Συναυλία Pearl Jam!

Και ποιος σου είπε ότι τους χαρακτήρισα μέτριους επειδή δεν είναι χεβιμεταλάδες…; (Λες και είμαι εγώ χεβιμεταλάς)
Απλά ήταν μια καλή συνοδευτική μπάντα σ’ έναν υπέροχο frontman…
Kαλοί για τον Χατζηγιάννη…
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Εγώ θα συμφωνήσω ουσιαστικά με monte και Τέλη: Μουσικά μου άρεσαν ελάχιστα. Γούστα είναι αυτά, εμένα η μουσική τους δεν με άγγιξε.
ΟΜΩΣ. Πρέπει να παραδεχτώ πως:

  1. Ο Vader είναι φοβερός. Η φωνή του ακούγεται “καμπάνα” και σαν frontman ήταν όλα τα λεφτά.
  2. Γενικά τα έδωσαν όλα επί 2,5 ώρες και έδωσαν αξία στα 52 ευρά του εισιτηρίου. Μπράβο τους.
  3. Τέτοια ανταπόκριση από το κοινό δεν την περίμενα. Κραυγές, αποθέωση, όλοι οι στίχοι απ’έξω…Ελπίζω να ήταν ευχάριστη έκπληξη και για το ίδιο το γκρουπ.
  4. Στο “Keep On Rockin’…” έγινε της πουτ…και πορώθηκα κι εγώ!!

Ερώτησεις προς οπαδούς: Το “Keep on Rockin’…” το είχαν παίξει πουθενά αλλού στην περιοδεία; Το “I Believe In Miracles”;; Γενικά έπαιξαν παραπάνω απ’ότι στις υπόλοιπες χώρες; Και τέλος το γεγονός ότι ήταν τόσοι ξένοι μέσα ήταν τυχαίο ή είχε να κάνει με το ότι ήταν η τελευταία συναυλία της τουρνέ;

Ώπα, ώπα ώπα

Μη ξεκινήσει πάλι καμιά διαφωνία με οπαδούς του συγκροτήματος που έδωσε τη συναυλία και με τους υπόλοιπους. Θα πάω να αυτοκτονήσω, ακούγοντας Katatonia εως ότου σπάσουν τα εγκεφαλικά μου κύτταρα μόνα τους ένα-ένα.

Η αλήθεια είναι ότι οι μουσικοί των Pearl Jam δεν είναι και τόσο τεχνικοί. Αυτό όμως το ξέραμε και εξαρχής. Πήγαμε για να ακούσουμε καλό grunge και ακούσαμε καταπληκτικό grunge!

Το κοινό είχε απίστευτο παλμό και αυτό εξαιτίας του group. Από τις πιο δυνατές εμφανίσεις που έχουν γίνει στην Αθήνα τα τελευταία χρόνια (και έχω πάει apparently). Στο rear view mirror πορώθηκα απίστευτα (τι κομματάρα). Λίγο ακόμα και θα έφτανα τα λάβαρα του βάζελου (να τα σκίσω…) από το χοροπηδητό. Στην αρχή, που έπαιξαν πολλά από το καινούργιο και το κοινό ήταν κρύο, δε γινόταν κανένας φοβερός χαμός. Σημείο καμπής το even flow. Μετά από αυτό έγινε της “επί χρήμασι εκδιδόμενης γυναικός το κιγκλίδωμα”. Και από εμάς και από αυτούς…

Άξιζε και με το παραπάνω η συναυλία. Πολλά συγχαρητήρια σε όσους ξεκίνησαν το petition, σε όσους το στήριξαν παίρνοντας μέρος (ευχαριστώ!!!) και σε όσους βοήθησαν να έρθουν οι βασιλιάδες του Σηάτλ στην Ελλάδα. Όλη η ανατολική Μεσόγειος ήταν χθες στο ΟΑΚΑ για τη συναυλία…

Υ.Γ. Το ποιο είναι το καλύτερο live που έχει δει ο καθένας είναι κάτι πολύ προσωπικό και υποκειμενικό…

