Poll : Γιατί μαζεύουν λίγο κόσμο τα μικρά live?

Και μη ξεχναμε οτι πολλες μεταλ μπαντες ενω εδω παιζουν μπροστα σε 1500-2000 ατομα εξω παιζουν μπροστα σε 60 (Σαφερ Σαφερ) γειτσες…

Εστω οτι το δεχομαι. Αν γινει ενα live το μηνα θα πανε και οι 7 η οι 5 απο τους 7 ξερωγω. Αν γινουν 7 live το μηνα μπορει να παει απο 1 σε καθε live. Με πιανεις? Ειναι λογικο να διασπαται το κοινο οταν εχει περισσοτερες επιλογες…

αυτό γιατί είναι κακό; από πού κι ως πού για να πάει κάποιος σε μια συναυλία πρέπει να γνωρίζει καλά το γκρουπ ή τους στίχους των τραγουδιών; σε συναυλίες γνωστών ονομάτων είναι φυσιολογικό να μαζευτεί κόσμος που απλά θέλει να περάσει καλά το βράδυ του, χωρίς να έχει ταυτόχρονα μεγάλη σχέση με το χώρο. ό,τι κόσμος μαζεύεται πέρα από τον αναμενόμενο είναι θετικό κι όχι αρνητικό. αυτός είναι ένας λόγος που πολλά λαηβ δεν έχουν κόσμο… υπάρχει η εντύπωση πως για να δώσεις το παρών σε κάτι τέτοιο και ειδικά για να περάσεις καλά πρέπει ντε και καλά να γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται. σίγα μη κάτσω να ψάξω τη δισκογραφία των morbid angel ή του πολυκανδριώτη για να παρευρεθώ χωρίς να ακούω σχόλια “ε, δυο τραγούδια ξέρει όλα κι όλα αυτός, μεθαύριο θα 'ναι στα μπουζούκια”.

πες τα

Γιατι εγω ειπα οτι ειναι κακο αυτο?Δεν εγραψα κατι τετοιο!!Και εγω εχω παει σε Live χωρις να ξερω πολλα πραγματα…αλλα σε <<μικρα Live>>!!

Το θεμα δεν ειναι οτι διασπαται το κοινο, αλλα οτι δεν υπαρχει ‘‘κοινο’’. Θεωρεισαι καταναλωτης μονο οταν δινεις τον οβολο σου. Σε μια φαση ενας απ το φορουμ ειχε πει για πλακα “παλι ο Ανγκμαρ θα δει καμια 100στη γνωστους στο λαιβ”. Λογικο ειναι, επειδη 7-8 χρονια που βλεπω συναυλιες ολο τους ιδιους ανθρωπους πετυχαινω. Του π%$%στη, ενα γεια θα τυχει να το πεις.

…και εδω θελω να καταληξω. Τον Morgoth π.χ. σε live ετυχε να τον γνωρισω, όπως και πολλους που πλεον ειναι φιλοι / γνωστοι. Καποτε ο κοσμος στηριζε τα λαιβ. Πλεον οι μεγαλυτερης ηλικιας που θα τα τιμουσαν γινονται πιο επιλεκτικοι και πηγαινουν σε λιγοτερα λογω υποχρεωσεων (δουλεια / οικογενεια, και καλα κανουν δηλαδη!). Οι μικροτεροι παλι βλεπουν τα λαιβ λες και εχουν μπουχτισει και εχουν δει καμια 200ρια. Ξερω κοσμο που ειναι σε φαση “α, γιατι δεν ερχονται αυτοι”, οταν ερθουν θα πουν “α, ωραια, πως θα μπουμε τσαμπα;” και αμα δε πανε θα λενε “κλεφτες διοργανωτες”. Δηλαδη ολα για τη μοστρα (και το αστειο ειναι οτι μερικοι δε το κανουν καν συνειδητα).

