Λιγη βοηθεια please...!

HI GUYS…!Χρειαζομαι βοηθεια σε κατι…Ακουω τωρα ενα χρονο ROCK/METAL και εχω πολλα cd απο διαφορες πολυ γνωστες και μεγαλες μπαντες οπως, IRON MAIDEN,BLACK SABBATH,AC/DC,METALLICA,WASP,JUDAS PRIEST, κ.τ.λ…Μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποια αλλα συγκροτηματα με εξισου καλη μουσικη αλλα λιγοτερο γνωστα ή ισως με διαφορετικες κατευθεινσεις ωστε να διευρεινω και εγω το καημενο λιγο τους μουσικους μου οριζοντες γιατι ειμαι λιγο ανιδεη;;;;; :twisted:
(sorry αν ανοιξα θεμα σε λαθος forum…)!!!

After Forever, Amorphis, Anathema, Apocalyptica , At Vance, Circle II Circle , Crimson Glory , Dream Evil , Dream Theater, Edguy , Elis , Epica , Evergrey , Fates Warning, Firewind, Gamma Ray , Grave Digger, Helloween, In Flames, Kamelot, Labyrinth, Lacuna Coil, Lordi, Loudness, Lunatica , Lullacry, Leave’s Eyes , Masterplan, Metal Church, Monster Magnet, Mystic Prophecy, Nevermore, Nightwish, Nocturnal Rites, Orphaned Land, Paradise Lost, Queensryche , Savatage, Spiritual Beggars, Stratovarius, The Gathering, Within Temptetion, Xandria

Αυτα για αρχη και θα τα ξαναπουμε :wink:

Επισης…
Angra, Psychotic Waltz, Skyclad, Royal Hunt, Morgana Lafay, Lefay, Jacob’s Dream, Conception, κλπ κλπ…

[size=6]TOOL[/size]

KYUSS
A PERFECT CIRCLE
ISIS
QUUENS OF THE STONE AGE
THE MARS VOLTA

TOOL
KYUSS
ISIS
CORROSION OF CONFORMITY
SOILWORK

ΣΩΠΟΔΗΠΟΤΕ…όσον αφορά λίγο διαφορετικές κατευθύνσεις :roll:

Κανονίστε την κοπέλα να την μπερδέψετε μ’αυτά παλιομεταλάδες :smiley:

εγώ σύμφωνα με τα υπάρχοντα ακούσματά σου θα πρότεινα να ψάχτεις με DIO, VAN HALEN, EXTREME, QUEENSRYCHE, SCORPIONS, και δεν είναι κακή ιδέα οι HELLOWEEN και οι PARADISE LOST.
Αν όμως θέλεις να ακούσεις πραγματική μουσική άκου και λίγο Zeppelin και Purple και Thin Lizzy κλπ κλπ κλπ γιατί

“Εκείνος που δεν (ανα)γνωρίζει την ιστορία του είναι εκ των προτέρων καταδικασμένος να καταλήξει στους Placebo και τους Killers”
Γιώργος 2005

Πολυ σωστο αυτο που ειπες , ακριβως συμφωνα με τα ακουσματα … πολλοι δεν το καταλαβαινουν , σιγα σιγα αρχιζεις και ψαχνεσαι με αλλα groups που ο ηχος τους μπορει να μοιαζει εστω και λιγο με τα ακουσματα της. Για αυτο της εβαλα πιο πολυ Heavy / Power Groups που ειναι πιο “ευκολοχωνευτα” αλλα λιγο και πιο δυσκολα .

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους μου δωσατε πολλες επιλογες και τωρα ηρθε η ωρα και για το δικο μου ψαξιμο…Οσο για συγκροτηματα οπως LED ZEPPELIN,SCORPIONS,DEEP PURPLE και ολους αυτους που ανηκουν στην ιστορια του ροκ/μεταλ εννοειται πως ακουω…Απλα μου φανηκε αυτονοητο και γι αυτο δεν τους εγραψα…Κατα τη γνωμη δεν μπορεις να ισχυριζεσαι οτι ακους μεταλ και να μην εχεις ακουσει led zeppelin kai black sabbath για παραδειγμα…

Motorhead - Saint Vitus - The Obsessed - Pentagram - Spirit Caravan - Iron Monkey - Electric Wizard - Atomic Rooster - Cream - TURBONEGRO!!!

