Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Ε καλά, ένα ντεπόν δεν είναι τίποτα μωρέ.

1 Like

Κανένας άλλος φλώρος που να προτιμά algofren για την γλυκιά γεύση (αυτά τα 2 δευτερόλεπτα που μένει στο στόμα) υπάρχει ή μόνο εγώ;

Δεν αρρωσταίνω συχνά οπότε painkillers παίρνω μόνο όταν δεν την παλεύω με τον πονοκέφαλο. Μια φορά τον μήνα δλδ.

1 Like

Περαστικα στους αρρωστους #διπλης

Παιζει πολλη αρρωστια τελευταια, η συζυγος ειναι με Η1Ν1 απο χθες, εγω κανω τον κασκαντερ για να μην κολλησω. Καπως ετσι χαθηκε αποψε και η συναυλια των PL.

Στο γραφειο τουλαχιστον 3 ατομα ειχαν κοβιντ τις τελευταιες πεντε εβδομαδες, αλλους δυο τους εχω χασει εδω και 15 μερες, αλλα πιστευω οτι ειναι ακομη εν ζωη. Γυρω γυρω μαθαινω για κοβιντ, πριν δυο βδομαδες ενας συμπαικτης στη μπαλα μας εσκασε οτι ειχε περασει κοβιντ ασυμπτωματικος και το καταλαβε την τελευταια μερα. Αρρωστησε ο μικρος του, πλακωθηκαν ολοι στα τεστ, το ιδιο βραδυ ειχε αχνο, το επομενο πρωι ηταν καθαρος. Το νου σας.

6 Likes

παίζει πολύ γρίπη κ εδώ, εγώ είμαι με κόβιντ από την προηγούμενη Κυριακή.

1 Like

Οποτε εχω πονοκεφαλο που με ενοχλει εντονα, παιρνω δυο Tylenol extra strength και μετα απο μιση ωριτσα ειμαι αλλος ανθρωπος. Ενας πονοκεφαλος δεν ειναι “αρρωστια” ακριβως, εχει να κανει με dehydration , αλλαγες θερμοκρασιας και πιεσης στην ατμοσφαιρα, κτλ. Οποτε δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος να μην παρω το αναλγητικο.

The struggle is real… χρονια τωρα καπως ετσι η φαση δυστυχως. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω σε καναν γιατρο να μου κανει καυτηριασμο στην μυτη οπως μου ειχαν κανει κανα δυο φορες ως παιδι, για να μπορω να ααναπνεω καλυτερα το βραδυ. Παντως ειναι πολυ κοινο αυτο, εχω ρωτησει αρκετους φιλους και ολοι μετα τα 35-40 το βραδυ ενιοτε ξεραινεται ο λαιμος τους πολυ.

3 Likes

Επίσης να πουμε ότι για ημικρανίες, μετά από 30 χρόνια μαχών με το θεριό, με το που σκάσει η αύρα (είτε απώλεια περιφερειακής όρασης, είτε μούδιασμα άνω άκρου, είτε όπως τα σκάει στον καθένα βρε αδερφέ) κουμπώνουμε 1 naprosyn (απαραίτητο ντισκλεημερ: τσεκάρουμε πάντα πιθανές παρενέργειες και μιλαμε με τον νευρολόγο που μας παρακολουθεί πριν πάρουμε το οποιοδήποτε σχετικό φάρμακο) και απλά περιμένουμε να τελειώσει η αύρα.

Ναι καλά κατάλαβες φίλη και φιλε ημικρανικε, ο πόνος δεν έρχεται ποτε! Αλλά πρέπει να κουμπωθεί αμέσως προκειμένου να προλάβει τη φλεγμονή. Γιατί αν δεν την προλάβει, δεν γυρίζει πίσω και μετά άντε κλείσε παντζουρια, παραιτήσου από την υπόλοιπη μέρα σου και κάνε την προσευχή σου να την περάσεις ξώφαλτσα.

Πς. Μακριά από ιμιγκραν, πολύ βαρύ χωρίς γουαου απόδοση που να δικαιολογεί τη ναπαλμ φάση (μιλαμε για φάρμακο που ένα κουτί περιέχει 2 μόνο χάπια!)

