Placebo-13/14 Ιουνίου

παιδια οσοι πηγατε θεσσαλονικη πειτε μας εντυπωσεις και σετλιστ για να ξερουμε τι θα περιμενουμε οσοι θα παμε αυριο!

Πολύ καλοί οι placebo…ακόμα και από τα βραχάκια…αλλά επειδή ένας τζαμπατζής δεν παύει να είναι και συλλέκτης εισητηρίων, ποιό καλό παιδάκι θα μου σκανάρει το εισητήριό του να το έχω κι εγώ???

Βασικά μετά τη σημερινή συναυλία σκέφτηκα το πόσο δύσκολο είναι τελικά να σου κρατήσει σε live το ενδιαφέρον ένα συγκρότημα που έχεις δει πάνω από μία φορά και του οποίου δεν είσαι μεγάλος οπαδός. Είχα την τύχη να τους δω όταν ήταν στα ντουζένια τους, το 2003 (καθώς και το 2004), και τότε μου είχαν αρέσει αρκετά. Σήμερα για μένα ήταν τυπικά καλοί και μέχρι εκεί. Πολύ λανθασμένη επιλογή setlist, έλειπαν πολλά καλά και γνωστά κομμάτια, έπαιξαν αρκετά αργά τραγούδια και με κούρασαν απίστευτα στο encore που έπαιζαν 5 λεπτά μία νότα. (έλεος!)

Ε, ετσι και μας κανουν καμια μαλακια και δουμε Πλαντ σε κανα κωλοπεριπτερο της χελεξπο θα γινει της πουτανας. Το χουν παρακανει.

poio itan to set-list re magges?

den eixa xasei synaylia toys, alla tous eklasa kanonika kai me to nomo kai piga polwnia na dw
PEARL JAM - linkin park…

etsi na goustaroume:wink:

Διπλό post, βλ. παρακάτω.

Χτες συνειδητοποίησα πόσο μπορεί ένα κοινό να φτιάξει ή να χαλάσει μια συναυλία.

Οι Placebo ήταν πολύ καλοί - εμένα μου άρεσαν τουλάχιστον, τώρα αυτά είναι και υποκειμενικά πράγματα. Σίγουρα το setlist δεν περιείχε τα μεγάλα hits (με κάποιες εξαιρέσεις) αλλά εντάξει, για τους hard-core fans νομίζω αυτό είναι και καλύτερο. Οπωσδήποτε έδωσαν μεγάλη έμφαση στο Meds, αλλά κι αυτό λογικό το βρίσκω, καινούριος δίσκος είναι. Τελευταία φορά τους είχα δει το 2001 αλλά φέτος μου άρεσαν περισσότερο. Υπήρξαν οι υπερβολές, όπως λέει και ο Cozy, κι εγώ υπέφερα μ’ εκείνη τη 5λεπτη νότα με το distortion :lol: αλλά κατά τα άλλα νομίζω ήταν ένα καλό live. Έχουν πολλή ενέργεια στην σκηνή και επαφή με τον κόσμο, κι αυτό το σέβομαι, γιατί σπάνια το βρίσκεις πια.

Τι με χάλασε;

  • Ο ήχος. Δεν ξέρω αν είναι ευθύνη των Placebo, αν είναι ευθύνη της DiDi, αν φταίει ο χώρος ή αν έχει πρόβλημα το αυτί μου, πάντως την περισσότερη ώρα εγώ άκουγα ένα μπουκωμένο συνοθύλευμα και με δυσκολία ξεχώριζα τι έλεγε ο Molko, ακόμη και σε τραγούδια που τα ήξερα απ’ έξω κι ανακατωτά.

