Placebo , 10+11 Σεπτεμβρίου , Θεσ/νίκη-Αθήνα

Pos ta les etsi re Salon?
Exo paei se ametrita live stin zoi mou(eimai 37 xronon) alla tetoia arpaxti den exo xanadei!
Tha borousan afou vgikan gia to encore na poune alla 2-3 tragoudia gia na kleisoun. afto pou kanane einai san na mas ypoimane tin noimosini mas! Epitelous prepei na vgei i DIDI Music na mas pei ti egine kai paixane mono 55 lepta.O rock kosmos exei orimasei den borei na girname piso sta 80’s eleos,megali xeftila!

ειπαμε το kitty litter παιξανε στη θεση του ???

Salon δυστυχώς ή ευτυχώς σε αυτή τη ζωή όσο σε σέβονται τόσο τους σέβεσαι… είναι αμοιβαία… και παίζοντας μια ώρα δεν δείχνεις καθόλου σεβασμό στο κοινό σου…

θέλω να ελπίζω ότι υπήρχε κάποιος λόγος που διήρκεσε τόσο λίγο και σύντομα να βγει μια ανακοίνωση που να εξηγεί τι και πως… αν ήταν προγραμματισμένο να παίξουν τόσο, τι να, πω κρίμα…

αυτό το σκηνικό με βάζει σε σκέψεις για το αν τελικά πάω αύριο… έπεσαν που έπεσαν στα μάτια μου μετά την περυσινή τους εμφάνιση στο ροκγουειβ ( βλέπεται είμαι από τους τυχερούς που είχαν πάει σε αυτό το γαμάτο live στο λυκαβητό το 2006 ) μην πέσουν και άλλο…

Respect και στον 37 χρονο που εχει δει πιο πολλα Live
αλλα…

Εχω παει και εγω σε “αμετρητες” συναυλιες στην Αθηνα αλλα μια φορα κανεις δεν μου ειπε ειδικα μπροστα στην σκηνη “φιλαρακι πιο ησυχα κλπ” τετοιο μυγιαγγιχτο κοσμο μονο εδω εχει

οσοι δεν αντεχουν οι δεν γουσταρουν ας πανε πιο πισω η στις κερκιδες
δεν γινεται να παιζει πχ “bitter end” και ενω σε συναυλια Αθηνας να γινεται ο πανικος εδω να βαραμε παλαμακια!!!ελεος

και εγω οταν ακουσα το “taste in man” ειπα μεγαλε μουφα φαγαμε…
αλλα ηδη ημουν ξενερωμενος απο ολη την φαση
δεν με χαλασε που δεν ακουσα ακομα 3 κομματια ακουνητος και να βαραω παλαμακια

Y.G παιδια για το Special needs δεν ειμαι σιγουρος να σας πω με την ξενερα που ειχα φαει απ ολη την φαση δεν θυμαμαι!
παντως δεν εχει καμια σχεση με το κομματι αυτο με το Kitty litter αυτο εχει παρει εδω και λιγο καιρο(κακος βεβαια!)την θεση του Bionic

ναι αυτο το καταλαβα , thanx

ο φιλος salon λεει οτι επαιξαν και το special needs…

Giati file mou theleis na singrineis ton Athinaio me ton Thessalonikio,to idio pragma einai pistepse me.Kai stin Athina paliotera exo katevei se pola live (Therapy,Tool,Rage against the machine,Pearl Jam AC/DC k.t.l… ) alla den eida diafora ston kosmo, borei na itan h giro sou ligo xeneroti alla den tous rotises apo pou einai borei apo Athina na itan who knows! Kai pistepse mou eimaste poli enthermoi sta live se sxesi me alles xores.
Prosfata piga Bob Dylan sti Bulgaria,se pliroforo oti h bravoi den mas afinan oute na sikothoume,mono sto teleftaio encore!

Είσαι η Έλενα ή ο Σάκης?

Φιλε θεσσαλονικιος ειμαι!!!:slight_smile:
αλλα τις μ@λακιες μας τις παραδεχομαι
ο κοσμος εδω οπως και να το κανουμε δεν…δεν ειναι ψημενος για τετοιες συναυλιες
στους Placebo Θα παει και αυτη που ακουει βανδη που ακουει sakis Klp
στην αθηνα βαλε οτι ειναι και ποσα εκατομμυρια υπαρχει κοσμος που ακουει γενικα τετοια μουσικη υπαρχει “πυρηνας”

εδω σε λεω αν βαζανε πριν την συναυλια καμια βανδη απο τα μεγαφωνα πανικος θα γινοταν ολα τα μωρα στην πιστα θα ητανε:lol:#-o

υ.γ το εισητηριο 30 ευρω ειχε…τωρα αν ο αλλος θυμηθηκε αντι να παει για καφε Αριστοτελους να παει Placebo και εδωσε 45 προβλημα του

