Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Πέθανε κανείς από βαρεμάρα;

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο καταγεγγραμμένο περιστατικό τέτοιου είδους, αλλά μου φαίνεται μάλλον απίθανο!
Παρόλα αυτά, και προκειμένου να “σπάσει” το σερί από αναρτήσεις και να μην σου βγάλει το γνωστό αυτοματοποιημένο μήνυμα ότι… μονοπωλείς τη συζήτηση στο thread, θα παρεμβληθώ βάζοντας ένα σχετικό τραγούδι!

1 Like

Μπορώ να βάλω ένα θέμα για συζήτηση αλλά δεν ξέρω πόσους ενδιαφέρει

Είδα τυχαία ένα μικρό βιντεάκι του Μπομπ Κατσιωνη στο ig που σχολιάζει το suno, το οποίο είναι ένα πρόγραμμα δημιουργίας μουσικής τεχνητής νοημοσύνης

Το μόνο που έκανε ο Μπάμπης ήταν να παίξει ένα ριφφακι και να γράψει κάποιους χιουμοριστικους στίχους για το suno . Αυτές ήταν οι μόνες κινήσεις που έκανε και μετά απλώς επέλεξε το είδος μουσικής που ηθελε ( έβαλε hard rock aor κλπ ) . Το πρόγραμμα δημιούργησε ένα πληρεστατο κομμάτι , με φωνητικά με κουπλέ ρεφρέν γέφυρα , πανέτοιμο ακόμα και σε εκείνη τη μορφή να βγει στο ραδιόφωνο

Προσωπικά μου φαίνεται τρομακτικό όλο αυτό . Μου έλυσε βέβαια την απορία του πως ξεφυτρώνουν τόσοι μουσικοί , ειδικά σε ραπ τραπ κλπ στην Ελλάδα και κάνουν επιτυχία με χιτακια . Τέτοιο στυλ κομματιών σαν αυτό που έφτιαξε το suno και η συνεισφορά του Μπάμπη στο τεστ που έκανε ήταν μηδαμινή, παίζει να ακούμε συνέχεια στο ελληνικό ραδιόφωνο

Απ’ ότι φαίνεται πλέον μέχρι κι εγώ μπορώ να το κάνω αυτό , αρκεί να έχω τρόπο να το προωθήσω κατάλληλα

Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον θέμα από πολλές απόψεις , ως προς το που πηγαίνει η φάση, απο το ποσό εντυπωσιακό είναι το αποτέλεσμα της ΑΙ , από το γεγονός ότι ακόμα και μόνο τη σύνθεση να κρατήσεις και να την ηχογραφήσεις ξανά μόνος σου , στο τελικό αποτέλεσμα δεν θα καταλάβεις ποτέ αν το έγραψε ένα πρόγραμμα ή ο μουσικός κλπ κλπ

7 Likes

Ειχα παρακολουθησει την κουβεντα απο εδω (ναι, ειναι φιλος μου ο Δημητρης) και ειχα εντυπωσιαστει εξισου. Επειδη παρακολουθω επιδερμικα τις εξελιξεις στο ΑΙ, ειναι συγκλονιστικο και εξοχως τρομακτικο το τι μπορει να εμφανιστει στο μελλον. Εχω διαβασει για περιπτωσεις οπου επαιξε απατεωνια επειδη αυτο που παρουσιαζοταν ως ανθρωπινο ηταν τελικα ΑΙ και αλλα τετοια.

2 Likes

τι παίζει σήμερα με τα posts στις περασμένες αγγελίες εισιτηρίων του φορουμ;;; :sweat_smile:

2 Likes

Τώρα ζητάνε εισιτήρια, μόλις γίνουν τα live θα γίνουν ποστς για 55’ συναυλίας, κάνα δυο βδομάδες μετά θα αρχίσουν να ζητάνε hardcopy εισιτήρια και σε κάνα δίμηνο ξανά εισιτήρια για περασμένες συναυλίες

2 Likes

Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες μορφές τέχνης, όπως η ζωγραφική. Το ζήτημα είναι αν ήταν στα πλάνα το AI να ασχολείται με την τέχνη αντί να μας εξυπηρετεί σε πιο κοινότοπες ασχολίες, αν δηλαδή θα κλέβει μεροκάματα καλλιτεχνών, καθώς και τα νέα ηθικά ζητήματα πνευματικών δικαιωμάτων που εγείρονται.

