Pink Floyd - Aγαπημένα Άλμπουμς

ελα να ψηφιζουμε τους θεους

Aκριβώς!
Ούτε εγώ μπορώ να διαλέξω…Λατρεύω το The Wall, το Dark side of the moon, το Division Bell, το wish you were here, το Animals…και σχεδόν όλα τα υπόλοιπα!:confused:

dark side of the moon γτ ηταν καθοριστικο album για την συνεχεια και επισης το πιο ολοκληρωμενο και προσεγμενο.

ητανε το αλμπουμ που κ τα 4 μελη ειχαν ισοποση συμμετοχη.

οι στιχοι απλα τελειοι,η μουσικη ΚΑΙ ΓΑΜΩ!

εννοειται πως κ τα υπολοιπα αλμπουμ ειναι γαματα αλλα πιστευω αυτο ηταν κ το πιο σημαντικο.

[SIZE=“3”]Division Bell γιατί ήταν το πρώτο album που αγόρασα απο Floyd
Dark side of the moon γιατί το αγάπησα πάρα πολύ
Meddle γιατί δείχνει την ποιότητα που αγγίζει τελειότητα…
[/SIZE]

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καποια αγαπημενα, γιατι νιωθω οτι αφηνω καποια απεξω

το καθενα παντως ειναι ξεχωριστο

Για μένα είναι το ANIMALS ,διότι :
α) είναι ο δίσκος που οι Floyd πλησιάζουν τα δικά μου ακούσματα (απλό , συναισθηματικό ,κιθαριστικό , με solo κατευθείαν στην καρδιά ,voicebox και wah-wah, BLUES ) ,
β) είναι album που σε κάνει να ανοίξεις μπύρα ,
γ)έχει τους στίχους
“Who was born in a house full of pain.
Who was trained not to spit in the fan.
Who was told what to do by the man.
Who was broken by trained personnel.
Who was fitted with collar and chain.
Who was given a pat on the back.
Who was breaking away from the pack.
Who was only a stranger at home.
Who was ground down in the end.
Who was found dead on the phone.
Who was dragged down by the stone.”
δ)είναι album που σε κάνει να ανοίξεις κi άλλη μπύρα …

υ.γ. no2 το Wish you were here

ωραιος αλλα ψηφισε τα κιολας στο πολλ (μη γραφετε απλα την αποψη σας αλλα ριχνετε κ τη ψηφο σας ε )

Σιγουρα μεσα στις ψηφους μου το The Wall. Καθε στιχος σε κανει να βουρκωνεις. Οταν ειδα πρωτη φορα την ταινια βρισκομουν σε μια περιεργη συναισθηματικη κατασταση για τις επομενες μερες, ταυτιστηκα με την ιστορια του Πινκ. Επισης το πρωτο αλμπουμ που ακουσα απο Pink Floyd, οποτε…
Επισης μεσα στις ψηφους μου το wish you were here. Συναισθηματικος χειμαρρος κι εκει.
So, so you think you can tell, heaven from heeeeell, blue skies from paiiiiiiiin…
Τις αλλες δυο ψηφους δεν ξερω που να τις δωσω γαμωτο. Animals, Dark side of the moon, Atom heart mother ή saucerful of secrets? :frowning:
Νιωθω πολυ ασχημα τωρα. :stuck_out_tongue: Δεν ψηφιζω 4, αφηνω δυο ψηφους σε wall+wish you were here. Ολα τα αλμπουμς των floyd τα αγαπω απο την αρχη μεχρι το τελος (φανμποισα γαρ), αλλα αυτα που ψηφισα τα αγαπω ενα κλικ παραπανω. :slight_smile:

Με σειρά προτίμησης

  1. Dark Side Of The Moon
    2.Animals
    3.Wish You Were Here
    4.The Wall

Εμενα τα αγαπημενα μου ειναι σιγουρα Αnimals,The Wall(που ειναι και το πρωτο μου CD),Atom Heart Mother!

Ξεθάβοντας το thread να αναφέρω κι εγώ τα αγαπημένα άλμπουμ από Pink Floyd που είναι τα εξής:

  1. Dark Side of the Moon
  2. Wish You Were Here
  3. Meddle
  4. Animals

Πολύ ενδιαφέρον θεωρώ και το Ummagumma παρότι το έχω ακούσει αποσπασματικά.

