Pentagram (aka, Αποθεωστε)

Eίδα ότι δεν έχω ψηφίσει στο πωλ.

Το λάιβ και τα δύο “First Daze Here” βγαίνουν έξω.

Όσο υπέροχα κι αν είναι τα “Show 'Em How” (κυρίως αυτό) και τα “Sub-Basement” και “Review Your Choices”, δεν μπορούν να σταθούν σε σύγκριση με τα 3 πρώτα.

Στα 3 πρώτα, η κατάταξη είναι Relentless > Be Forwarned > Day of Reckoning, αλλά πονάει η ψυχή μου να βλέπω το Be Forwarned με κουλουράκι δίπλα, οπότε:

So you be forewarned
I’m coming after you
About the time I catch up to you
I’ll never
No I’ll never
I’ll never let you go - no!

πλακα κανετε?τι να πω!!

Ωραία, αφού πήρε ψήφο και το θεϊκό Βe Forwarned χάρη στην αυτοθυσία του μπληντιν θα ψηφίσω το αγαπημένο μου Relentless, με τα Day of Reckoning & Be Forwarned ν’ακολουθούν.Ηταν η πρωτη μου επαφη με τους Pentagram και όταν το άκουσα έπαθα πλάκα.Όλα τα κομμάτια ανεξαιρέτως είναι έπη, αλλα τα αλμπουμ θα ηταν θειο ακομα και αν είχε μονο το 20 Buck Spin,με τη μεγαλειώδη αλλαγή με τη ριφάρα στο 1.12 και το σολο-εκσπερμάτωση που ακολουθει.

http://www.youtube.com/watch?v=B_F9I4lNaig

Πρόμο κλιπάκι από την ταινία Last Days Here, που έχει να κάνει με τη ζωή του Μπόμπι. Προβλέπω κλάμματα.

^ Αυτό θα παιχτεί στις αίθουσες ή πάει για dvd κατευθείαν? Ξέρουμε καμια ημερομηνία?

Sorry αλλά βαριέμαι να ψάχνω τώρα…

Ντεπούτο…δαγκωτό:):!:

Το ντοκυμαντέρ που λέγαμε πιο πάνω δεν ξέρω πότε θα σκάσει μύτη, αλλά βρήκα κάτι άλλο που νομίζω δεν έχει αναφερθεί :

[B]
First ever PENTAGRAM DVD ‘When The Screams Come’ coming August 30th![/B]

Metal Blade Records is proud to release the first ever PENTAGRAM DVD in the 40 year history of the band! When The Screams Come features [B]a full PENTAGRAM show, recorded on May 30th, 2010 at the tail end of the Liebling / Griffin reunion dates at Sonar in Baltimore Maryland during Maryland Deathfest VIII[/B]! There is also exclusive interview footage with vocalist Bobby Liebling!

‘‘When The Screams Come’’ track listing:

  1. Day Of Reckoning
  2. Forever My Queen
  3. Ask No More
  4. Run My Course
  5. You’re Lost, I’m Free
  6. Review Your Choices
  7. Relentless
  8. All Your Sins
  9. 20 Buck Spin
  10. Sign Of The Wolf
  11. When The Screams Come

Πηγή: [I]http://www.metalblade.com/news/08-10-11-01.html[/I]

Πάρτε και μερικές τζούρες από το εν λόγω dvd :
[B]“Relentless” + Interview with Bobby Liebling[/B]
[B]“Petrified”[/B] (Γιατί το παίξανε εκεί κι εδώ όχι ? :()

Ααααα και κάτι ακόμη λέει πιο κάτω…

[B]PENTAGRAM will return to Europe in October and December[/B]! The cult outfit lead by the one and only Bobby Liebling will play an exclusive show in Spain on the 8th of October. This show marks the first ever appearance of PENTAGRAM on Spanish soil! In December PENTAGRAM will return to Europe for shows in Finland, Sweden, the UK and the Netherlands.

10/08 Jerez, ES Serie Z Festival @ Sala
12/02 Oulu, FI Club Teatria
12/03 Helsinki, FI Nosturi
12/05 Gothenburg, SE Truckstop Alaska
12/09 London, UK The Garage
12/10 Eindhoven, NL Speedfest 2011

Ξανά ? ΝΑΙ ΡΕ ΞΑΝΑ !

