Planet Of Zeus + Despite Everything @ Gagarin 24/11

πολυ σωστος φιλε!!! κ γενικα γελαω με τν ολη εκταση που εχει παρει το θεμα!!!

επειδή είσαι και μαγκάκος να σου πω ότι προς το τέλος της παραγράφου 3 λες επικες μπαρουφες. Οι despite πάντα έπαιζαν με τα δικά τους μηχανήματα που έστηναν οι ίδιοι παντού, οπότε αν δε τους αρέσουν οι συνθήκες να αγοράσουν καινούρια. (που λεει ο λογος)

Ενιγουει εγω στεκομαι σε αυτο που προανεφεραν οι περισσότεροι. Ότι δηλαδή φυσικά και είναι δικαιωμά τους η συγκεκριμένη επιλογή, αλλά είναι δικαίωμα του καθενός να μη την στηρίξει για τον χ ψ ζ λογο.

Σχωράτε με, για το off-topic, αλλά εσείς με φτάσατε ως εδώ. :stuck_out_tongue:

Πιθανόν να μην έχω καταλάβει πού ακριβώς βρίσκεται το πρόβλημα, τι δηλαδή είναι αυτό που αλλάζει στη μουσική έκφραση ανάλογα με το πού παίζει κανείς. Παραδοσιακά, πίστευα ότι rock ?n? roll είναι να παίζεις ο-που-δή-πο-τε. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως ? στα πλαίσια της συζήτησης αυτής ? οι Planet Of Zeus παρουσιάζονται λες και είναι η Πέγκυ Ζήνα, ας πούμε. Παρατηρώ, λοιπόν, ότι ισχύει αυτό που πίστευα από πάντα: ότι ο καθένας ζει μέσα στον δικό του μικρόκοσμο και τον ενοχλούν οι απ? έξω. Με αποκορύφωση τον πανζουρλισμό στο facebook από «ψαγμένους» που θύμωναν με τον κόσμο που μάζεψαν οι Red Hot Chili Peppers.

Αδέλφια, συμμεριστείτε το όραμά μου! :p:p Ήλπιζα ότι τώρα, που έχει φάει τόσο χοντρή σφαλιάρα το μπουζουκο-mainstream (το οποίο μονοπωλούσε την προβολή), θα μπορούσε να δημιουργηθεί χώρος για το rock και οι αμέτρητες αξιόλογες ελληνικές μπάντες να πάψουν επιτέλους να φυτοζωούν. Διαβάζοντας τις παραπάνω απόψεις, δεν απορώ που αυτό δεν συμβαίνει.

Παραθέτω και την επίπονη αφορμή αυτού του «οράματος»:

Αλλά υπάρχουν αυτά τα μοντέρνα σκυλάδικα στην Ιερά Οδό, ας πούμε, και είναι ασύλληπτο το γεγονός ότι βγάζουν τόσα πολλά λεφτά με τέτοια σκουπίδια! Είναι απολύτως, εντελώς, ολοσχερώς σκουπίδια, χωρίς την παραμικρή εξιλεωτική ποιότητα, αλλά είναι πάντα δημοφιλή, έχουν πολλούς πόρους και πάνε πολύ καλύτερα από οποιονδήποτε από εμάς.

Πώς θα το εξηγούσες αυτό;

Δε μπορώ να το εξηγήσω. Ξέρω ότι δε συμβαίνει πουθενά στην υπόλοιπη Ευρώπη κάτι παρόμοιο. Δεν έχουν κάτι αντίστοιχο στην Γερμανία ή στην Αγγλία. Δεν υπάρχουν αλλού τέτοια τεράστια μαγαζιά για ζωντανή μουσική, όπου ο κόσμος να πηγαίνει να ξοδεύει χιλιάδες ή εκατομμύρια ευρώ. Στην Πειραιώς και στην Ιερά Οδό, υπάρχουν τόσα πολλά και βλέπω απίστευτα πολύ κόσμο να μπαίνει εκεί μέσα, κάθε Σαββατοκύριακο! Βγάζουν τόσα πολλά λεφτά! Ξέρεις, γνωρίζω και μουσικούς που παίζουν σε «σκυλάδικα» και αυτοί είναι οι τύπου που έχουν όλον τον καινούριο εξοπλισμό, ολοκαίνουργιες κιθάρες που σου γυρίζουν τα μάτια!

