Placebo , 10+11 Σεπτεμβρίου , Θεσ/νίκη-Αθήνα

Καλά άκουσα τα χειρότερα λοιπόν. Στην Αθήνα να δω πόσο θα κάτσουν:p

E Mεγαλη διαφορα οι Prodigy θα παιξουνε 1 κομματι και 10 λεπτα παραπανω#-o

Εσένα σε πείραξε που τόλμησα να συγκρίνω τους Prodigy με τους Placebo; Αν θες το κάνω και χειρότερο, κάποιοι με λιγότερα χρήματα είδαν Rammstein με ονειρεμένο stage show και 1:45 διάρκεια.

Το θέμα είναι πως ο κόσμος εκνευρίστηκε, έχει πολλά live αυτό τον καιρό, και όταν μιλάμε για μικρό μέσο όρο ηλικίας, μιλάμε και για περιορισμένο ατομικό budget. Επέλεξαν πολλοί τους Placebo από κάτι άλλο και απογοητεύτηκαν. Δικαιολογημένη λοιπόν η μουρμούρα και βεβαίως τα γιούχα…

Για να “κλεισουμε” καπως το θεμα
απλα για να φανει ποσο ασχετος ηταν ο κοσμος εδω περα και δεν ειχε ιδεα
Ειναι δυνατον ρε αχρηστα τσουτσεκια οταν η μπαντα εχει φυγει και μετα απο ενα τελειως υποτονικο χειροκροτημα για να βγουνε αρχιζει αμεσως γιουχα??

ποιο συγκροτημα θα εβγαινε ενω τρωει γιουχα???

υ.γ. οσο για τις πολλες επιλογες απο Live μαλλον Για ονειραμα η παπαριζου θα ενοεις:p

Για Τερλένγκα και Σώτη Βολάνη εννοώ.

Ο κόσμος άρχισε τα γιούχα αφού είχαν ανοίξει τα φώτα και αφού είχαν περάσει 5 λεπτά (με το ρολόι). Τα αδικαιολόγητα πας να δικαιολογήσεις;
Επίσης πρόσεχε τη γλώσσα σου, γίνεσαι εριστικός.

Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές,ο κόσμος που πήγε στους Placebo δεν ήταν ο κόσμος που τρέχει σε κάθε συναυλία και δημιουργεί ατμόσφαιρα,λόγω της ημέρας το κυρίως “συναυλιακό” κοινό της πόλης ήταν στο Principal σήμερα…Αν η συναυλία γινόταν μια άλλη μέρα,χωρίς να υπάρχει κάποιο αντίπαλο δέος,ο κόσμος θα ήταν σίγουρα καλύτερος…Ε,και αν κρίνω από τη διάρκεια,πλάκα πλάκα,προλαβαίνατε να πάτε και προς Principal μετά το τέλος(αν φυσικά υπήρχαν εισητήρια ακόμη,γιατί χαμός έγινε)…

για αλλη μια φορα η ντιντι σταθηκε στο υψος των περιστασεων!και εις ανωτερα :slight_smile:

Τόσο χάλια?Καλά που δεν πήγα δλδ!!:smiley:

Τί κάνει ο καραγκιόζης?#-o

Παιδιά όπως και να το κάνουμε το συγκρότημα σημερα σκόρπισε απογοήτευση… και δε νομιζω οτι έχει να κάνει με το κοινό… γιατη τη προηγούμενη φορα στη θεσσαλονίκη ήταν όλα μια χαρά…
Πρέπει να περιμένουμε και τι θα ανακοινώσει η DIDI… πάντως η συμπεριφορά του συγκροτήματος δεν ήταν καθόλου καλή… δεν γίνεται σε όλες τις συναυλίες να παίζουν 19 τραγούδια δηλαδή περίπου 1.5 ώρα και σ εμας μόνο 55 λεπτά!!!(14 τραγούδια μόνο…)και έχω δει 5 φορές τους PLACEBO, οσο φαν και να είσαι αυτο το πράγμα δεν χωνεύεται…και δεν έχει ξαναγίνει κιολας! και δεν γίνεται να είσαι ευχαριστημένος όταν πληρώνεις 30euro για μια συναυλία και το support παίζει 30 λεπτα(ο aviv θα βλέπει παντού γνωστες φάτσες!!!χαχα) και το κυρίως συγκρότημα μισή ώρα παραπάνω!!και πολύ κακώς η didi έδινε εισιτήρια μισή ώρα μετα την έναρξη της συναυλίας εαν ήξερε οτι θα συμβεί όλο αυτο,αν και πολυ αμφιβαλλω οτι το γνώριζε!!και ο καθενας εχει δικαιωμα να παρει εισιτηρια οποτε θελει!!οποιος θελει μπορει να παρει κ στο ταμειο τ ακριβα εισιτηρια…(άσχετο αν εγω το είχα παρει νωρις!!) αυτο δεν σημαινει οτι είδε φως και μπήκε!!! Τελος πάντων η εμμφανιση των placebo εστω και γι αυτη τη μια ωρα μου αρεσε πολυ ασχετως με τη ξενερα στο τέλος… πάντως ως επαγγελματιες που ειναι θα επρεπε να ολοκληρωσουν το σετ ακομα και αν δεν υπηρχε ανταποκριση σε ολοκληρο το κοινο… Αυτααα:D

true και οι φανς των placebo λοιπον, τι αλλο θα δουμε ω θεοι

εντιτ
και βρε ταβανοπροκες, στις ‘ανεπτυγμενες συναυλιακα’ χωρες που λετε νομιζετε πως υπαρχει ‘αφοσιωμενο’ fanbase αποκλειστικα? δεν καταλαβαινετε πως εχετε δει τους placebo 341345239 φορες επειδη ακριβως παει να τους δει κοσμος που δεν παταει στις συναυλιες?

ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΣΠΙΤ

δεν πηγα ε, μη σας ξεγελαει το α’πληθυντικο :Ρ

δεν πηγα, αλλα μιλησα με καποιον φιλο που πηγε…

δεν ηταν τεχνικο θεμα, καποιον πεταει εξω λογω καμερας… επίσης ότι ανοιξαν τα φωτα κια μετα κανα 10λεπτο αρχισε η γιουχα και οχι πριν το encore, αυτα μου παν, αυτο λεω… στο βιντεο ετσι φαινεται παντως, να πεταει καποιον εξω…

Δεν πήγα στην συναυλία.Εχω δει τους Placebo ήδη μια φορά,δεν με εντυπωσιασαν και αν και μ αρεσουν τα τραγούδια τους δυσκολα θα ξαναπηγαινα σε συναλία τους γιατι δεν υπηρχε καθόλου επικοινωνία με το κοινό περυσι,πολύ στημένο το όλο πραγμα.

Δεν ξέρω πως εγινε ακριβως το σκηνικό σημερα αλλά δεν μπορώ να καταλαβω την αντιδραση ενος member που χαρακτηριζε το κοινό τσουτσεκια και απαιδευτοι και λοιπά/
Δηλαδή δεν καταλαβα αν το αλλο συγκροτημα παιξει 55 λεπτά ε δεν με κοριδεύει?
Δεν έχω το δικαιωμα να γιουχαρω?Το έχω και το παραεχω
¨Οταν ειδικά έχεις δει ας πουμε συγκροτημα τύπου ACDC που παίζουν αχορταγα μουσική οι ανθρωποι έχεις το καθε δικαιωμα.
Ξανατονίζω δεν ήμουν στην συναυλία,(λέω να παω αν βρω ειστηριο Prodigy αντι να δινα τα λεφτα placebo που τους έχω δει ήδη μια φορά) αλλά ακόμη και ο μπουζουκοβιος που πάει στα μπουζουκια και απολαμβανει πες τον καλλιτέχνη για πολύ ώρα,φανταζομαι κανα διωρο,ε και αυτός εννοείται ότι έχει το δικαιωμα να γιουχάρει για την ώρα που θα παίξουν.
Εγώ πέρυσι στο ροκγουειβ δεν γιουχαρα αλλά αυτός ο υπερβολικός επαγγελαμτισμός-μηδενική επικοινωνία με το κοινό με το κοινό με τσάτισε πάρα πολύ/
Ειδικά όταν έχεις δει το ΘΕΟ τον Moby νωρίτερα.

Και αυτό για τον επαγγελματισμό ρε παιδιά δεν μπορώ να το καταλάβω/
Εννοείται ότι γουσταρω το συγκροτημα να βγάινει στην ώρατου ,Αλλά κατά την διαρκεια της συναυλίας μην είσαι τόσο επαγγελματίας ρε αδερφε.πες τίποτα και στο κοινό.
Μην αλλάζεις συνεχως κιθάρες και απλά τραγουδάς (βλ πλασιμπο ροκγουειβ)
Μην σου πω αλλαξε και από ενα κομμάτι στο σετλιστ σου απο πολη σε πολη,καλά αυτό το κάνουν ελάχιστα συγκροτηματα.