Το The Wall δεν με ενθουσιάζειι σχεδόν καθόλου με εξαίρεση το “Another Brick in the Wall: Part Two”.[-X

Ρε μόνο 2 έχουμε επιλέξει το Piper at the gates of dawn??? [-X[-X[-X[-X

Εν τω μεταξύ λείπει ο καλύτερος δίσκος όλων των εποχών το Division Bell(α και το Momentary αλλά ας μην γίνομαι υπερβολικός).
Το Division Bell αντικατοπτρίζει πλήρως την αίσθηση μου για το πως είναι η μουσική για εμένα.Είναι ακριβώς μέσα στο γούστο μου.
Φυσικά δεν το θέτω σε σύγκριση με τους δίσκους που έβγαλαν όλοι μαζί,κυρίως για λόγους συναισθηματικούς αλλά και ιστορικούς.

piper
wish
meddle
saucerful
dark side

  1. A Saucerful of Secrets
  2. Dark Side of the Moon
  3. The Division Bell
  4. More OST

Με σειρά προτεραιότητας:

  1. The Dark Side Of The Moon

Ίσως αγαπημένος δίσκος όλων των εποχών… Το εξώφυλλό του, με κάνει να ανατριχιάσω από μόνο του πλέον…

  1. Animals

Κανένα δεν υστερεί, αλλά το σοκ του Dogs, απλά δεν υπάρχει…

  1. Wish You Were Here

Respect από την αρχή έως το τέλος… Το Shine on you crazy diamond εξαιρείται του respect… Πρέπει να βρούμε καινούρια λέξη…

  1. The Wall

Ο συγκλονιστικός κύριος Pink… Έμεινε εκτός πολ επειδή…

  1. The Final Cut

… θεώρησα άδικο να βρίσκεται στο 0 ετούτος ο δίσκαρος!

  1. Division Bell

Απλά δεν χωρούσε, όπως και όλα τα υπόλοιπα…

Αυτο.

Για ολη τη δισκογραφια τους, εννοειται…

Επειδη βαριεμαι τις γραφικες εκδηλωσεις λατρειας οσο τιποτα αλλο, εγω θα κανω μια μετρημενη. Σε χρονολογικη σειρα, κι εγω τα 4 κλασικα:

  1. Dark Side Of The Moon μονο και μονο για το Time, γιατι κατα τα αλλα δεν το πολυακουω γενικα
  2. Wish You Were Here, για ολα εκτος απο το ομωνυμο που ειναι λιγο Πυξ Λαξ φαση (αστειατορας)
  3. Animals, γιατι ειναι τελειο, και κυριως για το Pigs (τρια διαφορετικα)
  4. Τhe Wall, για κομματια οπως Comfortably Numb, Hey You, In The Flesh, Mother και τα τρια ομωνυμα, κατα τα αλλα κανω αρκετα κομματια σκιπ (και αριελ)

Μεγιστη ελλειψη το Division Bell, παιζει να το θεωρω το δευτερο καλυτερο τους μετα το Animals.

[B]1. Wish you were here[/B]
γιατί είναι ένα από τα ελάχιστα κορυφαία album όλων των εποχών που δεν skip-άρω ποτέ κανένα κομμάτι (μέχρι και το IV των Zeppelin έχει 1-2 που δεν μαρέσουν)

[B]2. Animals[/B]
Pigs (three different ones)… [U]αριστούργημα[/U]… ακολουθούν σε απόσταση αναπνοής και τα άλλα 2 κομμάτια…

πάντως το καλύτερο τους κομμάτι βρίσκεται στο dark side… Time… με τους μακράν καλύτερους στίχους ever…

Δε βαζω και τα live μεσα γιατι θα παραγινει δυσκολο:p

Με σειρα προτεραιοτητας:

On an Island (τρολολολο :lol:)
Wish you were here
Division Bell
Dark Side of the Moon
Animals
The Wall
Meddle
Obscured by Clouds
Momentary Lapse of Reason
Atom Heart Mother
Final Cut
Saucerful of Secrets
Relics
Piper at the Gates of Dawn
Ummagumma
More