Εγώ δεν πήγα Placebo και δεν ξέρω τι έγινε αλλά 45 Ευρώ για 55 λεπτά είναι τρελή απάτη.Σίγουρα έχει να κάνει και με τον διοργανωτή!Δεν φταίει μόνο η μπάντα ή ο κόσμος.Απλώς αν το κάνανε αυτό σε καμιά άλλη χώρα θα είχε τελειώσει και η καριέρα τους.(λέμε τώρα)

To Ελληνικό κοινό σε σχέση με Βουλγαρία σίγουρα είναι καλύτερο αλλά αν το συγκρίνουμε σε σχέση με καμιά ανεπτυγμένη μουσικά χώρα ούτε για πλάκα.Κάποτε ίσως να είμασταν δυνατό κοινό,αλλά πλέον έχει πέσει και έχει περιοριστεί ο κόσμος που ξέρει τι ακούει!Αυτό είναι γενικότερο θέμα.

Κάποτε η Θεσσαλονικη έβγαζε το ένα ροκ συγκρότημα μετά το άλλο,τώρα βγάζει μπουζουκτζούδες-λαϊκοποπ/r,n,b!

Γειά σας!

Λοιπόν εγώ μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένη από τη συναυλία!Όλοι υπέροχοι,όπως πάντα ο Brian(μα αυτός ο άνθρωπος δεν πρόκειται να γεράσει ποτέ),και το νέο αίμα,ο Steve.Moυ άρεσαν περισσότερο από το Rockwave το περυσινό(θα ήθελα πάντως μια φορά να παίξουν κι εκείνο το καταπληκτικό Pierrot the Clown και το Scared of Girls :frowning: )

Κατά τα άλλα,δε νομίζω ότι άξιζε το κοινό κάτι παραπάνω!Καταρχήν,νόμιζες ότι ήσουν σε κινηματογράφο:Η πλειοψηφία απλά καθόταν και κοιτούσε(εγώ αυτούς τους λέω ψόφια ψάρια), και μου έτυχε και μένα η μπροστινή μου να γυρίσει και να μου πει,επειδή δε σταμάτησα καθόλου να χτυπάω παλαμάκια,να τραγουδώ,να χορεύω και να χοροπηδώ γενικώς :p, “μα πώς κάνεις έτσι?δεν κάνεις και λίγο ησυχία?” Λες και πήγαμε να δούμε τις Ουρσουλίνες…
Οι περισσότεροι επίσης τους είχαν τους Placebo γραμμένους στα παλιά τους τα παπούτσια,και έκαναν σχόλια του στυλ “Αυτοί είναι όλοι π******άδες,και μάλιστα δηλωμένοι,το ξέρατε αυτό?”,“Το νύχι το μάυρο του παλιο****** το προσέξατε?”,“Στο Σάκη ήταν πολύ καλύτερα”,“Άντε να πει το Every me and every you και να την κάνουμε”.
Αν το κοινό δεν έχει όρεξη για αλληλεπίδραση,τι να κάνει και το δύσμοιρο το συγκρότημα?Η ενέργεια του κοινού είναι κινητήρια δύναμη για τον καλλιτέχνη/συγκρότημα.Μόνο όταν τελείωσαν βρήκαν όλοι τη χαμένη τους ενέργεια και άρχισαν να γιουχάρουν και να πετούν μπουκάλια(τα οποία πετύχαιναν περισσότερο το υπόλοιπο κοινό παρά τη σκηνή με τους ηχολήπτες και τους βοηθούς)…
Με λίγα λόγια,το 60 %(το λιγότερο)μάλλον τυχαία βρέθηκε εκεί και έδωσε τα λεφτά που απαιτούσε να πάρει πίσω…

Άντε,και του χρόνου με το καλό(που δεν τους βλέπω να ξαναέρχονται Θεσσαλονίκη)!:p:p

Σας έλεγαν να κάνετε ησυχία;;;;#-o[-X:-k

Eνταξει…για να μην νομιζετε οτι τα λεω μονο εγω:lol:

Nαι! Και με ένα ύφος…Νόμιζα ότι είχα μπερδέψει τις συναυλίες…Και ήμουν σε εκείνην της Emma Shapplin.:stuck_out_tongue:

εγω πηγα να δω ενα επαγγελματικο group και οντως ειδα μια ακρως επαγγελαματικη εμφανιση με καταπληκτικο ηχο(ημουν κερκιδες κ με φιλο σχολιαζαμε ποσο ωραια κ καθαρα ακουγονταν τα παντα) το video wall τα εσπαγε αλλα κ το Group επαιζε παρα παρα πολυ καλα!

το σετ λιστ δεν με ενοιαζε κ πολυ μια που δεν ειμαι φαν.
για κατω εκει που ηταν μαζεμενα τα πιτσιρικια κ χτυπιοντοσουν δεν ξερω πως ηταν τα πραγματα αλλα ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε τι εγινε κ στραβωσε ο τραγουδιαρης κ πεταξε την κιθαρα στο every me κ εδειχνε κατι μπροστα στο κοσμο?

