Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Ρε παιδια σκεφτειτε το σαν διαφημιση. Δινεις λεφτα γιατι αποσκοπεις στο οτι θα σου αποφερουν περισσοτερα στο μελλον.
Προφανως εχουν κανει τις μελετες του και εχουν υπολογισει οτι θα βγαλουν περισσοτερα απο αυτους που θα πανε στο πρακτορειο και θα μεινουν να παιξουν και κατι αλλο, απο αυτους που κατεβαζοντας την εφαρμογη θα ξεκινησουν να παιζουν τακτικα κτλ κτλ. Οπως ολες οι διαφημισεις/προσφορες/διαγωνισμοι κτλ κτλ

Αυτό! :arrow_down:

1 Like

Τι εννοεις με το “αυτο”; Και ποιος ειναι ο Odykou;

Ειρωνικό ήταν το “αυτό”. Αφού γράφει βλακείες το παιδί (ο Odykou εννοώ).

Δεν ξέρω ποιος είναι ο Odykou, σήμερα τον πέτυχα πρώτη φορά.

Έχω έναν μικρό λογαριασμό με 30 followers και χαζολογάω στο twitter να περνάει η ώρα. Messing around που λένε και οι Άγγλοι.

2 Likes

Οπως κουβεντιαζαμε με εναν φιλο (με αφορμη αποψεις ενος κοινου γνωστου μας στελεχους του ΚΚΕ για τα ΛΟΑΤΚΙ θεματα, μια χαρα κολλαει και εδω), οταν φτανεις σε σημειο να εισαι πιο συντηρητικος σε πολλα θεματα απο την ΝΔ και παρολα αυτα θεωρεις οτι εισαι το σημειο αναφορας της αριστερας και του προοδευτικου κομματιου της κοινωνιας (για καποιον λογο) τοτε κατι παει τρομερα στραβα.

Ειλικρινα πιο ευκολα θα το εριχνα Κουλη παρα ΚΚΕ, δεν κανω πλακα.

2 Likes

Λοιπόν ερώτηση προς τους γνώστες του θέματος. Για να πάρει κάποιος την δώρο/άδεια του καλοκαιριού που δικαιούται, όταν αυτό μπαίνει ας πούμε τέλη ιουλίου με αρχές αυγούστου, πόσο καιρό οριν θα πρέπει να έχει γίνει η πρόσληψη; 1 χρόνο πριν;

Ρωτάω για επιχείρηση που είναι φουλ τυπική και σωστή με πληρωμές και οτιδήποτε δικαιούται ο υπάλλξλος είναι κομπλέ.
Μετά απο τόσα χρόνια στην μαυρίλα της εστίασης που πονάει στο θέμα αυτο( της ασφάλησης δλδ) είμαι σε καινούρια δουλειά εδω και καποιους μηνες και αναρωτιέμαι τι παίζει με αυτο.
Αν ξέρει κάποιος απο τέτοια λογιστικα , θενκς.

Έχω την αίσθηση ότι αν προσλήφθηκες μέσα στο 2022 αλλά μετά το καλοκαίρι, στο τέλος του χρόνου παίρνεις κάποια αναλογία επιδόματος αδείας. Αν 1/1/23 ήσουν στη δουλειά που είσαι και τώρα, το παίρνεις ολόκληρο για το 2023.

4 Likes

Το επίδομα αδείας αφορά αποκλειστικά το τρέχον έτος εργασίας. Αν η πρόσληψη είναι εντός του 2023, προφανώς δικαιούσαι αναλογία (κάπου 2 μέρες ανά μήνα είναι. Δεν γνωρίζω καλά τα ασφαλιστικά). Έχω την εντύπωση ότι τον πρώτο χρόνο είναι στη διακριτική ευχέρεια του εργοδότη η καταβολή του επιδόματος αδείας ενδιάμεσα στο έτος, το οποίο όμως υποχρεούται να εξοφλήσει μέχρι 31/12.

Το θέμα δεν είναι λογιστικό, είναι ασφαλιστικό (εργατικό δίκαιο) και αν η επιχείρηση έχει οργανωμένο HR και είναι (ας πούμε) μεγάλη εταιρεία, δεν έχεις να φοβηθείς κάτι.

1 Like

Νταξ, δεν ειναι τοσο δυσκολο. Απο την πρωτη μερα δικαιουσαι αδεια, απλως παει αναλογικα τον πρωτο χρονο.

