Philip K. Dick : Years Ahead

αν θυμαμαι καλα δεν ειναι τοσο χαλια σαν τα βιπερ

εχω παρει καποια απο αυτα σε paperback κ ηταν μια χαρα

bump λογω deckard/shaman

γραφτε τπτ !!!

Ετοιμάζομαι για VALIS κάποια στιγμή

Κατά τ άλλα όσα έχουν ειπωθεί στο thread + ότι έχει βγάλει άπειρες μικρές ιστορίες. Το “minority report και άλλες ιστορίες” που υπάρχει και στα ελληνικά, λέει για πρώτη επαφή

αν κανεις θελησει να διαβασει μια βιογραφια για την ζωη του (η οποια ηταν εξισου μουρλη οσο και τα βιβλια του)

αυτη εδω συνισταται απο ολους ως η καλυτερη κ πιο τεκμηριωμενη ματια στην ζωη του PKD

το εχω διαβασει κ μπορω να πω πως περα απο σουπερ βιογραφια (εγκεκριμενη κ απο την οικογενεια του-βοηθησαν μαλιστα κ τον συγγαρφεα της βιογραφιας σε οτι τους ρωτησε προκριμενου να απεικονισει οσο το δυνατον πληρεστερα τον PKD) ειναι πολυ καλογραμμενο και απαραιτητο σε οσους θελουν να δουν τι συνεβαινε στη ζωη κ στο μυαλο αυτου του τεραστιου συγγραφεα

http://www.amazon.com/Divine-Invasions-Life-Philip-ebook/dp/B00200LOTY/ref=sr_1_cc_1?ie=UTF8&qid=1280683210&sr=1-1-catcorr

συνεχίζουμε δω:

παλτέ είναι στα αγγλικά τα βιβλία? αν ναι οκ. αλλιώς ντάξει, θα τα αγοράζω σιγά σιγά, άλλωστε το androids μ’άρεσε αρκετά ώστε να χωθώ στον dick.
γενικά στην αρχή μου φαινόταν αρκετά δύσκολο (όπως και τα περισσότερα βιβλία, δε ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε μένα). δηλαδή το chapter 2 μου πήρε 3-4 αναγνώσεις, μέχρι να καταλάβω τι παίζει με το κουτί, τα handles που πιάνανε, τις πέτρες που τους βάραγαν κτλ. αλλά το υπόλοιπο βιβλίο έφυγε νερό, νομίζω 3-4 μέρες μου πήρε.

οι ελληνικές μεταφράσεις είναι καλές?

παρτα στα αγγλικα ναχεις το κεφαλι σου ησυχο

ειδικα στον dick η μεταφραση αλαλζει αρκετα το υφος και την ροη

εξαλλου δεν ειναι δυσκολοδιαβαστος αρα αν εχεις καλα αγγλικα εισαι οκ

παντως εγω ταχα βρει ολα αυτα που προτεινω στο πολιτεια (ακαδημιας+ασκληπιου) γυρω στα 10 ευρω το καθενα

δωσε 20 ευρω (2 γαμωποτα εξω ειναι) κ παρε πχ valis/stigmata και θα καεις σουπερ

νε από πολιτεία ψωνίζω έτσι κι αλλιώς.
έχω 2 άλλα βιβλία να τελειώσω προς το παρόν, μετά θα ξαναπιάσω dick

btw, blade runner δεν είναι πιστή μεταφορά του βιβλίου ε?

για την ταινια λες τωρα η για το βιβλιο ?

η ταινια δεν ειναι πιστη (λογικο)

το βιβλιο καποια στιγμη βγηκε και με τιτλο blade runner για να τσιμπησει θεατες της ταινιας αλλα νομιζω πως ηταν απλα το do androids dream of electric sheep απλα με αλλαγμενο τιτλο στο εξωφυλλο

για την ταινία λέω
καλά θα το δω αύριο.

Εμείς εδώ κάψαμε κάμποσα εγκεφαλικά κύτταρα με VALIS. Θα συνεχίσουμε μετά από 2-3 βιβλία που έχω να περιμένουν με το The Man In The High Castle ή το Ubik, θα δείξει.

ubik καλύτερο απο man in the high castle για μένα επίσης πρόσφατα διάβασα το a scanner darkly στο οποίο πέφτει πολύ ναρκωτικό αλλά μου άρεσε πολύ και προτείνεται. valis θέλω και εγώ να διαβάσω αλλά νομίζω ότι θα το αφήσω για χειμώνα και τώρα καλοκαιράκι θα πίασω τίποτα πιο ανάλαφρο.