  • Ο κόσμος. Μπροστά απ’ την σκηνή η πλειοψηφία του κόσμου ήταν έφηβοι, 14-17 χρονών. Δεν είναι καθόλου κακό αυτό - το κακό είναι να παρατηρείς πως τα κορίτσια μάλλον είχαν έρθει για να δουν τον underground Ρουβά ας πούμε (αυτά τα “BRIAAAAAAAN” με συγκεκριμένο τόνο, καταλαβαίνετε) και τα αγόρια για να εκτονώσουν την τεστοστερόνη που τους περίσσευε. “Ντου” φώναζε ο κάθε φρικαρισμένος Έλληνας teenager και αρχίζαν όλοι να σπρώχνουνε σαν αφηνιασμένοι ταύροι. Ναι, σε συναυλία πήγα. Ναι, δεν περίμενα να καθόμαστε σαν “κυρίες” που πήγαν στο Μέγαρο, αλλά άλλο αυτό και άλλο η ψυχασθένεια που βαράνε οι μικρότερης ηλικίας (συνήθως) “fans” στις συναυλίες.

Επίσης, πήγα για να ακούσω τον Molko να τραγουδάει. Αν ήθελα να ακούσω χορωδία, καθόμουν και στο σπίτι. Στα περισσότερα τραγούδια, δεν άκουγες αυτόν, άκουγες τους γνήσιους ελληναράδες. Τραγούδα ρε φίλε, είπαμε, αλίμονο, συναυλία είναι. Αλλά έλεος πια. Άσε και τον άλλο να πει τίποτα.

Είμαι σχεδόν σίγουρη πως θα φάω πολύ flame τώρα, αλλά όπως εγώ σέβομαι την ελευθερία του άλλου όταν πάω σε μια συναυλία και δεν τον χτυπάω, δεν τον σπρώχνω και δεν γκαρίζω μέσα στο αυτί του, κάτι τέτοιο περιμένω και απ’ τους άλλους. Και δεν είναι να πεις ότι τους συνεπήρε η βραδιά ξέρω γω. Μοιάζαν όλοι προγραμματισμένοι να συμπεριφέρονται έτσι - έτσι το χουμε δει, έτσι κάνουμε. Είμαστε cool και καλά. Σαν υπνωτισμένοι, χωρίς να συνειδητοποιούν τι γουστάρουν, γιατί το γουστάρουν και πώς. Έφτασα να σκέφτομαι πως και το “γύρω γύρω όλοι” να έπαιζαν οι Placebo στην σκηνή, το κοινό θα τραγούσαγε “Every you and every me” και θα χτυπιόταν. Καμία επαφή με το γύρω χώρο. Ξενέρωσα, με λίγα λόγια. Πολύ άσχημα.

Αν είμαστε τέτοιου είδους κοινό, τέτοια live που έχουμε μας αξίζουν. Σίγουρες λύσεις heavy metal και πιασάρικα ονόματα που φέρνουν λεφτά.

Παρ’ όλα αυτά, τους Placebo τους γούσταρα. Τουλάχιστον εφ’ όσον παίζουν καλά, αξίζει να τους βλέπουμε και να τους ξαναβλέπουμε. Τώρα όλα τα άλλα πώς θα αλλάξουν και αν θα αλλάξουν ποτέ… δεν ξέρω.

Αν όχι σε όλα, συμφωνώ στα περισσότερα.

  1. Ήχος: Εξαρτάται και από το που ήσουν. Για παράδειγμα εγώ που καθόμουν δίπλα στον ηχολήπτη άκουγα αρκετά καλά. Ναι, δεν ήταν τέλειος ο ήχος, αλλά δεν παραπονιέμαι.

  2. Σε ό,τι αναφορά στις κραυγές και στα σπρωξίματα, είναι και τα δύο απόρροια της ιδιοσυγκρασίας του Έλληνα. Δεν μπορεί να εξωτερικεύσει μετριοπαθώς τα συναισθήματά του. Συνυπολόγισε και το “κληρονομικό χάρισμα” από τα μπουζούκια (τουτέστιν: Σηκώνω στο refrain ένα χέρι και ουρλιάζω βγάζοντας τα εσώψυχά μου…) και ιδού το αποτέλεσμα. Όντως όμως έχει καταντήσει εκνευριστικό. Κυρίως το σπρώξιμο. Είναι μεγάλη ασέβεια προς τον οποιοδήποτε που έχει πληρώσει εισιτήριο και θέλει να απολαύσει τη συναυλία από κοντινή απόσταση.
    Βέβαια ας μην ξεχνάμε και ότι κανονικά (για λόγους ασφαλείας και άνεσης) θα έπρεπε να κοβόντουσαν τουλάχιστον 500-600 λιγότερα εισιτήρια. Όταν είσαι στοιβαγμένος, λογικό να φας και σπρώξιμο, και τον ιδρώτα και τα μαλλιά του μπροστινού…

