Ο Paul Gilbert στην Ελλάδα (ω ρε μάνα)

Πολύ καλό live. Τεχνική, ταχύτητα, χιούμορ, μέχρι και pop συνθέσεις διανθισμένες με shred σόλα.
Καλά περάσαμε, αρκετός κόσμος, θα μπορούσε να είχε παίξει και σε μεγαλύτερο χώρο.

Τον Ζήρα τον γκαντεμιάσαμε όσοι γκρινιάζαμε πως δεν θέλαμε να τον δούμε και αντιμετώπισε όπως μάθαμε… technical difficulties :p:lol:

…δε μας χάλασε… χαχα

Δεκτόν (αν και εγώ ήθελα να τον δω), αλλά δε νομίζω ότι θα έπαιζε τζάμπα και η τιμή είχε κανονιστεί όσο ήταν σίγουρος για support. ¶ρα ένα μέρος του εισιτηρίου δεν θα πήγαινε σε αυτόν; Πού παράπεσε; Διορθώστε με αν κάνω λάθος…

Λίγα λόγια για το live:
1. Ευτυχώς (και αντίθετα με ότι αναγράφοταν στην αφίσα της συναυλίας) το setlist ΔΕΝ συμπεριελάμβανε υλικό της Mr Big περιόδου.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο είδος (αντιθέτως) πλην όμως για μένα οι προσωπικές δουλειές απέχουν παρασάγγας ποιοτικά.
Για την ακρίβεια αν έπρεπε να αξιολογήσω την δισκογραφία του, θα έλεγα: Solo albums > Racer X > Mr. Big
Επιπλέον το πρόσφατο album, το οποίο και τίμησε δεόντως, είναι σε τέτοιο βαθμό όλοκληρωμένο που θα ήταν κρίμα να ΜΗΝ ερμηνευτεί.

2. Θα συμφωνήσω ότι βάσει προσέλευσης κοινού το live θα μπορούσε να γίνει σε άλλο (μεγαλύτερο) χώρο.
Η ζέστη (και το αναπόφευκτο ντουμάνι) ήταν υπερβολική.
Απ’ την άλλη μεριά η αίσθηση που έχεις όταν η απόσταση απ’ την σκηνή είναι τόσο μικρή, είναι μοναδική.

3. Ο ήχος ήταν από πολύ καλός έως εξαιρετικός πράγμα όχι και τόσο συνηθισμένο σε κλειστούς χώρους. Βοηθάει πάντα όταν ο κόσμος ξέρει τα κομμάτια note to note, δεν ξέρω τι εντυπώσεις έχουν όσοι ΔΕΝ έχουν/είχαν ακούσει το “Silence followed by a deafening roar” (Ντροπή σας :stuck_out_tongue: )

4. Εξακολουθώ να έχω την αίσθηση ότι ένα (υπολογίσιμο) κομμάτι του κοινού υποβαθμίζει το κομμάτι “συνθέσεις” και έχει ως μοναδικό κριτήριο το “shredding για το shredding”.
Ο Paul Gilbert τυχαίνει να τα συνδιάζει ΑΨΟΓΑ και στις κατάλληλες αναλογίες - κανένα πρόβλημα απλά το επισημαίνω για όσους ρίχνουν το βάρος μόνο στη 2η παράμετρο, αδικούν τον μουσικό…

5. Μικρή κίνηση στην προπώληση με τα 4/5 των θεατών να επιλέγουν το ταμείο του ΑΝ. Pourquoi?

Κάτσε, ποιά σόλο άλμπουμ βάζεις πάνω από Racer X; Tα δύο τελευταία που είναι instrumental ή τα προηγούμενα που τραγουδούσε και ήταν πιό ποπ; Eίναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους…

  1. Συμφωνώ απόλυτα

  2. Επίσης συμφωνώ. Το Αν πάντα έχει τόν καλύτερο ήχο από τους μικρούς χώρους, το έχω διαπιστώσει και σε άλλες συναυλίες. Και φυσικά είναι καλό πως η σκηνή είναι στοιχειωδώς υπερυψωμένη αντίθετα με κάτι άλλα υπόγεια… #-o

  3. Σωστό! Πολύς κόσμος δεν ήξερε καν πως υπήρχε προπώληση για τη συγκεκριμένη συναυλία…

φιλοι μου επισκεπτομαι το rocking παρα πολυ αλλα ειμαι σχετικα νεο μελος…πηγα στην συναυλια του paul gilbert ατην θεσσαλονικη και επιασα πενα του,μπαγγετα του drummer την playlist του gilbert,kai aytografo toy mpasista…ητανε θεικος!!!