POEM Live in Athens 11/12/10 @Metropolis

Εγω τους ειδα για δευτερη φορα μετα το support στον Ozzy. Και για πρωτη φορα σε δικο τους live. Το οποιο ειχα αχτι απο περυσι που δεν καταφερα να τους δω. Αρχικα στο stage του Metropolis πηγα πρωτη φορα και ο χωρος ηταν πολυ καλος. Απο τα special guest μου αρεσε πολυ o Spyros Pan και αυτη η ιδιαιτερη μουσικη που επαιζε με τα hang drums του. Πολυ ιδιαιτερη μουσικη και πολυ προσγειωμενος και ευγενικος ο ιδιος. Και καπως ντροπαλος, πολυ συμπαθης γενικα. Οι Musica Ficta δεν μου αρεσαν καθολου, βασικα not my cup of tea… Καποιοι απο το κοινο γουσταραν, αλλα εγω κουραστηκα πολυ.

Και παμε στους Poem. Μου αρεσαν και απεδωσαν πολυ καλα τις κομματαρες τους. Παικτικα ειδικα ο Καμιλ ηταν φανταστικος, το ταλεντο του φαινεται και απο το παιξιμο του στο cd, αλλα και live γαμαγε. Επισης φοβερη η φωναρα του Γιωργου που εβγαλε τελεια ολα τα φωνητικα του δισκου. Και απορουσα πριν την συναυλια αν θα τα εβγαζε καλα ολα. Γουσταραν και οι ιδιοι και ο κοσμος απ’ οσο φανηκε. Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα πολυ πιο πολυ κοσμο και πιο πολυ ενεργεια στο κοινο, γουσταρα με καποια πιτσιρικια που χτυπιοντουσαν συνεχεια και το ενιωθαν. Μου φανηκε δηλαδη οτι πολλοι ηταν σαν να ειχαν παει στο θεατρο. Με κουρασε λιγο το κενο αναμεσα στα τραγουδια για κουρδισμα των οργανων γιατι εκοβε την συνεχη ροη και δεν αφηνε το live να απογειωθει. Ο ηχοληπτης επισης τραγικος, στα πρωτα τραγουδια ειδικα ο ηχος ηταν πολυ κακος, αλλα και στην συνεχεια μια δεν ακουγοταν η μια κιθαρα, μια κατι αλλο… Ελεος δηλαδη αυτη η μαλακια χαλαει τις συναυλιες. Η διαθεση ομως της μπαντας και οι κομματαρες δεν σε αφηναν να ξενερωσεις. Πολυ συμπαθητικος ο τραγουδιστης εκανε και πλακα με τον κοσμο και γενικα υπηρχε ωραια ατμοσφαιρα. Θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο το live, αλλα παρα τις αντιξοοτητες με τον ηχο ηταν μια γαματη συναυλια… Περιμενω ακομα περισσοτερα την επομενη φορα.

που’σουν ρε angus και δεν σε ειδαμε?

αυτο με τον ηχοληπτη παντως ηταν οντως προβλημα…νομιζω στους musica ficta ειχε αρχισει το τραγουδι και εκανε νοημα ο τραγουδιστης να δυναμωσει την κιθαρα ή να βαλει το μικροφωνο…και εκεινος δεν κοιταγε…και ξεκινησε το τραγουδι χωρις να φτιαξει τον ηχο…#-o#-o

κατα τα αλλα
ο spyros pap φιλοτιμος και αρκετα καλος σε αυτο που κανει…απλα μου φανηκε πολυ λιγος ο ηχος των κρουστων…μαζι με καποια αλλα οργανα θα

οι musica ficta πολυ κοντα στο στυλ mary and the boy απλα εχοντας καποια πιο δυνατα σημεια…μου αρεσαν αρκετα…παιξανε διασκευες απο mary and the boy και αν καταλαβα καλα το milkshake της kelis…8)

για poem τα ειπαν παραπανω…τα βγαλαν πολυ καλα ολα τα κομματια…και στη σκηνη ειχαν καλη παρουσια…απλα τους εριξε πολυ ο ηχος…thumps up και για τη διασκευη του shove it απο deftones…

στην αρχή είχαν κάποια προβλήματα με τον ήχο, μετά διορθώθηκαν κάπως…
μου άρεσαν πάρα πολύ (ίσως επειδή τους έβλεπα και για πρώτη φορά…:p:p)
τρομερή ενέργεια ο τραγουδιστής
φοβερός ο Καμίλ!!!:D:D:D
ωραίο και το καινούργιο κομμάτι,πολύ καλές οι διασκευές (ειδικά το uninvited :D:D)

απίστευτος ο τυπάς στην αρχή ( εμένα μου θύμιζαν κάτι από καβούκι χελώνας αυτά που έπαιζε…:p)

οι musica ficta πολύ καλοί,αλλά θα ήθελα λίγο περισσότερο βιολί…

πόσο άκυρα ήταν τα κομμάτια που έπαιζε πριν αρχίσει το live και στα διαλείμματα…??? #-o#-o

Ημουν στην ακρη, δεξια οπως βλεπεις την σκηνη με t-shirt Motorhead.

κάτι μου θυμίζει το t-shirt motorhead…:-k:-k:-k:-k πρέπει να σε έπιασε το μάτι μου…

Mιας και βρηκα λιγο χρονο τωρα ας πω: πρωτη φορα ειδα POEM και μ’αρεσαν αρκετα. Βεβαια δεν εχω μετρο συγκρισης αλλα λαμβανοντας υποψην και οτι αυτα που παιζουν ειναι λιγο μακρια απο τ’ακουσματα μου, μου αφησαν μια πολυ καλη εικονα. Γουσταρα και με την ολη ψιλοχυμαδιο-παρεϊστικη φαση. Τα παιδια δειχνουν πως παρα την αναγωριση που εχει η δουλεια τους εως τωρα, γουσταρουν τρελα αυτο που κανουν και παραμενουν προσγειωμενοι. Μαγκια τους.

MusicaFicta επισης αρκετα καλες εντυπωσεις. Υπηρχαν στιγμες που με συνεπειραν οι πειραματισμοι τους αν και θα προτιμουσα και γω λιγο πιο “μπασα” φωνητικα… Ο τραγουδιστης και συνθετης τους φαινεται πως το εχει και πιστευω πως μπορει να τους φτασει ψηλα. Δεν βαρεθηκα καθολου.

Για τον SpyroPan τι να πω. Χιλια Μπραβο. Δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο, για να ειμαι ειλικρινης δεν ηξερα καν τι ειναι το Hang, και καραγουσταρα. Πολυ αξιολογη προσπαθεια και θα προσπαθησω να τον παρακολουθησω απο δω και περα. Σιγουρα θελω να ξαναβρεθω σε καποιο live του. Αυτη τη στιγμη μου κανουν παρεα καποιες μελωδιες απο την ιστοσελιδα του.:slight_smile: Cheers man!

ΧΑ!σε ειδα. αλλα δεν σε ηξερα. εμενα μαζι με rocking παρεα ξερω γω ψιλο πισω αριστερα μπλουζα gods of metal δεν παιζει ε?

^ Θες να φαίνεσαι?

Ισχύει απόλυτα.

off topic[-X

Δυστυχως δεν μου λεει κατι. Ρε 'σεις αλλη φορα να κανονιζουμε να γνωριζομαστε στις συναυλιες…

σιγα μη γνωριστω με maiden fanboys

[B][SIZE=“3”]IRON MAIDEN TIL DEATH ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ…[/SIZE][/B] :metal: