Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Και ναι και οχι.

Υπαρχουν σιγουρα κανονες χημειας σε φαγητο και ποτα που ακολουθεις για να κανεις σωστα τις διεργασιες ωστε να βγει το φαγητο/ποτο οσο πιο ποιοτικο και γευστικο πρεπει, και με την σωστη υφη και ολες τις τεχνικες λεπτομερειες.

Κανονες σε γουστα και προτιμησεις δεν υπαρχουν πουθενα και για κανεναν λογο, ή μαλλον για να τα πουμε καλυτερα, υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που εφτιαξαν καποιους κανονες με βαση το δικο τους γουστο και επεισαν ενα σωρο αλλους οτι ειναι οι σωστοι κανονες, κατι που φυσικα δεν ισχυει.

3 Likes

Ορίστε ρε, μέχρι και ο Κουίντομ στη σωστή πλευρά της Ιστορίας βρίσκεται όσον αφορά το συγκεκριμένο θέμα

2 Likes

Ξεχασες το “οπως παντα αλλωστε” :sunglasses:

1 Like

Τότε δεν θα έγραφα “μέχρι και” ρε απρόσεκτε :disguised_face:

1 Like

Σας διαβαζω, πατε καλα. Η πιτσα εχει εναν κανονα: μοτσαρελα, σαλτσα, βασιλικο. Φατε αν θελετε πιτσα με παστιτσιο και τσιζκεικ επανω, δεν με νοιαζει. Αλλωστε, εχω ηδη γραψει καμια δυο φορες πιο πανω στην αναφορα για τον καφε οτι η γευση ειναι γουστο :stuck_out_tongue: Οι καφεδες που αγοραζω εγω μπορει να ειναι χωμα για καποιον αλλον, αυτο ειναι λογικο.

Μια χαρα το προσεξα, απλα επελεξα να σε διορθωσω αντι να προσβληθω :stuck_out_tongue:

1 Like

Να σκεφτεις οτι ισως εισαι στη λαθος πλευρα της ιστοριας, δεν παιζει ε; :ninja:

1 Like

Όχι. Μην επιμένεις γι’ αυτό το θέμα ε, ξέρω πού παρκάρεις όπως διάβασα κάποτε κάπου, δεν θυμάμαι από ποιον, και μου άρεσε σαν ατάκα.

1 Like

Καφές → Ξύπνημα

Η μόνη πλευρά της δικής μου ιστορίας

1 Like

Καφές → Συνήθεια, συν ότι μου αρέσει η γεύση του, η δικιά μου.

1 Like

Το ίδιο εννοώ πάνω-κάτω.

1 Like

Διορθώσεις σε αυτό:
Δεν ειναι σεροτονινη, αλλα ντοπαμινη.
Εχω διαβασει αρκετα αρθρα για αυτο που εγραψα παραπανω, αλλα ψαχνοντας στο google να βρω καποιο απο αυτα, επεσα σε αρθρο των ΝΥΤ που καταρριπτει αυτη την αποψη. Συνεπως, αν δωσατε την παραμικρη σημασια σε οσα εγραψα, προσπεραστε :slight_smile:

Γενικα, ο καφες λενε οτι βοηθαει και στην υγεια, αλλα με αυτες τις ερευνες δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος.

Σιγουρα ειναι υπεροχος σαν γευση. στο δικο μου μυαλο, ειναι μια μικρη απολαυση που αξιζει να της δωσεις προσοχη και σημασια. Απο Γρηγορη δεν μπορω να πιω, καλυτερα να παω στη διπλανη οικοδομη και να παρω λιγο χωμα για να εκχυλισω βραστο νερο. Ε, δεν θα χαλασω τη διαθεση μου επειδη “πρεπει να πιω καφε”, αυτο θελω να πω :slight_smile:

1 Like

Ποσοι καπνιζουν;

1 Like

Αν δεν κανω λαθος (παντα συμφωνα με σχετικη ερευνα που ειχα διαβασει κι εγω), ειχες αρχικα δικιο για οσους ΔΕΝ πινουν καφε. Δηλαδη οποιος δεν πινει ηδη καφε καθημερινα, τοτε δε θα εχει κανενα ωφελιμο αποτελεσμα αν πιει καφε μια δυο φορες.

Απο την αλλη οποιος ειναι ηδη “εθισμενος” και εχει συνηθισει το σωμα του, τοτε τον χρειαζεται τον καφε, και το να μην πιει θα τον κανει να αισθανεται οντως πιο νυσταγμενος απο οτι αν πιει καφε.

