Paul Di'Anno vs Bruce Dickinson

τελικα στο maiden england ηταν το killers(τοσα live cd κ dvd μπερδευτηκα)…
προσωπικα απογοητευτικα οταν ακουσα αυτη την εκτελεση…

Bruce και γιατί μου αρέσει η πιο πολύ η φωνή του και γιατί είναι και πολυπράγμων!!! :smiley:
Και η solo career του πολύ καλή!! :slight_smile:

και εμένα το πρώτο άλμπουμ των maiden μου αρέσει πολύ και το θεωρώ από τα καλύτερά τους, αλλά μην συγκρίνουμε τώρα τον Bruce με τον Di Anno

Τι να πρωτοπω τωρα. Εχουμε ερωτευτει και αγαπαμε παραφορα και τους 2, για διαφορετικους λογους τον καθενα… Ο Di’Anno ηταν ο πρωτος τραγουδιστης, εβγαζε μια αλησμονητη αλητεια και με αυτον οι Iron Maiden αρχισαν να γινονται γνωστοι, εχει τραγουδησει επη και τα 2 πρωτα αλμπουμ γενικα ειναι ιστορια απο μονα τους… Εχει γραψει ιστορια, ασχετα πως εξελιχθηκε μετα… Αλλα ο Bruce εχει καλυτερη φωνη και με αυτον οι Iron Maiden εκτιναχθηκαν και εγιναν το μεγαθηριο που ειναι σημερα. Τα αλμπουμ απο το The Number Of The Beast μεχρι το Seventh Son Of A Seventh Son ειναι απλα απιαστα και τα υπολοιπα επισης ιστορικα… Λογω διαρκειας λοιπον, φωνης και σκηνικης παρουσιας, αλλα και το γεγονος οτι με αυτον βγαλανε τα καλυτερα τους αλμπουμ Bruce Dickinson απο εμενα… Ειναι καλυτερος σε ολα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν αρρωσταινουμε και με τον Paul οταν βαζουμε τα Iron Maiden και Killers.

Bruce dickinson

Bruce dickinson φυσικα :slight_smile:

Di anno

Bruce δαγκωτο!Θεαρας!

Oμολογώ ότι σε μια στιγμή παραλογισμού και αδυναμίας, έριξα ψήφο στον Bruce. Και δεν έπρεπε. Στηρίζω ανεπιφύλακτα τον πρώτο, τον αυθεντικό, τον μεγάλο PAUL…

Παραθετω μικρη ιτσοριουλα.

1η λυκειου, νεος θεολογος γυρω στα 40-45, απο το πρωτο μαθημα φανηκε πολυ συντηρητικος και ξερετε. Κατα το 2ο, 3ο μαθημα σκαω μυτη με μπλουζα Μειντεν.

Αμεσως με ρωταει, ‘Προτιμας τα παλια ή τα πιο καινουρια???’ Ε λεω και εγω τι εννοειτε???
’‘Μου λεει, εννοω γουσταρεις τον πρωτο τραγουδιστη ή τον αλλον τον ψιλοφλωροπου πηρανε μετα???’’

Καγκελο!!!

Με τον Ντικινσον απογειωθηκαν, με τον Ντιαννο, ηταν NWOBHM ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΟ, αλητικο κτλ. Προτιμω Ντικινσον λογω φωνης, απλα πριν ηταν πιο αλητικη η φαση. Αλλα η μουσικη ποτε δεν επαψε να ειναι αξιοθαυμαστη.

Παιδια, υπαρχει ενα αξιωμα.

Οποιοδηποτε τραγουδι εχει βγει κατω απο το ονομα IRON MAIDEN εχει εκτελεστει απο καλυτερα εως πολυ καλυτερα απο το Bruce Dickinson.

Καητπερα σας.

Το σκουληκάκι συνήθως λέει μαλακίες, αλλά εδώ έχει δίκιο.

