Planet Of Zeus + Despite Everything @ Gagarin 24/11

είναι απλό.

Τόσα χρόνια έπαιζες σε καταλήψεις και έιχες ένα αντίστοιχο κοινό Χ.
Τώρα παίζεις σε μαγαζί με είσοδο με μπάντα άλλης φάσης.

Λίγοι από το Χ κοινό θα σε ακολουθήσουν.

δεν γνωρίζω 100% πόσο “μαγαζια” είναι στο εξωτερικό όμως(για ποια λες και που;), όπως προείπα, το να ζητάνε λεφτά για έξοδα του χώρου και μεταφορικά δεν είναι παράλογο.

Aυτο το doc που μιλαει και για τη μεγαλυτερη ροκ μπαντα που περασε ποτε απο το ελλαντα, το χετε δει? ειναι αρκετα ενδιαφερον, ψηθειτε! Στο 03:34 λοιπον λεει :

“Καποια στιγμη οταν αρχισε να ανοιγεται η μπαντα το πρωτο καιρο,μου περασανε καποιες σκοτεινες ιδεες, φοβηφηκα απο αποψη μη χασω τον εαυτο μου. Η αμεσως επομενη κινηση μεσα μου, ηταν πως θα γινει αυτη η δυναμη που εχουμε ΤΗΝ ΤΥΧΗ να εισαπραττουμε, πως θα γινει να μας βοηθησει να εξελιχθουμε και να εξελιξουμε και τη μουσικη μας και τους εαυτους μας, απο το να αποβλακοθουμε στη δοξα και στη ΔΗΘΕΝ ροκ περιπετεια.”

Συνεχειστε τη κουβεντουλα σας, και μην ακουσω καμια μαλακια οτι τρολαρω, γιατι πιο “εντος Θεματος” δε γινεται…

επιτέλους ενα λαιβ μιας μπάντας που κωλογουστάρω μαζί με τους Nightstalker ειναι οι άρχοντες του ντόπιου stoner

Αρχηγε, το βλεπω απολυτα δεμενο με την ολη φαση μιας μπαντας που προσπαθει να διευρυνει το “κοινο” της και αλλαζει συνηθειες μην εχοντας πλεον προβλημα να συμμετασχει σε συναυλιες τετοιου τυπου σε μεγαλα συναυλιαδικα με τσουχτερες εισοδους κλπ, συνεπαρμενη απο “τη δοξα και τη δηθεν ροκ περιπετεια” οπως λεει και ο μαν. Αν εξακολουθεις να το θεωρεις ασχετο, με γεια σου και καπελο σου αλλα εχω εντελως αντιθετη γνωμη… Ειπα να το αναφερω απλα γιατι αρχισατε παλι διαχορισμους για “εμπορικα” και “diy” και ολες αυτες τις αιωνια μπερδεμενες μπουρδες που προσπαθειτε να βαλετε μεσα σε κανονες κλπ, ενω βασισμενα στην αξιοπρεπεια ειναι ολα πολυ πιο απλα… Δε θελω να επεκταθω, οποιος προβληματιστικε απο την κουβεντα στο doc καταλαβαινει τι εννοω, οποιος εξακολουθει να το θεωρει ασχετο εχει επισης καθε δικαιωμα. Συνεχειστε λοιπον τη κουβεντα σας :slight_smile:

Δε ξερω ρε τι ειναι το diy, ας απαντησει οποιος ξερει με σιγουρια, εχω την εντυπωση παντως οτι προς το αντιθετο τινει…

πάνε Praktiker φιλαράκι. θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι… :stuck_out_tongue:

[SPOILER]μπα, σε καλό σου[/SPOILER]

Οριζεις το diy σαν θεμα συμπεριφορας, ομορφα ομορφα! Εγω λεω οτι ισως (δε θα μπορουσα ποτε να το ορισω…) να ειναι θεμα αντιεμπορικης στασης και επιλογων (αξιοπρεπειας δλδ) και δε χρησιμοποιω καν τον ορο diy (παραεγεινε το κακο με αυτη τη μπουρδα) το αντικαθιστω με το να εισαι αντιεμπορευματικος και να αυτοργανωνεις με οσο πιο μικρο κοστος την εκφραση σου (οτι κανανε τοσα χρονια οι despite δλδ) κοντα ειμαστε παντως. Λοιπον αλλος, για πειτε!

