Planet Of Zeus + Despite Everything @ Gagarin 24/11

ακριβως αυτο, ειδαμε και στο γγκαγκαριν το ηχητικο τειχος των dillinger escape plan μη χεσω. για ονομα. στην ελλαδα δεν υπαρχει πουθενα καλος ηχος γιατι δεν υπαρχει η γνωση και η υποδομη.

Όταν έθεσα το θέμα του ήχου δεν αναφερόμουν στο πως ακούνε όλοι από κάτω αλλά για το τι συνθήκες επικρατούν για την μπάντα στο stage που σε αυτό το κομμάτι σίγουρα μια κατάληψη ή ένας αυτοδιαχειριζόμενος χώρος είναι φυσιολογικό να υστερεί.

το αν θελω να αρπαχτω φαινετε στα πρωτα 8 ποστ που εχω κανει σε αυτο το thread,οποιοσδηποτε νομιζει οτι μπηκα μετοπικα και γαμιοντας στη κουβεντα ας το πει για να σωπασω μιας και δε ξερω απο αυτα καθοτι δεν τα εχω ζησει και δεν εχω επαφη και ποσο μαλλον να εχω και μια ενναλακτικη αποψη.(τα diy και τις ιδεολογιες εννοω καθοτι παιζει να με γνωριζεις).και μαν δεν εχει να κανει με το αν με αποκαλεσες χρυσαυγιτη η κνιτη η αγελαδα,εχει να κανει με τη συμπεριφορα σε μια κουβεντα(νιωστο και εσυ αυτο) ποσο μαλλον αμα δεν τον ξερεις τον αλλο και τον εχεις ενταξει ειδη σε κουτι ασχετοσυνης με μια τοσο κολακευτικη μεταφορα(κατακριτεο φουλ ακομα κ για χαβαλε).

προφανως και παιζουν ρολο ο εξοπλισμος και ο χωρος αλλα αυτα δεν κανουν μονα τους ηχο,ο ηχοληπτης τον κανει τελικα… ειτε στο πραποπουλου στο κακο ταξιδι που ειχε μια χαρα ηχο θεωρω για εμενα που αραζα κατω απτο π.α. ειτε στον ηχο που ειχαν οι despite στου ψυρρη που μου φανηκε καλος ακομα και κοντα στο π.α. για ενα κολοστενο.θα πω και μια ξεπουλα γκαγκαριν που δε μου τρυπισε αυτια η θεωρω οτι ειχε καλο ηχο σε μια απαιτητικη μπαντα οπως οι godspeed που αραζα σχετικα πισω (δηλωνω την θεση γιατι ειναι προφανες οτι απο σημειο σε σημειο σε ολους τους χωρους διαφερει ο ηχος,ποσο μαλλον στο γαμημενο το οακα - ζωακια σχολιαστες - για αλλο thread auto).οποτε αν το πλοιο εχει καλο καπετανιο την παλευει ακομα και αν ειναι με πανια και οχι μηχανες.

και τελος αυτο που ειπα ειναι

συγκριτικα με την 3 προταση απο το τελος του ποστ σου βββ που quotara
:wink:

για να γαμησω την κουβεντα θα μπορουσα να πω:

[I]Στα παπαρια μας ο ηχος. 1ον ειναι πανκ 2ον ειναι σε καταληψη 3ον ειναι το feeling 4ον ειναι η συλλογικοτητα 5ον αντε γαμηθειτε να πατε στο μεγαρο να ακουσετε “μεεεχρι και το τελευταίο τσικι τσιν τσιν” στην βιόλα και το ομποε.[/I]

…και τελικα το ειπα.

Επειδή το ξέχασα θα σου εναποθέσω το παρακάτω link:
http://www.artfools.gr/wp-content/uploads/2011/04/stage.jpg

και θα συνεχίσω λέγοντας δεν είμαι μαγκάκος ούτε μπαρούφες λέω απλά δεν κάνω λογικά άλματα του στυλ

PUNK= DIY= KATAΛΗΨΕΙΣ άρα οτιδήποτε άλλο θεωρείται ξεπούλημα η κάτι άλλαξε. Δεν συνδέω καταστάσεις με την μουσική και στην τελική μια μουσική που τα μηνύματα τις δεν έχουν καμμία σχέση με την πολιτική πλευρά του DIY punk κινήματος την οποία σέβομαι και εκτιμώ.
το παραπάνω λινκ είναι μια απόδειξη ότι δύο μπάντες που αποτελούν κομμάτι τις DIY σκηνής δεν έχουν κανένα πρόβλημα να παίξουν σε ένα μαγαζί με είσοδο από την στιγμή που αυτό το πράγμα ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΟΥΝ όπως έχει αναφερθει και από άλλους.

