Placebo , 10+11 Σεπτεμβρίου , Θεσ/νίκη-Αθήνα

Το νεο τους album με εχει αφησει ικανοποιημενο και με το παραπανω + οτι δεν τους εχω δει ζωντανα, θα το κανω φετος.

Και ομως εχουν βγαλει, το Battle For The Sun το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι απο τα καλυτερα τους… ολα τα κομματια ειναι ενα κ ενα…

Ψαχτο λιγακι :wink:

δε θα συμφωνήσω μαζί σου ότι το τελευταίο άλμπουμ των placebo που βγήκε πέρυσι είναι το καλύτερό τους [-X
btw πέρυσι είχαν έρθει στη Μαλακάσα και το έπαιξαν σχεδόν όλο live. Φέτος για να είμαι πιο ακριβής δε θα έρθουν στα πλαίσια προώθησης δίσκου. Για αυτό πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα και ότι θα παίξουν και αρκετά κομμάτια από παλαιότερους δίσκους.

Τα 8 απο τα 13 του αλμπουμ ειναι hits, μακαρι να τα παιξουν ολα μαζι με καποια πιο Old school τους οπως without you κτλπ.

Αν δω στο setlist.fm οτι παιζουν πολλα απο 2ο και 3ο δισκο θα ερθω την τελευταια στιγμη.
Αν παιζουν παλι σχεδον ολο το τελευταιο αλμπουμ δεν …

Εγώ πάντως που τους είδα πέρσυ στο Rockwave δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος με την απόδοση της μπάντας στα παλιά της κομμάτια. Βέβαια, δεν είναι και μεγάλη αγάπη, οπότε προτιμώ να τους βλέπω στα πλαίσια φεστιβάλ παρά σε headlining show. Τώρα για όσους είναι πορωμένοι νομίζω καλά θα περάσετε.

Έχω τηνεντυπωση οτι ειδικά το without you im nothing εχουν πολύ καιρό να το ενταξουν σε setlist

Τους έχω δεί ήδη 2 φορές.
Μου άρεσαν και τις 2… (αν και πολλά ειπώθηκαν για την εμφάνισή τους και στις 2)

αλλά φέτος έχω ήδη 2 συναυλίες υπ’όψιν μου… και παίρνοντας και την οικονομική κρίση που βαράει τις τσέπες μας… άν έχω λεφτά, θα τους δω και τρίτη φορά… αλλιώς… του χρόνου πάλι…

Πραγματικα δεν την παλευετε μερικοι
ερχετε ενα συγκροτημα στην ελλαδα και το κραζετε
“παλι εδω αυτοι?”
ε ναι ρε παλι εδω αυτοι και οσοι δεν γουσταρετε μην πατε αυτοι γουσταρουν και ερχονται εδω περα γ$ την μιζερια σας

παντως αν και ειναι αγαπημενο συγκροτημα και τους εχω δει 3 φορες ισχυει το καθε περυσι και καλυτερα κ για τις Live εμφανισεις τους και το battle ηταν σιγουρα το πιο αδυναμο album τους
παρολα αυτα δεν χανετε η συναυλια

χαχαχαχαχαχ… ευτυχώς που είσαι φαν…

Το $ πολύ καλά έκανες και το έβαλες… Απλά το έβαλες σε λάθος σημείο…

“αυτοι γουσταρουν $ και ερχονται εδω περα” έπρεπε να είχες γράψει…

Γεια σε όλους τους Placebofans!!! Ποιος θα πάει στη συναυλία της Αθήνας? Το επίσημο site των Placebo στην Ελλάδα οργανώνει εκπλήξεις για το live. Για να συμμετάσχετε πρέπει να γίνετε μέλη στο fan club.Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε εδώ http://www.placeboworld.gr. Join us!!!

αν ισχυει το υπαρχον συστημα τουσ, φετοσ ειναι η σειρα τησ ‘λιγο απ ολουσ τουσ δισκουσ’ συναυλιασ. ευτυχωσ.
ποτε δεν μου κολλησε ο συνδιασμοσ placebo+μαλακασα (μαλλον επειδη η συναυλια τουσ στο λυκαβητο ηταν απεριγραπτα μαγικη) παρ’ολα αυτα δυσκολευομαι να τουσ χασω αν και τουσ εχω δει ηδη 3 φορεσ.
μπορει ο τελευταιοσ τουσ δισκοσ να ηταν παρακατω των προσδοκιων μου και μπορει να ξενερωσα με την αλλαγη drummer αλλα ο Molko παραμενει λατρεμενη φωνη+persona οποτε μαλλον θα δωσω το παρον.