Προφανως θα εχει ειπωθει και πιο πριν αλλα βαριεμαι να κοιταξω…

Για το στυλ του Iron Maiden και του Killers η ατοφια αλητεια του Di’Anno ταιριαζει πολυ καλυτερα απο το να τραγουδαγε ο Dickinson. Απαξ και εφυγε, αλλαξε και η μουσικη των Iron Maiden και μπηκε σε πλαισια που ο Di’Anno δε χωρουσε.

Δεν εχει σημασια να κρινουμε ποιος εχει καλυτερη φωνη, γιατι μιλαμε για δυο διαφορετικους τραγουδιστες

σωστός ο θεολόγος

Με αφορμή το απο-αποπάνω ποστ, αναγκάζομαι να ανασύρω ένα επιχείρημα που έχω ξαναχρησιμοποιήσει στο παρελθόν, γιατί τα κλισέ είναι πάντα αφόρητα:

Προκαλώ όποιον θέλει, να διατυπώσει το επιχείρημα ότι ο DiAnno λέει αυτό το κομμάτι καλύτερα από τον Bruce, ή ότι η ερμηνεία του Bruce εδώ δεν χαρακτηρίζεται από “αλητεία”, ότι ακούγεται, ξέρω γω, “υπερβολικά επικός” ή οτιδήποτε άλλο νομίζετε ότι στηρίζει τη θέση ότι “η φωνή του DiAnno ταιριάζει περισσότερο στους πρώιμους Maiden”. Α, και περιμένω, αν γίνεται, απαντήσεις πιο πειστικές από “εεεε… ξέρεις… εμένα απλά μ’ αρέσει περισσότερο με τον DiAnno… εχμ… ξέρεις”.

Ή, μπορείτε να τα παρατήσετε από τώρα και να παραδεχτείτε ότι ο Bruce ήταν ΠΑΝΤΑ ο τραγουδιστής των Maiden… απλά δεν είχε τύχει να έχουν συναντηθεί οι δρόμοι τους πριν από το 1981…

Αυτο το demo, οκ δεν το ειχα ακουσει και οντως ειναι αρχιδατη αποδοση

Προσωπικα, κρινω με βαση τι εχω ακουσει απο επισημες κυκλοφοριες π.χ. απο το “A Real Live Dead One” το Prowler, το Sanctuary κτλ. Κανεις δεν αμφισβητει πως οι Iron Maiden δεν ειναι συνυφασμενοι με τον Dickinson και πως το μελλον τους θα ηταν λιγοτερο φωτεινο με τον Di’Anno, απλως καποιοι γουσταρουμε να ακουμε Iron Maiden/Killers με τον ρεμπελο στα φωνητικα

Edit: Πρεπει να καταθεσει και ο Μανδρακας γνωμη εδω, να γουσταρουμε διενεξεις :smiley:

Μα αυτό είναι το θέμα, ακούμε τα Iron Maiden και Killers και προφανώς γουστάρουμε, γιατί είναι δισκάρες, ο ρέμπελος τραγουδάει και γαμώ κτλ. Αλλά είναι εντελώς ανούσιο να πει κανείς “προτιμώ τα πρώτα Maiden με DiAnno”, γιατί οι περισσότεροι τα χουν ακούσει ΜΟΝΟ με DiAnno κι έτσι δεν έχουν ιδέα πώς θα ακούγονταν με τον Bruce στα φωνητικά. Σ’ αυτή τη συζήτηση η μόνη πραγματικότητα είναι ότι υπάρχει τουλάχιστον μία ηχογράφηση ορισμένων τραγουδιών των early Maiden από Bruce, με τη σύγκριση στην απόδοση να μην αφήνει και πολλά περιθώρια στον κατά τ’ άλλα τίμιο και συμπαθή Paul. Επομένως το “ο DiAnno έδινε στους early Maiden την “αλητεία” που χρειάζονταν” δεν έχει καμία απολύτως αξία.

[U]Adrian Smith[/U]