Βαριέμαι.Πειτε ότι σας κατέβει (Part 2)

:laughing:

Κέρνα με καμιά μακαρονάδα με κόκορα κρασάτο και θα τον φιλήσω (και μετά θα τον φάω), πιάνεται νομίζω

Μεγάλη παγίδα η εφαρμογή τους πάντως. Σου πλασάρουν κ κουπόνια και μπαίνεις σε μια διαδικασία υπερκαταναλωτισμού με πράγματα που δεν ήξερες ότι χρειάζεσαι.

1 Like

Τι έχει ακουστεί για skroutz;

Να συμπληρώσουμε ότι η Revolut (μπορεί και άλλες της ίδιας φάσης), πέρα της «σταθερής» σου κάρτας (αυτή που δεν θέλεις να βάλεις σε Temu περιπτώσεις δηλαδή) σου προσφέρει και κάρτες μιας χρήσης. Εκδίδονται αυτόματα μέσω του app για μια και μόνο συναλλαγή, γεμίζουν από τον λογαριασμό σου στη Revolut ακριβώς με το ποσο της αγοράς και μετά παύουν να υφίστανται.

3 Likes

Ναι, και μάλιστα και virtual και disposable virtual. Πήγα να το γράψω πριν αλλά είπα άσ’ το.

Επομένο βήμα να βρούμε τρόπο πως μπορείς να μεταφέρεις το revolut λογαριασμό σου στην Ελλάδα χωρίς να χρειαστεί να τον κλείσεις και να φτιάξεις καινούριο :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλη φαση είναι και το payzy της cosmote.Φορτωνεις οσα θελεις χωρις προμηθεια και εχεις με ασφαλεια τη virtual χρεωστικη σου…

Το μόνο καλό που έχει η cosmote είναι πως επειδή είναι μέρος ενός καρτέλ, δεν έχει ανάγκη να κάνει σωστά τη δουλειά της, και μου έχει αφήσει το φοιτητικό 6 χρόνια επιπλέον.

Αν δεν είχα ανάγκη για τάπα ίντερνετ 24/7 θα έπαιρνα starlink, ούτε 0.5€ στα λαμόγια αν μπορείς διαφορετικά

2 Likes

Νταξει, δεν έχω ψάξει τόσο πολύ, αλλά είναι μια κινέζικη εταιρία που έχει αποθήκη στην Ευρώπη,οπότε και πουλάει όσο πιο φθηνά μπορεί να πουλήσει, χωρίς δασμούς.
Και όλοι οι υπόλοιποι σκυλιαζουν που τους χαλάει την μόστρα. Κάτι αντίστοιχο με τα κινέζικα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.
Ξαναλέω, χωρίς να έχω ψάξει περαιτέρω, η όλη βρώμα που χει βγει, μου φαίνεται λίγο φτιαχτή.

Μαλλον πραγματα που δεν ηξερες οτι ΔΕΝ χρειαζεσαι :stuck_out_tongue:

3 Likes

Τι γίνεται Ελλάδα ρε σεις? Πετάω σε κανά δίωρο για Σαλονίκη κ διαβάζω για 112, χιόνια, καταιγίδες… .

Θεσσαλονικη εχει ηλιο αυτη την στιγμη και 16 βαθμους

1 Like

Δεν γνωρίζω τι επικρατεί ανατολικά της Πίνδου, εδώ πάντως την Παρασκευή αργά το μεσημέρι που “έσκασε” η ειδοποίηση από το 112, έριξε μια βροχή, από αυτές που για τα δικά μας δεδομένα οριακά παίρνεις ομπρέλα πριν βγεις - για τους υπόλοιπους φαντάζομαι χαρακτηρίζεται μέσου ρυθμού μια τέτοια βροχόπτωση - και κράτησε μέχρι το βραδάκι. Ίσως στον υπόλοιπο Νομό τα φαινόμενα να ήταν εντονότερα, ίσως να το έστειλαν και για παν ενδεχόμενο, ποιος ξέρει.