:papas:

Ψιλομάπα αν είναι έτσι και το υπόλοιπο dvd…θα μπορούσε άνετα να είναι ένα καλό bootleg σαν του DrDoom ασπούμε.

Ψιλόαντεργκράουνντ φάση:):!:

Τριτος δισκος (και καλυτερος???),για τους βαθια επηρεασμενους απο τους Black Sabbath,Αμερικανους ντουμαδες Pentagram.Μια φωνη που φερνει Οζζυ,γρηγοροτερες ταχυτητες απο τους προαναφερθεντες Σαμπαθ χωρις ομως να χανεται στιγμη το ντοομ στοιχειο.Μεγαλο προσον,το οτι δεν προσπαθουν να παιξουν τεχνικα ή περιπλοκα.Αντιθετως,μια ανεμελια κυριαρχει στην μουσικη τους,μια χαλαροτητα που πηγαζει απο το οτι πανω απο Μουσικοι,ηταν και Οπαδοι αυτου του ηχου. Τα τραγουδια εχουν γραφτει απο την αγια τριαδα των Pentagram,τους Liebling,Griffin και Hasselvander.Και οι εν λογω κυριοι θριαμβευσανε για ακομα μια φορα.Ποσο ωραιες ακουγονται οι κιθαρες στο Too Late???Στριγγλιζουν ζεχνοντας αμαρτια με τον ηχο των κρουστων μια αλλης εποχης να σε σκλαβωνει.Ακουγονται και τα κλασσικα Oh Yeah…που σου φερνουν στο μυαλο τους Δημιουργους του ειδους.Το Ask No More του Liebling βροντοφωναζει για την αγαπη του στον Σαμπαθικο ηχο και την αντιστοιχη ταχυτητα.Γενικοτερα στον δισκο ακουγεται πολυ μπασος ηχος στην κιθαρα και με την βοηθεια του μπασιστα ακουγεται ενας ογκωδης χειμαρρος μου ξεχυνεται απο τα ηχεια σαν παγιδευμενο ζωο μεσα απο το κλουβι του.Και βρωμαει κλεισουρα,λασπη.Εντονα.Και καταλαβαινεις αμεσως οτι εχουν ενα δικο τους ηχο.TRUE BLUE METAL,που λενε και οι ιδιοι.Οπως πρεπει να ακουγεται αυτος ο λατρευτος ηχος.Και οι Pentagram ειναι απο τις λιγες μπανρες που κουβαλησαν στην δεκαετια του 90 τον σταυρο του παλιομοδιτικου ντουμ.Σερνομενος βαρυς ηχος,επιβλητικη φωνη,σκοτεινα θεματα,εντονα χτυπηματα ειναι καποια απο τα βασικα χαρακτηριστικα αυτου του αριστουργηματος-ανοσιουργηματος.Στιχοι για ταφους,σκοταδι,βαμπιρ,λυκανθρωπους κτλ.Αναλογο ‘‘ντυσιμο’’ και στο ενθετο με ασπρομαυρους ταφους,μνηματα,φερετρα,λιβανηστηρια,κερια κτλ.Επιθανατια πραγματα δλδ,ικανα να σου '‘ανεβασουν’'το κεφι.Μεχρι και thanx λιστα εχει για τους νεκρους μουσικους που σεβοτανε η μπαντα.Τωρα γιατι ο Hentrix βρισκεται μεσα στην ευχαριστηρια λιστα με τους ζωντανους,μονο ο liebling το ξερει.Πραγματικος ΔΙΣΚΟΣ-ΜΝΗΜΑ,εεε ΜΝΗΜΕΙΟ ηθελα να γραψω.

Καλύτερος, όχι - τα Pentagram/Relentless και Day of Reckoning είναι αξεπέραστα. Αθάνατο αριστούργημα του ντουμ, ναι.
Επίσης οι Pentagram όσο χρωστάνε στους Σάμπαθ για τον ήχο τους, άλλο τόσο χρωστάνε στους Blue Cheer - η πραγματικά μεγάλη αγάπη του Bobby.