Όπως ομως ανεφερα, πλεον σε ορισμενες συναυλιες σκανε ατομα μικρων ηλικιων. Αυτο ειναι κατι πολυ ενθαρρυντικο, και θελω να πιστευω πως βγηκε μια νεα ‘‘φουρνια’’. Και ξερεις κατι; Δε με ενοχλει καθολου το πιτσιρικι που θα σκασει τα 30 ευρω για να τους δει και θα ξερει μονο ενα κομματι. Αν αγαπησει τη μουσικη τους, μετα θα παει και θα αγορασει το cd, θα παρει τη μπλουζα, και θα γινει οπαδος. Π.χ. ετσι εγινε με μενα και τους Witchcraft (μονο που δε τους ειδα πιτσιρικας :p), που οταν τους ειδα δεν ηξερα χριστο και επαθα το σοκ του αιωνα. Γιαυτο και λενε πως τα Live ειναι ο καλυτερος τροπος προωθησης της μουσικης

άκη, ο τόνος του ποστ σου ήταν τέτοιος. αλλά και πάλι δε βλέπω κάτι κακό στο ότι μιλάμε για μεγάλα λάηβ που μαζεύουν άσχετο κόσμο… αυτά τα άτομα που περιγράφεις, σύμφωνα με τα όσα έχω καταλάβει εγώ κάνοντας κουβέντα με αρκετούς από αυτούς, δεν έχουν καν συστηματική σχέση με τη μουσική. όπως μια στις τόσες πάνε για μπόουλινγκ, έτσι μια στις τόσες πάνε σε συναυλία. το γιατί καταλήγουν σε αυτές γνωστών σχημάτων είναι απόλυτα φυσιολογικό και σίγουρα όχι κατακριτέο. από έναν μεταλλά π.χ. δεν έχω την απαίτηση τη μια φορά που θα πάει σε λάηβ εκτός του χώρου να προτιμήσει τους black circus από τους smashing pumpkins. αν συμβεί, βέβαια, ακόμη καλύτερα, αλλά, ξέρεις, για κάτι που δεν είναι προτεραιότητά μου, δεν είμαι αναγκασμένος να το στηρίξω απλά επειδή “πρέπει”.

έντιτ: εν τέλει, αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι μικρές συναυλίες δε πάσχουν τόσο εξαιτίας των “ξέμπαρκων” (άλλωστε ποτέ δε στόχευαν σε αυτούς), αλλά λόγω της απουσίας του “σταθερού” και “εξειδικευμένου” κοινού τους.

Το εγραψα ετσι αγριεμενα:p για να δειξω οτι δεν ειμαστε και τοσοι πολλοι πλεον…και σε συνδιασμο με την μουσικη παιδεια που εγραψα σε εκεινο το κειμενο…δεν μαζευετε κοσμος στα <<μικρα Live>>!!

ε κατσε ρε συ!δεν εχουν παραδοσιακη μουσικη οι σουηδοι και γενικα οι σκανδιναβοι??Μην τρελαθουμε!!
οκ συμφωνω οτι ολες οι χωρες δεν μπορουν να ειναι το ιδιο στην μουσικη.
αλλα ειμαστε η μοναδικη χωρα που χει κομπλεξ με την ηλεκτρικη κιθαρα!!
δηλαδη θυμαμαι την διασκευη της πρωτοψαλτη στο how you remind me και απο ροκ κομματι το κανε ποπ!!!
οι κιθαρες ητανε θαμμενες στο βαθος!!!
απλα το θεμα με την λαικη μουσικη που χουμε και δεν μιλαω για την ποιοτικη αλλα για τα σκυλοτραγουδα,ειναι οτι τα ακουει μια πολυ μεγαλη μεριδα του ελληνικου λαου. και με τετοια νοοτροπια
οταν το παιδι μεγαλωνει σε μια οικογενεια που ακουει ολη μερα σκυλε ε λογικο ειναι να μαθει και αυτο ετσι!
απο την αλλη βλεπεις στην αμερικη τηλεοπτικα σοου (κοναν ομπραιεν) να εχει φερει αναμεσα σε αλλους να παιξουν ζωντανα τους motorhead,king crimson,slipknot,at the drive in και mastodon!!
στην χιουμοριστικη εκπομπη saturday night live ητανε καλεσμενοι οι queens of the stone age!!!
οι φιλανδοι στειλανε στην eurovision τους the lordi και ανοιξανε το σοου με τους apocalyptica
οι σουηδοι βραβευσανε τους in flames που κανουν διεθνως γνωστη τη χωρα τους!!!επισης οι in flames συμμετεχουν στο παιχνιδι guitar hero και την ημερομηνια της κυκλοφοριας του ητανε καλεσμενοι σε ενα καταστημα MEDIA MARKT!!! 8O
να πουμε για ΚΑΝΑΔΑ που οι rush ειναι λαικο προσκυνημα??
να πουμε για Πορτογαλλια που οι moonspell πηραν το χρυσο κλειδι της πολης τους απο τον δημαρχο της??