Θυμήθηκα τώρα τι τρομάρα είχα πάρει τότε με το πρώτο lockdown, που ένα βράδυ το κινητό άρχισε να βαράει συναγερμό και να μιλάει από μόνο του! Ήταν και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα κάπως, ήρθε και αυτό βραδιάτικα, μιλάμε για ταραχή κανονική!

4 Likes

Μαλλον πραγματα που ΗΞΕΡΕΣ οτι ΔΕΝ χρειαζεσαι :sunglasses:

Το Temu έχει κάνει ένα εξαιρετικά επιθετικό μάρκετινγκ, με την τακτική loss lead, ένα Loophole στις ΗΠΑ (ίσως και σε άλλες αγορές) και μία αρνητική τακτική για τους πωλητές.

Με το loss lead, ρίχνει τις τιμές τόσο χαμηλά σε σημείο να χάνει εκατομμύρια ευρώ για τιμές κάτω του κόστους*. Με αυτόν τον τρόπο κερδίζει market share, δηλαδή πελατεία που στηρίζεται στο παραπάνω (“δεν ήξερα ότι το χρειάζομαι”). Είναι σαφές ότι σε κάποια στιγμή θα φέρει τι τιμές σε πιο νορμάλ επίπεδα, δεν μπορεί κανείς να χάνει διαρκώς, αλλά ως τότε θα έχει περάσει τον μεγάλο ανταγωνιστή Shein. Νομίζω ότι μάλλον το έχει κάνει ήδη, αλλά οκ, δεν έχω νούμερα.

Σύμφωνα με το κινέζικο site 36kr, το Temu χάνει 30-35% από την τιμή κάθε πώλησης στις ΗΠΑ και περίπου 40% για κάθε πώληση παγκοσμίως. Η προϋπολογισμένη καθαρή χασούρα του 2023 είναι 2,76 δις δολάρια, που έχει πάει πλέον στο 3,17 δις σύμφωνα με το 36kr. Το Temu διέψευσε τα νούμερα, αλλά δεν έδωσε νούμερα όταν του ζητήθηκε για να γίνει διόρθωση του άρθρου. Οι περισσότεροι δεν ασχολείστε με το NFL, αλλά με τα ματάκια μου είδα ΔΥΟ διαφημίζεις των 30 δευτερολέπτων του Temu στο ημίχρονο του Super Bowl, που σημαίνει πολύ απλά 14 εκατ. δολάρια κόστος. Δεν χρειάζεται άλλη εξήγηση.

Το loophole είναι το γεγονός ότι χάρη στις χαμηλές τιμές επιτρέπει σε όλους στις ΗΠΑ να αγοράζουν προϊόντα που έως 800 ευρώ είναι αφορολόγητα. Συνεπώς από εκεί κερδίζει μία υπερτεράστια αγορά, χωρίς να πληρώνει φόρο. Λογικά θα έχει βρει αντίστοιχα κόλπα σε άλλες αγορές, αλλά μιλάμε για ΗΠΑ, δεν χρειάζονται πολλές άλλες. Δεν ξέρω αν έχει ευρωπαϊκές αποθήκες, πιθανώς ναι, αλλά σίγουρα έχει hubs διακίνησης σε ευρωπαϊκό έδαφος χάρη στις Cosco και τις Evergrande αυτού του κόσμου, που είτε εκμηδενίζουν είτε μειώνουν τους δασμούς όταν τα προϊόντα διακινούνται εντός ΕΕ.