Διαφωνω με την Φωτεινη εκει που λεει οτι ο κοσμος τραγουδαγε… Εμενα λογικο μου φαινεται να τραγουδαγε ο κοσμος… Σε συναυλια ηταν νομιζω… Οσο για το σπρωξιμο κλπ, πριν το λαιβ ειναι σπαστικο, αλλα κατα τη διαρκεια του δεν το βρισκω και τοσο ασχημο…

-1

όταν σπρώχνουν τσιτώνω. Καταλαβαίνω ότι έχουν ορμόνες, αλλά δεν είναι ανάγκη να μου τις μεταδίδουν με τον ιδρώτα τους…

Κοιτα, σε μεγαλες μπαντες, κατα τη διαρκεια του λαιβ, δεν με ενοχλει καθολου… Το βρισκω απολυτως λογικο να υπαρχει ενας χαμος, το λεει και ο James στο Live Shit “Ι want to see some action over there”… Οσοι δεν αντεχουνε μπορουνε καλλιστα να πανε λιγο πιο πισω… Πριν το λαιβ ομως ειναι τελειως σπαστικο να βλεπεις κατι 15χρονα να σπρωχνουνε χωρις λογο, απλα και μονο για να δειξουν οτι κατι κανουνε…

[-X [-X [-X [-X

Ημουν στην συναυλια της θεσσαλονικης την τεταρτη εδω ο ηχος ηταν μαυρο χαλι τους εχω ξαναδει τους Placebo και αλλες φορες και ειχανε πολυ καλο ηχο τωρα δεν ξερω τι εφταιγε αλλα απο οτι βλεπω ειχατε κ στην αθηνα παρομοιο προβλημα

“Αγαπητη” φωτεινη με αυτα που γραφεις σκιαγραφεις 100%εμενα(οχι προσωπικα αλλα σαν ιδεολογια fun)
εγω γουσταρω και να ουρλιαζω τραγουδωντας και να χοροπηδαω και να σπροχνωμαι σε μερικες φασεις
και ουτε θα χαλαστω αν καποιος χοροπηδαει πανω μου η ουρλιαζει(σαν μερικους-ες μυγιαγκιχτες)σε συναυλια παμε οχι στο μεγαρο με τον παιδαρο

μου την σπασανε μερικοι εδω στην θεσσαλονικη με την ξενερα τους αν θελετε να δειτε ησυχα και καλα τους placebo και τους καθε placebo παντε στις πιο πισω σειρες και αφηστε τα "πετσια " να μπουνε στις πρωτες γραμμες να χτυπηθουν και στην τελικη πανε παρτε ενα dvd με συναυλια τους και δειτε την ησυχα στο σπιτακι σας

εγω ξενερωνω με αυτους που πανε σε συναυλια και καθονται σαν κοιμισμενοι
και οχι αυτο που λες εσυ…

"Έφτασα να σκέφτομαι πως και το “γύρω γύρω όλοι” να έπαιζαν οι Placebo στην σκηνή, το κοινό θα τραγούσαγε “Every you and every me” και θα χτυπιόταν. Καμία επαφή με το γύρω χώρο. Ξενέρωσα, με λίγα λόγια. Πολύ άσχημα.

Cozy για τον ήχο έχεις δίκιο - ακούγοντας κάποια βιντεάκια μετά τραβηγμένα από διαφορετικό σημείο, όντως μάλλον έφταιγε το σημείο που είχα διαλέξει. Δεν ήταν βέβαια και ο τέλειος ήχος αλλού, αλλά δεν ήταν κι αυτό το χάλι που άκουγα εγώ.

Είμαι 100% σίγουρη πάντως ότι τα εισιτήρια ήταν υπεράριθμα, εξ ου και το τρελό στριμωξίδι.