@cozy: το keep on rockin in the free world το παίζουν σχεδόν σε όλα τα live τους (σε κάποια παίζουν το baba o’riley των who αντί για αυτό). το i believe in miracles τοχουν παίξει και αυτό αρκετές φορές. σε ότι αφορά για το μέγεθος ήταν περίπου όσο το κανονικό, άντε να είπαν 1-2 παραπάνω κομμάτια. και το ότι είχε πολλούς ξένους οφείλεται και σε αυτό που λες (ότι είχε κυκλοφορήσει η φήμη ότι ως τελευταία συναυλία θα ήταν 3ωρη με σπάνια κομμάτια τους - κάτι που δεν έγινε), αλλά και στο ότι υπάρχει ένας αρκετά μεγάλος αριθμός οπαδών τους που ταξιδεύει μαζί τους σε αρκετές συναυλίες. βλέποντας τη μπάντα χτες, τους καταλαβαίνω απόλυτα 8)
πάντως, για μένα ήταν η ΚΑΛΥΤΕΡΗ συναυλία που έχω πάει, αλλά όπως είπε ο karvou είναι γούστα αυτά.

Υ.Γ μου φάνηκε ή στο τέλος ο vedder είχε μεθύσει πραγματικά από το κρασί?? :smiley: πάντως εμένα δεν μου φάνηκαν για ποζεριές αυτά που έκανε, το παλικάρι είχε μεθύσει και πραγματικά το χαιρόταν και το ζούσε, όπως και εμείς. αντε να μας ξαναέρθουν!!!

Πρώτον, ωραίο poll έβαλε το site. Δε βάζεται και μια επιλογή όλοι τους να ψηφίσω!!! Τους θέλω όλους τους!!!

Ένα παράπονο. Το “Once” γιατί δε το έπαιξαν? Προτείνω να ξαναέρθουν για να μας αποζημιώσουν!

Τελης, Μοντε, Κοζυ=πολεμιοι των Pearl Jam.-

όντως, και όταν ξανάρθουν να παίξουν και το evolution που το ξεχάσανε :slight_smile: πλάκα-πλάκα σενα φόρουμ διάβασα ότι από τις 23 ευρωπαϊκές τους συναυλίες μόνο εδώ δεν έπαιξαν το do the evolution… :frowning:

Έτσι για να τα λέμε όλα Νίκο Τσιαμτσίκα… Οι πολέμιοι των pearl jam, scorpions, guns n roses, europe, deep purple κτλ κλτ ξαναχτυπούν. Πότε θα τους κάνετε ban να τελειώνουμε ;;;

Για την συναυλία :

Α. Αντικειμενικά : μεγάλο live από ένα συγκρότημα που σεβάστηκε τους οπαδούς του και απέδωσε τα μέγιστα. Στα θετικά του show η μεγάλη του διάρκεια, ο επαγγελματισμός και ο καλώς εννοούμενος “κωλοπαιδισμός” του vedder και ο μανιασμένος κόσμος. Πολλά μπράβο σε όσους στήριξαν το petition και σε όλους που πήγαν στην συναυλία, γιατί απέδειξαν ότι το ελληνικό κοινό μπορεί να στηρίξει τόσο μεγάλα ονόματα. Πολύ καλή και η διοργάνωση και επιτέλους πήγαμε σε μια συναυλία που ότι πληρώσαμε είδαμε. Το poll ελπίζω να αποτελέσει ένα μοχλό πίεσης κ “εμπνευσης” προς τους υπευθύνους, οι οποίοι διαβάζουν κ το φόρουμ μας…

Β. Υποκειμενικά : δεν είμαι μεγάλος fan και ότι έχω ακούσει από jam το άκουσα είτε λόγω δουλειάς, είτε για να συμπληρώσω τις γνώσεις μου πάνω στο αντικείμενο. Ο vedder (θεός) κ o μπασίστας κράτησαν το live, αλλά οι άλλοι ήταν κάπως στημένοι. Τα κομμάτια τους εκτός από 6-7 μου φάνηκαν μονότονα κ ίδια. όσα είχαν κάποια τρικ στην κιθάρα με πόρωσαν, αλλά τα τυπικά grungοειδή με τις 4-5 εναλλασόμενες συγχορδίες με άφησαν αδιάφορο.