Openair Festival, Zurich, Switzerland Setlist on August 27, 2010

Nancy Boy
Ashtray Heart
Battle For The Sun
Soulmates
Bionic
Every You Every Me
Special Needs
Breathe Underwater
The Never-Ending Why
Bright Lights
Meds
Teenage Angst
All Apologies (Nirvana cover)
Song To Say Goodbye
The Bitter End
Encore:
Trigger Happy Hands
Post Blue
Infra-red
Taste In Men

nancy boy και teenage angst ? Καλο αυτο! Αν θυμαμαι καλα δεν τα επαιζαν καθολου μα καθολου συχνα…

not bad.
μακαρι εστω για μια φορα να επαιζαν το every you every me στην original version 'η να ελεγαν τουσ τελευταιουσ στιχουσ στο the bitter end.

www.placeboworld.gr
Όλα τα νέα για τους Placebo, για τισ συναυλίες σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, επερχόμενα parties, κτλ

Pre-show και after-show στις 7/9, 10/9 και 11/9 ! Πληροφορίες εδώ

Αν είναι να τους δω ποτέ, μάλλον θα είναι τώρα. Πάρα τις άπειρες φορές που έχουν έρθει δεν τους έχω δει ποτέ παρόλο που τους ακούω και μου αρέσουν αρκετά, ειδικά μέχρι το Meds… Αυτο το σετλιστ με ψήνει πολύ αλλα θα ήθελα και κανένα από τα Black-Eyed, Pure Morning, Twenty Years και Special K. Το κακό είναι φυσικά ο χώρος, δύσκολο να τραβηχτώ 2 φορές εκεί πάνω. Το έχω αποφύγει τα τελευταία χρόνια αλλα φέτος το βλέπω λίγο δύσκολο μια και έρχεται και ο άχαστος Οζυ…

Πλησιαζουν οι μερες!

η αληθεια ειναι οτι ψιλοαπογοητευτικα απο το σετλιστ το οποιο και θεωρω “κατωτερο” απο τις συναυλιες πριν το battle for the sun Που προηγθηκαν στην Ελλαδα

κλασικα υπαρχουν τα “Singles” αλλα μεγαλο μερος καταλαμβανουν τραγουδια απ τον τελευταιο δισκο που ειναι και ο χειροτερος τους

νταξει πχ θα προτιμουσα να παιζαν το “this picture” απο το bright lights η το “blind” αντι για καποιο αλλο του battle

επιτελους θα ακουσουμε το Nancy boy και μαλιστα για εναρξη πανικος!!
το teenage angst το παιζουν συχνα και σε παλαιοτερες περιοδιες αλλα σε εκτελεσεις οτι να ναι

“σφαλμα” να εχουν την διασκευη “all apologies” αντι να παιξουν καποιο δικο τους απο τα τοσα καλα που αφησαν απ εξω
οπως Pure morning και μεγαλη εκπληξη δεν θα ακουσουμε για πρωτη φορα ισως το wyin!!!

επισης λειπει και το “ψαγμενο-αντιεμπορικο” κομματι εκπληξη που παντα βαζανε στις παλιες τουρ πχ “Leni” “peeping tom” η πιο προσφατα το “I know”

ενταξει γουσταρω Placebo απλα μου βγαινει λιγη γκρινια!

υ.γ και το συστημα των “τυποποιημενων” setlist Που ακολουθουν σφαλμα και βλακεια και αυτο
πας στην συναυλια και ξερεις απο πριν τι θα ακουσεις και με ποια σειρα
που ειναι η" rockia "ρε γαμωτο πηγαινες πχ στους Cure και ενω ειχες δει ολα τα setlists δεν ηξερες τι θα σου παιξουνε στην συνεχεια

paidia kserete an yparxoyn akoma eisitiria gia Placebo stin Thessaloniki…???
as me enimerwsei opoios mporei…
eyxaristw… :slight_smile:

Συμφωνω!Ειδικά για το bitter end,δεν μπορω να καταλάβω για ποιο λόγο δεν λένε τους τελευταίους στίχους…

Και ισχυει ότι η συναυλια στην Θεσσαλονικη έχει γίνει sold out?? Και δεν μπορω να καταλάβω γιατι στο θέατρο Γης…νομίζω πως δεν ταιριάζει καθόλου στους placebo,άσε που θα γίνετε πανικός κάτω κάτω…