Pc ή παιχνιδομηχανή?

consoles ftw

Στο θεμα τιτλων, οι κονσολες νικαν κατα κρατος. Αλλα μην εστιαζετε μονο σε αυτο το τομεα… :stuck_out_tongue:

Ελα τωρα δεν τα ρωτανε αυτα… εννοειται πισι δανγκωτο και χωρις συμβιβασμους γιατι μια χαρα διπλο γινεται και στο πισι και τριπλο και 8πλο αμα λαχει και επιπλεον ειναι και το θεμα του γραφικου στη μεση, καμια σχεση, το πισι δεν συγκρινεται.

Στο PC εχεις το προβλημα των απαιτησεων.Οι κωλοεταιρειες αυξανουν συνεχως τα γραφικα αρα και τις απαιτησεις των παιχνιδιων με αποτελεσμα να μην μπορεις να παιξεις τα μισα καινουρια παιχνιδια κ να αναγκαζεσαι να αγοραζεις καινουριες καρτες γραφικων και περισσοτερη RAM.
Στις κονσολες απο την αλλη,εχεις πανακριβα παιχνιδια.Στο pc γλιτωνεις με downloading και αντιγραφες.

Απλά τα πράγματα…
Αν θες απλά να σερφάρεις στο ίντερνετ, να ακούς μουσική, να βλέπεις καμιά ταινία, κτλ εννοείται πισί.
Αν είσαι καμένος με τα παιχνίδια εννοείται παιχνιδομηχανή.
Αν έχεις πολλά φράγκα και συνδιάζεις και τα 2 παραπάνω, τότε πισί αλλά θα το αναβαθμίζεις κάθε 6 μήνες.

Οντως. Αλλα οι κονσολες υστερουν απο γραφικα μεχρι να βγουν οι εποmενες καλυτερες που ειναι πανακριβες σε σχεση με αυτα που προσφερουν γιατι και περα απο το gaming με τα ιδια λεfτα που παιρνεις μια προσφατη κονσολα παιρνεις ενα υπολογιστη που κανει 1007 πααπανω δουλειες :stuck_out_tongue:

Ναι ρε,υπερ του PC ειμαι κι εγω,ποτε δεν ειχα παιχνιδομηχανη(εκτος απο game boy).

φλωρεεεεε :stuck_out_tongue:

Παντως βλεπω οτι περισσοτερο θιγετε το θεμα των γραφικων και οχι του gameplay και των διαθεσιμων τιτλων.
Εγω προτιμω παιχνιδομηχανη χαλαρα παντως, ωστοσο το πισι προσφερει καποιες κατηγοριες παιχνιδιων οπως wow πχ, που δυσκολας λες τσουκ :stuck_out_tongue:

game boy δεν ειχα αλλα ειχα κατι παλιες καφετιερες που βαζανε κατι κιτρινες κασετες και δουλευανε…:stuck_out_tongue:
το super mario επαιρνε φωτια ομως… αξεχαστες εποχες…

πλακα κανεις? το gameplay στο πισι ειναι πολυ καλυτερο και αν εχεις για επιχειρημα τον μοχλο θα σου πω οτι ο μοχλος μπαινει και στο πισι και επιπλεον εγω προσωπικα προτιμω το πληκτολογιο που εχει και 10αδες κουμπια για να διαλεξεις πως σε βολευει, ισα ισα που με μοχλο δεν μπορω με τιποτα να παιξω σωστο παιχνιδι… επιπλεον οι μονοι τιτλοι που δεν εχω βρει για πισι ειναι τα fighting games (tekken, mortal combat, κλπ …).

Καλα gameplay δεν ειναι μονο, αν χρησιμοποιεις μοχλο ή οχι, αλλα και γενικοτερα οι ενεργειες του παικτη και η συμπεριφορα του οσον αφορα το παιχνιδι.
Το ξερω οτι μπαινει και χειριστηριο, μαλιστα εχω και ενα usb καλωδιο που εχει θυρα για το γνησιο χειριστηριο της sony playstation.

Τιτλοι οπως τα: metal gear solid και final fantasy, δεν παιζουν για πισι. Και γενικοτερα οτι κυκλοφορει σε παιχνιδομηχανη και εχει αναγνωριστει η αξια του ή ειναι δημοφιλες, κανει κατι μηνες να βγει σε πισι…

Ε Ενταξει,αμα το προβλημα ειναι οτι κανει 3,4 μηνες για να βγει στο πισι,να το βρασω.

Οπως ειπε ο θεριον,τα παιχνιδια σε κονσολες ειναι πανακριβα πλεον,και αμα σκεφτεις πως θα χεις καμια 10αρια παιχνιδια για την κονσολα,παιρνεις ενα ιντερνετ και μια πολυ δυνατη καρτα με τα ιδια λεφτα και εχεις 100 και οχι 10 παιχνιδια.

Εθελοτυφλειται ολοι σας?:stuck_out_tongue:
Για ποια πανακριβα παιχνιδια μιλατε? Εγω δεν βρηκα ακομη λεφτα για ps3, αλλα μια ζωη τα παιχνιδια για το ps2 τα κατεβαζω απο το ιντερνετ!

Παίζει και το άλλο θέμα όμως στην ακρίβεια. Το πόσο “δεκτικές” είναι οι καινούριες κονσόλες σε “παράπλευρες” μεθόδους…
Επίσης, το gameplay δεν έχει σχέση με το format, παρά μόνο με την ομάδα ανάπτυξης. :wink:

ααααχ… Εγώ θέλω arcade που να παίρνει νομίσματα! :wink:

Αρα αυτοματος εχεις αγορασμενο και ενα πισι για να κανεις τη δουλεια σου+τσιπακι που πρεπει.Τωρα για το ps3 να σας δω με τα blue-ray ποτε θα κατεβασετε απτο ιντερνετ και τι τσιπακια θα βαλετε

Το πισι που εχω ομως, δεν εχει 300? καρτα γραφικων…:wink:
Οσον αφορα το blueray, τσεκαρε να δεις ποσο πεσαν οι τιμες!:slight_smile:
Τα τσιπακια θα βγουν, αργα ή γρηγορα…Υπαρχουν ανταγωνιστες παντου βλεπεις :wink:

Ρε χανετε την ουσία ναουμ. Τι να το κάνω το ps3? Τα μόνα αποκλειστικά που έχει πλέον είναι το gran turismo και το final fantasy…

Αν και γι αυτά τα 2 τα κωλοπαίχνιδα κάποια στιγμή θα το πάρω, το βλέπω… :frowning:

Για το final fantasy ειδικα, πουλαω και το αμαξι του πατερα μου που λεει ο λογος!
Και μακαρι να μην χαθει ποτε η αποκλειστικοτητα!!:stuck_out_tongue:

Ναι ρε γαμώτο. Για το φαιναλ αξίζουν μεγάλες θυσίες…
Αλλά πρέπει να βγει αυτόν τον αιώνα… :frowning: