Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Δικαίωμά του ρε

6 Likes

Την εκοψα την ζαχαρη εντελως απο οταν ξεκινησα διατροφη (παλια επινα γλυκο με γαλα, σταδιακα εκοψα το γαλα και ειχα μειωσει την ζαχαρη στο μετριο) και πλεον δεν μου λειπει καθολου, αμα βαλω μου φαινεται περειεργη η γευση του πλεον. Πινω που πινω τοσους την ημερα, αμα εβαζα και ζαχαρη θα ηταν καταστροφη.

3 Likes

ναι, αυτό θα ήταν όντως καταστροφή :stuck_out_tongue:

ρε, η καφεινη δεν μου κανει τιποτα πλαον, εχω αποκτησει ανοσια, ουτε καν με ξυπναει, ψυχολογικο ειναι καθαρα.

Απο την αλλη 15 κουταλακια ζαχαρη την ημερα, ε ειναι λιγο κακο.

Αναλόγως την ώρα.Απο σοκολατα ζεστη/κρυα μεχρι φυσικο χυμο ή μπυρα.

1 Like

ο κλάδος της Γαστρεντερολογίας μόλις δέχτηκε ένα ανυπολόγιστο πλήγμα

έλα για μπάσκετ τώρα και άστα φιλοσοφικά

1 Like

Διασκευες Grand Magus

Γαμηθηκατε, μολις μπηκε ο περιεργος της ημερας. Unpopular opinions με κινδυνο να με μπαναρετε ολοι:

  • Καφες εσπρεσο = manual ή ημιαυτοματη μηχανη καφε, μονοποικιλιακος, μονο κοκκος και μυλο αλεσης.
  • Εννοειται οτι καθε εκχυλιση θελει τον τροπο της. Ο κοκκος πρεπει να ειναι σωστος. Ο χρονος σωστος. Το κοψιμο σωστο.
  • Ο καφες ΔΕΝ χρειαζεται το πρωι, ειναι placebo. Τα επιπεδα σεροτονινης πεφτουν μετα απο 2 περιπου ωρες απο το ξυπνημα, συνεπως το “αν δεν πιω καφε, δεν φευγω απο το σπιτι” ειναι απλως μια ωραια συνηθεια. Εγω πινω στο γραφειο κατα τις 11.00-12.00 τον πρωτο της ημερας.
  • Οπως με εμαθε ενας ιταλος φιλος, δεν υπαρχει παγωμενος καφες (φρεντο). “Αλλα αν θελεις να πιεις παγωμενο σωνει και καλα, it’s coffee on ice and not ice on coffe”
  • Παγακια, χτυπημα, κοντρα παγακια, κι αλλα παγακια, κι αλλο χτυπημα, ειναι νερομπλουμ. Σπιτι χρησιμοποιω μεταλλικα (προσοχη στον τονο) παγακια του ουισκιου και ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ παγακι ΚΑΦΕ. Δλδ, με το που τελειωσω την εκχυλιση, ριχνω μια γρηγορη στην αδεια παγοκυψελη που εχω (σιλικονης φυσικα) για την επομενη χρηση.
  • Χτυπημα στο σεικερ = αφρος. Οχι κρεμα καφε. Χαθηκε ολη η μαγεια και η γευση.
  • Μεγαλα παγακια μονο. Τα μικρα λιωνουν γρηγοροτερα και χαλανε τη γευση του καφε.

Αν θυμηθω κατι, θα επανελθω απο το σπιτι.

5 Likes

Ρε γαμώτο αυτό πρέπει να ήταν καλαμπούρι ή αναφορά σε κάτι or something αλλά δεν μου 'ρχεται τώρα.

edit
Εκτός κι αν απλά αναφέρεσαι στο ότι οι Grand Magus είναι trio!

Α, να πω κι εγώ ότι “για καφέ” παίρνω συνήθως κάναν χυμό κι εγώ, ή κάνα μιλκσέικ τέτοιο καιρό. Όχι μλκ @Lupin μην πεταχτείς να πεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου, δεν τα κάνω πια αυτά.

1 Like

image

4 Likes

Να σου πω ρε Τζόνι, δεν μας γαμάνε λίγο οι Ιταλοί με τους εκατό χιλιάδες γαμωκανόνες τους; Σε όλα όμως ε! Στον καφέ, στα μακαρόνια, στην πίτσα, εδώ, εκεί…

Αυτό πες του φίλου σου.