μια χαρα ειναι για καλοκαιρακι…δεν λεω τπτ για την υποθεση γιανα μην το σπιλεριασω αλλα τοχω διαβασει καλοκαιρι κ γουσταρα

ασε που αμα νιωθεις οτι σου ‘καιει’ το μυαλο,θα τραβας βουτια στη θαλασσα και θα φευγουν ολα

επισης κατι που αξιζει να δειτε οσοι ειστε φανς του

http://deoxy.org/pkd_how2build.htm

αγαπαμε PKD !!!

ξαναγόρασα και ξαναδιάβασα το ubik, τεράστιο έπος.
ίσως το πιο πλήρες βιβλίο του, δεν πιάνεται από πουθενά. το στόρυ δε σε αφήνει ξεκρέμαστο επ’ ουδενί και σε χει συνέχεια στην τσίτα. η αλήθεια “αποκαλύπτεται” ακριβώς όταν και όπως πρέπει. οι κύριοι χαρακτήρες δεν είναι καρικατούρες, κάθε άλλο. το μελλοντολογικό στερέωμα είναι αληθοφανές και ασφυκτικό. οι sci-fi τεχνοτροπίες που χρησιμοποιεί είναι ευφυείς (κι έχουν πέσει προϊόν τρελής κλοπής στη συνέχεια), δε χρησιμοποιούνται βλακώδεις γενικόλογες λύσεις τύπου “πανάκειας”. το twist στο φινάλε βέβαια είναι ψιλοαναμενόμενο, αλλά απαραίτητο (άλλωστε συμπυκνώνει και το νόημα της ιστορίας).

επίσης αγόρασα και διάβασα για πρώτη φορά το flow my tears, the policeman said.
πάρα πολύ καλό, αν και με χάλασε λίιιγο η “εξήγηση”.

ο dick δεν είναι απλώς ένας συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας, αλλά την χρησιμοποιεί σαν δούρειο ίππο…

ωραιος ο dude :smiley:

δεν γελασες απειρα στο σκηνικο με την πορτα που δεν τον αφηνε να μπει αν δεν εβαζε τα λεφτα που χρωσταγε ? :lol::lol::lol:

αν στοχω ξαναπει,σορρυ αλλα πιασε κ οποιο απο τα παρακατω 3 δεν εχεις (ξανα)διαβασει :stuck_out_tongue:

the 3 stigmata of palmer eldritch
valis
Do androids dream of electric sheep ?

μαζι με ubik/the man in the high castle , μαλλον τα 5 καλυτερα βιβλια που εχει γραψει

τα 3 στίγματα ακολουθούν, καθώς και ο τίμοθυ άρτσερ για να κλείσω την τριλογία. για μετά βλέπουμε, μάλλον θα επενδύσω στον μαύρο πύργο του κινγκ και συνεχίζουμε μετά με ντικ.

ωραιο βιβλιο.τοχα σε πdf κ μου βγηκαν τα ματια στο pc 2 μερες αλλα χαλαλι 8)

επισης φερνει πιο πολυ στο valis (ρεαλιστικη/θρησκευτικη/φιλοσοφικη γραφη) παρα στο divine invasion

τα 3 στιγματα ειναι ΕΠΟΣ.κ καψιμο.κ αλλα πολλα.ισως το καλυτερο βιβλιο του.

οταν θα διαβαζεις τα σκηνικα που περιγραφει , να θυμασαι 2 πραγματα

α)τογραψε στα 1965
β)το γραψε διχως ναχει παρει ποτε του ναρκωτικα/παραισθησιογονα (οι μεταμφεταμινες που επαιρνε ηταν για να εχει αντοχες κ τσιτα στο γραψιμο -δεν σου δινουν οραματα κ παραισθησεις)

οταν το διαβασε ο λενον με τον λιρι τον πηραν τηλ για να του δωσουν συγχαρητηρια που περιεγραψε τοσο καλα τo ‘ψυχεδελικο’ state of mind κ δεν τον πιστεψαν οταν τους ειπε οτι δεν εχει παρει ποτε lsd/κλπ ψυχοτροπες ουσιες.

Καλο καψιμο !!!:smiley:

bump για το μεγαλυτερο συγραφικο μυαλο του 20ου αιωνα

σε ενα εναλακτικο συμπαν δεν υπαρχει ουτε ενα βιβλιο χαρυ καποττερ κ ο ντικ πουλαει εκατομμυρια.

Τι να διαβασουμε απ’αυτον?

ξεκινα με αυτα και αμα ‘καεις’ δεν θα σταματησεις ποτε

[B]valis
the 3 stigmata of palmer eldritch
do androids dream of electric sheep ?
ubik [/B]

θα σου ελεγα να τον διαβασεις καλυτερα στα αγγλικα , η μεταφραση σκοτωνει ολη την ατμοσφαιρα κ την ‘καμμενια΄’ του

οτι αλλο θες εδω ειμαστε

Αυτον ξερω γω τον βρισκω και στο βιβλιοπωλειο η θα με κοιταζει λες και τοω εβρισα ο βιβλιοπωλης?