Planet Of Zeus + Despite Everything @ Gagarin 24/11

Αχαχαχαχ, να’σαι καλα.

Καταρχας, να χεσω τον ορο diy. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι οι αυτοοργανωμενες και [B]αντιεμπορευματικες[/B] συναυλιες. Δηλαδη συναυλιες που οργανωνονται απο μενα και σενα χωρις δημους,νομαρχιες, χορηγους κλπ κλπ απο πισω και [B]ελευθερες[/B] για ολους χωρις καποιο αντιτιμο για την εισοδο. Φυσικα, το “αντιεμπορευματικο” κομματι μπορει να πασχει λιγο λογω της υπαρξης μπαρ αλλα δυστυχως υπαρχουν εξοδα που πρεπει να καλυπτονται ή χρηματα που χρειαζονται για οικονομικη ενισχυση.

Δευτερον, και αυτο εχει πολλακις απαντηθει ουτως η αλλως, σε καταληψεις εχουμε ακουσει απο καταπληκτικο μεχρι χαλια ηχο. Αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες που τους ξερουμε. Η δεκαετια του 80 παντως μας εχει “αφησει” εδω και 22 χρονια…

Για τα εναλλακτικα μαγαζακια στη γερμανια που θελουν να αποκαλουνται καταληψεις δεν θα πω τιποτα, οποιος καταλαβαινει καταλαβαινει. Φυσικα, δεν ειναι ολες οι καταληψεις ετσι στην γερμανια, αλλα να εχουμε υποψιν και τι καταστολη παιζει στη γερμανια :wink:

Ετσι για να κλεισω, οποιος δεν γουσταρει και σκαει σε τετοια λαιβ μονο για να κραζει, ας προτιμησει την επομενη φορα να σκασει κανα 10ευρω στο gagarin και να το βουλωσει :slight_smile:

ΥΓ: Καλα εσυ οσο καταλυονται οι δημοσιοι χωροι σιγα σιγα και γεμιζουν κωλομαγαζα ή τελος παντων διαμορφωνονται ετσι ωστε να μην μπορεις απλως να αραξεις με την ησυχια σου χωρις να σκασεις φραγκα, κατσε να μου φερνεις ως παραδειγμα την υπαρξη εισοδου στις καταληψεις της γερμανιας. Τι να πω.

Βγαίνουμε πολύ εκτός και sorry στους υπόλοιπους, αλλά να σου απαντήσω με παραδείγματα.

Ας υποθέσουμε ότι ζούμε σε ένα αντιεξουσιαστικό σύστημα ή μια αναρχική κολεκτίβα όπου δεν υπάρχει χρήμα και επιβιώνουμε με την ανταλλαγή προιόντων και υπηρεσιών (ωραία θα ήταν). Εσύ καλλιεργείς ντομάτες κι εγώ πατάτες. Θα μπορούσες εσύ να μου δίνεις συνέχεια ντομάτες χωρίς να παίρνεις για αντάλλαγμα πατάτες; Εσύ έχεις κοπιάσει για να τις καλλιεργήσεις και έχεις ξοδέψει λίπασμα (το οποίο έκανες ανταλλαγή με την προηγούμενη σοδιά σου) και είναι απαραίτητες στην διατροφή σου και οι πατάτες (και στην τελική, εκεί βασίζεται όλη η ιδεολογία, όχι στο “άλλοι κοπιάζουν και άλλοι απολαμβάνουν”).

Κάπως έτσι, γιατί η υπηρεσία του μουσικού να μην έχει κάποια ανταμοιβή; Γιατί η ζωντανή εκτέλεση μουσικής να μην έχει κάποια ανταμοιβή ούτως ώστε να μπορεί να επιβιώνει;
Γιατί η τέχνη να είναι δωρεάν αγαθό ή υπηρεσία και όλα τ’ άλλα όχι; Εσύ είσαι καλός στο να καλλιεργείς και κάποιος άλλος στο να παίζει μουσική ή να ζωγραφίζει πίνακες, ο δεύτερος να μην έχει να φάει πχ επειδή κακώς θεωρείται ότι η τέχνη δεν είναι εμπορεύσιμη ή σε αυτήν την περίπτωση ανταλλάξιμη;