3 Likes

Μου θυμισες ενα tweet που επεσε καποια στιγμη στο tl μου και ελεγε (το βρηκα)

“I want AI to do my laundry and dishes so that I can do art and writing, not for AI to do my art and writing so that I can do my laundry and dishes”

Βασικα, εχεις δικιο. Χαμος γινεται και στη φωτογραφια. Εκει δλδ γινεται υπερχαμος, η μουσικη μπορει να ειναι ενα τπτ αυτη τη στιγμη. Σε αρκετα φωτογραφικα γκρουπ ποσταρονται ΑΙ φωτο που ουτε επαγγελματιες δεν μπορουν να ξεχωρισουν. Πραγματικα ειναι μεγαλη μαστιγα ολο αυτο.

6 Likes

ακριβώς αυτό παιδιά

Η AI είναι υπερπολύτιμη στην ιατρική, θα σώζει ζωές κλπ και σε πάρα πολλούς άλλους τομείς στο προσεχές μέλλον, αλλά οι τέχνες πως γίνεται ρε γαμώτο να μην παραμείνουν ανθρώπινο δημιούργημα ; Έκφραση της ψυχής μας είναι

6 Likes

Ο βασικότερος λόγος που το “ΑΙ ασχολείται με την τέχνη” είναι μάλλον αρκετά βαρετός και έχει να κάνει με το πως λειτουργεί ένας αλγόριθμος και από τι αποτελείται μια εικόνα, μια ζωγραφιά, μια φωτογραφία ή ένα τραγούδι.

Ένας καλός αλγόριθμος είναι αυτός που μπορεί να “προβλέψει” ικανοποιητικά ή κάπως παραλλαγμένα, να δημιουργήσει κάτι με βάση τα δεδομένα που έχει προπονηθεί. Οι εικόνες και τα τραγούδια μπορούν να σπάσουν σε 0 και 1, σε bits και σε μοναδικές τιμές των επιμέρους data points, από τα οποία απαρτίζεται κάθε εικόνα και ήχος και να προπονηθεί σε αυτά ο αλγόριθμος πολύ πιο άνετα, να βρει patterns κλπ, και να το κάνεις να δημιουργήσει κάτι. Αυτό γιατί, υπάρχει αλληλουχία και μια καπώς πιο expected τιμή των επιμέρους data points, χώρια που μιλάμε για νουμερικές τιμές οι οποίες δεν επαναλαμβάνονται. Πχ μια εικόνα αποτελείται από χρώματα, τα χρώματα αναλύονται σε RGB μοναδικές τιμές, το κάθε pixel έχει μια τέτοια τιμή και αν δεις 357 πάντα θα είναι 357, σε αντίθεση με άλλα σύνολα δεδομένων. Αντίστοιχα, στη μουσική, κάθε νότα έχει μια συγκεκριμένη συχνότητα που μπορεί να αποτυπωθεί σε μια μοναδική τιμή (φαντάζομαι έτσι το κάνουν).

Σε γενικές γραμμές, οι επιστήμονες που δημιουργούν τους αλγόριθμους, κατ’ αρχάς είναι μαθηματικοί ή έχουν αδιανόητη μαθηματική σκέψη, και για να τεστάρουν πως λειτουργούν οι αλγόριθμοι, θέλουν σύνολα δεδομένων που ξέρουν πάντα ποια είναι τα αναμενόμενα αποτελέσματα για να δουν την επίδοσή τους.

Συνήθως αυτοί οι αλγόριθμοι (ή καλύτερα αυτές οι κατηγορίες αλγορίθμων γιατί υπάρχουν άπειρες αναλόγως το πρόβλημα που θέλεις να λύσεις, μαθηματικά πάντα), μπορούν να αποδώσουν καλά σε εικόνα και ήχο, γιατί το πρόβλημα της εικόνας και του ήχου είναι “biased” για να λειτουργεί καλά με αυτούς τους αλγόριθμους, κι έπειτα έρχονται οι εφαρμογές. “Είναι αρκετά απλό”, όταν έχεις όλο το ιντερνετ για βάση δεδομένων από εικόνες και τραγούδια, να μπορέσεις να συνθέσεις κάτι. Προτείνω όποιος θέλει, να δοκιμάσει αυτό που έκανε ο μουσικός παραπάνω και δίνοντας ακριβώς την ίδια είσοδο, λογικά θα παίρνει κάθε φορά διαφορετικό τραγούδι, αλλά με πολύ παρόμοιες νότες (δεν κάθομαι να ψάξω τώρα το documentation του εργαλείου που χρησιμοποιεί, αλλά φαντάζομαι περίπου πως λειτουργεί).

Το να δοκιμάσεις να χρησιμοποιήσεις ΑΙ σε άλλες χρήσεις, προφανώς χρειάζεται και φαιά ουσία και να καταλάβεις ποια μπορεί να είναι η χρήση και ποια η λύση, και σίγουρα όχι πατώντας ένα κουμπί.

Πχ,

Το να σου βάλει ένα ΑΙ laundry, είναι κι αυτό αρκετά απλό, αρκεί του βάλεις εσύ τα ρούχα μέσα. Μετά μπορεί να δει πόσο νερό θα χρησιμοποιήσει, ποιο πρόγραμμα να βάλει, πότε να τραβήξει ρέυμα για χρησιμοποιήσει ΑΠΕ, πότε είναι ακριβή η τιμή που σε χρεώνει ο πάροχος, τι καιρό κάνει έξω για να απλώσεις, πότε τα θες έτοιμα γιατί θες να φορέσεις το καλό το σώβρακο κλπ.

Γενικά, δεν υπάρχει κακή τεχνολογία, αλλά κακή χρήση της και ως συνήθως ο άνθρωπος την επιλέγει τη χρήση της. Ε τυγχάνει αρκετοί να βαριούνται να δημιουργήσουν, δεν έχουν ταλέντο, θέλουν την εύκολη λύση ή απλά θέλουν να παίξουν, δεν καταλαβαίνω προσωπικά που είναι το κακό σε αυτό.

2 Likes

Θα προσπερασω το θεμα των πνευματικων δικαιωματων και το γνωστο θεμα που εχει δημιουργηθει με το ΑΙ training. Στην ουσια του θεματος: δεν μιλαμε για τεχνητη “νοημοσυνη”, αλλα για μιμητισμο και επαναληψη μοτιβων. Συμφωνα με τα οσα ανεφερες φυσικα και τα λιγα που σκαμπαζω.

Καλα, δεν διαφωνουμε, αλλα τι λεει αυτο; Οτι μπορεις να παρεις τα δικα μου πνευματικα δικαιωματα επειδη δεν βαριεσαι και να “γραψεις” μουσικη; Αντιστοιχα θα πω οτι εσυ βαριεσαι να δημιουργησεις και βαζεις τον υπολογιστη να στο κανει. Στα παπακια μου λοιπον, φτιαξε μονος σου (προφανως δεν το λεω σε εσενα).

3 Likes

Ε καλά, ποιος ξέρει τι είναι η νοημοσύνη? Αρκετές εφαρμογές και αλγόριθμοι πάντως προσομοιάζουν κάτι που μπορείς να πεις ότι θα το έκανε ένα ων με νοημοσύνη. Ένας αλγόριθμος που βρίσκει μια βέλτιστη διαδρομή προσομοιάζει νοημοσύνη όπως τα μυρμήγκια βρίσκουν με βιολόγοι τρόπο που έχουν ψάξει? Και οι άνθρωποι με κάποιο παρόμοιο τρόπο πιστεύουμε ότι μαθαίνουν, επανάληψη μοτίβων και μιμητισμό (πόσες φορές έγραψες την α, β μέχρι να μπορέσεις να δημιουργήσεις μια παράγραφο με το πώς πέρασες το καλοκαίρι?)