νταξει δηλαδη ελεος!!!

1.και τι παει να πει αυτο?μιλαμε παντα αναλογικα.και αναφερομαι στο οικονομικο θεμα.αμα γινεται συναυλια καθε βδομαδα στην αγγλια,σημαινει οτι καποιοι πηγαινουνε.και αυτο σχετιζεται με το παρακατω

2.δεν μιλησα για κακα ειδη μουσικης.απλα ειπα οτι στην ελλαδα υπαρχουν ολα τα υπολοιπα ειδη της μουσικης που υπαρχουν στον κοσμο!ΣΥΝ ΤΗΝ ΛΑΙΚΟΠΟΠ μουσικη.η οποια ειναι η μειτζορ απασχοληση του μουσικου κοινου της ελλαδας.αν δεν υπηρχε αυτη,θα μοιραζοταν ο κοσμος που την ακουει στα υπολοιπα ειδη.ποπ,ροκ,χιπ χοπ,τζαζ κλπ κλπ
και αυτος ο κοσμος ειναι που χαλαει τα κατοσταρια για ενα μπουκαλι στα μπουζουκια!!!οπωτε καταλαβαινεις για τι μιλαω??

και ποσες ειναι αυτες???
blind guardian
iced earth
αλλες??

@ signal:

Ο κοσμος που χαλαει λεφτα στα μπουζουκια ΔΕΝ το κανει επειδη τρελαινεται για σκυλοποπ, το κανει για τη μοστρα. Ουτε πολλα cd αγοραζει ουτε ενδιαφερεται τρελα για τα νεα των “καλλιτεχνων” (εκτος απο το ποιος γαμαει ποιον/-α) ουτε τπτ. Το να λες οτι αν δεν υπηρχε σκυλοποπ ο κοσμος θα πηγαινε στα αλλα ειδη μου ακουγεται ολιγον τι ακυρο. Πιο πιθανο να μην ασχολιοταν με τη μουσικη αλλα με οτιδηποτε αλλο πουλαγε μουρη…

Οποτε το θεμα με τα lives δεν ειναι για μενα η μουσικη παιδεια του γενικοτερου κοινου αλλα η μουσικη παιδεια του rock κοινου…

@ Angmar:

Νομιζω το χεις παρει λιγο στραβα το πραγμα, κυριως επειδη εισαι απο τους ανθρωπους που αγαπανε πολυ τη μουσικη που ακουνε και θελουν να βλεπουν αξιολογα συγκροτηματα να εχουν την αντιστοιχη αναγνωριση. Τα 100-200 ατομα που βλεπεις στα περισσοτερα live ειναι αυτα που ΕΧΟΥΝ την οικονομικη δυνατοτητα και ΘΕΛΟΥΝ να πηγαινουν σε αυτα ως κυριο μεσο ψυχαγωγιας τους. Κατα τ’ αλλα ειναι λογικο πολλα live να μην μαζευουν πολυ κοσμο. Περα απο τις μεγαλες μπαντες του χωρου που στανταρ μαζευουν λαο, και οι μεσαιες (απο πλευρας δημοτικοτητας) metal και hard rock μπαντες δε νομιζω να εχουν παραπονο απο την προσελευση του ελληνικου κοινου. Helloween, Anathema, Paradise Lost, Gathering κι ενα σωρο αλλοι γεμιζαν και γεμιζουν με σχετικη ανεση Ροδον (παλια) και Gagarin (τωρα). Το οτι οι DHG επαιξαν σε ενα ικανοποιητικα γεματο Gagarin ειναι πολυ καλη ενδειξη οπως επισης κι οτι οι Mayhem απο το ΑΝ της τελευταιας φορας πηραν προαγωγη στο Gagarin οπου και παλι η προσελευση ηταν μια χαρα…