Ας αφήσουμε τις υποθέσεις κι ας μιλήσουμε ρεαλιστικά. Ζούμε καλώς ή κακώς σε ένα καπιταλιστικό σύστημα όπου για να φάμε ντομάτες πρέπει να τις πληρώσουμε με λεφτά (εκτός κι αν έχουμε μεγάλο κήπο), για να κάνουμε μπάνιο πρέπει να πληρώσουμε την ευδάπ (εκτός κι αν ζούμε δίπλα στο ποτάμι), για να γιατρευτούμε από μια ασθένεια πρέπει να πληρώσουμε τον γιατρό και για να δούμε μια συναυλία πρέπει να πληρώσουμε εισιτήριο. Για ποιον λόγο εξαιρείται η μουσική και η συναυλία από τα υπόλοιπα;! Αν και όλα τα υπόλοιπα ήταν δωρεάν, πολύ ευχαρίστως “να αραξεις με την ησυχια σου χωρις να σκασεις φραγκα”. Τώρα αν η τιμή του εισιτηρίου είναι αδικαιολογήτως υψηλή, τότε αυτό λέγεται αισχροκέρδεια, αν είναι σε μια νορμάλ τιμή, αυτό λέγεται επιβίωση σε μια καπιταλιστική κοινωνία.

Αυτά

Όσο για τις καταλήψεις της Γερμανίας, όχι δεν είναι μαγαζάκια, ρεαλιστές είναι.

θα διαφωνησω μαζι σου αζζα καθοτι εδω παραθετεις κατι διαφορετικο απτο κυριος θεμα (χωρις να φταις εσυ καθοτι εχουν ξεπηδησει πολλα παρακλαδια απτο κυριος θεμα).

γενικα στη ζωη τα παντα ειναι θεμα επιλογων.το αν ενας καλιτεχνης θελει να αμοιβεται για την τεχνη η το σοου του, η να ζει απο αυτο, η να βγαζει απο αυτο ωστε να το συντηρει, η να βγαλει φραγκα απο αυτο (ακα die rich or die tryin) ,η να κανει τεχνη μονο για την παρταρα του , η να κανει τεχνη ιδεολογικα με ιδεολογικη εφαρμογη παντως τυπου ,η να κανει τεχνη για ενα σκοπο

[SIZE=“3”]ειναι δικια του επιλογη[/SIZE]

απο εκει και περα κρινεται απο τον χωρο του ,αυτους που ασχολουνται και ακυρους.

Ατομα τα οποια οπως παρα πολυ ομορφα εθεσε ο timeous

ψηνονται με αυτη τη συνταγη που ειναι γαμημενο δικαιωμα τους (οπως ειναι και γαμημενο δικαιωμα οποιουδηποτε αν τα εχει και τα ψηνει νατα σκασει ειτε 8 ειτε 68 για μια συναυλια ) δεν νομιζω να τους απασχολει και πολυ το καπιταλιστικο συστημα που υπαρχει. εκει εγκυται και ο ορος αυτοοργανωση οποιος εχει σκοπο να παρακαμψει το θεο του καπιταλισμου (φραγκα) στο δυνατοτερο σημειο εφαρμογης.

για πολυ κοσμο υπαρχει μουσικη
για αλλο κοσμο υπαρχει η μουσικη και η ιδεολογια
για αλλο κοσμο υπαρχει η ιδεολογια και η μουσικη
κ για αλλο κοσμο υπαρχει η ιδεολογια

γενικα για το ολο thread
εγω προσωπικα θεωρω οτι ο καθενας μας αμα ειναι ευελικτος μπορει να διαμορφωσει μια αποψη συμφωνα με τα δικα του ερεθισματα.το θεμα ειναι ποσο ανοιχτος ειναι να δεχτεις οτι υπαρχει και αλλος τροπος σκεψης και ακομη και αν δεν τον δεχεσαι να τον αφουγκραστεις.

νομιζω το κυριος θεμα τελικα ειναι μια μπαντα η οποια εχει μια αλφα πορεια σε καλιτεχνικο και ιδεολογικο προσανατολισμο κ κανει μια επιλογη που ξενιζει ειτε θετικα ειτε αρνητικα τισ οποιες πλευρες και επειδη παντα υπαρχουν καλα και κακα παραδειγματα καλυτερα να μην κρινουμε μεχρι να δουμε το impact της επιλογης.(συνολικη προσωπικη αποψη για μια κουβεντα στο φορουμ)

Δεν εχω να χωρισω τιποτα ουτε με worst enemy, the bbb, fake7 , azza ,capilarian και ολους τους αλλους.

