Planet Of Zeus + Despite Everything @ Gagarin 24/11

Απλα για παραδειγμα, οι Vodkeς δεν ειναι οτι δεν επαιζαν ποτε σε μαγαζια, οι Despite (απ’ οσο ξερω) δεν επαιζαν καθολου.

Με αλλα λογια, τα ορια τα βαζει η καθε μπαντα απο μονη της.

Με βαση, λοιπον, αυτα τα κριτηρια, οι οποιες κινησεις των διαφορων μπαντων μπορει να φαινονται λογικες ή και οχι.

Και αυτο ειπα απο τη μερια μου.

Χωρις να αφοριζω ή να θεωρω οτι εκαναν κανα υπερτατο σφαλμα τους Despite, μου προκαλει εκπληξη να παιζουν σε μαγαζι αλλαζοντας την ως τωρα σταση τους, χωρις ιδιαιτερο λογο.

συμφωνω απολυτα!!!
k iron aris, μια χαρα καταλαβα το σκεφτικο, απλα διαφωνω μεχρι ενα σημειο… βεβαια δεν ηξερα για να μαι ειλικρινης πως εχουν παιξει και με μεγαλυτερα ονοματα… (αν και θα ηθελα να μαθω ποια ειναι αυτα)
επισης δεν ειναι καθολου αποριας αξιο τ οτι θα παιξουν σε αυτο το live! και φυσικα (και για μενα, κατα τη δικη μου αποψη), ειναι μια σημαντικη ευκαιρια για τη πορεια τους γιατι πολυ απλα απο αυτη τη συναυλια θα τουσ μαθουν πολλοι περισσοτεροι!!! κ μν μ πεις οτι οσοι θ ειναι στους planet θα τους εχουν σε καποιο αλλο “μεγαλο λαιβ”

οχου στην τελικη σιγα τους πλανετ ζεους. οι despite εχουν κανει τρια ευρωπαικα τουρ κι ενα αμερικανικο, οποτε πιστεψε τους ξερει περισσοτερος κοσμος απο τους πλανετ. Δεν ειναι εκει ομως το θεμα…

Είναι μεγάλο θέμα το “πως γίνεται γνωστή μία μπάντα”.

Από live?Aπό support?Από στάση ζωής;

Το σίγουρο είναι ότι μπάντες ακόμα κινούμενες στο DIY χώρο δεν προσβλέπουν σε “support” ή ας κάνουνε live με Planet Of Zeus όπως εσύ λες [I]“γιατι πολυ απλα απο αυτη τη συναυλια θα τουσ μαθουν πολλοι περισσοτεροι!!”.
[/I].

Επίλεγουν μία στάση ζωής. Ειλικρίνεια και διαύγεια. Αυτό φαίνεται και ο καθένας μπορεί να το κατανοήσει. Δεν νομίζω ότι πάνε σπίτια τους το βράδυ και ονειρεύονται “Αχ με αυτή τη συναυλία θα μας μάθουν πολλοί περισσότεροι!”.

Επίσης έχει διαφορά το:

Live σε αυτοδιαχειριζόμενο χώρο - Live σε Gagarin
με το
Live σε αυτοδιαχειριζόμενο χώρο - Live στο After Dark/Μουσικά Κύματα 2-5ευρώ είσοδο (για να βγαίνουν τα έξοδα)

ή

Live με local bands - Support σε Πρώην-είμαστε ακόμα diy απλά τα cd μας θα τα βρείτε στο Public- Local/Foreign μπάντα.
με το
Live με local bands - Support σε DIY μπάντα εξωτερικού (σε An/Uni/Κύτταρο με είσοδο για τα μεταφορικά έξοδα) (ναι η μπάντα του εξωτερικού πληρώνει αεροπορικά για να έρθει)

δεν εχει σημασια ποιος την εχει πιο μεγαλη,σημασια εχει οτι εχουν διαφορετικα κοινα και οποιος ειναι ανοιχτος μπορει να κερδισει βλεποντας μια μπαντα την οποια μπορει να μην κατειχε οπως εγω για παραδειγμα despite και τουμπαλιν.

επανέρχομαι:

Το σίγουρο είναι ότι μπάντες ακόμα κινούμενες στο DIY χώρο δεν προσβλέπουν σε “support” ή ας κάνουνε live με Planet Of Zeus όπως εσύ λες “γιατι πολυ απλα απο αυτη τη συναυλια θα τουσ μαθουν πολλοι περισσοτεροι!!”.

Δεν γίνεται έτσι γνωστή μία DIY μπάντα. Ειδικά στο Gagarin, ειδικά με Planet (όπως λέει ο Angmar)

Κοιτάζω αυτό

περιμένοντας ασκόπως να πει κάποιος πως ένα μεγάλο ποσοστό των ευρωπαϊκών καταλήψεων είναι μαγαζιά. Δε βαριέσαι όμως.