Και σκέψου δεν πίνω καφέ καν.

3 Likes

Το edit σου :stuck_out_tongue:

Θα μπορουσα ναν πω winery dogs αλλα αντε να βρεις καλο ντραμερ :joy:

Καλά μωρέ αυτά είναι τα πρώτα που σκέφτεσαι όταν ακούς power trio;;;

Αντί ας πούμε για Motorhead, Rush, Sodom, Destruction κ.λπ. κ.λπ.

3 Likes

STRONG GREEK GENETICS κάθε πρωί για μένα

image

Και μετά ένα φρεντάκι σκέτο με πολύ πάγο για να περνάω τη μέρα μου

3 Likes

Αν και πινω καφε, οταν βγαινω εξω με παρεα δεν παω ποτε για καφε.
Το βαριεμαι ελεεινα (ειμαι και on topic) ως δραστηριοτητα.
Αλλα αν τυχει να ειμαι σε τετοια φαση, θα προτιμησω ενα παγωμενο τσαι.

1 Like

Οταν γυρνας απο δουλεια και εισαι στον ΟΑΣΘ με 37 βαθμους, οτι και αν σου ερθει στο μυαλο,θετικο ειναι :joy:

2 Likes

Εγω ειλικρινα, να ειναι πικρο και να εχει γενικα ‘γευση καφε’ και ειμαι μια χαρα, ειλικρινα το ‘δεν κανει καλο καφε εκει’ δεν το καταλαβαινω, δεν κρινω εσας που ειστε επιλεκτικοι, εγω δεν μπορω να το αντιληφθω.

Επισης ο Καφες μου θελω να ειναι μπολικος, να τον λιβανιζω με τις ωρες, παει ο αδερφος μου και παιρνει εσπρεσσακι, μπραβο, τον πινει σε 3 γουλιες και τις υπολοιπες 2 ωρες που ειμαστε στην καφετερια πινει νερο… Εδω στην Κυπρο Εχουν Iced Americano (φρεντο εσπρεσσο με εξτρα νερο), ο μονος συμβιβασμος που διατιθεμαι να κανω αν δεν υπαρχει Φραπες.

5 Likes

fa40e1bac83fdfda883cc41fd1a0d490

5 Likes

AXAXAXAXA τον ειχα βρισει τοτε να ξες. Αλλα δυστυχως, ειχε δικιο για τον καφε. Τοτε δεν ειχα αρχισει να ασχολουμαι, αργοτερα καταλαβα οτι ολα εχουν τους κανονες τους. Φαντασου οτι ακομη ειμαι ασΚετος σε σχεση με αυτους που ξερουν.

Η πιτσα εχει ΑΠΛΟΥΣ κανονες που πρεπει να τους ακολουθεις. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ :rofl:

Ρε συ, αν η πχιοτητα του καφε ειναι χαλια, τι να πεις; “Δεν πειραζει, καφες να’ναι”; Ειναι και θεμα καταναλωτικης συνειδησης. Μετα παμε στα γραμμαρια, στην αλεση και στο χερι του μπαριστα.

Π.χ. πιο πανω διαβασα εναν συμφορουμιτη που φτιαχνει εσπρεσο με καψουλες. Ειναι 5,5 γραμμαρια η μια, θελεις 17-18 γραμμαρια για εναν διπλο εσπρεσο (που ειναι “3 γουλιες” στην ουσια). Ποσες καψουλες να χρησιμοποιησεις για εναν γευστικα καλο εσπρεσσο φρεντο, στον οποιο θα ριξεις και εξτρα παγακια (δλδ εξτρα νερο); Πεντε-εξι; Μετρα τωρα ποσο κοστιζει ανα κιλο καφε και παρε απ’ εξω απευθειας. Φτηνοτερο θα ερθει.

Σημειωση: πινω κι εγω καφε απο καψουλες (αλλα παντα σε ζεστο εσπρεσο και απο μικρη εταιρια που φτιαχνει καλο χαρμανι - πληροφοριες εντος αν ενδιαφερεται κανεις), δεν ειμαι κανενας ελιτιστας.

1 Like

Ρε δεν πάτε να δείτε αν ερχόμαστε, και οι Ιταλιάνοι και εσείς οι υποστηρικτές τους;

Ό,τι γουστάρει θα κάνει ο κόσμος και στο φαΐ και στο ποτό, εφόσον αυτό επηρεάζει μόνο εκείνον που το κάνει

6 Likes