Ισα Ισα Respect σε οποιον στηριζει αυτο που πιστευει αλλα σκατα στη μαπα οποιανου νομιζει οτι εχει βρει την συνταγη της επιτυχιας οποια και ειναι αυτη και προσπαθει να την πλασαρει με απολυτο,ουγκανιστικο η αφοριστικο τροπο.(αναφερομαι σε κανενα μας και ολους μας)

Τα παντα ειναι θεμα ερεθισματων,οσα περισοτερα τοσο το καλυτερο (η τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω)

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=XLdfV3UbTbk[/SPOILER]

Να ξεκαθαρίσω κάτι. Όταν λέω να αμείβονται οι μουσικοί γι’ αυτό που κάνουν δεν εννοώ να ζουν πλουσιοπάροχα, ίσως ούτε καν να βγάζουν τα προς το ζην αλλά τουλάχιστον να βγάζουν έστω όλα όσα τόσα χρόνια ξοδεύουν.

Φυσικά και τα πάντα είναι θέμα επιλογών. Και οι Despite έκαναν την δική τους.
Επίσης οι απόψεις είναι σαν τις κωλοτρυπίδες, όλοι έχουμε από μία.

Εγώ σταματώ εδώ. Ότι είχα να πω το είπα.
Θα πάω στις 24/11 γιατί και οι δύο μπάντες είναι πολύ καλές και θεωρώ πως αξίζει να πληρώσω για να τους δω live (btw τιμή ακόμα να μάθουμε);

Σας χαιρετώ, καλές συνέχειες :slight_smile:

ρε φίλε τι να σου πω. Αυτό που μπολντάρω ειλικρινά με αηδιάζει. Δηλαδή ή αποκαλείς τον εαυτό σου θύμα, ή υπόδουλο του σύγχρονου συστήματος. Τ’ ότι δηλαδή πληρώνουμε τις κωλοντομάτες και το νερό σημαίνει ότι τα πάντα στον κόσμο πρέπει να γίνονται επί πληρωμή? Για μένα η μουσική είναι κάτι που έχει ανεκτίμητη αξία, δεν κοστολογείται [B]-υπό τον ευτελέστατο τρόπο που το θέτεις- [/B]και δεν πρέπει να έχει και κανένα αντίτιμο.

Επίσης φίλε μου, κατά την ταπεινή μου γνώμη και λιγοστή εμπειρία επί του θέματος, αν είσαι ή τελοσπάντων αποκαλείς τον εαυτό σου μουσικό, με λίγη συνείδηση απ’ όλους (την οποία ίσως εσύ να μη διαθέτεις) μπορείς να αυτοσυντηρηθείς. Είμαι κι εγώ της άποψης ότι οποιοσδήποτε παράγει μουσική σε αυτό τον κόσμο δεν είναι κανένας Αι-Βασίλης για να κάνει δωράκι παραγωγές, δίσκους και τα συνάφη στον κάθε άσχετο, αλλά αν υπάρχει μία στοιχειώδης συνείδηση απ’ όλους που λέει ότι “θα σκάσω το 5εύρω για να αγοράσω το άλμπουμ σου”, “θα βάλω στο κούτι 2 ευρώ παραπάνω για να καλύψω τα μεταφορικά έξοδα που είχες για να έρθεις ως εδώ να παίξεις μουσική”, και τα σχετικά, μια χαρά αυτοσυντηρείσαι.

Κι αν δε βγάλεις ακριβώς όσα χάλασες ε αγαμήσου ρε μαν. Κάνεις κάτι που αγαπάς, κάνε και μια θυσία γι’ αυτό.

Επίσης για να καληνυχτήσω κι εγώ,

[B]το μαγαζάτο underground punk / hardcore (και τονίζω όχι metal) στην Ελλάδα έχει πεθάνει.
[/B]
Η ιστορία δείχνει ότι τέτοια λάιβ στα μέρη μας δε μαζεύουν πλέον πάνω από 150/200 άτομα (200 maximum) και σίγα σιγά θα μαζεύουν όλο και λιγότερα. Η αλήθεια βρίσκεται στους δρόμους, τα υπόγεια, τις πλατείες.

