Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

  • First concert - Dream Theater Λυκαβηττος 1998
  • Last concert - Rotting Christ Νεα Υορκη 2022
  • Next concert - Rotting Christ Νεα Υορκη 2023 (!)
  • Worst concert - Heaven and Hell 2007, οτι πιο ΣΚΑΤΑ εχει υπαρξει
  • Loudest concert - καποια των Metallica
  • Best concert - Leprous 2016 ΝYC 50 ατομα κοινο, Depeche Mode Μαλακασα, Metallica 1999
  • Saw the most - Metallica 7 φορες
  • Most surprising - VNV Nation 2011 οτι καλυτερο
  • Happy I got to see - Ozric Tentacles 2000
  • Wish I could have seen - Queen με Φρεντι
7 Likes

Θα απαντήσω σε μερικά μόνο.

  • First concert - Ξύλινα Σπαθιά
  • Last concert - Judas Priest
  • Best concert - Panx Romana στο An
  • Saw the most - The Last Drive (5 φορές)
  • Wish I could have seen - Nirvana (Kurt Cobain)
5 Likes
  1. First concert - Rolling Stones
  2. Last concert - Soen
  3. Next concert - Leprous
  4. Worst concert - Tool
  5. Loudest concert - Planet Of Zeus
  6. Best concert - Iron Maiden/Volbeat & Roger Waters “The Wall”
  7. Saw the most - Scorpions
  8. Most surprising - Def Leppard
  9. Happy I got to see - Toto
  10. Wish I could have seen - Queen
4 Likes

First concert - Megadeth/Bruce Dickinson στο Rockwave του '97
Last concert - Band Of Friends πριν λίγες μέρες
Next concert - Vive Le Punk αύριο
Worst concert - δύσκολο να μπει ένα στον απόλυτο πάτο, αυτό που θέλετε να διαβάσετε εδώ πέρα για το καυλάντισμα είναι ότι έχω φύγει από συναυλία Maiden :joy:, τους είχαν σβήσει οι Slayer πιο πριν, αν πάλι ψάχνουμε κάποιους που είναι άμπαλοι live νομίζω ότι η πλέον κατάλληλη απάντηση είναι “Mastodon”
Loudest concert - Fates Warning στο Gagarin το 2017, πήγα να κουφαθώ, loudest concert με πολύ κακή έννοια, ευτυχώς στην επόμενη με αποζημίωσαν πλήρως
Best concert - Pearl Jam Αθήνα 2006, ασυζητητί
Saw the most - Pearl Jam
Most surprising - σε σχέση με το τι περίμενα και τι πήρα, Alice In Chains 2009 πριν ακόμα βγάλουν το Black Gives Way To Blue και Armored Saint 2019 στο UtH που περίμενα να είναι πολύ καλοί και αυτοί έδωσαν μια από τις καλύτερες συναυλίες που έχω δει ποτέ
Happy I got to see - αρκετούς, για τη σπανιότητα θα πω Temple Of The Dog
Wish I could have seen - Led Zeppelin και Rory Gallagher από αυτούς που δε γίνεται πια, θα ήθελα να δω κάποτε και Radiohead που δεν έχω δει

8 Likes
  1. First concert - νομιζω Rockwave 1998 (Nick Cave, Moby, Tρυπες, Cornershop)
  2. Last concert - Venerate Fest: Sun of Nothing / Krause / Mammock
  3. Next concert - Acid Mammoth
  4. Worst concert - Sikth (εφυγα) & εμφανιση Ozzy Osbourne & Friends το 2012
  5. Loudest concert - SunnO))) & Lightning Bolt
  6. Best concert - Δυσκολο γιατι ειναι πολλα - ενα που μου εχει μεινει ειναι
    Nick Cave & The Bad Seeds (Push the sky away tour 2013)
  7. Saw the most - Russian Circles x5
  8. Most surprising - SUMAC
  9. Happy I got to see - Dillinger Escape Plan x3
  10. Wish I could have seen - ISIS
7 Likes

Σκεφτόμουν να βάλω κι εγώ αυτό το live Ozzy γιατί η απόδοσή ήταν απαράδεκτη και είχα ξενερώσει από το πρώτο τραγούδι (Bark at the moon νομίζω) αλλά είπα να μην είμαι σκληρός με τις αδυναμίες μου.

  • First concert - Πυξ Λαξ 2003 (η αληθινή τελευταία περιοδεία :stuck_out_tongue: )
  • Last concert - Παύλος Παυλίδης
  • Next concert - Γιάννης Αγγελάκας
  • Worst concert - Lydia Lunch (διασκευές Suicide και Alan Vega)
  • Loudest concert - Russian Circles
  • Best concert - Last Drive (30 years)
  • Saw the most - Παύλος Παυλίδης και Last Drive (πάνω από 20 φορές τον καθένα)
  • Most surprising - James Leg (2019) και The Mystery Lights (2020)
  • Happy I got to see - Neil Young (2019, Μόναχο)
  • Wish I could have seen - PJ Harvey στα 90s και Dead Moon
4 Likes

First concert: Παπακωνσταντινου-Νταλαρας Ραδιο Σιτυ 1991 ( με πηγε η μανα μου κ την ευχαριστώ γιαυτό)

Last concert: panx romana το καλοκαίρι ( πρέπει να πηγαινω σε περισσότερες συναυλίες νιου γιαρς ρεζολουσιον)

Next concert: ή nightwish ή helloween ή guns n roses

Worst concert: deep purple μαλακασα

Loudest concert: blind guardian Μυλος 1995. Σ ενα κουτενιο κλαμπ βαζεις τον Τομας Νακ να ισοπεδώνει τα ντραμς του; ε τι περιμένεις.