http://www.rocking.gr/interviews/Sunenteuksi_Tuxedomoon_Blaine_Reininger_I_Ellada_exei_diaforetiki_nootropia_apo_tis_alles_xwres_tis_opoies_exw_sunithisei/10821/

φανταζομαι οτι ο μαν αναφερεται στο backline της εκαστοτε καταληψης και της προοπτικες του καθε χωρου οσαναφορα τον ηχο και οχι στο προσωπικο εξοπλισμο της εκαστοτε μπαντας(drum kit,κεφαλες καμπινες).εννοοντας οτι δε νομιζω να κουβαλανε monitor kai P.A. και κονσολα για για ηχοληπτη.

οταν βγαινεις περιοδεια λογο χωρου(μεταφορικου μεσου) και εξοδων παιρνεις τα απολυτος απαραιτητα αναλογος βεβαια και το ατομο και την μπαντα

αυτο παλι που κολλαει ρε βικ?

Θεωρώ ότι κολλάει στο πνεύμα μιας αντι-εμπορικής ηθικής η οποία μέχρι τώρα ήτανε μονόδρομος και η οποία, τώρα που πιθανόν να μπορεί να ξεπεραστεί, γίνεται λουρί.

Στου κουφού την πόρτα, το σαπούνι σου χαλάς.

αυτό το τόπικ έχει πολύ πλάκα …

ωραίο live πάντως …

[SPOILER]ntino μη σκοτίζεσαι μάγκα μου, σαν να μιλάς για ορθογραφία με χρυσαυγίτη ένα πράμα … δεν θα καταλάβει ποτέ .[/SPOILER]

ασέ… και πραγματικά νιώθω ότι βγαίνω γραφικός, ενιγουει

κλαστους κι ελα Πραιμορντιαλ

αυτος ο χαρακτιρισμος σε ποιον αναφεροταν?επισης ντινος ειναι ο worst enemy?

Ωραίες οι απαντήσεις σε προηγούμενο post μου.
Πάντως εγώ άμα γούσταρα τόσο την μπάντα θα έπινα μια μπύρα μαζί τους (ελπίζω να μην σαν αυτούς τους περίεργους τους στρειτ εντζ) για να μου πουν την άποψη τους γιατί συμφώνησαν να παίξουν στο gagarin κτλ.

δεν πηγαινε σε σενα τόσο να πω την αληθεια μου … και επισης ηταν τυπου μεταφορα (ή παρομοίωση είναι το σωστό , δεν θυμάμαι , δεν ήμουν καλός στα θεωρητικά ) :wink:

δεν πηγαινε τοσο σε εμενα αλλα πηγαινε και σε εμενα…ουτε εγω ημουν καλος στα θεωρητικα ποτε αλλα σε αυτα που γραφω και λεω προσεχω πως εκφραζομαι ποσο μαλλον αμα δεν τον ξερω τον αλλο.εδω υποτιθεται οτι ειμαστε ενα community το οποιο ανταλλαζουμε αποψεις.αυτοι οι χαρακτηρισμοι εστω και μεταφορικα και ποσο μαλλον αυτη τη περιοδο δεν γινονται ουτε για πλακα.εγω κανω κουβεντα και ανταλλαζω οπτικες.απο εκει και περα μετανιωνω για καθε συμμετοχη μου σε τετοιου τυπου συζιτισεις ειλικρινα και μιας και μιλαμε για ιδεολογιες και συμπεριφορες τα παντα κρινονται στη καθημερινοτητα.

η βασικοτερη αδυναμια του ανθρωπινου ειδους ειναι η ιδια η ανθρωπινη φυση του.

