Poll: αγαπημένος δίσκος για το 1992

“1992, μαζί κ αυτό το χρόνο, μαζί εμείς οι δύο” τραγουδούσε ο Σάκης, στον κορυφαίο δίσκο της προηγούμενης χρονιάς, Ποιος είναι όμως ο καλύτερος για το 1992? (καλύτερο σπλιτ είναι το varathron/necromantia χωρίς δεύτερη κουβέντα)

Ξέρω, ξέρω οι επιλογές του poll δεν σας καλύπτουν όλους, αλλά είναι μόνο 9 δυστυχώς

Αρε Deckard!Βαζεις το Crimson Idol στα λοιπα!?!?!?!?!?!?!?!?!?!Θα βγουνε πρωτα (τα λοιπα) και θα γελαμε!:lol:
Καταλαβατε τι ψηφισα…

Στα λοιπά λοιπόν και το “Beyond the crimson horizon”. Κι εγώ καταλάβατε τι ψήφησα!

Για μένα δεν είναι στα λοιπά. Αλλά μη μας πούνε ότι έχει μόνο μεταλς το πολλ :stuck_out_tongue:

Ε, μα να λείπει αυτό το αραβούργημα…[-X

http://www.youtube.com/watch?v=8zjw4mlzs48

Ναι ρε είναι δυνατή χρονιά. Θα μπει σε λίγο και ο illuvatar και θα πει “που είναι το Anglagard?”, θα μπει λίγο πιο μετά ο horror με απορία για την έλλειψη του Pavement κ.ο.κ.

Κι ο ανγκους για το fear of the dark, κι ο jiopas για το Dog Eat Dog των Warrant…

Ρε φιλάρα Deckard, το ότι σου/μου (δεν έχει σημασία) αρέσει τόσο πολύ το “Souls At Zero” δε δικαιολογεί να βρίσκεται δίπλα στους άλλους. Τους Darkthrone τους αφήνω ασχολίαστους, αλλά μη λες ότι δεν είναι και metal το poll. Καλά, το Crimson Idol στα λοιπά είναι σίγουρα μομφή ή μούτρα σε ομώνυμο συμφορουμίτη. Το πρώτο των Rage Against The Machine βγήκε το 1992, αν το ξέχασες. Και αφού βάζεις Darkthrone, το Somewhere Far Beyond γιατί απ’ όξω; Δισκάρα το Hybris, αλλά κακά τα ψέματα, μόνο για prog freaks. :bye::bye:
Επίσης μεγάλη απουσία: Blues For The Red Sun.

Πέρα απ’ την πλάκα, γαμώ είναι το poll ρε συ και μπράβο για όλα τα υπόλοιπα που έβαλες (και κυρίως Sonic Youth και Warrior Soul).

Into The Everflow για μένα κύριοι.

Κι εγω για το Rage Against The Machine, κι ο panagiotis για το Mondo Bizarro! :x

Που θα μας πεις βρε τιποτενιε, οτι δεν ειναι μεταλλοκρατουμενο το πολλ, οταν λειπουν τα:

Spine Of God - Monster Magnet
Blues For The Red Sun - Kyuss
Wish - The Cure
Sweet Oblivion - Screaming Trees
Mondo Bizarro - Ramones
Rage Against The Machine - Rage Against The Machine

Παλι καλα που υπαρχει το Dirty των Sonic Youth (και το Dirt απο AiC), να ριξουμε και μεις την ψηφο μας. ΟΥΣΤ! [-X

Και που να πλακωσουν κι οι πανκηδες. :stuck_out_tongue:

Συν 2 ακομα πολυ ξηγημενα (τα οποια ανηκουν στα “αγαπημενα” κι οχι στα “καλυτερα”.

Strange Pray Tell - Dead Moon
Fuckhead Entropy - The Last Drive

Φίλε dekay, τo darkthrone σαφώς και καλά κάνει και βρίσκεται στο πολ, γιατί εκτός του ότι είναι δισκάρα, διαμόρφωσε μια ολόκληρη σκηνή και επηρέασε εκατοντάδες γκρουπ. Το blind guardian από την άλλη δεν πρέπει να θεωρείται η δισκάρα του 1992!!! Από τον χώρο αυτό ίσως χωράει το υποτιμημένο Trapped!