Μην ακούτε τον karvou. Στην συναυλία του την έπεσαν γιατί τραγουδούσε λάθος τους στίχους του Jeremy !!! :twisted:

Το κατεστημένο που κυνηγάει τον karvou, φάνηκε άλλη μία φορά!!!
Κακώς σε πληροφορήσανε τρυφερέ συμπαίκτη μου!!! Εγώ μια χαρά τους ήξερα τους στίχους, άλλες υποστήριζαν ότι έλεγε yesterday… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, μέχρι και τα ελληνικά τους είναι πιο καθαρά από τα Αμερικάνικα τους. Η προφορά του νότου δεν υποφέρεται…

πάντως μόνο το γεγονός ότι αρκετοί (και σαυτό το φόρουμ) που δεν έχουν και σε τόση εκτίμηση τη grunge μουσική και τους pearl jam πέρασαν καλά χτες, νομίζω λέει κάτι για την ποιότητα του live. και ναι, η συμμετοχή του κοινού σε κάποια κομμάτια (π.χ betterman) ήταν ευχάριστη έκπληξη. στα τελευταία κομμάτια και αυτοί που ήταν στις κερκίδες ήταν όλοι όρθιοι…

Για το συγκρότημα πιστεύω ότι λέει περισσότερα, όχι τόσο για το live. Το live ήταν ψιλοαναμενόμενο να πάει καλά. Είναι ευχάριστο όντως ότι ακόμα και σε αυτούς που δεν έχουν όπως λες σε εκτίμηση τη grunge αρέσουν οι Pearl Jam. Ίσως επειδή είναι κάπως πιο μελωδικοί και όχι τόσο μονότονοι.

Aκριβώς αυτό, αν και πολλές φορές έχουμε πει ότι πρόκειται για την καλύτερη μπάντα στο συγκεκριμένο είδος…
Χτύπημα στο στομάχι για πολλούς από εμάς ήταν η συγκεκριμένη συναυλία…
Μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μη λές…

Βασικά, μιας και ήμουν γύρω από τις κερκίδες από το πρώτο encore και μετά (Ουσιαστικά στο δεύτερο μισό της συναυλίας δλδ.), ο κόσμος δεν ήταν όρθιος μόνο στο τέλος. Ήταν όρθιος πολύ πριν το τέλος!
Έχω την αίσθηση πως αν ήμουν οπαδός του γκρουπ θα είχα πορωθεί πολύ άγρια!

Κερκίδες ήμουν και με του που έσβησαν τα φώτα είχαμε σηκωθεί όλοι. Άρα είσθε λάθος.

O Unholy είναι σωστός. Με το που έσβησαν σηκωθήκαμε (οι περισσότεροι βέβαια, όπως εγώ, γιατί είχαν σηκωθεί οι μπροστά και δεν βλέπαμε) απλά στο τέλος και οι εξέδρες συμμετείχαν στο τζέρτζελο με χοροπηδητά, ρυθμικά παλαμάκια κλπ

Α ρε Outshined, όλους στην εξέδρα μας κράτησες τελικά :stuck_out_tongue:

Καλύτερα βλέπαμε από εκεί me thinks.

εντάξει, εννοούσα στα τελευταία 29 κομμάτια :slight_smile:


k h dieythynsh tou torrent:
http://www.demonoid.com/files/details/480159/8683938/

ωραίος! ελπίζω τις επόμενες μέρες να γεμίσει το youtube με videaκια από τη συναυλία.

Α, κι άλλη μια ερώτηση: Συνεχίζουν να βγάζουν σε cd όλες τους τις συναυλίες; Κοινώς παίζει να βγει η χθεσινή σε cd;