Απλά προσκυνώ!!!Βέβαια έχει συμπεριλάβει και συγκροτήματα που δε ξέρω(άρα τρέχω να μάθω)αλλά ο angel είναι από τους πλέον καταλληλότερους για να σου προτείνει αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα!!!(απο προσωπική πείρα το λέω αυτό)

Ρε σεις, δεν της είπατε της κοπέλας γιά:

Audioslave , Rage against the machine , In Extremo , Black label society , Children of bodom, Creed , C.C.R. , Firewind , In Flames , Dark Tranquility , Manson , Megadeth, Nick Cave & the bad seeds , Pain of Salvation , Paradise lost , Porcupine Tree, Sentenced , Tiamat , Blackmore’s Night , Blind Guardian , Opeth , Pearl Jam , Rammstein, Tristania

και φυσικά…

Evanescence :wink:

Πραγματι για καποιο παραξενο λογο κανεις δεν μου ειχε προτεινει evanesence και him… :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:(αλλα ξερω πως ολοι τους ακουτε) LOL!!!

ε οχι και ολοι…κοψε κατι ντε… :lol:

ε οχι και ολοι…κοψε κατι ντε… :lol:[/quote]

Καλα ντε…κοβω κατι… :lol:

Evanescence δεν σου προτεινα γιατι θεωρησα σαν δεδομενο οτι τους ξερεις , Him παλι δεν σου προτεινα γιατι δεν τους εχω και τοσο πολυ σε εκτιμηση , βασικα τους εχω για πολυ υπερικτημενους και δεν το αξιζουν και τοσο .

Τασο μην με κανεις και κομπλαρω ρε … Thnx πολυ παντως .

Evanescence δεν σου προτεινα γιατι θεωρησα σαν δεδομενο οτι τους ξερεις , Him παλι δεν σου προτεινα γιατι δεν τους εχω και τοσο πολυ σε εκτιμηση , βασικα τους εχω για πολυ υπερικτημενους και δεν το αξιζουν και τοσο…[/quote]

Διαφωνώ Ανδρέα… Θεωρώ ότι οι ΗΙΜ είναι μάλλον υποτιμημένοι ποιοτικά, λόγω του promotion… Στις διασκευές που έχουν κάνει έχουν δείξει ότι είναι rock n’ roll και πως έχουν χαρακτήρα…

Μα η μπαντα δεν φαινεται ποσο καλα διασκευαζει songia αλλωνων ? Βασικα δεν ειναι μονο η συνθεση των κομματιων εχει να κανει και με το ολο attidute τους , π.χ γνωστη μου πηγε και τους ειδε σε Live οταν ειχαν παιξει Θεσσαλονικη και οι κυριοι παιξανε 45 λεπτα και σηκωθηκαν και φυγανε . Οσο για promotion Τελη παλι θα διαφωνησω μαζι σου εδω στην Ελλαδα εχουν παρα πολυ καλο .!!!

π.χ Βλεπε Μad… αναλογικα παιζουν πολυ Ηim και Εvanescense συγκριτικα με αλλα group … και δεν λεω οτι ειναι κακοι αλλα ειναι ενα αλλο group που δεν παιζει κατι πρωτοτυπο !!! Εχουν γραψει μερικα καλα songs αλλα οχι κατι που θα πεις wooow αυτο ειναι κομματαρα !!! Τεσπα γουστα ειναι αυτα !!!

Υ.Γ. μα τι καλός που ειμαι σημερα μωρε … φτου να μην με ματιασω ουτε μια φορα δεν σε εχω βρισει !!!

Τώρα ήρθε η ώρα σου…

Ρε βλάκα όταν λέω promotion, δεν εννοώ ότι δεν έχουν καλό… Εννοώ ότι έχουν υπερβολικό… Όσο για τις διασκευές πάλι διαφωνώ… Οι πολύ μεγάλες μπάντες κάνουν φοβερές διασκευές…

Α οκ δεν το καταλαβα οπως το εγραψες ρε … για τις διασκευες διαφωνα οσο θες … εν μερη συμφωνω και εν μερη διαφωνω .

Αλλα δεν εχει να κανει με το ποσο μεγαλες ειναι οι μπαντες .!!!

Καλά τότε, ούτε εμένα μου αρέσουν οι μπάμιες…