Γνωμούλα μου, εμένα δε με απασχολεί καθόλου αυτό το debate, γιατί έχει να κάνει καθαρά με κέρδη και υστεροφημία. Μια χαρά παίζω εγώ την κιθάρα μου στο σπίτι μου και δημιουργώ τις μλκιες μου, το πρόβλημα σε αυτό είναι ποιος θα εκμεταλλευτεί την πνευματική ιδιοκτησία και δικαιώματα, άρα επαγγελματικό επίπεδο. Δε νομίζω ότι ένας καλλιτέχνης που θα φτάσει στο επίπεδο να τον απασχολούν τα πνευματικά δικαιώματα να έχει πρόβλημα με την τεχνητή νοημοσύνη, γιατί πολύ απλά το να γράφεις μουσική είναι ένα κομμάτι του όλου του επαγγέλματος. Για όλους τους υπόλοιπους που τους αρέσει να δημιουργούν μουσική, τέχνη, κλπ, δεν τους δημιουργεί κανένα πρόβλημα το αν εγώ θα φτιάξω κάτι με ένα software

Δεν quotαρω την πρωτη παραγραφο διοτι δεν εχουμε διαφωνια καπου. Εκτος ισως απο το γενικο πλαισιο, που ισως ειναι και θεμα “μαρκετινγκ των επιστημονων”: δεν μιλαμε για τεχνητη νοημοσυνη, απλως το “πουλαμε” ετσι στο ευρυ κοινο. Ειτε επειδη εμεις οι επιστημονες χρειαζομαστε χρηματοδοτηση (συντριπτικη πλειοψηφια) ειτε επειδη πρεπει να ειμαστε στην επιφανεια (παει πακετο με το προηγουμενο) ειτε επειδη θελουμε να αναπτυξουμε περισσοτερο αυτο που δημιουργουμε.

Παλι βαζεις τα παντα κατω απο το δικο σου ερασιτεχνικο πρισμα. Αναφερεσαι σε μουσικη, αλλα οχι σε κειμενα (περιεχομενο). Εννοειται οτι μιλαμε για επαγγελματιες. Η ΑΙ δεν ενδιαφερεται ουτε για millisecond για το τι παιζεις με την κιθαρα σου στο σπιτι σου. Τον επαγγελματια ψαχνει, διοτι οταν αναζητας πληροφορια στο διαδικτυο, ψαχνεις αυτον που ξερει. Οχι τον κυρ Μητσο απο τον κατω μαχαλα. Αλλα νταξ, δεν θα διαφωνησουμε στο point of view, καλα κανεις.

Ο επαγγελματιας (μουσικος, συγγραφεας, σεναριογραφος, φωτογραφος, δημοσιογραφος) εχει κοπιασει για να παρει ετοιμη τροφη το ΑΙ. Ωπα, συγγνωμη, λαθος… Μαντεψε ποιος θα εκμεταλλευτει την μασημενη τροφη: ο επαγγελματιας ΙΤ. Ναι, αυτος που φτιαχνει τον αλγοριθμο του υπολογιστη και το πουλαει ως ΑΙ.

Ωραίο βιντεάκι που λέει και πράγματα για το ΑΙ στη μουσική

Νταξ δεν συμφωνώ με τον τίτλο (συμφωνώ μάλλον μόνο για τη μεηνστρημ μουσική, αλλά κυρίως σε αυτή αναφέρεται)

2 Likes

Οι Άγγλοι έχουν τα σωστά poll…

3 Likes

Το sherry :joy:

2 Likes

Να ευχηθούμε σήμερα χρόνια πολλά σε όλους τους Παύλους και τις Παυλίνες, τους Πέτρους και τις Πετρούλες!

Βραδιά μεγάλων συναντήσεων η αποψινή, καθώς το μισό φόρουμ βρέθηκε στο διπλανό τραπέζι εκεί όπου τυχαία βγήκα για μπύρα.

4 Likes

Υπαρχει κανενας προ του σπιτικου φρεντο ?
Ετοιμαζομαι να κανω τη μεταβαση , γιατι τα σκαω πολυ καθημερινα εξω, και εχω μια ερωτηση ως προς το χτυπημα στον παγο αφου γινει ο καφες. Χρειαζεται να γινει με χτυπητηρι η γινεται και με αναδευτηρα?

1 Like

Αναδευτήρα. Μηχανηματάκι πως λέγεται.

1 μεγάλο πάγο αν έχεις, ή 2 κανονικά, αν βάζεις lungo στην εσπρεσιέρα.

Μετά πρώτα παγάκια στο ποτήρι μετά αδειάζεις τον καφέ μέσα.

Στην αρχή θα λες τι πινω, μετα θα το βρεις. Μετραει πολύ.

1 Like