Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

Το Medusa το είχα πάρει στραβά στην αρχή αλλά με πιο προσεχτικές ακροάσεις στη συνέχεια δεν είναι κακός δίσκος.

Παίζουνε γεροντο-ντουμ μέταλ αλλά το βασικό είναι οι συνθέσεις και έχει μέσα 4-5 αρκετά ως πολύ καλά τραγούδια. Το Shrines είναι πολύ καλό ας πούμε.

1 Like

Meduza και γαμώ

Καλά όλο το άλμπουμ σπέρνει

1 Like

tromponi-428x300

5 Likes

3 Likes

Δεν κατάλαβα τίποτα άρα

Αν και υπάρχει κίνδυνος για meta-trolling εδώ, δε γαμιεται θα τσιμπήσω, μόνο και μόνο για χάρη της ΠΟΣΚΑ φάσης…

Μεντουζα γράφεις, κάνει ρίμα με τη Βεντούζα, η οποια με τη σειρά της, εννοιολογικά ταυτίζεται σε μια συγκεκριμένη περίπτωση με το Τρομπόνι

https://www.slang.gr/lemma/2015-tromponi

1 Like

Παίζει να σας έχω ολους αλλά δεν έχω πρόσβαση στο παλιό μου winkwink

δεν είναι κατάσταση αυτή… τι rabbithole είναι αυτό?

5 Likes

Καλαμάρης ίδια κατηγορία με Πέρλα και Σάντυ; Είσαι με τα καλά σου ή να φωνάξω γιατρό;;;;;

1 Like

ενοχλητικότατος και fake στριμμενος καλαμάρης, αν δεν ήξερε να παίζει και κλαρινέτο θα ήταν κάτω εκεί με το αγόρι πεταλίδα!!! :face_in_clouds:

σορρυ αλλα το είδα μπρος μου και δεν άντεξα

@nnnkkk :heart_eyes:

7 Likes

Γαμησε :joy:

Εγώ προσωπικά συμφωνώ με το ranking, εσείς θέλετε να κάνετε τη ΔΕΗ S :skull: :skull: :skull:

2 Likes

Ωπα τώρα είδα αυτό, εδώ θα μαλώσουμε, όλοι tier S στον Μπομπ, μόνο η Σάντι λίγο, αλλά η ατάκα “κι από ποτέ έχω τόσα πορτραίτα του Πάτρικ???” τη βάζει κι αυτή στο S

1 Like

:laughing:

Τι είναι αυτό το έκτρωμα…παίρνει πολλά ναρκωτικά ο Elon :smile:

1 Like

Πρέπει να ξέρετε ότι η χονδρική αγορά δεν αντανακλάται αυτομάτως στη λιανική, γιατί παρεμβαίνουν φυσικά και οι πάροχοι και τα κέρδη τους, αλλά και γιατί πολλές από τις τιμές των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας καθορίζονται με ταρίφες, δεν παίζει ελεύθερη αγορά. Το κόστος είναι λίγο παραπάνω το Μάρτιο λόγω του φυσικού αερίου.

Αυτό που συμβαίνει είναι μεγάλες μονάδες ΑΠΕ που χτίζονται είναι κερδοφόρες μόνο αν έχουν φιξ τιμή, δηλαδή γίνεται συμφωνία της ΤΕΡΝΑ πχ με ένα εργοστάσιο πως θα αγοράζει ρεύμα σε φιξ τιμή για τα επόμενα 20 χρόνια, άρα θα χρηματοδοτηθεί από την τράπεζα (ή το ταμείο ανάκαμψης :smirk: :smirk: ) η ΤΕΡΝΑ, και θα φτιάξει τη μονάδα για να πουλάει ενέργεια στη βιομηχανία και θα έχει σταθερά έσοδα, όσο εσύ κι εγώ θα τσιμπάμε ένα αρχίδι από την πράσινη ανάπτυξη, άσχετα αν υπάρχει χρηματιστήριο ή όχι.

400 εκατ. τον χρόνο πληρώνουν οι πολίτες επιπλέον για να καλυφθούν οι ρευματοκλοπές. Οι πάροχοι όταν διαμορφώνουν το κοστολόγιο τους υποθέτουν ότι θα χάσουν και 4% από τους κλέφτες και αυτό το βάζουν στην τιμή. Δεν είναι δίκαιο αυτό και αυτό πάμε τώρα να διορθώσουμε. Έχουμε δώσει εντολές τον ΔΕΔΔΗΕ να μετράει κάθε μήνα έτσι ώστε να υπάρχει τακτική επίσκεψη και να βλέπουμε πού πονάει το θέμα.Αν αποδειχτεί ότι υπήρχε ηλεκτρολόγος που συνέβαλε να γίνει η ρευματοκλοπή αυτός χάνει την άδειά του.

Άρα η ΔΕΗ που ήταν κρατική και ο ΔΕΔΔΗΕ που μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν εξολοκλήρου της ΔΕΗ και τώρα έχει το 51%, σου λένε πως επειδή οι (δημόσιοι τότε) υπάλληλοι μου είναι λαμόγια και δεν μπορώ να ελέγξω ποιοι ανοίγουν τις σφραγίδες, και κυρίως, επειδή ο διαγωνισμός για τους έξυπνους (και real time) μετρητές δεν έχει τρέξει ακόμα γιατί δεν τους άρεσε η μοιρασιά (υπενθυμιζω πως εντός του 23 από 700εκ ο διαγωνισμός πηγε στα 1.2δις, ενώ η ιστορία τρέχει από το 2014) σου βάζουν προληπτικά 4% πάνω στην ενέργεια που πληρώνουμε εγώ κι εσύ.

Είναι ξεκάθαρο πως το πρόβλημα για το ακριβό ρεύμα είναι τα παρδαλά τιμολόγια, ότι ο λαός δεν έχει τη ΔΕΗ, ότι υπάρχει χρηματιστηριακή αγορά κλπ κλπ

2 Likes

Δε νομίζω ότι συζητάμε για τις τιμές ΑΠΕ μετά το 2016, γιατί αυτές είναι κάτω από τη σημερινή χονδρεμπορική (δηλαδή, πρακτικά ρίχνουν το κόστος προμήθειας). Οι τιμές ΑΠΕ που είναι υψηλές είναι οι προ του 2016, οι οποίες όμως πληρώνονται κατά κύριο λόγο μέσω της ρυθμιζόμενης χρέωσης ΕΤΜΕΑΡ (που σημαίνει Ενιαίο Τέλος Μείωσης Εκπομπής Αερίων Ρύπων, παλιά λεγόταν “τέλος ΑΠΕ” αλλά άλλαξε όνομα για ευνόητους λόγους). Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις δεν είναι στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου, δεν έχουν σχέση με την “αγορά” και είναι ίδιες όποιον προμηθευτή και να έχεις, οπότε ο Τέλης ο Αϊβαλιώτης μάλλον λέει πίπες στο συγκεκριμένο θέμα :clown_face:

2 Likes

Εγώ καταλαβαίνω ότι λέει “όταν βλέπετε το μίγμα να λέει ΑΠΕ 57%, αυτό δε σημαίνει ότι όλο το ποσοστό αυτό επηρεάζει την τιμή”, γιατί κάποιο ποσοστό είναι δεσμευμένο από τις ταρίφες και τα PPAs, όμως περνάει μέσα (αφού μέσα απ’το χρηματιστήριο περνάει όλη η ενέργεια, σωστά;) γιατί ο ΑΔΜΗΕ/διαχειριστής κάνει το physical delivery και μετά γίνεται το λογιστικό που πάει η ενέργεια, ποιος την καταναλώνει και τι περισσεύει.
Αν ήταν όντως free market το 57% των ΑΠΕ όντως θα κατέβαζε την τιμή, τώρα την κατεβάζει το ποσοστό που δεν είναι δεσμευμένο σε άλλες fix τιμές.

Νομίζω σωστά τα λέει, γιατί οι πάροχοι λένε εμένα μου κάνουν ρευματοκλοπη τόσο, αφού έχω πουλήσει τόση ενέργεια αλλά βλέπω κατανάλωση τόσο + 4%, που σημαίνει πως ο πάροχος πρέπει να την αγοράσει. Γι’αυτό υπεύθυνος είναι ο ΔΕΔΔΗΕ, αφού αυτός μετράει, δεν έχει σχέση με τη ρυθμιζόμενη χρέωση, αν τα αντιλαμβάνομαι σωστά