Best concert: θα βαλω Helloween Αθηνα για την περιοδεια του keeper3 στο γηπεδο μπάσκετ δε θυμάμαι ονομα βαριέμαι να ψάξω.

Saw the most: Βασίλης παπακωνσταντινου

Most surprising: δεν την καταλαβαίνω την κατηγορια. Μαλλον θα βαλω nightstalker πρωτοχρονια στο Αν. Ουτε κατάλαβα πως βρεθηκα εκει ουτε κατάλαβα ποσο γαματα περασα ουτε κατάλαβα γιατι ψιλολιποθυμησα εξω απο το κλαμπ μετά την συναυλία. Surprise γενικα

Happy I got to see: Λουκιανός Κηλαηδονης Ρεματια Χαλανδρι. Απο μικρος τον ακουγα τα καταφερα κ το ειδα.

Wish I could have seen: pearl jam αθηνα να καταλάβω γιατι ολη η φασαρια για "την καλύτερη συναυλία εβερ στην Ελλάδα "

4 Likes

Μου φαίνεται τρομερά χαοτικό να κάνω επιλογές από όλα τα λάηβ οπότε θα το σπάσω σε ενότητες.

Ελληνικά Καλοκαιρινά Φεστιβάλ/Μεγάλα Open Air Λάηβ Edition:

  • First concert - Rockwave 2001 ΟΑΚΑ
  • Last concert - Αγγελάκας @ Release 2022 (από ξένα Muse @ Ejekt 2016)
  • Next concert - Ιδέα δεν έχω αν θα με ξαναβγάλει ποτέ ο δρόμος (έχω πάρει εισιτήριο για SWANS στο Βράχων, ας πούμε αυτό)
  • Worst concert - Within Temptation @ Rockwave 2008, βαρέθηκα τη ζωή μου
  • Loudest concert - Μάλλον Faith No More @ Βράχων 2009
  • Best concert - Nine Inch Nails (& Jane’s Addiction) @ Βράχων 2009 & Rockwave 2005 όλο το 2ήμερο
  • Saw the most - πέτυχα κάποιους από δύο φορές (Priest '01 & '08, Muse '07 & '16, κ.α.) αλλά δεν έχει και πολύ νόημα σε αυτή την edition
  • Most surprising - Siouxsie @ Rockwave 2008 (νομίζω), είχα μέτρια επαφή τότε αλλά με συνεπήρε
  • Happy I got to see - KISS @ Terra Vibe 2008
  • Wish I could have seen - AC/DC 2009 OAKA, έβλεπα τουλάχιστον τα φώτα από ένα φυλάκιο στον Υμηττό & Sabbath 2005
5 Likes

First concert - Τρύπες, μάλλον '98 πρέπει να ήταν η πρώτη φορά που τους ειδα

Last concert - Vektor

Next concert - Beast in black τον άλλο μήνα (?)

Worst concert - Vietcong το '15. Τεχνικά προβλήματα από την αρχή ως το τέλος, κάκη απόδοση της μπάντας

Loudest concert - δύσκολη ερώτηση, πολλοι οι υποψήφιοι

Best concert - ACDC στο ΟΑΚΑ, Motorhead στο Λυκαβηττό (2002)

Saw the most - Τρύπες Χ 6 ή 7

Most surprising - Πήγα για χαβαλε και χωρίς προσδοκίες στους Twisted sister πριν 10 χρόνια περίπου που είχαν έρθει Αθήνα, τους είδα να παίρνουν κεφάλια

Happy I got to see - Amorphis με Koskinen

Wish I could have seen - Queen

6 Likes

Περιττό να σας πω οτι ηδη 2 3 κατηγορίες τις αλλαζα ηδη :stuck_out_tongue:

ακριβώς το ίδιο, η πιο παλιά μουσική μου ανάμνηση και ήθελα να τον δω, τελικά στη ρεματιά έμεινα απ’ έξω γιατί ήταν sold out αλλά καβατζώθηκα ακριβώς από πάνω με τη μαμά και το φυλάττω ως υπέροχη στιγμή :green_heart:

2 Likes

Το ίδιο βάλαμε άρα δεν ήταν ιδέα μου. Το βουητό στα αυτιά πέρασε μετά από 2 μέρες.

