Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Δεν θυμάμαι ακριβώς πως βρέθηκα να ακούω Διάφανα Κρίνα, γιατί δεν μου αρέσει κ πολύ (σχεδόν καθόλου θα έλεγα), ο ελληνικός ροκ ήχος παρόλα αυτά άρχιζε να παίζει το άλμπουμ " Έγινε Η Απώλεια Συνήθειά Μας". Λοιπόν με το που μπαίνει το κομμάτι Δ. έχω φάει σκάλωμα με την μελωδία κ σκέφτομαι ότι μου θυμίζει κάποιο νανούρισμα μάλλον…τελικά μετά από λίγα λεπτά, σηκώνομαι να κάνω καφέ κ βγάζω μια κραυγή, ζητώντας από την συμβία μου να ακούσει λίγο. Η Τίνα λοιπόν, η οποία πριν γνωρίσει εμένα άκουγε (κ ακούει φυσικά) κ τραγουδούσε έντεχνα. Οπότε ήθελα να την πικάρω λίγο. Λοιπόν η μελωδία, τουλάχιστον για λίγο, είναι ίδια το " Άιμα, Δάκρυα κ Ιδρώτας " ρε, του Σάκαρου…

Με το που μπαίνουν οι στίχοι " Τρύπησα, το δάχτυλό μου…"

Μετά από αυτό λοιπόν, με προτρέπει να ακούσω κάποια άλλα γκρουπ, ή μάλλον πρώτα της λέω ότι άκουσα κάποια ενδιαφέροντα κομμάτια από συγκροτήματα όπως Κόρε. Ύδρο. ή κάποια κομμάτια από τον δίσκο " Η Ύδρα των Πουλιών" αλλά δεν με ενθουσίασε κ τόσο η φωνητική ερμηνεία λόγω του ότι είναι ομιλία. Τέλος πάντων, μου λέει άκουσε Αγόρια στον Ήλιο, δεν μου λέει κάτι, αδιάφορο κ μετά μου λέει βάλε Ωχρά Σπειροχαίτη, το Μπαλάντα για μια Λυπημένη Χώρα.

Με το που μπαίνει κ αυτό το κομμάτι, όπως είχε γίνει κ με Διάφανα Κρίνα, της λέω “με δουλεύεις”? Το Always Somewhere είναι αυτό… :laughing: :laughing: .

Έλα πείτε ρε, δεν είμαι ο μόνος που το πρόσεξε… είμαι καλά γιατρέ μου?

2 Likes

Ωραία τύπισσα η γυναίκα σου!

1 Like

Και μου θύμισες ιστορία από τα σχολείο, όταν συμμαθητής μου μου λέει “ρε μλκ, άκουσα το “Simple man” και έχουν αντιγράψει κάργα τους Scorpions”. Του εξηγώ ότι δεν γίνεται, είναι παλιότεροι οι Skynyrd (βέβαια, εννοούσα “παλιότεροι από αυτή την βερσιόν των Σκορπς”, αλλα τεσπα) κι επειδή δεν με πίστευε, ανεβήκαμε σπίτι μου (ήμασταν σε απόσταση μερικών μέτρων), του έδειξα τη ροζέτα του βινυλίου, του είπα “πόσο μλκς είσαι γαμώ τους Σκόρπιονς” και αναχωρήσαμε για όπου πηγαίναμε τέλος πάντων εκείνη την ημέρα (το πιθανότερο σε κανένα μπλιμπλικάδικο του Γαλατσίου).

5 Likes

Πωωωωω, ναι ρε, το είχα ξεχάσει αυτό.

1 Like

Επειδή έχω δει ότι ενδιαφέρει αρκετούς το φρούτο που λέγεται “ακροκεντρώος” και έχουν ποσταριστεί άρθρα και βίντεο, βάζω κι εγώ ένα πολύ πρόσφατο.

1 Like

Από τις τσιρίδες (προσποιούμαι ότι τραγουδάω) και το διάβασμα με πονάει ο λαιμός μου. Λιγοψυχώ, σβήνω, χάνομαι!