Mη μου πείτε για Pennywise γιατί δεν είναι underground. Μη μου πείτε για vodkes, γιατί μάζεψαν 3000 άτομα όταν το γύρισαν στο dub. Μη μου πείτε για το πόσο κόσμο θα έχουν οι despite στο gagarin, γιατί θα οφείλεται στο κοινό τον Planet Of Zeus. Δείτε πόσο κόσμο είχαν οι integrity, oι venerea, oι hope conspiracy. 150 άτομα με το ζόρι. Και δείτε το εκάστοτε DIY ελληνικό λαιβ τί μπορεί να μαζέψει.

bon nuit

Αzza όσον αφορά την μικρή ουτοπική σου κομούνα.

1.Από το εισιτήριο του gagarin 5-6-8-10 ευρώ όσα και να είναι…πόσα θα πάνε στους Despite?

Πόσο κέρδος θα βγάλει το gagarin;

  1. Πόσοι καλλιτέχνες (όχι μόνο μουσικής) ζούσαν και μόνο προσέφεραν. Πόσα παραδείγματα; Πόσοι πούλησαν μόνο αφού πέθαναν;

Ναι, οκ, οι despite δεν παίζουν το soundtrack της επανάστασης αλλά ανήκουν στο ρεύμα.


ΥΓ. Για τις καταλήψεις της Γερμανίας καλό θα ήταν να μιλήσει κάποιος που ΕΧΕΙ πάει και τις ΕΧΕΙ φάει με το κουτάλι. Όλοι οι άλλοι σιωπή.

Φιλικά

Είπα δεν θα μιλήσω άλλο, αλλά επειδή έχουν γίνει κάποιες παρεξηγήσεις, να τις ξεκαθαρίσουμε όσο γίνεται. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσουμε όλοι σε όλα, αν συνέβαινε αυτό θα ζούσαμε σε έναν πολύ βαρετό και συγκαταβατικό κόσμο και πόσο μάλλον δε… μέσα στο ιντερνετς.

Φίλε μου λυπάμαι που παρανόησες αυτά που είπα.
Το point μου ήταν ότι εφόσον ζούμε κακώς σε αυτό το σύστημα του κέρδους γιατί κάνουμε διακρίσεις στο τι πρέπει να πληρώνεται και στο τι όχι. Αν κάποιος παίζει μουσική για τη φάση του, για να γουστάρει, για να πει κάτι ή έχει απλά την οικονομική ευχέρεια να το κάνει σαν χόμπι δεν του είπε κανείς να ζητάει λεφτά για να παίξει. Υπάρχουν όμως και άλλοι άνθρωποι που δεν τους περισσεύουν χρήματα, επενδύουν συναίσθημα, χρόνο και χρήμα πάνω σε αυτό που κάνουν και προσπαθούν να μην μπαίνουν μέσα, γιατί όπως είπαμε δεν τους περισσεύουν. Ειδικά όταν ταξιδεύουν για να παίξουν, είναι σε περιοδεία, γιατί να μην πάρουν τις βενζίνες τους ή την ενοικίαση του βαν; Δεν είναι αξιοσέβαστο αυτό; Η μουσική σαν μουσική και τα συναισθήματα που προσφέρει, φυσικά και είναι ανεκτίμητης αξίας! Ο εξοπλισμός, η παραγωγή και κοπή δίσκου, οι πρόβες στο στούντιο, οι βενζίνες κτλ όμως έχουν κάποια χρηματική αξία…
Επίσης το ότι κάποιοι προσπαθούν να ζήσουν από αυτό, τι στο διάολο κακό έχει;! Για κάνε μου ένα top 5 σε παρακαλώ με τις αγαπημένες σου μπάντες, εκείνες τις οποίες σε έχουν μαγέψει περισσότερο από κάθε τι στην ζωή σου, που είχαν το 100% του χρόνου και της ησυχίας να αφιερωθούν σε αυτό για να στο προσφέρουν γιατί παίρνοντας παράλληλα χρήματα από αυτό δεν είχαν να αγχωθούν για το πως θα πάνε 8+ ώρες στη γαμωδουλειά τους αύριο ή πως θα πληρώσουν το γαμωνοίκι!