Αχ αυτες οι μαμαδες :smiling_face_with_three_hearts:

Κ το φεστιβάλ στο Χαλάνδρι τι γαματο. Ενα απο αυτα που μ λειπουν απο την αθηνα ειν αυτο. Εχουμε δει εκει πανκ χιπχοπ φλαμενγκο της παναγιας τα ματια. Κ τι ωραιος χωρος.

1 Like

First concert - REM & Kaiser Chiefs το 2008 στο Καλλιμάρμαρο γιατί ήταν δωρεάν λόγω του MTV, πρώτη φορά που έδωσα λεφτά (ο μπαμπάς δηλαδή) και είπα θέλω να πάω, Placebo Rockwave 2009

Last concert - Muse

Next concert - Μπορεί να πάω Exploited τον Απρίλη, και υπάρχουν συζητήσεις για Primavera αλλά δεν έχει αγοραστεί κανένα εισιτήριο ακόμα

Worst concert - Editors 2015

Loudest concert - Μuse 2016 στην αρένα, από τότε έχω πρόβλημα στο δεξί αυτί γιατί έβγαλα την ωτασπίδα και ένιωθα τις συχνότητες να με τρυπάνε

Best concert - Για όλη τη φάση Muse στο Ejekt, καθαρά συναυλιακά Metallica 2010

Saw the most - Muse x4

Most surprising - Depeche Mode το 2013, τα βιντεάκια στο youtube δεν αποτυπώνουν το τι γίνεται στα live τους

Happy I got to see - Jack White στο Mad Cool. Μπορούσα να πω Metallica γιατί δε θα μας ξανάρθουν μάλλον, αλλά οκ, τόσα χρόνια υπήρχαν ευκαιρίες να βγω κάπου έξω

Wish I could have seen - Δε βάζω μπάντες που εκ των πραγμάτων δε γίνεται να δω (πχ, Beatles), αλλά θα το πάρω ως προσωπική επιλογή, δηλαδή αποφάσισα να μη δω ή δεν έγινε πρώτη προτεραιότητα. Portugal. The Man, το 2018, έβλεπα την ίδια ώρα QOTSA

4 Likes

Τραγικό live, είχα φύγει πριν τελειώσει :stuck_out_tongue:

Γιατί ρε, εγώ καλά είχα περάσει (πρώτη συναυλία βέβαια…). Και Gogol Bordello και Moby θυμάμαι ήταν καλοί

Gogol και Moby ήταν μια χαρά, οι άλλοι έπαιζαν σαν δημόσιοι υπάλληλοι. Τώρα θυμήθηκα ότι είχα τετραήμερο εισιτήριο, την επόμενη μέρα ήταν που δεν έγιναν οι Killers λόγω της απίστευτης βροχής, τη μεθεπόμενη ήταν η γελοία “ηλεκτρική καταιγίδα” με αφορμή την οποία δεν είδαμε Motley Crue και Voivod και την τέταρτη μέρα ήταν η μόνη φορά που είχαν παίξει καλά οι Mastodon. Είχαμε δει και Anselmo και Slipknot.

First Concert: Metallica
27 6 93 Γήπεδο Πανιωνίου

Last Concert: Gaerea/Isolert
Πριν από καμια δεκαριά μέρες

Next Concert: Karma Violens/ Mortal Torment
Αυριο

Worst Concert: Paradise Lost
Στο Rockwave του 2012
(αγαπημένοι, αλλά σ εκεινη την εμφάνιση πραγματικά δεν παλευονταν. Το οτι στα καπακια βγηκαν οι Machine Head κ τα ισοπέδωσαν ολα ήταν απλα το κερασάκι στην τουρτα)

Loudest Concert: Bolt Thrower
Το 2010 στο Gagarin

Best Concert:
Για τον 18χρονο εαυτό μου:
Iced Earth/ Nevermore
το 97 στο Ροδον
Για τον (πιο) ενήλικα εαυτό μου:
Triptykon/Anaal Nathrakh
το 2010 στο Κυτταρο

Saw the Most: Rotting Christ
(19 φορές and keep counting…)

Most Surprising: Dillinger Escape Plan
το 2010 στο Gagarin

Happy I got to See: Death
το 98 στο Ρόδον

Wish I Could Have Seen:Brutal Assault
το 2015
Εντάξει, δεν είναι ένα συγκρότημα, αλλά πραγματικα ειχαν μαζευτεί εκεί - κ γω δεν ξέρω ποσες από τις αγαπημένες μου μπάντες
( ενδεικτικά θα αναφερω μόνο μερικές:
Anaal Nathrakh, Asphyx, Hour of Penance, Heaven Shall Burn, Napalm Death, Mayhem, Kreator, Cannibal Corpse, Amenra, Benighted…)
Ωστόσο, δεν είχα καταφέρει να βγάλω εισιτήρια έγκαιρα, κ μετα μου αποτελείωσαν τη φάση τα Capital Controls…

6 Likes

Στο ιδιο μπουρ εεεε λαιβ ξαπαρθενιαστηκαμε…Πρεπει να μπηκα οταν επαιζαν οι grip inc

1 Like