οτι τρωμε,ειμαστε

συγνωμη για το off-topic

this shit is over

ρε παιδί μου ο τυπος ειπε οτι ενδεχομενως δεν μπορεις να καταλαβεις καποια πραγαμτα που σου εξηγουμε, είτε επειδή δε τα εχεις ζησει, ή δε ξερω, μηπως επειδη δε στα εξηγουμε καλα…

Δε σε ειπε και φασιστα μη τρελαθουμε

σχημα λογου ηταν

ο μπιμπιμπι το΄χει το ταττοο με τον LEONIDAS (τον δολοφόνο, όχι τον γλυκατζή) μαζι με το ξυρισμενο το κεφαλακι του

dewalex πρωτον υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε ξέρω αν είσαι αυτός που νομίζω και είσαι γαμώ τους τύπους (δεν κάνω πλάκα) . δεύτερον είσαι στην τσίτα και περιμένεις στο τσακ να αρπαχτείς από ότι βλέπω . άραξε χαβαλέ κάνουμε. προφανώς και δεν είπα κανέναν χρυσαυγίτη . δηλαδή αν έλεγα “είναι το ίδιο με το να μαθαίνεις μια αγελάδα ορθοφωνία” θα σκάλωνες οτι σε είπα αγελάδα ? νιώσε μαν …

και ναι εννοώ αυτό που λέει ο ντίνος . άτομα που δεν έχουν επαφή με το diy (το οποίο δεν είναι κατακριτέο) είναι λίγο δύσκολο να πιάσουν την λεπτή γραμμή της ξενέρας. και δεν αναφέρομαι σε αυστηρούς πουριτανισμούς - ελιτισμούς - διαχωρισμούς του κώλου που μου σπάνε την πούτσα . το diy δεν έχει “κανόνες” είναι ιδεολογία. ε και κάπου δεν βγάζει νόημα αυτό το live για τους Despite για πολλούς λόγους . Αυτή είναι η αποψή μου. Και ναι το τόπικ έχει πλάκα :stuck_out_tongue:

Bασικά είναι πολύ λάθος αυτό, να ταμπελώνεις κάτι (DIY εν προκειμένω), και να μπορούν να χωρέσουν τόσο διαφορετικές περιπτώσεις όπως:

-κάποιοι που το έχουν ιδεολογία
-κάποιοι που το έχουν σα δικαιολογία.
-κάποιοι που το έχουν ανάγκη για να ακουστούν σε συγκεκριμένους ακροατές.
-κάποιοι που απλά ζουν τη φάση τους.
-διάφοροι συνδυασμοί των παραπάνω.

Εκεί χάνεται η μπάλα, αφού κάποιοι δε μπορούν να ξεχωρίσουν περιπτώσεις σαν αυτές των DE.

-To πόιντ νο. 1 είναι τόσο, μα τόσο σωστό.

-Το πόιντ νο. 2 είναι αυτό που περίμενα από κάποιον να πει.

-Συμφωνώ και με το πόιντ νο. 3, και ειδικά με αυτά που έχω υπογραμμίσει, αλλά μη γελιέσαι. Υπάρχουν αρκετοί κουφοί (ενδεικτικά οι σαραμπάντε στην τελευταία συναυλία στου πραπόπουλου είχαν πολύ κακό ήχο, δεν άκουγα τίποτα σε όποιο σημείο κι αν στάθηκα, άλλοι θα σου πουν πως ο ήχος ήταν μια χαρά - μάλλον εγώ είμαι ο κουφός).

Επίσης δε θα μπορούσε να με καλύψει περισσότερο αυτό που έβαλε ο Enjoy_crud.

ε ρε ρεντ ραμ τι θες τωρα δηλαδη. Σου λεω εγω οτι εκεί που ήμουν ακουγα γαμώ στους σαραμπαντε. Ρε φιλε δεν εισαι παντα ο σωστος. ουτε εγω ειμαι. τετοιοι χωροι δεν ειναι μελετεμενοι ακουστικα, προφανως και σε καθε σημειο θα ακουγεται διαφορετικα το αποτελεσμα.