Παίζω μουσική και μια φορά έχω πληρωθεί τα οποία χρήματα πήγαν στην ηχογράφηση.
Δεν είμαι φιλοχρήματος άνθρωπος αν αυτό υπονοείς…
Και μιλώντας για άλλους (γιατί εγώ δεν το τρέχω και τόσο) δεν θεωρώ κακό το να βγάζει κάποιος χρήματα από αυτό στο οποίο έχει ταλέντο αντί να αναλώνεται σε απαίσιες δουλειές τις οποίες μισεί και φυσικά δεν είναι αποδοτικός. Αν θέλεις να μιλήσουμε για το ότι δεν χρειάζεται να δουλεύει κάποιος για να ζήσει, είναι μια άλλη κουβέντα και ευχαρίστως να την κάνουμε. Έχω διαβάσει βιογραφίες ανθρώπων που το έχουν καταφέρει και μπράβο τους. Όχι όμως να μας χαρζτιλικώνει ο μπαμπάς και να το παίζουμε τζάμπα μάγκες.

Δεν διαφωνούμε σε κάτι. Απλά γιατί να βάλεις εσύ 2 ευρώ, εγώ 5 ευρώ, ο άλλος 1ευρώ κι ο άλλος κανένα ευρώ και να μην πούμε: μάγκες 3 ευρώ είναι το εισιτήριο, όλοι έχουν 3 ευρώ μην κοροιδευόμαστε. Αν πάλι κάποιος δεν έχει κάποια φορά, δεν πειράζει, να μπει τζάμπα. Δεν είναι το κόλλημα μου ότι πρέπει να ορίζουμε μια ταρίφα ντε και καλά κάθε φορά, απλά γιατί στις καταλήψεις έξω (πχ Γερμανία, Ολλανδία, Σερβία κτλ) λειτουργεί μια χαρά αυτό το σύστημα κι εδώ είναι κατακριτέο; Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.

Καταρχήν να μιλάς πιο όμορφα και το “κουμούνα” μακρυά από’ μένα.

Δεν ξέρω, ούτε στους Despite είμαι ούτε στο gagarin.
Τώρα το ότι υποννοείς ότι το gagarin θα πάρει τα περισσότερα και οι despite από τίποτα έως κάτι ψηλά. Ναι είναι άδικο. Αν πάλι θέλεις να σου πω ότι το gagarin είναι ο μεγάλος εκμεταλευτής, ο μεγάλος καπιταλιστής και το κεφάλαιο, όχι δεν μπορώ να στο πω γιατί το gagarin μια σκατούλα είναι. Να σε ρωτήσω όμως. Εσύ στο gagarin δεν έχεις πάει ποτέ να δεις live;

Πάλι δεν μπορώ να μιλήσω με νούμερα

Το ότι τόσοι και τόσοι τεράστιοι καλλιτέχνες πέθαναν στην ψάθα βλ Βαν Γκογκ που πέθανε φτωχός, μισότρελος σε άθλια κατάσταση, και δεν αναγνωρίστηκε το ταλέντο του εν ζωή ώστε να μπορεί να βγάζει τα προς το ζην αξιοπρεπώς, κάτι τόσο θλιβερό και απάνθρωπο το επευφημείς και μας παροτρύνεις να το επαναλάβουμε;

Αν πάει και σ’ εμένα η σιωπή, έχω πάει σε αρκετές καταλήψεις όπως είπα σε προηγούμενα posts, τώρα δεν ξέρω πόση ακριβώς είναι η μονάδα μέτρησης για το κουτάλι…

Οι despite δεν θα πάρουν τίποτα και οι planet σίγουρα όχι αρκετά ώστε να “ζήσουν” όπως εννοείς…παίζει να τα πάρει 85-90% ο μαγαζάτορας. Θα βγάλει 100% κέρδος από τις μπύρες. Θα βγάλει από τις διαφημίσεις. θα βγάλει από το monster. Θα δώσει μαύρα λεφτά σε περιστασιακούς barman. Θα πληρώσει τους μπράβους.

Έχω πάει (όπως όλοι μας) στο γκαγκαριν. Δεν έχω πάει σε συγκρότημα ανάλογο των despite. Ούτε σε live με προσκλήσεις.

Ναι. Δεν θα ζήσεις από το πάθος σου. Αυτό είναι εμπορευματοποίηση. Πούλα πρόκες ή φτιάχνε αγιογραφίες. Μουσική με πολιτικό στίχο, με κοινωνικό προβληματισμό και υποστήριξη από τα ατίθασα νιάτα, για λεφτά ούτε κουβέντα. Δεν με νοιάζει που θα τα βρεις.

Πούλα μου δίσκο και μπλούζα σε τιμή κόστους. Του υλικού. Όχι της σύνθεσης ή του οίστρου που είχες όταν έφτιαχνες το artwork.

