά με ευθύνη προς τον πολίτη, υποδομές και ανάληψη ευθυνών όταν αυτές υπάρχουν, τότε ναι θα μπορούσαμε να πούμε ότι δικαιολογείται κάπως η “αστοχία” τώρα με αυτά που βλέπουμε.
Ας πούμε ότι οκ, σαν χώρα και ειδικά στην Αττική φαινόμενα με τέτοιες καιρικές συνθήκες και χιονιά δεν είναι συνηθισμένα όπως σε άλλες χώρες της Ευρώπης.
Αλλά ζούμε σε αυτή τη χώρα και ξέρουμε οτι τα πράγματα απλά δεν λειτουργούν…το πιο πρόσφατο παράδειγμα είναι με τις φωτιές το καλοκαίρι και εκεί παύουν να υπάρχουν και όποιες δικαιολογίες γιατί οι πυρκαγιές είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Είναι απλά ανίκανοι, άχρηστοι.

Αυτό που έγινε με την Αττική οδό είναι μέγιστο ξεφτιλίκι και ας προσπαθούν τα παπαγαλάκια να ισορροπήσουν κάπως τα πράγματα.

15 Likes

Είστε όλοι άδικοι και κακοπροαίρετοι

Αφού τους κορόιδεψαν οι μετεωρολόγοι της ΕΜΥ. Δεν περίμεναν τέτοια κακοκαιρία λένε :joy:

Τους είπαν ο χιονιάς θα ξεκινήσει 12:00 και άρχισε 08:00 . Είχαν οργανωθεί για 12:00 :stuck_out_tongue: . Εξαπατήθηκαν κι εσείς τους κράζετε

Σας έβγαλε ανακοίνωση με το 112 να μην βγείτε έξω . Σας δίνει και λεφτά τι άλλο θέλετε ρε ;;

10 Likes

Και ξέχασες και το πιο βασικό. Σου κόβει και το ρεύμα για να μη πληρώσεις πολλά. Τι άλλο στον πουτσο θέλετε να κάνει ο άνθρωπος?

10 Likes

Να ξεκουμπιστεί από τη διακυβέρνηση της χώρας τουλάχιστον…

3 Likes

Μηπως ρε παιδια ειχαμε ενα σωρο εκχιονιστικα αλλα δεν ηταν ετοιμα να βγουν στους δρομους γιατι δεν τα ειχαν περασει με αγιασμο ακομα?

17 Likes

Πατούλης έχει βγει σέντρα από τα παπαγαλάκια της ΝΔ.

2 Likes

Ρίξανε αγιασμό και έλιωσε το αλάτι μάλλον

1 Like

Ο Πορτοσάλτε τον κράζει εδώ και πολύ καιρό. Εύκολο να βρουν αποδιοπομπαίο τράγο να του τα φορτώσουν όλα από τη στιγμή κιόλας που δεν ανήκει στο στρατόπεδο των μητσοτακικών.

1 Like

7 Likes