Οπως ξαναειπα τα live ειναι πλεον πολλα και η καβλα του κοινου μικροτερη. Στα 80’ς, 90’ς που τα live ηταν σχετικα λιγα στα @@ του κοσμου αν ο ηχος ειναι καλος, αν το σετλιστ ειναι ικανοποιητικο, αν ο χωρος εχει καλες τουαλετες κτλ. Τωρα που εχουμε δει ενα σωρο πραγματα εχουμε και την απαιτηση για καλυτερη εξυπηρετηση και ειναι απολυτα φυσιολογικο. Πες μου γιατι να ξαναπαω σε live στο ΑΝ μετα τον αθλιο ηχο των High On Fire? Εγω που εχω καβλα για τη μουσικη αυτη θα το κανω, αλλα δεν θα κακολογησω κανεναν που ξενερωσε με τη μη-υπαρξη φωνητικων. Τωρα πια που περασε η καβλα του κοινου για “live να τα σπασουμε επιτελους” ηρθε η ωρα για “live να γουσταρουμε”. Κατι σαν τον Ολυμπιακο: πηρε πρωταθληματα, τωρα η Ευρωπη…

Λοιπόν ας πω κι εγώ πως αντιμετωπίζω τα lives. Ίσως είναι ενδιαφέρον επειδή σχεδόν κανείς εδώ μέσα δε σκέφτεται όπως εγώ επί του θέματος.

Εγώ πάω γενικά σε 3-4 συναυλίες το χρόνο. Και θέλω στη συναυλία που θα πάω να δω, το συγκρότημα να το έχω χιλιοακούσει, να μου σηκώνεται η τρίχα με τα τραγούδια του, να ξέρω απ’ έξω τους στίχους του.

Για μένα αν ένα συγκρότημα δεν είναι καλό στα live δε μου λέει και πολλά. Αν τα σπάει στα live, πέρνει ένα συν, το οποίο όμως τελικά δε θα σημαίνει κάτι μέσα μου. Το studio album είναι αυτό με το οποίο θα κρίνω το συγκρότημα. Δε πα να παίζει φτιαχτά σόλο ο κιθαρίστας και ο τραγουδιστής να μην μπορεί να βγάλει τις κορώνες. Εγώ θα κρίνω την έμπνευση που έχει όταν ακούω μόνος μου το cd και διαβάζω τα λόγια.

Αντί να πάω σε ένα live μιας μπάντας που γνωρίζω λίγα τραγούδια, προτιμώ να αγοράσω 2 cd της και να τους αφιερώσω το χρόνο που χρειάζονται.

Να σημειωθεί ότι σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης. Απλά λέω πως νοιώθω εγώ. Όπως επίσης και το πως μια συναυλία είναι value for money για μένα. Έχω λεφτά να πάω σε πολλές συναυλίες. Στους Muse έδωσα τα 40 χωρίς ενδοιασμούς. Όμως για ένα μικρότερο live δύσκολα να έδινα πάνω από 15 ευρώ (όπου μικρότερο live=μπάντα που να μου αρέσει, αλλά να μην τρελαίνομαι κιόλας)… Χίλιες φορές να πάρω το cd (όπως και κάνω)

Εδιτ: Και για τους παραπάνω είμαι υπέρ των φεστιβάλς και των σαπόρτ γρούπς. Το θεωρώ εντελώς λάθοςνα έρχεται ένα συγκρότημα μόνο του, χωρίς έστω ένα ελληνικό για opening act (πχ όπως έγινε στους fates)

@ ChrisP

δεν μιλαω ξαφνικα να σταματησουν τα σκυλαδικα
μιλαω να μην υπηρξαν ποτε
που σημαινει οτι ΔΕΝ ΘΑ ΧΕ ΜΑΘΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ
ΘΑ ΧΕ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ και ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΝΤΟΠΙΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΩΝ!

ΑΝ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ και οχι ευπεπτο στιχο για γκομενες\γκομενους και οτι καλος καλλιτεχνης = ομορφος τοτε θα τανε διαφορετικα τα πραγματα!

και επειτα αυτο που λες στον angmar
το σωστο ειναι το εξης
τα 100 ατομα που βλεπεις στα περισσοτερα λαιβ ειναι αυτα που ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝΕ τη μουσικη αυτη!
γιατι κακα τα ψεμματα,οπως τα χουμε ξαναπει,υπαρχουν ατομα που χαλανε ενα 30αρι ευρω σε ενα κλαμπ
υπαρχουν πιτσιρικια που χαλανε ανετα ενα 30αρι την βδομαδα στα ιντερνετ καφε!
και στο κατω κατω κοψε την dsl στο σπιτι που ειναι κανα 20αρι ευρω το μηνα και μαζεψε τα λεφτα να πας σε λαιβ!!

και @ manos87

για τα support που λες
πολλες φορες ειναι ασχετα με το ειδος του headliner
πολλες φορες εχουν χαλια ηχο
και κατι που ισχυει προσωπικα για μενα : ξενερωνω απιστευτα οταν δεν παιζουν διασκευη. λες και αν παιξουν ενα δικο τους κομματι παραπανω θα αλλαξει κατι!επι το πλειστον τα ελληνικα σαππορτ γκρουπς (δεν μιλαω για τα καταξιωμενα) ειναι αγνωστα. οπωτε παιξε μια διασκευη να “ξυπνησεις λιγο τον κοσμο”!
ασε που πολλα δεν μιλανε,δεν λενε ποιο κομματι παιζουνε κλπ κλπ
και τελος αν ειχες ερθει THERION θα καταλαβαινες οτι δεν χρειαζεται κανενα support γκρουπ για να ναι καλη μια συναυλια.αρκει να παιξει καλα το γκρουπ.και οι therion που ηταν τελειοι μας αφησαν με το στομα ανοιχτο.

αυτο που λες να μην πηγαινεις σε λαιβ που δεν τα γνωριζεις καλα,ψηλοσυμφωνω
αλλα οταν οι τιμες ειναι προσιτες καλο ειναι να πηγαινεις
θυμαμαι το λαιβ των keelhaul που μολις ειχα ακουσει το τελευταιο τους cd
και τους φερανε για λαιβ με εισητηριο 10 ,12 ευρω δεν θυμαμαι.με εψησε και ενας φιλος
και τους βλεπω ζωντανα και εχασα την μπαλα.

Στο β) ChrisP συμφωνω σε οσα λες. Δηλαδη σε καταλαβαινω, ειναι κι αυτος ενας παραγοντας.

…αλλα στο α) χμ. 200 εως 400 ατομα μαζευουν πολλα, ισως τα περισσοτερα λαιβ. Οι Cynic ειχαν 200 ατομα. Ποιοι; Οι Cynic που αν ειχαν ερθει 5-6 χρονια πριν θα ειχαν τον τριπλασιο (τουλαχιστον) κοσμο. Απλα ο ενας ξεχασε τη βρυση ανοικτη, ο αλλος ειχε να περασει τη θεια του απο το πεζοδρομιο κτλ.

Τα ονοματα που βλεπεις να μαζευουν κοσμο ειναι τα standard ονοματα. Και αυτο ειναι μαλιστα το αστειο. Οτι οι ελληνες παρακαλανε για κατι νεο και φρεσκο, αλλα τελικα πληρωνουν να βλεπουν συνεχεια τα ιδια γκρουπ. Γιατι νομιζεις οτι καλως ή κακως εχουν ερθει οι Paradise Lost 7 φορες σε 5 χρονια; Οι Anathema (ή μελη τους) επισης 7 φορες σε 4 χρονια, οι Candlemass 5 φορες σε 5 χρονια κ.τ.λ. Επειδη ενα πολυ μεγαλο ποσοστο του Ελληνα ειναι οπαδοι των γκρουπ και οχι της μουσικης.