Αναλυτικότερα, κατά το πρώτο ημερολογιακό έτος που προσελήφθη ο εργαζόμενος ο εργοδότης υποχρεούται να του χορηγήσει μέχρι 31 Δεκεμβρίου αναλογία των ημερών αδείας που δικαιούται, σύμφωνα με τους μήνες απασχόλησής του. Κάθε εργαζόμενος με σχέση εργασίας αορίστου ή ορισμένου χρόνου, δικαιούται από την έναρξη της εργασίας του μέχρι τη συμπλήρωση δωδεκαμήνου να λάβει το ποσοστό της αδείας του. Η αναλογία αυτή υπολογίζεται στη βάση των 20 εργασίμων ημερών ετήσιας άδειας για όσους εργάζονται πενθήμερο και των 24 εργασίμων ημερών για όσους εργάζονται εξαήμερο.

Αν δουλευεις π.χ. 5 μηνες ως τωρα, δικαιουσαι 20/12 * 5, δλδ 8 μερούλες άδειας. Αν υπολογίζω σωστά τέλος πάντων.

Όσον αφορά στο επίδομα, κι αυτό πάει αναλογικά.

Ακόμη επίδομα αδείας δικαιούται κάθε εργαζόμενος, το οποίο είναι ίσο με τις αποδοχές των ημερών αδείας με ανώτατο όριο 1/2 του μισθού του, τόσο για τους αμειβόμενους με μισθό ή τα 13 ημερομήσθια για τους αμειβόμενους με ημερομίσθιο.

Τώρα εδώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ, ακόμη και με υποθετικό ποσό. Αν θέλεις πάντως, αντί για τις δικές μας θεωρίες, μπορείς να κάνεις μία εγγραφή εδώ και να τσεκάρεις το online tool που έχει το ΚΕΠΕΑ.

1 Like

Για το επιδομα αδειας ρωτησε ρε σεις ο ανθρωπος νομιζω, οχι για την αδεια.

Για both κατάλαβα ότι ρωτούσε. Σε κάθε περίπτωση, το δώρο εξαρτάται από τις ημέρες άδειας, έτσι δεν ειναι;

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
καλά δεν περιμένω τπ σπουδαίο γιατί αν και δουλευω φουλ απασχόληση ειμαι πολύ φρέσκος,λίγο μετά το πάσχα ξεκίνησα. απλά επειδή πριν μιλούσα με κάτι παιδιά απο εκει μέσα και μου λένε οτι συνηθως εκεί τους βάζουν το επίδομα λίγο πριν βγεί ο ιούλιος και λέω μπας και παίξει τπ.
όπως κ νάχει , ότι κ να κάτσει, καλό θάναι!

1 Like

Το επίδομα αδείας είναι λίγο vague, δεν έχει συγκεκριμένη ημερομηνία πληρωμής. Πολλές εταιρείες το πληρώνουν “έως τις…”, κάπου στα μέσα με τέλη Ιουλίου, για να ξεμπερδεύουν. Αλλά αν δεν σου δώσουν, δεν σημαίνει ότι δεν δικαιούσαι. Θα το πάρεις όταν έρθει η ώρα για την άδεια.

Για να είμαι ειλικρινής και σε δεύτερη σκέψη, τι επίδομα να σου δώσουν; Κάθε μήνα που μένεις εκεί, δικαιούσαι διαφορετικό (μεγαλύτερο) ποσό. Θα υποθέσω ότι όταν πεις “θέλω τις χ μέρες που δικαιούμαι”, θα σου καταβάλουν και το αντίστοιχο ποσό.

1 Like

Πω πω δε λέω να το πάρω απόφαση να βγω από το αμάξι για να πάω στο μάθημα μου. Καλά είναι εδώ έχω κλιματιστικό, Remedy lane, ποιος πάει τώρα να εξηγεί γιατί +οο -οο κάνει απροσδιοριστία…

2 Likes

Σήμερα με ρώτησε ένα παιδάκι αν μπορεί να αλλάξει ο συναγερμός μου απ’ το μηχανάκι γιατί τους ενοχλεί όταν το χτυπάνε με την μπάλα

22 Likes

Ειναι πολυ ευγενικη η νεα γενια, πολυ αισιοδοξο αυτο για το μελλον της ελληνικης κοινωνιας.

2 Likes

12 Likes

Έπος!!!

2 Likes

Εμένα ένα παιδάκι μου είπε χθες “γεια σας”. Ήμουν στα πρόθυρα να γίνω ο πρώτος κάτω των 30 που έπαθε κρίση μέσης ηλικίας…

5 Likes