Τέλος, έχει απαίσια συμπεριφορά στους πωλητές. Το Temu ΔΕΝ είναι κατάστημα, είναι πλατφόρμα. Αυτό σημαίνει ότι μειώνει τα λειτουργικά κόστη. Άρα κερδίζει και από εκεί. Η βασική πηγή προϊόντων είναι (εννοείται) από την Κίνα. Οι κινέζοι μικροπωλητές κάποτε είχαν το Αμαζον για να πωλούν προϊόντα, αλλά το Αμαζον τους έκοψε επειδή πολλοί ήταν απατεώνες ή χρησιμοποιούσαν τακτικές που εξαπατούσαν τους πελάτες (ψεύτικες αρχικές, ψεύτικες εκπτώσεις, ψεύτικες περιγραφές κλπ, τα έχουμε ζήσει όλοι μας κι εδώ φαντάζομαι, γεια σου ebay). Το Temu έγινε η λύση τους, αλλά το Temu επιβάλει τις τιμές. Οι πωλητές δεν ορίζουν πάντα την ανώτατη τιμή πώλησης, αλλά η πλατφόρμα το κάνει για αυτούς. Κι έτσι επιστρέφουμε στην αρχή.

*Μπορείτε να καταλάβετε τελικά ποιος χάνει εκατομμύρια ευρώ.

Δεν ξέρω αν θα σκάσει κάποτε κανόνι και ποιους θα πάρει η μπάλα, αλλά θα το δείξει η ιστορία. Από Temu δεν έχω αγοράσει, παρά μόνο όταν η σύζυγος έκανε παραγγελία και έβαλα κάτι straps για το smartwatch μου σε χώμα τιμή, που δεν έβρισκα καν εδώ ή στην Ευρώπη, ώστε να εκμεταλλευτεί τα δωρεάν μεταφορικά της. Από Shein έχω κάνει 2-3 αγορές, αλλά πάλι από λογαριασμό τρίτου. Απλώς ήταν (φτηνά και φτηνιάρικα) πράγματα που πραγματικά ήθελα να αγοράσω.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως, ο @GRACCHUS_BABEUF ίσως εκτιμήσει. Για αγορές από εξωτερικό, η λύση είναι Revolut disposable+virtual (συνδυασμός, όπως γράψατε παραπάνω) ή οποιαδήποτε άλλη κάρτα ίδιου τύπου (υπάρχουν πολλές). Η δεύτερη εναλλακτική είναι PayPal, που χαρίζει και 12 δωρεάν μεταφορικά το έτος αν θέλεις να επιστρέψεις προϊόντα. Το ΡΡ είναι τρομακτική ασφάλεια, απλώς έχει πολύ κακό exchange rate αν ΔΕΝ αγοράσεις σε ευρώ, γι’ αυτό το αποφεύγω. Ο συνδυασμός ΡΡ+Ρεβολούν βέβαια είναι το δώρο του καπιταλισμού στον καταναλωτισμό.

Καλημέρα σε όλους.

13 Likes

Εγώ πήρα 2-3 πραγματάκια απο temu, γενικά decent και ηρθαν κ γρηγορα. Κάτι χαζοηλιακα προβολάκια για το χωριό, ένα usb-c dock που είναι αξιοπρεπέστατο (και το πηρα 17 ευρω), επαναχρησιμοποιούμενες ωτοασπίδες που τις εχω πλέον πάντα στις συναυλίες μαζί μου και διάφορα ψιλολόγια (κάτι τζαμάκια για το κινητό και το steam deck).

Για χαζομαρούλες μπορείς να βρεις οικονομικά πράγματα, αλλά μέχρι εκει. Για προϊόντα υψηλής τεχνολογίας δεν είναι ούτε αξιόπιστο, ούτε το πιο φθηνό. Βρίσκεις απο aliexpress καλύτερα deals, απλά κάνουν περισσότερο καιρό να έρθουν.

2 Likes

Νότια προάστια ο ουρανός είναι καφέ, τι πράγμα είναι αυτό σήμερα με την σκόνη…

1 Like

Δυτικά είμαστε κοκκινοκαφέ, προσωπικά τόσο έντονα δεν έχω ξαναδει αυτόν τον χρωματισμό εδώ πέρα. Δεν είναι πως απλά έριξε λίγη σκόνη, σήμερα τα αμάξια είχαν κανονικά χώμα.

2 Likes

Το ίδιο και εδώ.
Πραγματικά και εγώ δεν θυμάμαι κάτι παρόμοιο, τόσο πολύ.

6 Likes

1 Like