Πάντως, εγώ θα γούσταρα πολύ να δω εσάς να ανοίγετε σε ένα live μιας μπάντας όπως οι Planet Of Zeus ή αύριο οι QOTSA (λέω εγώ) και πολύς κόσμος που δεν σας ήξερε να βρισκόταν μπροστά σε μια ευχάριστη έκπληξη και ενδεχομένως να αγόραζε και το βινύλιό σας φεύγοντας. Θα το χαιρόμουν.

Δε θα ήταν άδικο (ως βλακώδες) εκ μέρους μου να αρχίσω να λέω ότι “πρόδωσαν τη φάση” και τέτοια αντίστοιχα;

Από την άλλη, αν εσύ πεις ότι δεν θέλεις να παίξεις υπό τέτοιες συνθήκες είναι δικαίωμά σου κι αν αύριο αλλάξεις γνώμη και τελικά θέλεις να παίξεις, πάλι δικαίωμά σου είναι.

Εχω αποταξει το ροκ ονειρο, δε το σηκωνει η ψυχουλα μου χαχα…

Στο θεμα μας, οταν τρεχεις για καποιον ενα/δυο/τρια λαιβ με το σκεπτικο οτι μοιραζεστε καποιες ιδεες για να ειναι εδω αυτος (ειδαλιως θα ηταν στα μαγαζια εξαρχης) και βλεπεις στη πορεια οτι απο τη σταση του δε μοιραζοσασταν και τοσο ιδιες ιδεες τελικα, σου φενεται (αναπολοντας εκεινες τις στιγμες) να το πω επειικα, καπως! Αλλοι θα κακισουν, αλλοι θα κρινουν, αλλοι θα κραξουν κλπ κλπ, εγω απλα θα πω οτι διαχωρισε τη θεση του και τα κοινα μας πλεον ειναι ελαχιστα, να παει στην ευχη της παναγιας και να κανει οτι γουσταρει, απλα εχασε την υποστηριξη αυτης της ιδεας και οσων αφιλοκερδως τον ειχαν βοηθησει τοτε στο ιδιο πραγμα που τωρα αντικατασταθηκε απο μια τσουχτερη πιθανως τιμη, σεκιουριταδες και ενα θεαματικα φωτισμενο stage… Aπλα αυτο, ουτε προδοσια ουτε στρατοπαιδα ουτε ξεπουληματα ουτε τιποτα, ενας απλος “χωρισμος” απλα, γιατι οπως απλα ειπες και εσυ ολα ειναι θεματα δικαιωματων. Δεν ηθελα να επεκταθω, απλα ολες αυτες οι κουβεντες και οι ορισμοι περι diy(πφφφ) και κοινου και γενικοτερου κραξιματος, εχουν καταντησει πλεον πολυ γραφικες με τους ορισμους/κανονες τους και εχουν κουρασει ενω τα πραματα θεορω οτι ειναι πολυ πιο απλα κατα βαση. υγειες.

Μα και εγώ θεωρώ πως είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα και πως όροι / ιδεολογίες / στρατόπεδα δε βοηθούν στο τέλος σε κάτι.

Αν λοιπόν η οποιαδήποτε μπάντα με την οποία πορευτήκατε παρέα όπως λες στην ανεξάρτητη μουσική σκηνή (για να μην χρησιμοποιούμε τον όρο diy) αποφασίσει να δει ως ευκαιρία το να παίξει και σε “κανονικά” μαγαζιά, υπό τους όρους που αυτά επιτάσσουν, αλλά παράλληλα θέλει να συνεχίσει να δραστηριοποιείται όπως έκανε ως σήμερα, μπορεί;

Οφείλεις να είσαι ή “έτσι” ή “αλλιώς”;

Μα προφανως και μπορει να δραστηριοποιειται! Απλα εχασε την υποστηριξη χώρων που τα ηθικα των εχθρευονται τις καινουργιες της επιλογες, απλο ειναι ρε, εδωσα και την απαντηση πιο πανω. Και γενικα τετοιες “ευκαιριες” δινονταν ας πουμε στη μπαντα απο την αρχη και με το να επιλεξει την αυτοργανωση σημαινει αυτοματα θεορω, οτι ειχε ειδη γειωσει αυτες τις “ευκαιριες”. Αν αναθεωρησε στην πορεια, θεορω και εγω οτι εχει διακαιωμα να συνεχισει προφανως αλλα χανει την υποστηριξη των προτων που εμμενουν στις αρχικες τους ιδεες. Αυτο το “Οφείλεις να είσαι ή “έτσι” ή “αλλιώς”;” ειναι παγιδα και απλα θα στο αναδιατυποσω σαν “ειτε διαλεγεις την εμπορικη εκμεταλευση της εκφρασης σου ειτε οχι”, και δεν εννοω καταληψεις ουτε μαγαζακια με μικρη εισοδο που ετσι κ αλλιως ισα ισα θα βγουν τα εξοδα του λαιβ, εννοω οπως στη συγκεκριμενη περιπτωση Gagarin και πανω… ελα Chris, αφου με πειανεις…

