Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Χρειάστηκε να γκουγκλάρω τους Suld ε

Σκιάχτηκα κι εγώ

Τζένγκις Χαν ο μπαμπάς μας

2 Likes

Πίνω σκέτο καφέ και γέμιζα τις λίστες του φόρουμ με funeral doom, πιστεύω ότι πολύ καλά κάνουν όσοι μας σκιάζονται.
Παίρνω αρκετή ζάχαρη από άλλα πράγματα, για να βάζω και στον καφέ. Ιδανική ζωή βέβαια θα ήταν χωρίς καφέ και χωρίς ζάχαρη.

Επιβεβαιώνω ότι ο καφές, αν τον συνηθίσεις, σου είναι απαραίτητος για το πρωινό ξύπνημα, μέχρι και πονοκέφαλο παθαίνεις αν δεν πιεις. Επιβεβαιώνω επίσης ότι λίγο-πολύ σου διαλύει το στομάχι, ειδικά αν είναι σάπιος.

2 Likes

Θέλετε να ακούσετε πραγματική ανωμαλία?

Πίνω το πρωί εσπρέσο ΣΚΕΤΟ και το απόγευμα εσπρέσο ΜΕΤΡΙΟ. ok? ΟΚ ???

Δεν είμαι τόσο ανώμαλος ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΤΕ , υπάρχει εξήγηση. Κάνω διαλειμματική δίαιτα και δεν θέλω να την διακόψω με θερμίδες το πρωί ενώ όταν εχω ήδη φάει το απόγευμα, βάζω ζαχαρούλα στο καφέ :stuck_out_tongue:

Ισως δεν έπρεπε να το εξηγήσω να σας αφήσω με τον τρόμο της υπαρξής μου :stuck_out_tongue_closed_eyes:

7 Likes

Ανάλογα την ώρα…Χυμό, μπύρα, αναψυκτικό :slight_smile:

Οχι ρε, με παρεξηγησες, δεν λεω οτι ειστε παραξενοι, εγω ειμαι δεν ξεχωριζω καλο απο κακο καφε οποτε δεν με ενδιαφερει, καφες να ειναι, μπολικος, και εγω ειμαι ευχαριστημενος.

Ο καφες ειναι καλος για την υγεια αν τον πινεις χωρις ζαχαρη, με καποιες σημειωσεις. Αν εχεις υψηλη πιεση η καφεινη δεν κανει καλο, επισης αν εχεις θεμα με τον υπνο και ευαισθητο στομαχι θελει μετρο. Τελος η καφεινη επειδη ειναι διουρητικη αφυδατωνει, οποτε θελει μετρο αν ασκεισαι κτλ.

Για τον σκετο, γευση εκπαιδευεται και πολυ ευκολα. Δεν ειναι θεμα αυτοελεγχου, τον εχω συνηθισει τοσο πλεον που δεν μου αρεσει με ζαχαρη. Ναι οκ οταν ξεκινησε η μεταβαση ηταν καπως, αλλα πλεον ειναι το default χωρις καμια καταπιεση δλδ.

3 Likes

Μέχρι το 2020, έβαζα λίγο καφέ στο σμούθι γαλακτομπούρεκο μου. Είχε τύχει φίλος να πιει κατά λάθος από τον καφέ μου και να συγκρατήσει με δάκρυα τη ρουκέτα εμετού που ετοιμαζόταν να εκτοξευθεί από το λαρύγγι του.

Με το που έσκασε το πρώτο λοκνταουν, άρχισα τα φακίρικα. Έκοψα το τσιγάρο (μετά από 25 έτη αδιάληπτης τσιμινιέρας) και άρχισα να μειώνω τη ζάχαρη στον καφέ. Μετά από 3 μήνες προσπάθειας, είχα κόψει το τσιγάρο εντελώς (!) αλλά τον καφέ τον είχα φτάσει μόνο μέχρι τον μέτριο (!!).

Μετά από ακόμα έξι μαρτυρικούς μήνες κατανάλωσης σκέτου καφέ (δοκιμάζοντας ό,τι ποικιλία υπάρχει σε take-away), τα παράτησα. Τίποτα δεν αξίζει για μένα τόσο πόνο. Μία κοφτή καστανή και να, θα κάτσω εδώ στη γωνία μου να περιμένω το τέλος.

3 Likes

Παντως απο την κοφτη καστανη ευκολα πας στο σκετο ρε συ, δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα. Απο την αλλη κλαιν, μια κοφτη καστανη ειναι, σιγα την επιβαρυνση, αν δεν πινεις 8 καφεδες την ημερα.

1 Like

Όχι εντάξει, 2 φρέντους εσπρέσσους την ημέρα έχει η ρουτίνα. Ειλικρινά δεν ξέρω τι παίζει με αυτή την κοφτή όμως και δεν μπορώ να πάω στο σκέτο, μάλλον έχει παίξει σωματοποίηση της φάσης…

Η ζάχαρη σε καφέ είναι μία ιδέα. Πριν πολλά χρόνια έβαζα 2 κουταλιές ζάχαρη σε κάθε φλυτζάνι, σταδιακά το μείωσα σε μισή κουταλιά. Συνηθίζει ο οργανισμός.
Το ίδιο και με το αλάτι, ελάχιστο έως καθόλου σε κάποια φαγητά. Αν πας σταδιακά τη μείωση, συνηθίζεις.
Τσιγάρο δεν ξέρω, δεν κάπνιζα και ποτέ, αλλά εκεί νομίζω ισχύει το απότομο στοπ και όχι σταδιακά.

5 Likes

Μολις ηρθε ο καφες που παρηγγειλα απεξω, με φαγατε :rofl: Με τριπλη δοση εσπρεσο και προφανως παγακια :roll_eyes:

4 Likes

Εγω για 35 χρονια σιχαινομουν το γιαουρτι, δεν μπορουσα να αντεξω καν την μυρωδια του. Πλεον καθε βραδυ το επιδορπιο μου ειναι γιαουρτι με φρουτα. Οκ δεν θα ανοιξω να φαω σκετο, αλλα με φρουτα, κανελα κτλ μια χαρα μου αρεσει. Εκαπιδευεται η γευση ρε.

1 Like

Άλλο κακό να μη σε βρει :stuck_out_tongue:

1 Like

Ισχυει απολυτα αυτό για τη ζαχαρη. Χτίζεις τόσο ανοχη όσο και αποχή, εγώ πλέον και γλυκά μετα απο 1-2 κουταλιες δεν μπορώ να φαω γιατί λιγώνομαι. Ακόμη και παγωτο ολοκληρο πχ με το ζορι τρωω, προτιμώ κανενα σορμπε που ειναι λιγο πιο ξινο.
Στον καφε οριακα εμετος αν εχει ζαχαρη πλέον.

Εγω φταιω που σου εδωσα κωδικο για εισιτηριο :nauseated_face: Παρτε τον κυριο απο δω.

1 Like

Γλυκά λέγονται γιατί ειναι γλυκά. Αλλιώς θα λεγόταν ξινά, πικρά ή δεν ξερω εγώ τι άλλο

2 Likes

Ελλαδάρα doesn’t disappoint.

3 Likes

Επιτέλους μια θετική εξέλιξη στον τομέα της τεχνητης νοημοσύνης.

3 Likes

Θέλω αντίστοιχο ΑΙ σε άρθρα Νικολακόπουλου με εισαγωγή το χαρακτηριστικό “τι γίνεται;”.

1 Like

¨όλα με φωνή Αναστάση τα θέλω

2 Likes

Από τα πιο επικά
https://twitter.com/Laskarina83/status/1807733546976453099

1 Like