Εδιτ: Οσον αφορα τα ‘‘ακριβα λαιβ’’ ως παραγοντα: Οταν π.χ. ερχονται οι Exodus, οι Testament, οι Hypocrisy κτλ και το κλαμπ ειναι μισοαδειο μετα μην αναρωτιεστε γιατι ανεβηκαν οι τιμες των εισιτηριων. Να λεμε παλι καλα που πλεον εχουμε αρκετα φτηνα λαιβ της προκοπης… Δηλαδη το λαιβ των Alabama με τους Firebird αξιζε το καθε σεντ που εδωσα. 20 ευρω φιλε, για να δεις 2 καλες μπαντες.

Μην κρίνετε με βάση το φορουμ πχ ή γνωστούς σας.Το κοινό της ελλάδας δεν είναι τέτοιο σε ποσότητα ώστε να γεμίζει το gagarin πχ στους Bonfire χωρίς promotion.Όσοι ξέρουν και γουστάρουν μόνο το Wind of change,άλλοι τόσοι ξέρουν και γουστάρουν μόνο το You make me feel.Ή έστω οι μισοί.
Και ποιος χώρος είναι ελκυστικός για μικρά live?το live είναι ένα πακέτο,ένα σύνολο καταστάσεων το οποίο έχει ο άλλος στο μυαλό του,γιατί να πάει σε μια τρύπα στα εξάρχεια?Αναφέρομαι στο κοινό που δεν είναι fans της μπάντας.
Αυτά περί άσχετων στα μεγάλα lives είναι τουλάχιστον αστεία επιχειρήματα,σε ποιο πολιτιστικό event παρευρίσκονται μόνο άριστοι γνώστες του αντικειμένου?
Και τι νόημα έχει αν πηγαίνουν μόνο γνώστες?το κάθε live είναι δικαίωμα του καθένα,και τα μεγάλα group (σε συνδυασμό με άλλα δυο τρια πραγματάκια) μαζεύουν κόσμο που γουστάρει να ακούσει έστω μισό ρεφρέν (scorpions,metallica,iron maiden,waters,sabbath).
Όταν μου βάζουν τον Plant με τόσο ακριβό εισιτήριο και με άσχετα σε μουσικό ύφος group στο χωράφι,φταίει η έλλειψη μουσικής παιδείας που έχει γίνει καραμέλα?
Αν υπήρχαν αφίσες των Skid Row (όχι οι λίγες που με το ζόρι διακρίναμε,νομίζω) θα πήγαινε ο άλλος για ένα I remember you.Το περσινό μίνι fest με headliners τους Bonfire για ποιο ακριβώς λόγο να είχε επιτυχία?power metal μπάντες με headliners τους bonfire.ό,τι να’ναι δλδ.
Οι ελληνικές (καλές) μουσικές σκηνές γεμίζουν κόσμο,άρα το θέμα δεν είναι η έλλειψη μουσικής παιδείας,το ελληνικό κοινό γουστάρει τα όμορφα πράγματα και τα όμορφα live.Αλλά δυστυχώς,ένα live είναι όμορφο απ’το όνομα της μπάντας μόνο για τον οπαδό…

Παραπονιόμαστε ότι βλέπουμε στα μικρά live τις ίδιες φάτσες,και όταν δούμε κάποιον που είναι “άσχετος” με την μπάντα,παραπονιόμαστε ξανά:lol:

Αυτό ακριβώς που λέει ο Γιάννης. Διάβασα τη συζήτηση και εντάξει όλοι λίγο πολύ έχουν κάποια βάση στα λεγόμενα τους. Για μένα είναι συνδυασμός διάφορων παραγόντων που λίγο πολύ όλοι αναφέρατε προηγουμένως. Αλλά το πρόβλημα ξεκινά όταν οι ίδιοι οι “μεταλλάδες” δεν πάνε στις συναυλίες των γκρουπ τους. Δεν περιμένω από τον φαν των Scorpions να έρθει να δει Suffocation. Αλλά όταν αυτός που λέει ότι του αρέσουν και γουστάρει, αντί να πάει να τους δει πρώτη φορά στην Ελλάδα, πάει και δώσει για χιλιοστή φορά τα λεφτά του σε Paradise Lost και Αnathema, τότε είναι απαράδεκτος. Και καλά του κάνουν και φέρνουν συνέχεια τα ίδια και τα ίδια και του πάνε και τις τιμές στα ύψη. Οι εταιρίες δεν είναι χαζές. Ξέρουν τι πουλάει, ξέρουν ότι ο Έλληνας είναι κολλημένο μυαλό και θα δώσει όσα όσα για να ξαναδεί Paradise Lost και όχι ένα άλλο γκρουπ.

a) Για μενα δεν ειναι προβλημα του κοινου που μαζεψαν οι Cynic 200 ατομα. Ειναι προβλημα των Cynic (και των καθε Cynic), της εταιριας τους και του διοργανωτη της συναυλιας. Βαλε αφισες, στειλε προμο να παιξουν στις (εστω λιγες) μεταλ ραδιοφωνικες εκπομπες) κτλ. Κι οταν σε καιρους υπερπροσφορας οι Cynic βγαζουν δισκο καθε 5 και βαλε χρονια πως απαιτεις απο τον αλλο να παει στο live. Επειδη ηταν η μπαντα που εβγαλε καποτε το φοβερο Focus?

b) Και παλι προβλημα των εταιριων ειναι, του rock/metal τυπου και των συγκροτηματων, οπως και της υπερπληθωρας. Οχι του κοινου. Ξερεις τι, εγω Alabama/Firebird δεν πηγα γιατι συνολο να χω ακουσει 5-6 κομματια απο αυτους. Τι να κανω, δεν ετυχε οπως δεν θα ετυχε και σε πολλους αλλους ν’ ακουσουν. Υπαρχουν πια τοσα πολλα που δεν προλαβαινω. Αυτο ισχυει για μεγαλο μερος του κοινου. Δεν μπορουμε ολοι να εχουμε την απαιτηση απο τον καθε μουσικοφιλο να αφιερωνει ολα του τα λεφτα σε cd και live…

τι λες ρε συ δεν είναι δυνατόν να μην υπήρχαν τα σκυλάδικα/μπουζούκια. Θα έπρεπε να μην υπάρχει λαϊκή μουσική σε οποιαδήποτε μορφή της, πράγμα το οποίο ευτυχώς δεν έχει γίνει. Είναι σαν να λες δεν γουστάρω να υπάρχει r’n’b (στην σύγχρονη μορφή της) αλλά ας υπάρχει η soul ξέρω γω.

Τώρα αν δεν υπήρχαν μπουζούκια ο κόσμος θα διασκέδαζε απλά στα κλαμπακια. Το ποσοστό μουσικοφιλων
είναι πάνω κάτω ίδιο σε όλες τις χώρες απλά στο εξωτερικό είναι πιο εξοικειωμένοι με μουσικές όπως τζαζ,ροκ κτλ αλλά μιλάμε τώρα για χώρες με πολύ μεγαλύτερο πληθυσμό που λογικό να υπάρχει και κοινό για να στηρίξει αυτές τις μουσικές. Και μην ξεχνάμε και τις συνθήκες που υπάρχουν σε μια χώρα που θα διαμορφώσουν τις προτιμήσεις του κόσμου. Τώρα αν ο ξένος που θα ακούσει κάτι για να περάσει η ώρα όπως το κάνει ο Έλληνας αλλά αντί για κιαμο βάλει μπον τζοβι σιγά την διαφορά.

Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ. Δεν είναι θέμα νοοτροπίας. Ας δεχτούμε επιτέλους ότι δεν είναι δυνατόν όλος ο κόσμος να έχει καυλα με την μουσική. Και εγώ μεγάλωσα με λαϊκά και ποπ από το σπίτι και κόλλησα με ροκ στα 13 μόνος, ούτε από φίλο, ούτε λόγω προώθησης από TV. Αυτός που είναι να κολλήσει θα κολλήσει. Και αυτό με την παιδεία είναι λίγο άκυρο για μένα.