Ναι ρε. Και σε πιάνω και ξέρεις πόσο εκτιμώ τη στάση που έχεις. Μη λέμε τα προφανή.

Εγώ είμαι απέξω και τα βλέπω ενδεχομένως πιο εύκολα και πιο έτοιμα τα πράγματα. Αλλά όπως μπορώ να εκτιμήσω και να ευχαριστηθώ εγώ ως ακροατής ένα live και στους 2 κόσμους, καμια φορά αναρωτιέμαι γιατί ένας μουσικός δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα και στους 2.

Με αυτά που διαβάζω μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι θα παίξουν σε τίποτα μαγαζιά της παραλιακής στα πλαίσια του φεστιβάλ θετικής ενέργειας της αμίτα.

Εις θάνατον!

Οι αλήτες του Μητσοτάκη και του Παπανδρέου. Κλείσαν τον ΟΤΕ

Οι απόψεις περί DIY που έχουν ακουστεί είναι ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ

1.Όλες οι ελληνικές μπάντες σκληρού και μη ήχου αποτελούν κομμάτι του DIY από την στιγμή που πληρώνουν μόνοι τους για να κυκλοφορήσουν τη μουσική τους την κυκλοφορούν με δικά του έξοδα και από αυτή την διαδικασία έχουν ΕΣΟΔΑ (τσ τσ τσ) ώστε να μπορέσουν να τα επενδύσουν για να συνεχίσουν να κυκλοφορούν την μουσική τους. Καταλαβαίνετε σε ποιες μπάντες αναφέρομαι

  1. Δεν είδα κανέναν να έχει πρόβλημα που οι Despite στην Ευρώπη έχουν παίξει και σε καταλήψεις και σε μαγαζί με είσοδο (και πολύ καλά έκαναν). Σε οποιαδήποτε σοβαρή κατάληψη ή DIY σκηνή στο εξωτερικό όλο αυτό το πράγμα δεν θα αποτελούσε πρόβλημα εφόσον υπάρχει σεβασμός στον ακροατή όσον αφορά την τιμή της εισόδου.

  2. Όσον αφορά τον φίλο που αναρωτιέται ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΞΑΦΝΙΚΑ η απάντηση είναι σαφέστατη. ΤΙΠΟΤΑ. Η Despite δεν σταμάτησαν να είναι DIY μπάντα από την στιγμή που θα παίξουν στο Gagarin με χαμηλή είσοδο από ότι φαντάζομαι.Θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν το υλικό με τους με δικά τους έξοδα και να σέβονται τον κόσμο τους. Όταν αλλάξει αυτό τότε ευχαρίστως να το συζητήσουμε. Η κρίση που έχει γίνει δυστυχώς σας εισάγει στην σφαίρα των γραφικών. Είναι δείγμα ότι δεν υπάρχει σεβασμός στην προσπάθεια ανθρώπων που έχουν αφιερώσει την ζωή τους και ότι οικονομικές απολαβές έχουν στην ρημάδα την μουσικούλα που γουστάρουμε τόσο πολύ. Τελειώνοντας δεν μπορώ να βρω πουθενά κάτι αρνητικό στο να θέλει κάποιος να παρουσιάσει την δουλειά του με καλύτερες συνθήκες (όποιος ισχυριστεί ότι η αυτοδιαχειριζόμενοι χώροι και οι καταλήψεις έχουν καλύτερο ήχο είναι κουφός) χωρίς να ματώνουν για μια φορά τα αυτιά του.

με συγχωρείται για τα λάθη ποστάρω πρώτη φορά σε Φορουμ στην ζωή μου. Συγνώμη για το πρώτο τρολαρισμα ήταν απλά ένα τεστ

Ποιο τρολλάρισμα, γαμάτα ήταν και τα δύο posts σου 8).