2 Likes

Κοιταξε, το αρθρο των ΝΥΤ που ειναι εδω (νομιζω δεν ειναι πισω απο paywall) αναφερει αυτο το ερωτημα: “ποτε πρεπει να πιες καφε”. Μαλιστα ειναι πολυ φρεσκο, δημοσιευτηκε τον Μαϊο και ανανεωθηκε τον Ιουνιο. Εχει αρκετα λινκ (δεν εχω τωρα χρονο να τα διαβασω) ως παραπομπες.

Αλλα αυτο που λες δεν θυμαμαι να το εχω διαβασει. Δεν το αμφισβητω προφανως, απλως δεν το ξερω.

2 Likes

Να πω ότι για τον καφέ είμαι προς τη μεριά του @jonkyr . Έχω αρχίσει τα τελευταία χρόνια που έχω λόγο επαφή με φίλους που ασχολούνται επαγγελματικά με το θέμα να γίνομαι λίγο περίεργος με τον καφέ μου.
Σπίτι ζεστός ή με μεταλλικά παγκάκια του ουίσκι. Έξω δεν πίνω με παγάκια ακόμα και το καλοκαίρι. Στην περίπτωση που το κάνω ή τον πίνω μπαμ μπαμ αν είναι καλός ή το μετανιώνω.
Δεν έχω πολύ καλή καφετιέρα σπίτι και θέλω μια αναβάθμιση (λεφτά δεν έχω) αλλά ο καφές που φτιάχνω, στους γευστικούς κάλυκες που έχω είναι αρκετά καλός.
Δίνω αρκετά λεφτά στην ποικιλία και όσο μπορώ ψάχνομαι. Ίσως να πάρω κι ένα μύλο.
Επίσης, το πρωί αν είμαι σπίτι γουστάρω πολύ και ελληνικό.
Φραπέ έχω να πιω από 18 χρόνων νομίζω.
Και τέλος, παιδιά ο καφές μόνο σκέτος. Έχει γεύση και μόνο έτσι το νιώθεις. Η ζάχαρη είναι ξένο σώμα.
Δεν εμπιστεύομαι την άποψη κάποιου, για τον καφέ που φτιάχνει κάποιο μαγαζί, αν δεν τον πίνει σκέτο (χωρίς παγάκια ακόμα).
Προσπαθώ και πίνω μέχρι δύο τη μέρα και όντως δεν σε ξυπνάει πιο πολύ σε συγκεντρώνει στη δουλειά, προπόνηση κλπ.
Αν δεν πιω το πρωί στη δουλειά και έχω αρκετή δουλειά με πιάνει πονοκέφαλος.
Για ξύπνημα δοκιμάστε τσίχλα βοηθάει περισσότερο.

3 Likes

-Δεν καπνίζω,
-Πινω καφέ…κρύο το καλοκαίρι κ ζεστό το χειμώνα, πάντα μέτριο. Αγαπημένη συνήθεια θεωρώ ότι είναι για μένα, πάρα ανάγκη.
Και τώρα θα ξεφύγω εντελώς απ το θέμα γιατί κάπου πρέπει να πω κ εγώ τον πόνο μου.
Κ θέτω το εξής ερώτημα :
Πόσο σκατα είναι να πατάς αχινό? :persevere:

6 Likes

Για ξύπνημα δοκιμάστε να κοιμάστε περισσότερο :stuck_out_tongue:

11 Likes

Αυτο ειναι στανταρ, εχεις δικιο, το ξεχασα πριν. Αν θελεις να καταλαβεις γευση καφε, μονο ετσι γινεται. Απο τη στιγμη που θα γλυκανει με ζαχαρη, με γαλα ή ο,τι αλλο, δεν ειναι πια καφες αλλα ενα αλλο ροφημα. Ισως αυτος ειναι και ενας λογος που καποιος δεν θα ψαχτει για καλυτερο καφε, αφου οι διαφορες στη γευση καλυπτονται.

3 Likes

Η ζωή είναι πολύ μικρή (ακόμα και 16 να είναι κάποιος) για σκέτο καφέ. Παν μέτρον αριστον, που ελεγαν και οι αρχαίοι πρόγονοι των Αιλινον, δηλαδή 1 κοφτη καστανη.

Πλας, εγώ λίγο τους σκιάζομαι όσους πίνουν σκέτο τον καφέ τους. Θεωρώ ότι η ύπαρξη τέτοιου λεβελ αυτοελέγχου, κόντρα σε κάθε ανθρώπινη λογική, είναι πέρα για πέρα επικίνδυνη. Σήμερα είναι ο σκέτος καφές, αύριο θα είναι η back to back ακρόαση των δυο πρώτων δίσκων των Suld, μεθαύριο η καρωτίδα σου. Μπρρρ, νταρκ σταφ

5 Likes