Pc ή παιχνιδομηχανή?

Ιδου το μεγαλο ερωτημα!
Προσωπικα θεωρω οτι τα παιχνιδια γινονται ολο και απαιτητικοτερα για το pc, αλλα και το κοστος των παιχνιδομηχανων ολοενα και αυξανεται. Επιλεγω pc, γιατι πολυ απλα κανει πολλα καλουδια επιπλεον. Ωστοσο μια παιχνιδομηχανη ειναι παντοτε πιο “αμεση”.

Εμπρος του rocking οι καμμενοι, ακουω τις αποψεις σας!

Both!
Το pc για μοναχικο gaming.Οι ωραιες (αμετρητες) ωρες που εισαι εσυ,το pc και
ο φραπες απο το πρωι.
Οι παιχνιδομηχανες για την παρεα και τα τουρνουα στο Pro και τα διπλα στα
shoot 'em up.

Περισσότερο pc αλλα και κάπως both γιατί απλά τα games τις nintendo δεν βγαίνουν στο pc :P:P:P

παιδια κατα τη γνωμη μου τα παιχνιδια στο πισι πλεον ειναι σκετη κοροιδια…ολο αναβαθμισεις και αναβαθμισεις…οι 2 μεγαλες εταιριες εχουν στησει 1 ψευτικο ανταγωνισμο…

Έχω να παίξω παιχνίδια από την εποχή του 20-άρικου! Ξέρετε εσείς οι γεννημένοι πρίν την δεκαετία του 80, εκεινα τα χιονο-άνθρωπάκια bros, ο άλλος ο τύπος με τα βέλοι που έσκαγε μπαλόνια, ο άλλος ο καλικάντζαρος που έτρωγε μπαμπάνες…καλές εποχές…καλές.:roll:

Consoles πιο προσιτές, περισσότερες αποκλειστικότητες και πλέον και καλές δυνατότητες:wink:

Χμ…το pc ειναι για ολοκληρωτικο αραγμα, δηλαδη φραπεδακι και παιχνιδια που ανεβαζεις experience. Επισης τα σπαει για στρατηγικης στυλ American Conquest ή στυλ Simcity και για μερικα first person shooter που βασιζονται στα rounds (βλ CS, CoD4). Οι κονσολες ειναι ασυζητητει καλυτερες σε αθλητικα (βλ nba live, pro), σε fps με ιστορια (halo) και σε rpg που βασιζονται εξ ολοκληρου στην εξελιξη της ιστοριας ή που απλα εχουν σχεδιαστει για την κονσολα.

Και τα δύο. Απλοί λόγοι: Το baldur’s gate δεν υπάρχει σε κονσόλες ενώ το final fantasy και το gran turismo δεν υπάρχουν στο pc… :stuck_out_tongue:

Και τα 2 για κλασσικούς λόγους : Παιχνίδια που κυκλοφορούν σε κονσόλες πολλές φορές δεν κυκλοφορούν για pc.Από την άλλη με το pc κάνεις πολλά άλλα που μια κονσόλα δεν μπορεί να κάνει.Άσε που μπορείς να “αποκτήσεις” ένα game πιο εύκολα απ’ ότι αν έχεις κονσόλα.

Eτσιιιι :smiley:

PC.

Γιατι πολυ απλα βαρεθηκα να αγοραζω PS1,PS2,PS3.

και αγοραζω PC1,PC2,PC3 που παιζει τα παιχνιδια καλυτερα απο τα αντιστοιχα:D Ασε που αρκετα παιχνιδια βγαινουν για πισι μονο,ενω λιγα μονο για κονσολες(πλην του Wii).Επισης παιζεις μουφες παιχνιδια,ενω στις κονσολες χρειαζεσαι καποιο extra cash για να βαλεις τσιπακι

Φυσικα αν υπαρχει και οικονομικη ανεση παιρνω και τα 2 στο χαλαρο

Εμενα παντως, σε οσα παιχνιδια με ενδιεφεραν στο παρελθον, το αναποδο συνεβαινε. Δλδ δεν εβγαιναν στο πισι…

Aυτά μην τα λες παραέξω…:roll:

δεν ασχολούμαι με το άθλημα…:stuck_out_tongue:

Ακου να δεις.Πλεον η microsoft οτι βγαινει στο x-box βγαινει και στο πισι.Ενα το κρατουμενο.Δευτερον,τα περισσοτερα rpg και strategy games βγαινουν μονο στο pc(μη πω ολα).

Ουσιαστικα τα μονα παιχνιδια που εχω χαλαστει να μη μπορω να παιξω ειναι τα God of War 1 και 2 και τα metal gear solid 2,3 και συντομα 4.

Ασε που τωρα με το DX10 τα παιχνιδια θα γαμανε περισσοτερο αποτι γαμουσαν στις κονσολες(με τις καταλληλα requirements φυσικα)

Αληθεια,αυτη η παιχνιδαρα το Crysis ακομα να φανει στο Xbox η στο plastation?:har:

Το κορυφαίο fps της περασμένης χρονιάς είχε έκδοση για το xbox παοκτζή.

Ναι, για το bioshock μιλάω… :stuck_out_tongue:

Επιμένω αυτά να μην τα λες παραέξω…:wink:

Eσένα σε αγαπώ…:stuck_out_tongue:

Φιλε μου,το Bioshock βγηκε και για Χ-μποχ και για πισι.Οτι ειπα προηγουμενως:p

Πλάκα έκανα για το crysis βρε! Το ξέρω ότι βγήκε και στο πισι το bioshock. Αλλά δεν είναι της microsoft νομίζω… Πάντως, αυτό ισχύει. Όλα τα παιχνίδια της βγαίνουν και στο πισι, αλλά τα μεγάλα ονόματα της (πχ. halo) αργούν υπερβολικά και χωρίς βελτιώσεις.
Ειδικά το halo 2, που απαιτούσε και vista (και καλά για το directx 10), ενώ όταν είχε βγει το dx δεν είχε κυκλοφορήσει, ήταν μεγάλο φιάσκο, όπως αποδείχτηκε αργότερα, με την χακαρισμένη έκδοση του για τα xp, όπου σε dx 9 απέδιδε το ίδιο…

  • Gears of war (και ας είναι απο την Epic)