Salon, δεν πιστεύω ότι είμαι μυγιάγγιχτη :lol: αλλά είναι πραγματικά θέμα σεβασμού προς τον άλλο και πολιτισμού αν θες. Δεν είπα ότι θα πάμε στη συναυλία και θα καθόμαστε όλοι κάτω, ήσυχα-ήσυχα να ακούσουμε, όπως λες, σαν να είμαστε στο Μέγαρο. Όμως από το ένα στο άλλο άκρο υπάρχει μια μεγάλη απόσταση. Άλλο να χορεύεις, άλλο να τραγουδάς και άλλο να χτυπάς όποιον βρεθεί μπροστά σου και να γκαρίζεις στο αυτί του.

Αυτός ο φασισμός (γιατί σε φασισμό έχει εξελιχθεί) του “είστε ξενέρωτοι, να καθόσασταν σπίτια σας” έχει καταντήσει γελοίος. Στο φινάλε, στη συναυλία ήρθα για να ακούσω το συγκρότημα και να γουστάρω, και στα πλαίσια αυτού του “γουστάρω” δεν χωράει το ξύλο, τουλάχιστον για μένα. Άλλοι μπορεί να το προτιμούν, υπάρχουν και οι μαζοχιστικές τάσεις, σεβαστά ολα :roll: αλλά γι’ αυτούς υπάρχει και το γήπεδο, σωστά;

“Πετσιά”… :?

Για να καταλαβω…

Επεσαν σπρωξιδια και ξυλο στους Placebo? Στους Placebo??? #-o #-o

Τοτε στους Napalm Death, τι επρεπε να γινει, να σκοτωθουμε? :lol: :stuck_out_tongue:

Μέσος όρος ηλικίας = 15

Κλασικά για ποζερίστικους λόγους το όλο θέμα, έτσι; Αν δεν είχα τσαντιστεί, θα γέλαγα με την κατάσταση που επικρατούσε. Αλλά δεν το σηκώνω πια και το όλο σκηνικό, το βαρέθηκα, άλλη φορά θα κατεβαίνω σε συναυλία με ρούχα ράγκμπι…

Στο metal είναι άλλη υπόθεση, εκεί το έχετε παράδοση, ξέρει κανείς τι να περιμένει :lol:

Αυτοι οι συναυλιοκαγκουρες ειναι τελειως βλαχοι. Εχω παει σε τοσες συναυλιες και “ξυλο” εφαγα μονο στους Σκορπιονς απο ενα κατσικι που χοροπιδουσε και κοπανησε το σαγονι μου με τον ωμο μου.

ChrisP δεν καταλαβαινω αυτην την ειρωνια για το κοινο των placebo
δηλαδη νομιζεις εσεις που πατε στους metallica και στους maiden ειστε οι βαρβατιλες και εμεις οι φλωροι?
και αυτο για τα 15 χρονα μαλλον για το metal κοινο θα αναφερεσαι εκει ειναι ολα τα γυμνασιοπαιδα και οχι στους placebo τουλαχιστον 20+ ηταν ο μεσος ορος

Πετυχημένο! :wink:
Αμφιβάλλει κανείς ότι το κοινό των Placebo είναι κατά κύριο λόγο μικρά θηλυκά;

καταρχας δεν επεσε ξυλο…λιγο σπαστικο σπρωξιδι πριν αρχισει…μετα ολα τα αλλα κατα την διαρκεια της συναυλιας ηταν σε λογικα πλαισια…
αυτοι που δεν θελουν να ακουμπανε τους αλλους και να σπρωχνονται με τους γυρω τους την ωρα της συναυλιας θα μπορουσαν να πανε στην κερκιδα και να μην μας πριζουν σε ολη την συναυλια : μην κουνιεσε , μη χωροπηδας δεν βλεπω …και κατι τετοια…ελεος[-X

σωστος rock=D>
και φυσικα δεν λεμε οτι γουσταρουμε ξυλο-(κλωτσιες αγκωνιες)αυτα ειναι λακαμιες