Αυτά/

Καλημερα…
Δεν μπορουσα να αποφασισω σημερα αν θα παω placebo ή στους p.t. στο principal αλλα προτιμησα τους placebo γιατι γουσταρω περισσοτερο τη μουσικη τους. Η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα. Ο κοσμος (αν εξαιρεσει κανεις αυτους που καθοντουσαν ψηλα στη κερκιδα και ηταν λες και βλεπανε θεατρο) δεν ηταν κακος. Η μπαντα φερθηκε απλα με ασεβεια στο κοινο. Ηρθε με απλα λογια να κανει μια αρπαχτη. Εγω προσωπικα ουτε μπουκαλι πεταξα, ουτε γιουχαρα, αλλα ξενερωσα απολυτα. Κριμα παντως γιατι οι ηχοληπτες δεν φταιγανε σε τιποτα να τρωνε τα μπουκαλια.
Για καποιους που μιλανε για “πολιτισμενες” χωρες μαλλον δεν εχουν παει ποτε εξω σε συναυλια. Στην πατριδα των placebo, στην Αγγλια τα τελευταια χρονια ο κοσμος φοβαται να παει μπροστα σε συναυλια (ανεξαρτητου μουσικου ακουσματος) γιατι ειναι σχεδον βεβαιο οτι καποιο ποτηρι με…ούρα(!) θα σου ερθει στο κεφαλι. Και μπορειτε να ρωτησετε οσοι εχετε γνωστους στο νησι αν αληθευει αυτο. Αν παιζαν οι placebo στην Αγγλια 57 λεπτα συναυλια με τιμη εισητηριου ενα μεροκαματο (και παραπανω για μερικους) θα φευγανε οχι μονο πλαστικα μπουκαλια αλλα και παπουτσια στο συγκροτημα. Ασε που δεν θα τολμουσαν να ξαναπαιξουν στην ιδια πολη.
Το special needs που γραφει πιο πανω καποιος φαν τους οτι το παιξανε…μαλλον στον υπνο του το ειδε! Δεν το παιξανε φυσικα οπως και πολλα αλλα γνωστα τους.
Κριμα γιατι οταν ενας καλλιτεχνης δεν σεβεται το κοινο του, δεν σεβεται και αυτο που κανει, αλλα αποδεικνυει οτι το κανει μονο για τα φραγκα.
Προσφατα εβλεπα μια συνεντευξη του joe strummer (ναι του γνωστου, του τραγουδιστη και ψυχη των clash, που δεν ζει πλεον) και μιλουσε για αυτο ακριβως το πραγμα. Οτι καποιοι πληρωνουν εισητηριο και αυτο χριζει απολυτου σεβασμου (ειτε αυτοι οι καποιοι χειροκροτανε και χοροπηδανε…ειτε οχι). Παρακατω σας βαζω και ενα βιντεακι του i fought the law. Αν προσεξετε το κοινο ειναι ακρως ξενερωτο (εκτος απο καμμια 10αρια που χτυπιουνται) αλλα παρολα αυτα ο strummer “τρεμει” λες και τον περναει ρευμα. Ετσι συμπεριφερονται οι μπαντες και οι καλλιτεχνες που ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ τη μουσικη που παιζουν και ΣΕΒΟΝΤΑΙ το κοινο που βρισκεται απο κατω.


Υ.Γ. Αφου τελειωσαν στις 10 ακριβως, μπορουσαν να ειναι στο αεροδρομιο στις 10:20. να πεταξουν στην Αθηνα ως τις 11:00, να βρεθουν στο συναυλιακο χωρο στις 11:30, να παιξουν 1 ωρα (οσο παιξανε και εδω δλδ) ως τις 12:30, και να περασουν στο βιβλιο γκινες ως την μπαντα που εδωσε 2 συναυλιες σε ενα βραδυ σε 2 διαφορετικες πολεις…ανετα!!!

Τα σέβη μου!

Καλά με τέτοια περφορμανς και η γιαγιά μου θα πεταγε μπουκάλια. Και δεν ακουει Πλασιμπο

Κανένα νεότερο για σήμερα; Αν υπάρξει καταιγίδα θα γίνει η συναυλία;

Eγώ αναφέρθηκα σε μουσικά ανεπτυγμένες χώρες ,όχι “πολιτισμένες” ή όπως αλλιώς το παρεξήγησανε ορισμένοι ίσα ίσα για να πάνε κόντρα και απαντούσα σε έναν φίλο που μας σύγκρινε με Βουλγαρία.

Ούτε είπαμε πως πρέπει να πηγαίνουν μόνο οι τελειωμένοι φανς αλλά και άνθρωποι που γουστάρουν λιγότερο αλλά τουλάχιστον ξέρουν τι ακούνε.
Προσωπικά προτιμώ συναυλίες με τέτοιο κοινό παρά με μπουζουκόβιους και άλλους που είδαν φως και μπήκαν.Και αν όντως χρειάζονται όλοι αυτοί για να πουληθούν εισητήρια στην Ελλάδα τότε καλύτερα να μην πάω.