Να σου πω την αληθεια Blue Cheer δεν εχω εμπεδωσει,εχω ακουσει μονο διασπαρτα τραγουδια κατα καιρους γι αυτο και δεν μπορεσω να ανακαλυψω επιρροες μεσα στους Pentagram.Οσα ξερει ο καθενας:(.Επι της ευκαιριας προτεινε μου κανα δισκο τους να κανω κανα ψαξιματακι.

Vincebus Eruptum φυσικά.
I’ll give you one thing: η Blue Cheer επιρροή στους Pentagram, παρ’ όλο που παρέμεινε πάντα πολύ ισχυρή, στα 80’s σταμάτησε να είναι κυρίαρχη, όπως ήταν στα 70’s (για του λόγου το αληθές άκου τα First Daze Here), κάτι που ευθύνεται περισσότερο στην έλευση του Griffin ο οποίος ήταν ο κατεξοχήν Σαμπαθικός στη μπάντα και έκανε τον ήχο τους πολύ πιο μεταλλικό και βαρύ.

Κατανοητος…

παντως,εκτος του ντεμπουτο τους ,τα αλλα δεν αξιζουνε ή απλα αυτο ειναι το καλυτερο τους δισκογραφικα?

Και μάλιστα με πολύ μεγάλη διαφορά.

Tο [U][I]site[/I][/U].
To[U][I] επίσημο trailer[/I][/U].
To [U][I]uncut trailer [/I][/U] (πώς είχε γίνει έτσι το άτομο…).

Οπλίσαμε και αναμένουμε.

Όντως, πάλι καλά αποδείχθηκε δυνατός χαρακτήρας και τα ξεπέρασε όλα αυτά.(:wink:
Το λάιβ πέρσυ ήταν απίστευτο.

Επίσης πρέπει να είναι ο μόνος άνθρωπος που δείχνει μεγαλύτερος από τους γονείς του

Βγαίνει; Επιτέλους! Ένα ντοκιμαντέρ για τους πραγματικούς Black Sabbath της Αμερικής (όχι ότι έχω τίποτα με τους Blue Oyster Cult).

Πωω ναι ρε, τραγικό. Και είναι μόλις 58 χρονών! Κωλο-πρέζα γμτ…:frowning:
Πρέπει να’ναι ζόρικο ντοκυμαντέρ πάντως. Έχει να πέσει κλάμα…

Μέχρι να βγει, δείτε μια ωραία περσινή συνέντευξη (επιτέλους ένας συμπαθής δημοσιογράφος!) από τις αρχές της περιοδείας για το Last Rites —>
[I]http://www.youtube.com/watch?v=wPG7yRLZyGA[/I]

Λέει μερικά ενδιαφέροντα πράματα αν και φαίνεται να είναι μέγας παπατζής… ;p
(έχει λέει γραμμένα 450 τραγούδια από την περίοδο '69-'74, ενώ 2000 έχει πετάξει στα σκουπίδια…)
Η καταγωγή του είναι ότιναναι και το επίθετό του στα γερμανικά σημαίνει “darling”, χαχα.
Ο παππούς του λέει είχε γεννηθεί στην Τρανσυλβανία !

[SPOILER][/SPOILER]
Επίσης, δεν ήξερα ότι έχουν συμβόλαιο για 3 albums στη Metal Blade.
Μακάρι να ναι καλά ο άνθρωπος, να μην τον πάρει η κάτω βόλτα ξανά και να συνεχίσουν να δισκογραφούν.

Α, και κάτι άλλο.
Κατέβασα (σε audio μορφή) το live “When the Screams Come” που είχα αναφέρει στην προηγούμενη σελίδα και ο ήχος είναι τραγικός ! Το έσβησα. Με δυσκολία ακούς τη φωνή…
Μάλλον έτσι είναι και το dvd οπότε δεν επιχειρώ να το κατεβάσω. Κρίμα, γιατί έτσι ?
Δείτε εδώ χάλι —> [I]http://www.youtube.com/watch?v=dNgnP16zQP0[/I]
[-X

Τι λέτε ρε σεις…Ανατριχιασα. Το περιμενω και αυτο με λυσσα