Με δάγκωσε γάτα 10χρονών που έμενε σε σπίτι αλλά το σπίτι είχε ποντίκι, δεν ξέρω αν ήρθαν ποτέ σε επαφή. Είχε κάνει παλιά κάτι εμβόλια δεν ξέρω τι. Δεν ήταν πολύ περιποιημένο το ζώο.
Με δάγκωσε στο χέρι εκεί που κουνάω τον αντίχειρα μου δεξιά αριστερά πονάει αρκετά αλλά δεν έχω πύον ή κάτι άλλο σοβαρό. Παρόλα αυτά ανησυχώ γιατί να πονάει τόσο ο σύνδεσμος (άρθρωση) του χεριού; Μήπως εισχώρησαν μικρόβια; Έχει δύο μέρες που με δάγκωσε κι ακόμη δεν περνάει.
Η αντιμετώπιση μου ήταν πλύσιμο με άφθονο κρύο νερό και σαπούνι πιάτων που ήταν κοντά, μετά πήγα σπίτι έβαλα μπεταντιν στα γρήγορα το ξέπλυνα και έβαλα φουσικόρτ για να μην πρηστεί και μετά από ώρα το ξέπλυνα έβαλα οινόπνευμα και ξανά φουσικορτ. Δεν έχω ιδεα γιατί πονάει ακόμα.
Εφόσον το εξωτερικό τραύμα δεν είναι σοβαρό, γιατί πονάει στις κινήσεις του χεριού;

Αν το πατήσεις πονάει όπως όταν έχουμε μελανιές τέτοιος πόνος
Έχει κανείς ιδέα;;

1 Like

Ο γιατρός :grinning:

10 Likes

Καλά εντάξει
Κάποιος μπορεί να είχε παρόμοια εμπειρία και να μού πει

1 Like

Κάνεις αντιτετανικό ορό ΧΤΕΣ!!!

Εαν υπηρχε παντως μια μολυνση θα φαινοταν … μπορει να σου χτυπησε κανενα νευρο ξερω γω και να σε ενοχλει (συν το οτι το σκεφτεσαι συνεχεια). Πηγαινε σε εναν γιατρο να σου πει στανταρ και να χαλαρωσεις κ εσυ!

2 Likes

Κοιτα, καμια συμβουλη δεν μπορουμε να σου δωσουμε εκτος απο το “πηγαινε σε γιατρο” αν δεν υποχωρησει ο πονος η δεις να χειροτερευει το πρηξιμο. Εχω ακουσει για πολυ μεγαλη ζημια απο δαγκωμα γατιου οποτε δεν παιζεις με αυτα, παρακολουθα το (γιατι να, αν καθε φορα που με εγδερνε η με δαγκωνε ο δικος μου πηγαινα γιατρο δεν θα εκανα αλλη δουλεια) και αν συνεχισει να ενοχλει κοιτα το.

2 Likes

Πού;; σε κέντρο υγείας; πληρώνεις ή είναι δωρεάν;

Θα φαινόταν λέω κι εγώ…θα περιμένω μέχρι αύριο να υποχωρήσει ο πόνος , αν δεν, τότε δεν ξέρω

Τι έχεις ακούσει; Στείλε μου πμ

Ρε συ δεν θυμαμαι ακριβως, ειχα δει ενα ποστ στο ρεντιτ που ελεγε ενας τυπος οτι ειχε παει να πεθανει γιατι το συγκεκριμενο γατι που τον δαγκωσε ειχε καποια πολυ σπανια βακτηρια και του ειχε κανει καποια επιπλοκη. Μην σε τρομοκρατω τωρα, ειναι τρομερα σπανια περιπτωση, απλα υπερθεματιζω οτι δεν ειναι τοσο αθωο οσο φαινεται, αν δεις να κοκκινιζει η να πρηζεται better be safe than sorry και πηγαινε σε εναν γιατρο. Λογικα δεν θα παθεις τιποτα.

Είναι αυτό που έχω στείλει στη φωτό. Δεν έχει κάποια αλλαγή

Σε οποιοδήποτε φαρμακείο στη γειτονιά σου. Το κόστος δεν το γνωρίζω αλλά δεν είναι μεγάλο. (είναι μικρό. Ξέχασα το “δεν”)