προφανως και δεν γινετε γνωστη ετσι μια diy μπαντα.εννοειται αυτο και το λιγοτερο που περιμενω απο τους despite να το βλεπουν τοσο ευκαιριακα.απλα συμφωνα με αυτο που ειπα πριν ειναι μια κινηση η οποια θα τη κρινει η ιστορια και η συμπεριφορα της μπαντας .γενικοτερα καταλαβαινω το κοντραστ μιας μπαντας που παιζει μονο ανεξαρτητους χωρους, να εμφανιζεται ξαφνικα σε κλαμπ απλα ας μην ειμαστε τοσο βιαστικοι στην κριση καθοτι εχουμε και το παραδειγμα των vodka το οποιο το διακατεχει μια δυσκολη ισορροπια.(εννοοντας οτι κινουνται και σε ανεξαρτητους και χωρους και σε μαγαζια).που μονο ρεσπεκτ μπορω να δωσω.τωρα απο εκει και περα αν οι despite δεν το καναν απτην αρχη και αποφασιζουν να το δοκιμασουν τωρα…γιατι οχι?οπως προειπα η ιστορια εχει αυτια και ματια.

red rum .
εννοείς που υπάρχει χρηματική είσοδος στις καταλήψεις στην ευρώπη?ή κατι άλλο?

Tωρα και συ, λες και δεν καταλαβαινεις τι λεει κανεις.

Ή λες και το πιο ευκολο πραγμα ειναι να ξεκινησεις ευρωπαϊκη περιοδεια με λαηβ μονο σε αυτοδιαχειριζομενους χωρους.

αρα ο σκοπος αγιαζει τα μεσα?η απλα νερονουμε το κρασι μας?

Το quot-αρω, τωρα, επειδη ειναι πανω κατω ο τροπος που βλεπω τα πραγματα.

Η πορεια τους θα τους κρινει, προφανως, και δε σημαινει τιποτα για την ωρα.

Απλα, οσο να 'ναι, σε ξενιζει η φαση, γιατι δε (προσωπικα) δε βλεπω ουτε λογο ουτε κινητρο.

Πρωτον, οπως ειπε ο fake υπαρχουν μαγαζια και “μαγαζια”.

Απο την αλλη, νομιζω ειναι προφανες οτι βγαινοντας για ενα ευρωπαϊκο τουρ, ειναι παρα πολλα που πρεπει να κανονιστουν για να προσθεσεις σε ολα αυτα την απαιτηση ΟΛΑ τα λαηβ να γινονται ΜΟΝΟ σε χωρους αυτοδιαχειριζομενους, οπως τους εχουμε στο μυαλο μας εδω.

Τωρα, μπορεις να το πεις και “νερωμα”, αλλα εγω δεν το βλεπω ακριβως ετσι.

προφανώς και δεν έχει σημασία ποιός την έχει πιο μεγάλη απλά αυτός ο zizzy μας έχει πρίξει τον πουτσο για το πόσο μπαντάρα είναι οι πλανετ οφ ζεους και ποσο θα βοηθησουν τους despite να αναδειχθουν. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ομως.

Από κει και πέρα δεν έχω απολύτως τίποτα να προσθέσω όποτε και μένω στον αρχικό μου προβληματισμό:

To γεγονος οτι ξερω γω μπορει να ειναι φιλοι τα δυο συγκροτηματα, η να ειναι φανς των ντισπαητ οι πλανετ και θελουν ετσι να τους τιμησουν κατα καποιον τροπο, η δεν ξερω τι αλλο τοσο απλουστατο, δεν μπορει να ισχυει; πρεπει να συμβαινει κατι το τοσο συνταρακτικο του τυπου ‘‘αλλαξανε σταση ζωης και εκφρασης’’ και μπλα μπλα;

επείδη το αντεπιχείρημα σου ακυρώνει ότι ανάλυση έχουμε κάνει να σου πω του ότι όταν φέρεις ένα όνομα και μία ιστορία μιας μπάντας απο πίσω, δεν κοιτάς φιλίες και σεβασμούς συγκροτημάτων.

Άμα είναι φίλοι ας βγούνε για μπύρες.
Το να τιμήσεις μία μπάντα με αυτόν τον τρόπο μου φαίνεται λίγο μειωτικό. Δηλαδή τι;
Σε σέβομαι όποτε σε φωνάζω να παίξεις σε μαγαζί και σε κοινό αμφίβολης προέλευσης;

Δεν χρειάζετα να τους τιήσουν έτσι.

δεν ξερω ρε συ. αν και καταλαβαινω ακριβως τι θες να πεις αυτο μου κανειι πολυ ελιτιστικο. τι παει να πει αμφιβολης προελευσης κοινο… απο μεριας μου ισα ισα θα ηταν πιο ενταξει οι ντισπαητ εαν δεν σκεφτονται τετοιες λεπτομερεις.
και επισης αυτο το ‘‘ιστορια απο πισω και ονομα’’ δεν θα επρεπε να ενδιαφερει τοσο ‘‘ρομαντικες’’ μπαντες. δεν ειρωνευομαι με τον χαρακτηρισμο, απλα ετσι το αντιλαμβανομαι

νταξει εικαζουμε τωρα, απλα μπορει τα πραμματα να μην ειναι τοσο φοβερα, αυτο ειναι το ποιντ μου

αυτό το “κοινό αμφίβολης προέλευσης” δεν το’χω καταλάβει… και δεν ειρωνεύομαι…
μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;

το περιεγραψε ο ανγκμαρ λιγο πιο πανω…