Η μουσική δεν πωλείται. Η μουσική που σε στιγματίζει και σε αφυπνίζει.

Δεν έθεσα καμία μονάδα μέτρησης. ΚΑΙ εσύ που ανέφερες καταλήψεις/στέκια/αυτοδιαχειριζόμενους χώρους εξωτερικού και ειδικότερα γερμανίας. έτσι θέλω να μας τις περιγραψείς. όχι μόνο “ααα 10 ευρώ είσοδο, αρχίδια κατάληψη”. Να μας πεις τιμές, συνθήκες, συγκροτήματα, χώρο, ενοίκιο.

Φιλικά

[SPOILER]Κομούνα, Κομούνα, Κομούνα, Κομούνα, Κομούνα :)[/SPOILER]

Ωραία συναυλία θα δουμε πάντως :slight_smile:

μην ορμάτε στον Azza είναι καλός τύπος … :wink:

απλά για να σε ξεμπερδέψω azza με τον worst που και αυτός είναι καλός τύπος ( όλοι οι γαμάτοι γράφουν σε αυτό το τοπικ πλάκα πλάκα :stuck_out_tongue: - μέχρι και ζουγκλάου δηλαδή ) , εκεί που λές για τις ντομάτες και τον μεγάλο κήπο κτλ …ε κάπου εκεί κάνεις ένα λάθος .
Τα πράγματα τα οποία αναφέρεις και είναι εμπορευματοποιημένα μέσα σε αυτό το καπιταλιστικό σύστημα κτλ , από την ντομάτα ως την ιατρική περίθαλψη, τα αποδέχεσαι ως ένα μεγάλο βαθμό γιατί πιθανά δεν έχεις μεγάλο κήπο , ούτε κολλητό υπεργιατρό (οπότε πούλο) . Αλλά αυτά είναι πράγματα τα οποία καλύπτουν βασικές βιολογικές - και γενικότερα σχετικές με την επιβίωση - ανάγκες. Αυτές τις ανάγκες λοιπόν , αφού ελέγχονται σε τεράστιο βαθμό από το υπάρχον σύστημα , τις τρως στη μάπα όπως είναι γιατί λογικά δεν έχεις τα αρχίδια να φτιάξεις ή να πας να ζήσεις σε μια τύπου φαβέλα φάση. Η μουσική όμως είναι κάτι non vital για την επιβίωση σου,είναι ψυχαγωγία - τρόπος έκφρασης - μετάδοση μηνύματος - συναισθημάτων - απόψεων. Άρα αφού δεν κρίνεται η επιβίωσή σου από αυτή, μπορείς να την κάνεις έτσι όπως πρέπει να είναι - μη εμπορική .
Το να μπορούσες να έχεις καλυμμένες όλες σου τις ανάγκες (όχι με λεφτά απαραίτητα) και να είσαι αφιερωμένος στην μουσική, θα ταν γαμάτο. Όταν όμως αυτή η συναλλαγή αποκτάει χαρακτήρα ανταποδοτικό , εκπίπτει του αρχικού της σκοπού. Σε αυτή την περίπτωση καταλήγει να είναι μια δουλειά που την κάνεις για το χρήμα - άρα κομμάτι του υπόλοιπου συστήματος κτλ .

το diy λοιπόν δεν σε περιορίζει αν θα παίξεις σε μαγαζί , αυτά είναι για τους πόζερους, αλλά σίγουρα προϋποθέτει την βασική κατανόηση του γιατί το κάνεις όλο αυτό, ποια είναι η ουσία . αυτοί που βάζουν κανόνες … ε ξέρω γω απλά δεν έχουν ιδέα .

αυτα.

Καλημέρα.

(είδα το ποστ του BBB πιο πάνω οτι οι γαμάτοι ποστάρουν εδώ)

καλημέρα και σε σενα και καλως ήλθες …

οι μοντς που σπανε πούτσες σε άλλα τόπικς , δεν έχουν πάρει πρέφα μια … πόσο γαμάει αυτό … punk rock outlaws

Δεν νομίζω να χοντρογάμησα τίποτα.
Όποιος θίγεται δεν συμμετέχει στο diy παραλήρημα. Κάνω απλές επερωτήσεις.

Άμα ενοχλείτε η azza να το πει :slight_smile:

Εχουμε πληροφοριες για τα εισιτηρια της Αθηνας;Ποτε,που,ποσο;