Το παραδειγμά σου το έχω ύποψην μου από τότε που έγινε. Και στο αγρίνιο τέλη του 2010 οι despite είχαν παίξει σε μαγαζί. Και σε όλα αυτά τα παραδείγματα εγώ προσωπικά είχα τσακωθεί με δογματικούς καταληψίες που έκραζαν τους despite και τους όποιους despite γι’ αυτές τις επιλογές τους. Γιατί και μένα τότε, σε αυτά τα παραδείγματα δεν είχε χαθεί το DIY. Οι μπάντες είχαν παίξει σε μαγαζιά, γιατί πολύ απλά εκείνες τις περιόδους σε αυτές τις πόλεις δεν υπάρχαν ούτε οι χώροι, ούτε και τα άτομα για να στήσουν ένα τέτοιο αυτοοργανωμένο λάιβ.

Με το να παίξουν όμως στο γκαγκάριν, την ώρα που η Αθήνα αποτελεί τον παράδεισο τον ευλευθερων/αυτοδιαχειριζόμενων χώρων, έμενα η μπάντα με πουλάει. Εμένα και τον οποιοδήποτε μαλακα που χε καθισει για παρτη τους καποια στιγμη να σπασει τα δικα του αρχιδια και πολλων αλλων.

μην_το_κουράζουμε
go to
enjoy_crud

(ναι εντολή είναι - τεχνολογική ήμουν)

[SPOILER]dewalex συνεχίζεις στην σπίντα … το ποστ αναφερόταν στον όλο χαβαλέ που έχουν οι μεταλάδες του ροκιν όταν αναλύουν τις απόψεις τους για το diy (το οποίο ,συνοπτικά, θεωρούν ότι είναι να βγάζεις μόνος σου τον δίσκο επειδή δεν βρίσκεις εταιρία) [/SPOILER]

το ticketo ξέρουμε τι τιμή θα έχει??..sorry για το off-topic :stuck_out_tongue:

:spam:

:ban::please:

πινεις και τη μπυρα σου σε βρωμικο ποτηρι…το πιο αλητεια οργανο ομως ειναι το πικολο σε ορχηστρα πνευστων,το ομποε ειναι λιγο βαρετο και λεω να το αποφυγω.και γενικα μαλακα μου αμα εχεις δει ορχηστρα με πνευστα τα εχεις δει ολα. τα υπολοιπα γατακια και σπιτι τους.εκει ειναι η αλητεια πικολο ρεεεε

[SPOILER]μην μειωνεις τοσο την ποιοτητα και την σχετικη ανεση οσαναφορα τους παιχτες ειτε σε χωρους ανεξαρτητους ειτε σε καταληψη,κανεις δεν χαλαστηκε οταν μπορουσε να ακουσει καλα η συμπαθητικα,δε σε κανει καπιταλοσκυλο ουτε συστημικο ουτε αντιπανκ.δεν μιλαμε για προγκρεσιβ μεταλ μιλαμε για πανκ,νιωθω τι διαφορα.αλλα σε αυτους τους χωρους δεν υπαρχει μονο το πανκ…υπαρχουν πολλες μουσικες και πιο απαιτητικες απο ατομα που το πονανε εξισου μουσικα και ιδεολογικα και το στηριζουν αλλα μπορει πολυ απλα να μην παιζουν πανκ ροκ…

…εκτος και αν η συλλογικοτητα σταματαει στο μουσικο οριο του πανκ και περα απο πανκ μπαντες δε στηριζουμε οποιοδηποτε αλλο μουσικο event σε καταληψεις (hip hop,dubstep,ambient,drum n base,dark,noise,gabba και γενικοτερα μπασικλικια που δεν εχουν απαραιτητα σχεση με το ροκ,αλλα οταν το ακους θες να ειναι δυνατα και καθαρα)

[/SPOILER]

dewalex sed lex!

dewalex sex led

Πιστευώ αναγνώρισες ότι στα αρχικά ποστ συμφωνούμε σε πολλά και ειδικά στο θέμα του ήχου.
Το χορατό για το “ειναι πανκ μπλα μπλα” πήγαινε για τους sarabante και την συναυλία που αναφέρθηκε.

Για τα δεδομένα της μουσικης, του χωρου, του εξοπλισμου ο ήχος ήταν μπόμπα.