4 Likes

Περασα δεύτερη φορά covid κι ενώ νοσησα ελαφρά, λίγες μέρες αφότου βγήκα αρνητική, άρχισε ένας πολύ σκληρός βήχας και κόντεψε να κλείσει η φωνή μου. Τραχειειτιδα είπε η γιατρός, τωρα είμαι καλύτερα με την αγωγή. Γράφω κι εγώ την περιπέτειά μου για να μην υποτιμάμε αυτή την αρρώστια. Κι εγώ αρχικά νόμιζα ότι θα περάσει έτσι ο βήχας κι έπρεπε να φτάσω ένα βήμα πριν το βραχνιασμα για να πάω γιατρό. Και θα προσέχω πιο πολύ με τις ιώσεις γιατί ακόμα κι όταν είσαι νεότατος/η κάποιες αφήνουν κατάλοιπα.

3 Likes

Εμένα μόνο το ιμιγκραν (το πενηντάρι, το πιο ελαφρύ δλδ εκ των δύο παίρνω) με πιάνει δυστυχώς… ημικρανίες χωρίς αυρα, από τα 25 μου περίπου και μετα. Ευτυχώς επειδή καταλαβαίνω πλέον πότε αρχίζει και παίρνω αμέσως, 9/10 φορές σε ένα τεταρτακι προσπερνάει, αλλά αν όχι όπως το έγραψες, κλειστά παντζούρια και εχε γεια καημένε κόσμε για 10-20 ώρες περίπου

(Ντισκλεημερ συμβουλευτειτε το νευρολόγο σας κτλ)

3 Likes

Εμένα μόνο το ίμιγκραν πανκ.

3 Likes

Εμένα το ίμιγκραν σονγκ.

11 Likes

Περαστικά στους ασθενείς! Όλοι κάτι περάσαμε ή περνάμε τελευταία, κυκλοφορούν δεκάδες ιώσεις τώρα. Υπομονή, να φτάσει το… Πάσχα (5/5/24… ο καιρός γαρ εγγύc :wink: )

Το αλγκοφρεν το προτιμώ μόνο επειδή είναι και αντιφλεγμονώδες, σε αντίθεση με ντεπόν που είναι για πιο ήπιες φάσεις. Αλλά ναι, έχει μια γλυκιά επίγευση!

4 Likes

Ακριβως ομως επειδη το Αλγκοφρεν ειναι και αντιφλεγμονωδες θελει λιγο μετρο, ενω απλη Παρακεταμολη παιρνεις οποτε θες.

Νταξει τη γλίτωσα από covid, και Σάββατο και σήμερα αρνητικό. Πάντως για άλλη μια φορά επαληθεύτηκα, σύνολο 10 ώρες ήμουν σκατά, με το που ήπια δύο ντεπον το Σάββατο και έφαγα και κοιμήθηκα, τα ξημερώματα Κυριακής ήμουν χωρίς πυρετό, απλά έτρεχε η μύτη και λίγο ο λαιμός, αλλά χωρίς πόνο, απλά λίγο φλέγμα.

Βέβαια σε αυτό φταίω κι εγώ, γιατί συνεχίζω να κάνω ο,τι έκανα, δηλαδή να καπνίζω αφού αυτό είναι το default μου, άρα έτσι πρέπει :stuck_out_tongue:

2 Likes

Και τα δύο θέλουν μέτρο, εγώ μιλούσα “φιλοσοφικά”… ούτε ντεπόν δεν παίρνω για το παραμικρό. Και η παρακεταμόλη δεν είναι καραμελίτσα… δυστυχώς μικρά παιδιά (μαθητές γυμνασιού που έχω κατά καιρούς) με τον παραμικρό “πονοκέφαλο” πάνε και ζητάνε ντεπόν… κάθε φορά τους λέω ότι δεν είναι για κάθε μέρα χωρίς σοβαρό λόγο.

7 Likes

Μία άλλη εποχή. Με έπιασε μία νοσταλγία που είδα και τους Purple Overdose, γιατί θυμήθηκα ένα πρόσωπο που μου τους έμαθε ένα χρόνο πριν και δεν είναι πια κοντά μας - πολλές απώλειες αυτό το καλοκαίρι. Θυμάμαι όμως πώς ένιωσα όταν μου τους ανέφερε πρώτη φορά, σαν ταξίδι στο χρόνο.

3 Likes

GCIc-zwbwAAhBhT

7 Likes

Ελλείψει άλλου γενικού ενδιαφέροντος τόπικ, ας ευχηθώ από εδώ καλά Χριστούγεννα, χρόνια πολλά κι ευτυχισμένα με υγεία για όλον τον κόσμο, ειδικά στις εορτάζουσες και στους εορτάζοντες!

9 Likes

Θενκς μαν μου

2 Likes

Ο Liam μίλαγε για cunts πολύ πριν το Dickinson. Γατάκι Bruce!

edit: Λοιπόν θα βάλω όλο το διάλογο.

Screenshot 2023-12-29 150138