οσο αφορα την διαρκεια: η μπαντα παιζει δυνατα κ γρηγορα με αποτελεσμα να κουραζεται ευκολα, εχουν γερασει κ λιγο ε κ τα ναρκωτικα ισως δεν ειναι οπως αλλες εποχες αλλα ρε φουστη μου 58 λεπτα? ουτε μια ωρα? εαν ειχαν παιξει ολο τον ενκορ δεν θα ειχε γινει αυτος ο χαμος…
εχω δει γερους να βαρανε 2ωρα αλλα τεσπα… ισως πεταχτει κανα 15χρονος φωστηρας του ροκ ν ρολ κ μας πει οπαδους του ρουβα…

ο κοσμος εκατσε τουλαχιστον 30 λεπτα περιμενοντας να βγει το γκρουπ κ μια που ειμαστε λιγο κανγκουροι πλακωσαν τα ΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ κ μερικα μπουκαλια με νερο που ο σκοπος τους ηταν να χαλασουν τις κονσολες πηγε να γινει κ ενα ντου προς τους ηχολιπτες (ριξαν τα καγκελα δλδς)

με λιγα λογια στην Αθηνα ετοιμαστητε για 1:10 λεπτα το πολυ + με το σαπορτ που οι περισοτεροι εχετε δει. αρε DIDI στο τελος θα μας μαθει ο Avin με το μικρο μας ονομα ολους.

Υ.Γ. κ το σαπορτ ειχε την πλακα του κ ειχε κ πολυ καλο ηχο!

αντε κ του χρονου 60 ευρω το τικετιριο για 30 λεπτα!

Mα ακόμη και pop να είναι η συναυλία τι διάολο πάνε να κάνουνε στο live;

Απλά να κοιτάνε σαν αποχαυνωμένοι και να τραβάνε με τις ψηφιακές και τα κινητά;Μία συναυλία είναι βίωμα,είναι εμπειρία!
Τέλος πάντων είναι μεγάλη συζήτηση και το φαινόμενο είναι γενικότερο.Ο κόσμος είναι σαν να βαριέται να διασκεδάσει ή σαν να μην ξέρει να διασκεδάζει πια.

Στο “every me every you” Πρεπει να ητανε τεχνικο προβλημα με την κιθαρα του(ητανε που ητανε στραβο το κλιμα χασαμε ετσι και το μισο κομματι:p) γιατι αν θυμαμαι την πηρε μετα ενας τυπας και κατι να φτιαξει και την ξαναπηρε

για την διαρκεια πραγματι μαλακια και οχι μονο για τωρα αλλα γενικα να παιζεις 1 και 1,5 ωρα (Αυτο κανουν και οι Prodigy πχ και οι Linkin park)

Οι αυθεντικες “ρομαντικες” ενναλακτικες μπαντες οπως οι Cure Βαρανε κανα 2,5 ωρο στο νερο και ας ειναι 50αρηδες

Και με 180 ευρώ το “τικετήριο” εγώ πηγαίνω με τα χίλια,ακόμα και για ένα κομμάτι…Δε νομίζβ ότι αν δεν είσαι fan έχεις κανένα λόγο να πας,παρεπιμπτόντως…Όπως κι εγώ δεν πάω Παπαρίζου,ας πούμε…
Αν είσαι fan,πώς να το κάνουμε,είσαι ταγμένος,και υποστηρίζεις το συγκρότημα που(σε εμένα προσωπικά,ας πούμε)σου έχει προσφέρει απόλαυση και παρηγοριά,η μουσική για μένα πάντα ήταν το ελιξίριό μου.Και ξέρω ότι δεν είμαι η μόνη.
Ε,έναν Brian τον έχουμε!:stuck_out_tongue:


XAXAXAXA τι εγινε εκει;;;

Kαλά πηγες εσυ placebo? με εκπλησσεις :lol:

Δεν πηγα στο λαηβ, διαβαζω αυτα που λετε, αλλα δεν ξερω παιδια αν τελικα φταιει το “σαλονικιο” κοινο, οσο το κοινο του συγκροτηματος. Γιατι εχω μια αισθηση οτι και στην Αθηνα αυριο τα ιδια θα γινουν;… Τετοια πιασαρικα συγκροτηματα τετοιο χαζο κοσμο μαζευουν, δυστυχως.
Σχετικα με το Μολκο παντως και τα νευρα του κλπ, μου ειναι πολυ αντιπαθης, γιαυτο δεν προκειται να παω ποτε σε λαηβ τους (+ το θεμα του κοσμου) με εισιτηριο ανω των 15 ευρω…

Απαράδεκτο το συγκρότημα πραγματικά, ούτε πρωτοκλασάτες ντίβες δε παίζουν τόσο.

Είχα άτομο που πήρε άδεια, ήρθε από την Αλεξ/πολη, πλήρωσε 45?, και έφτασε 20 λεπτά από την έναρξη…χααα

Φανταστείτε να γινόταν κάτι τέτοιο στους Prodigy… νέο γήπεδο θα ήθελε μετά ο ΠΑΟΚ.

Σχεδόν 1?/60" οι Placebo… ούτε ροζ τηλέφωνο να ήταν…