Άλλη ήταν η συναυλία πριν από μερικές μέρες που ήταν το τελείως αντίθετο των προσδοκιών πχ. (4/9)

Επίσης καλό θα είναι να αποφεύγονται μικρότητες τύπου, “παίξαν σε μαγαζιά”, “έχουν είσοδο” ή “στην ελλάδα αναρχία στο εξωτερικό 10ευρω είσοδο”. Άλλα τα μεγέθη. Είναι άλλο το να πας σε μια ξένη χώρα, άλλο η κατάληψη, άλλο ο αυτοδιαχειριζομενος χώρος.

Κανείς δεν είπε ότι είναι μόνο πανκ και τέλος. Κανείς μα κανείς. Σίγουρα υπάρχουν κολλημένα άτομα που είναι μόνο για το hype.
Δεν μου ήρθατε στον Πραπόπουλο στις 7/9 να ακούσετε ηχάρα από Bad Trip και Last Rizla. Ούτε σε Αn, Gagarin ή ΟΑΚΑ τέτοιο ήχο.

Να μην στηριζόμαστε στις 1-2 φορές που πήγαμε σε “τέτοιο” live.

…Το συναίσθημα βγαίνει και χωρίς κρύσταλλο ήχο.

μπαγασακο…με συγκινησες…

[SPOILER](εχω καρντασωσει αρκετα χρονια τη ψυχη μου κ το ‘χω ζεις σε λεω βραδ’ το τριπ κ με θυμισες πολλακις)[/SPOILER]

…και πραποπουλου οντως τιγκα.

ενα οφφ τοπικ

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=Gh2ijMoOcz4&feature=related[/SPOILER]

ενα ον τοπικ

[SPOILER]
http://www.youtube.com/watch?v=ONjQIxOxLU8&feature=related[/SPOILER]

και ενα απο εμενα

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=2nXJe9i70DE[/SPOILER]

σαρεσαν ατιμουλη οι bad trip έ;

ενα οφφ τοπικ

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=VAD-Px2tRz8[/SPOILER]
ενα ον τοπικ

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=9bZkp7q19f0[/SPOILER]

και ενα απο εμενα

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=JY727cCM328[/SPOILER]

Πω πραγματικά οι Despite τώρα που θα παίξουν στο Gagarin με Planet πάνε για γερή μπάζα, για τα χοντρά λεφτά, πάει εξεπουλήθην! :stuck_out_tongue:

Κατά 90% τα λες καλά φίλε Capillarian (διαφωνώ κυρίως στο ότι η κρίση έκανε κάποιους γραφικούς, γιατί ανέκαθεν ήταν) και χαίρομαι που εμφανίστηκες (σε περίμενα 8 σελίδες).

Αχ ρε παιδιά όλες οι μπάντες diy είναι σε τούτο τον έρημο τόπο όπως πολύ καλά περιγράφει ο φίλος. Έχω πάει σε διάφορες καταλήψεις στο εξωτερικό (εκείνες της Γερμανίας είναι οι καλύτερες). Πολύ ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι γενικά. Σε έναν αυτοδιαχειριζόμενο πολύ όμορφο, με τρελό εξοπλισμό και σκηνή χώρο, είχαν παίξει μπάντες που εδώ ζητάνε χιλιααάδες ευρά. Εκεί λέτε να πήραν τα “diy” μου; :stuck_out_tongue:

Όπως ειπώθηκε όλες οι καταλήψεις στο εξωτερικό είναι μαγαζιά και έχουν είσοδο, συνάντησα μέχρι 8ευρώ σε εντελώς άγνωστες ξένες μπάντες που περιόδευαν και έπρεπε κάπως να καλύψουν τα έξοδά τους. Κουτί aka donation δεν το είδα πουθενά να πω την αλήθεια μου. Συγκεκριμένα μία κατάληψη στη Λιψία είχε έξω στο δρόμο στο ισόγειο καφετέρια και σέρβιρε περαστικούς πελάτες (έναντι χρηματικού ποσού φυσικά όχι diy) και στον πρώτο όροφο είχε δισκάδικο και πουλούσε όχι μόνο diy labels, αλλά και Sub Pop και Sony, αμέ. Το ότι όλα πρέπει να είναι τζάμπα και σάπια εδώ για να είναι φάση diy, δεν το καταλαβαίνω γιατί έχει περάσει έτσι.

Απλά είναι τα πράγματα. Είτε Καλλιδρομίου είτε Gagarin, δε νομίζω να έχει κάποια μεγάλη οικονομική διαφορά για τους Despite. Από μένα ένα τεράστιο μπράβο για την επιλογή τους! Φαίνεται τους άνοιξαν τα μυαλά οι περιοδείες που έκαναν! Και πάλι μπράβο!

λαβ ιζ ιν δε ερ

E.L.E.

[SPOILER]σταμπ μη σαμ μορ[/SPOILER]