Ούτε είπα να επιβάλλουμε στον κόσμο πως θα φερθεί.Αλλά πως να το κάνουμε υπάρχουν πολλοί μουσικοί που φτιάχνονται και παίρνουν ενέργεια από το κοινό.Αυτά τα live μένουν στην ιστορία,όχι τα ψόφια.Μην βιάζεστε ορισμένοι να θιχτείτε ως Ελληνικό κοινό επειδή λέμε και κάποια στραβά.

Εννοείται ότι οι μουσικοί είναι επαγγελματίες και θα πρέπει να παίζουν κανονικά το σόου τους και ας είναι για έναν άνθρωπο μόνο!!!Αυτό κάνουν οι μεγάλες μπάντες.
Αλλά εγώ τα Live που θυμάμαι περισσότερο είναι αυτα που το κοινό γούσταρε τρελά και τραγουδούσε,χόρευε κτλ.Δεν ενοούσα ότι θα πρέπει να γίνεται moshpit.Έλεος.Και δεν μιλάω για τους placebo που δεν τους έχω δει ποτέ.

Oι Placebo δείχνουν “μικροί” με αυτή την συμπεριφορά τους χθες πάντως.

Τους έχω δει δυο φορές. Rockwave 2001 και Λυκαβηττό 2003. Ανεβαίνοντας Λυκαβηττό θυμάμαι κάτι φέηγ-βολάν που είχαν πεταχτεί έξω από το χώρο της συναυλίας, τα οποία γράφανε αν θυμάμαι καλά “ΟΙ PLACEBO ΚΛΑΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΛΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥΣ” “ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ” κτλ. Τελειώνοντας η συναυλία ένιωθα ότι το κεφάλαιο Placebo έχει κλείσει προσωπικά για μένα και δεν ξανακοίταξα ποτέ πίσω και δεν μου δημιούργησαν την εντύπωση αυτή τα φέηγ-βολάν. Πολύ κλάι-μάιν εμφάνιση, φρου φρου κι αρώματα. Τελικά δεν έπεσε ούτε εγώ ούτε οι τύποι με τα φέηγ-βολάν έξω. Συγκρότημα που έρχεται κάθε μήνα έχουν καταντήσει και η επόμενη συναυλία τους θα είναι στην Άνω Ραχούλα. Σιγά σιγά πρέπει να ξεκολάμε απ’ αυτούς…

Το κοινο… πριν αρχισει η συναυλια ακουσα μια απο πισω μου να λεει " η σκηνη μου θυμιζει βανδη "
αυτο τα λεει ολα. ειχε παει ο καθε πικραμενος που ηξερε το every you every me.
επισης, διαφοροι αντρακλες ομοφοβικοι (ναι, υπαρχουν ακομη, εν ετη 2010) εκαναν την κατασταση ακομη πιο εκνευριστικη με σχολια του στυλ βαμενα νυχια κλπ.
Το κοινο χτυπουσε παλαμακια λες και ηταν σε παιδικο παρτυ επειδη πολυ απλα δεν ηξερε κανενα τραγουδι περα απο το every you every me.
Το οτι ειπαν λιγοτερα τραγουδια λοιπον πιστευω οτι εν μερη ισως οφειλεται σε αυτο αλλα απο την αλλη δεν στεκει και πολυ ως δικαολογια. Περιμενω και εγω λοιπον να δω καποια επισημη ανακοινωση, αν υπαρξει.
Τωρα οσο αφορα το γιουχαρισμα και τα ιπταμενα μπουκαλια θεωρω πως ουτε απο τα βουνα να κατεβηκαν οι συγκεκριμενοι τυποι που το επαιζαν εξαγριωμενοι macho κλπ. Αλλα αν δεν δημιουργησουν λιγο drama τι θα εχουν να λενε μετα στον ξαδερφο τους που θα τους ρωτησει πως ηταν η συναυλια?

Οσο αφορα την συναυλια τωρα, ηταν αρκετα καλη ξενερωσα τραγικα που δεν ακουσα το Post Blue. γιατι γιατι ΓΙΑΤΙ?? Ας εκοβαν καμια μαλακιουλα οπως το αθλιο The Never Ending Why αλλα το post blue? Το περιμενα απο τοτε που εμαθα την σετλιστ. Καλυτερες στιγμες θεωρω τις ερμηνειες των Sleeping with ghosts, Song To Say Goodbye, The Bitter End.

δατς ολ, δερ ιζ.

να σηκωθεις να φυγεις απο την ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ μας αμα δε γουσταρεις γελοιε.επειδη τα ατομα που δες χθες live ηταν ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ δε σου φταιει σε τιποτα η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ και ο ΚΟΣΜΟΣ της. φιλακια