Λοιπόν το Souls at zero είναι μαζί με καναδύο ακόμη άλμπουμς η αρχή για ένα ολόκληρο κίνημα. το blaze είναι η αβ του black metalz. RATM και Crimson είναι στην επιλογή άλλο. Το sfb είναι παράληψη, αλλά δεν είναι το αγαπημένο μου από αυτούς. Ουφ :stuck_out_tongue:

Ξέχασα και το Last Rights των Skinny puppy #-o (sorry Lupin)

Σωστός και iron για Cure, Kyuss, Magnet, αλλά δεν είναι το peak τους νομίζω

Αυτο… 8O


:bow2::bow2::bow2:

καλα γιατι ξεχαστηκε το fear of the dark των iron maiden?[-X

Ρε σεις, όσοι φτιάχνετε δημοψηφίσματα, είναι λες και πάτε γυρεύοντας, αφού ξέρετε πως ότι και να βάλετε όλοι θα γκρινιάξουν! :stuck_out_tongue:

Θα ψηφίσω Psalm 69 για συναισθηματικούς λόγους.
Αν και το ίδιο θα μπορούσα να πω για Vulgar Display of Power, Rage Against the Machine, Angel Dust, Dirt, Dirty, Blues For the Red Sun, Spine of God, Sweet Oblivion αλλά και

White Zombie - La Sexorcisto: Devil Music, Vol. 1
Nine Inch Nails - Broken
Body Count - Body Count
Trouble - Manic Frustration
Helmet - Meantime
κτλ κτλ

Καλά κουράγια Deckard :smiley:

όχι ρε. είμαι ξεροκέφαλος και μένω αμετακίνητος στις επιλογές του πολλ :stuck_out_tongue:

Εκτός από το Manic frustration που δεν θυμήθηκα ότι βγήκε το 92 και είναι μεγάλη απώλεια

Eχα αναφερει καποια στο “αγαπημενα αλμπουμ της χρονιας που γεννηθηκατε”, μεταξυ των επιλογων του πολλ προτιμαω A Blaze In The Northern Sky, λιγο περισσοτερο απο το Dirt.Εκτός πολλ υπάρχουν πολλές αγαπημένες κυκλοφορίες,γενικά το 92 ήταν δυνατή χρονιά.

Μonster Magnet - Spine of God ίσως η αγαπημένη μου
και ακολουθούν

White Zombie:La Sexorcisto: Devil Music Vol1
Bolt Thrower - The IVth Crusade
Solitude Aeturnus - Beyond the Crimson Horizon
RATM - RATM
Tiamat - Clouds
Pantera - Vulgar Dispaly of Power
Burzum - Burzum

Αγαπημενο σπλιτ το Necromantia/Varathron οπως ειπε και ο ντεκαρντ και ΕΡ το Soul Sacrifice των Cathedral

χαχα, ωραία. Προκάλεσα πάλι χωρίς να το θέλω. Φιλάρα Μoon, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ανεξάρτητα γούστου (και του δικού μου μέσα σε όλα τα υπόλοιπα), το Vulgar, το Angel dust, το Images, το Dirt, το Dirty (καλό;), το RATM και το Automatic for the people κακά τα ψέματα επηρέασαν ολόκληρο το φάσμα της μουσικής έκτοτε, κυρίως στο rock (από την πιο soft εκδοχή του) έως και το metal και κυρίως τον ήχο που ακούγεται μέχρι σήμερα, από παίξιμο, ύφος, παραγωγή, καλλιτεχνικό attitude κ.τ.λ.
Εγώ δεν είπα αν πρέπει να θεωρείται κάτι καλύτερο από κάτι άλλο. Ο καθένας έχει την άποψή του και μαγκιά του. Απλά αν ΔΕΝ είναι metal ένα poll και ΕΙΝΑΙ μουσικό ή έστω rock γενικά, θεωρώ (προσωπική άποψη) ότι οι Darkthrone δε μπαίνουν μέσα, γιατί εκτός του κινήματος που διαμόρφωσε ο συγκεκριμένος δίσκος και των γκρουπ που επηρέασε (καμία αντίρρηση), στην ευρύα rock κοινότητα καλώς ή κακώς δεν είχε κανένα αντίκτυπο. Για το Somewhere Far… απλά το ανέφερα ρε (αν είναι metal το poll, γιατί όχι κι έτσι). Άσε που κατά βάση έπαιξε πείραγμα στον Deckard…

ε τωρα εδω πως να ψηφισεις; ε; πως; D:
Θα επιστρέψουμε.