Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Όχι πολύ χτύπημα, θα προσθέσω εγώ. Λίγα δευτερόλεπτα.

Ίσα να λιώσει το παγάκι ή/και η ζάχαρη.

2 Likes

Εγώ ποτέ δεν το βρήκα δυστυχώς. Ακόμα λέω τι αηδία πίνω για να γλιτώσω κάνα φράγκο ( που είναι πολύ μεγάλο ποσό ανά μήνα πλέον )

2 Likes

Χρειάζεσαι μία φραπεδιέρα και ένα σέικερ με σίτα.
Το πιο σημαντικό όμως είναι ο καφές και η μηχανή.

2 Likes

ok σεικερ παρηγγηλα, για το χτυπημα δλδ θελει το μηχανηματακι η γινεται και με αναδευτηρα τυπου κοκτειλ - δε βαζω ζαχαρη οποτε ειναι μονο για να κρυωσει αυτο το βημα σωστα? η προσθετει και κατι αλλο σε κρεμα/αφρο.
Μηχανη θα κανω επενδυση σε μια Delonghi.

Μηχανηματάκι για μένα.

Για να μιλαμε και επιστημονικα.

Κανει και αφρο, τον αναγκαιο, αλλα ειναι για να κρυωσει.

Κερνας μπαλκοναρα φασάρα, μην είσαι τέτοιος.

2 Likes

Ως άνθρωπος που τα σκάει με την πρώτη ευκαιρία σε καφέ, η πιο κοντινή λύση που έχω βρει για να κάνω φρεντο είναι το χτύπημα με πάγο με το μηχάνημα του φραπέ. Με συγκεκριμένη μάρκα καφέ. Μετά προσθέτω κι άλλο πάγο.

1 Like

Εσας που ειστε πολυ απαιτητικοι με τον καφε δεν σας καταλαβαινω :stuck_out_tongue: Ενιοτε θα φτιαξω και εγω κανα σπιτικο φρεντο (οταν δεν βαριεμαι) με την κλασικη μεθοδο διπλη δοση εσπρεσσο+ζαχαρη+ενα παγακι στο μηχανακι, περισσοτερα παγακια, καλαμακι, ετοιμο.

Καποτε φιλοξενουσα ενα φιλο που ειναι το ακρον αωτον του περιεργου ανθρωπου στον καφε. Μαλιστα ειχε δουλεψει και barista καποια χρονια, κατι που οξυνε την επιμονη του στην τελειοτητα. Παρολο που ειχα μια αρκετα καλη οικιακη εσπρεσομηχανη και καλη μαρκα καφε, ειχε ξενερωσει που ειχα μικρα και οχι μεγαλα παγακια (παρολο που ειχα καστανη ζαχαρη γιατι και εμενα μου αρεσει), ξενερωσε που ειχα κλασικο καλαμακι και οχι το κοντο του φρεντο και επρεπε να το κοψουμε με ψαλιδι και τελικα πηγε και πηρε απ’εξω

6 Likes

Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό. Αλλά ενταξει, εγώ πίνω κ σπαστο φραπε στο κτήμα όταν πάω για δουλειές με τον πατέρα μου, who am i to judge :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ειναι και άλλος εκτος απο μενα που δεν πινει καφε ή ειμαι ο εξωγηινος της παρεας;

1 Like

Εχω πιει στη ζωη μου περισσοτερους καραβισιους χτυπημενους με το καλαμακι που η ζαχαρη μενει κατω κατω απ οτι καλους καφεδες.

Ειδικα ο πρωτος πρωινος καφες πρεπει να ειναι ετοιμος σε δευτερολεπτα, ρε γκουρμεδιαρηδες :grey_exclamation:

6 Likes

Ειχα εναν συνάδελφο σε παλιά δουλειά, όταν δουλεύαμε στο μέγαρο του ΟΤΕ. Εκει εχει κυλικεία σε διαφορους οροφους. Στον 13ο ειχε με διαφορα τον χειρότερο καφέ.

Κάθε πρωί παίρναμε καφέ απο τον 13ο όροφο - όπως έλεγε κ ο συνάδελφος “αφήνει μια επίγευση απο ρέγγα”.

Οταν τον ρώτησα γιατι ειχε κολλημα να παίρνουμε καθε μέρα αυτό τον χάλια καφέ, έλεγε:
“Όσο χειρότερος είναι ο πρώτος καφές, τόσο καλύτερα σε ξυπνάει”

11 Likes

Ημουν ΟΤΕ από τέλη '11 έως Ιούλιο '12, τότε έπινα φραπέ ακόμα και αν θυμάμαι καλά πήγαινα 14ο, αν και ο φημισμένος ήταν του 1ου που έφτιαχνε και ελληνικό στη χόβολη.

Φτιάχνω σχεδόν καθημερινά σπιτικό φρέντο καπουτσίνο με κάψουλες ντόλτσε γκούστο και αφρόγαλα από το παιδικό Όλυμπος, μια χαρά είναι, ο καφές μου είναι εργαλείο ξυπνήματος και τίποτα παραπάνω.

2 Likes

quote of the month, μεγάλη αλήθεια - αυτό που πίνω εγώ κάθε πρωί είναι ικανό να χρησιμοποιηθεί και για αλλαγή λαδιών της μηχανής μου άμα λάχει στην ανάγκη… όμως το μάτι γαρίδα μετά ε και boost-άρισμα όσο δεν πάει

3 Likes

Καλοκαίρι σπίτι=φραπεδάρα ισχυρή, απαραίτητο συνοδευτικό αράγματος και κρατάει 3-4 ώρες άκοπα. Απλά πράγματα, αυτά τα νεοταξίτικα με τους φρεντους και τις καγκουριές αλλοιώνουν τον πολιτισμό μας.

Μια εσπρεσσιέρα πάντως την σκεφτόμαι και εγώ φέτος το καλοκαίρι.

4 Likes

Μιλάμε για καφέδες;
Πρωί δεν φεύγω από το σπίτι αν δεν πιω έναν στιγμιαίο (azera τα τελευταία χρόνια) είτε ζεστό είτε κρύο σε μορφή φραπέ. Και καλοκαιράκι το απόγευμα πάει ένας φραπές (πάλι από azera εννοείται). Πάντα με γάλα (λίγο ή πολύ, ανάλογα τη διάθεση).

1 Like

Καλα και εγω ιστορικα ειμαι πολυ ευκολος με καφε κ μπυρα… Δλδ μαρεσει ο ΝΕΣ ο βαρβατος με 3 κουταλιες σκετες (Dow Egberts φουντουκι) το χειμωνα φουλ.
Αλλα το καλοκαιρακι επειδη χτυπαω 4λους φρεντο, ε καποια στιγμη ειπα ωπα.
Απλα επειδη ειμαι διαδικαστικος ψειρας :stuck_out_tongue: θελω αφου θα το κανω, να το κανω πενα.

Ευτυχισμένος άνθρωπος!! Έχω ανακαλύψει άλλα δύο άτομα που δεν πίνουν καφέ τώρα τελευταία. Είστε ευτυχισμένοι άνθρωποι.
Μεχρι τα 22 μου δεν έπινα καφέ, τους ξεκίνησα στο μεταπτυχιακό. Από τότε έχω φτάσει και τους 3 καφέδες την ημέρα, πράγμα όχι ιδιαίτερα καλό. Καλοκαίρι πίνω έναν, το πολύ δύο.
Αναλόγως την περιοχή που δούλευα, ήξερα πάντα πού έχει τον χειρότερο καφέ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τον προτιμώ. Επενδύω στην ποιότητα.

2 Likes

πολύ σημαντικός ο καφές για το πρωί, και κυρίως για να πάει καλά ή μέρα. και για αυτό προτιμάω να ξέρω από που παίρνω κλπ. δε φτιάχνω στο σπίτι εύκολα στο σπίτι γιατί δε με καλύπτει ο φρέντο από μηχανή nespresso, αν και είναι αρκετά τίμιος. τα ΣΚ που αράζω σπίτι και δεν θέλω να παραγγέλνω θα φτιάξω. αλλά για δουλειά θα αγοράσω απ’έξω

1 Like

Ζούμε ανάμεσά τους φίλε @Storm :sunglasses: :alien:

2 Likes

Ωραία έμμεση πάσα και για την μπύρα , όπου πολύς κόσμος έχει συγκεκριμένες προτιμήσεις ( weiss , IPA , Pils , Lager κλπ ) ενώ εγώ είμαι της φάσης " είναι απλά μπύρα "

Στον καφέ είμαι πιο ιδιότροπος γιατί είναι κάποια είδη ( φραπέ ή iced americano πχ αν είμαι εξωτερικό και βαριέμαι να συνεννοηθω ) που μπορουν να μου κάνουν το στομάχι πλυντήριο

1 Like