Ρε συ Φιλιππε και παλι πσο νομιζει οτι ειναι το κοινο των Suffocation στην Ελλαδα. Μιλαμε για μπαντα που επι χρονια ηταν ανενεργη και μολις προσφατα επανασυνδεθηκε και οχι με καναν τρομερο δισκο. Δεν πιστευω οτι υπηρξε φαν του deathmetal που δεν πηγε να στο πω ετσι. Απλα το deathmetal κοινο της χωρας ειναι αυτο…

Και ναι ο Ελληνας ειναι γενικα κολλημενος με συγκροτηματα. Ομως στους Mayhem ηρθε, στους DHG ηρθε κτλ. Δεν ειναι και τοσο στραβα τα πραγματα…

Δηλαδη αν εχουμε παραπονο εμεις οι μεταλλαδες τι να πουνε και οι indie/alternative fans που σπανια βλεπουν μπαντες που γουστραρουν?

Eμ είδες που κάνεις τεράστιο λάθος… μάλλον φταίω εγώ που διάλεξα άσχημο παράδειγμα. Να στο πω αλλιώς για να καταλάβεις. Cannibal Corpse… για χιλιοστή με πανάκριβο εισιτήριο και δεν μπορούσαμε να αναπνεύσουμε από τον πολύ κόσμο στο An. Μέχρι τις σκάλες καθόταν κόσμος γιατί δεν χωρούσε. Που ήταν όλοι αυτοί στους Suffocation που στην τελική και καλύτερη μπάντα είναι και δισκάρα έβγαλαν?
Για να μην το κουράζουμε πολύ. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι δεν υπάρχουν φαν του metal στην Ελλάδα. Υπάρχουν φαν του Metal Hammer και άλλων εντύπων κατά καιρούς που απλά έχουν γαλουχήσει γενιές και γενιές και έχουν δημιουργήσει αυτά τα κολλήματα. Γιατί μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν υπήρχε άλλη ενημέρωση.
Λέει το Hammer ότι οι Paradise Lost γαμάνε και τρέχτε όλοι στο Live τους… τι και αν τους έχετε δει άλλες 5 φορές. Το ίδιο και με άλλες πολλές μπάντες, τα ονόματα είναι γνωστά. Το ίδιο ισχύει και για Mayhem.
Όσο για τους DHG άστο, μην κάτσουμε και υπολογίσουμε πόσοι άσχετοι ήρθαν “επειδή το 666 International είναι δισκάρα και το Apocalypticism τα σπάει” αλλά κατά τ’ αλλά δεν ήξεραν ότι η μπάντα έχει βγάλει άλλες δύο πραγματικές δισκάρες παλιότερα.

Γι αυτο ακριβως κι εγω μιλησα για το πραγματικο deathmetal κοινο κι οχι για οσους περιφερειακους εσκασαν μυτη στους CC επειδη ειναι απο τις πιο γνωστες deathmetal μπαντες. Για το Metal Hammer και τα υπολοιπα εντυπα συμφωνω αλλα τι να κανουμε, ετσι ειναι. Τωρα που υπαρχει το νετ ας το εκμεταλλευτουμε…

Εκει που διαφωνησα εγω ειναι οτι ειτε το μεταλ κοινο ειναι μικροτερο απο παλια ειτε οτι ειναι πιο αδιαφορο απο παλια. Αν και το δευτερο ψιλοισχυει απο την αποψη οτι πλεον γινονται πολλες συναυλιες. Εδω ρε συ μεχρι πριν 6 χρονια δεν ειχαν ερθει καν οι Judas Priest για live και τωρα βλεπουμε ενα σωρο μπαντες που κανουν ευρωπαϊκα τουρ…

Εισιτηρια ακριβα, διασπαση του κοινου σε ειδη και μπαντες, κακες διοργανωσεις, κακη προωθηση. Να γιατι δεν μαζευουν πολυ κοσμο τα μικρα lives. Και στο κατω κατω χωρα 11 εκατομμυριων ειμαστε, οχι ιδιαιτερα πλουσια, μεχρι εκει φτανουμε…