Poll : Γιατί μαζεύουν λίγο κόσμο τα μικρά live?

Οπα δεν κατάλαβα τι θα πει αυτό?? Τι θα πει άσχετος? πρέπει να είμαι γνώστης για να δω μια μπαντα λαιβ? Και γω μόνο το 666 έχω και το τελευταίο ούτε που το άκουσα αλλά αν είχα λεφτά σε εκείνη την φάση θα πήγαινα να τους δω. Αυτά τα κολλήματα μόνο στο μεταλ τα έχω δει. Δηλαδή θες ο άλλος να είναι βαμμένος οπαδός για να πάει σε ένα λαιβ? Έτσι μια ζωή 5-10 θα είστε.
Και επίσης τι θα πει φαν του μεταλ. Αν παίζει μια μπαντα που δεν τη γουστάρω η δεν την ξέρω γιατί αν παω να την δω, επειδή είναι μεταλ? Εκτός αν το εννοείς αλλιώς όπως το είπε ο chris δηλαδή αυτό το κοινό έχουν αυτές οι μπαντες αυτό μαζεύουν στα λαιβ.
Το μόνο που θεωρώ λογικό στο να στηρίξεις μια σκηνή είναι πηγαίνοντας σε λαιβ μικρών , ντόπιων συγκροτημάτων που θα έχουν και μια λογική είσοδο που θα το δεις και σαν διασκέδαση. Αλλιώς σε κανονικά λαιβ με 20e και πάνω δεν το καταλαβαίνω.

H ερώτηση όπως την καταλαβαίνω εγώ είναι γιατί live στο Gagarin των 1500 ατόμων (και όποιος είναι ο αντίστοιχος χώρος της Θεσ/νίκης, η Υδρόγειος;) μαζεύουν μόνο 400-600 άτομα.

Κάπως έτσι.

Για παράδειγμα. Live που στο εξωτερικό μαζεύουν πολύ περισσότερο κόσμο, σε σχέση με εδώ. Κάποιο συγκρότημα που έξω θα συγκέντρωνε άνετα 3000, εδώ, σε χώρο (ας πούμε) 1500 μετά βίας πάνε 500 άτομα.

Ή, για μεγάλα (απο άποψη ονόματος) συγκροτήματα. Που έξω μαζεύουν άνετα και 10000 κόσμου, ενώ εδώ 2000 με 3000 το πολύ, όταν μιλάμε για φεστιβάλ. Σε κάποια ονόματα-κράχτες (για τα ελληνικά δεδομένα) όμως, όλοι θα πάνε, και οι άσχετοι. Και ΟΧΙ, δεν έχει να κάνει με τον “πληθυσμό” αυτό. Σκεφτείτε πόσοι γεμίζουν κάθε βράδυ τα σκυλάδικα, και γενικότερα, πόσοι έμφαση δίνουν σα λαός οι Έλληνες στη “διασκέδαση”.

Αναπτύχθηκαν πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις πάντως, ελπίζω αν έχω χρόνο το βράδυ να τις διαβάσω και να γράψω και μια πιο λεπτομερή δική μου…

Προφανώς δεν εννοούσα τίποτα απ’ όλα αυτά.
Μακάρι να ήταν άλλοι τόσοι άσχετοι στους DHG για αρχίσουν να αλλάζουν και λίγο τα μυαλά γενικά. Απλά ο ChrisP το χρησιμοποίησε ως επιχείρημα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και είπα ότι τα live δεν μαζεύουν όλα κατ ανάγκη μόνο οπαδούς αλλά και άσχετους. Των DHG ήταν ένα απ’ αυτά.
Και το θέμα των οπαδών του μέταλ. Μιλούσα για οπαδούς της μουσικής, σε αντιπαραβολή με οπαδούς των περιοδικών που πάνε σε ότι προβάλετε και προωθείται μόνο (που στην τελική δεν διαφέρουν σε τίποτα από έναν οπαδό της ποπ μουσικής και ας θέλουν να πιστεύουν το αντίθετο).
Εννοείται ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να πηγαίνει σε όλα τα λαιβ, ειδικά αν δεν του αρέσουν τα γκρουπ. Εγώ ας πούμε μετά τους Type O Negative το καλοκαίρι έφυγα, γιατί βαριέμαι τους Lost και ας είχα πληρώσει το εισιτήριο.

Φυσικα και εχει να κανει με τον πληθυσμο.

Γιατι επιμενετε να αντιπαραβαλλετε τα σκυλαδικα με το rock gigs? Στα σκυλαδικα (που δεν γεμιζουν καθε βραδυ αλλα πεμπτη/παρασκευη/σαββατο) η πλειοψηφια παει για τη μοστρα. Να ανοιξει τα μπουκαλια, να ριξει τσιφτετελια, να κουνηθουν τα γκομενακια και να χαλβαδιασουν οι αντρες. Η εστω για τον χαβαλε…

Στα live τα δικα μας παμε να περασουμε καλα ΕΜΕΙΣ χωρις να μας νοιαζει ποιος θα μας δει, αν θα σχολιασει το ντυσιμο μας κτλ…

Πολλη γκρινια για το τιποτα στην τελικη. Και τι εγινε αν οι Suffocation μαζεψαν 200 ατομα? Οσοι πηγατε περασατε καλα? Αν ναι, αυτο ειναι που μετραει…

A και Δ περισσοτερο κατα την ταπεινη μου αποψη…

Βασικα, ειδικα το “Οι Ελληνες δεν εχουν rock παιδεια” μου ακουγεται τρομερα αστειο. Οι Ελληνες δεν εχουν παιδεια. Τελος…

αυτο. δηλαδη στο εξωτερικο οσοι θελουν να διασκεδασουν παν σε ροκ συναυλιες?

αρχικα , οι ελληνες δεν εχουν γενικοτερα μουσικη παιδεια το προβλημα δεν εχει να κανει μονο με την ροκ …οι περισσοτεροι ακουνε σκυλαδικα κ τετοια, αλλα ακομα και παρα πολλοι αυτων που ακουνε ροκ/μεταλ ξερουν 20-30 συγκροτηματα και μενουν σ αυτα…δεν ψαχνονται…επισης οταν καποιες χωρες εχουν τον διπλασιο , τριπλασιο η κ παραπανω πληθυσμο λογικο ειναι να μαζευουν κ περισσοτερο κοσμο…κ φυσικα οι τιμες των εισιτηριων ειναι ακριβες…ποσα live εχω χασει επειδη δεν αντεχε η τσεπη μου?συνοψιζοντας γαμησε τα ειναι…ανυπομονω επιτελους να αποκτησω την δυνατοτητα να πηγαινω εξω να βλεπω συγκροτηματα!

Λοιπόν, ας πω και γω αναλυτικά τη γνώμη μου… Ασφαλώς για τέτοια θέματα μια ερμηνεία μόνο δεν επαρκεί, καθώς μια συναυλία έτσι κι αλλιώς είναι ένα γεγονός με πολλαπλές διαστάσεις: όνομα συγκροτήματος, είδος μουσικής, κοινό στο οποίο απευθύνεται, προώθηση, διοργάνωση, τιμή εισιτηρίου. Όλα μαζί λοιπόν παίζουν έναν συνδυαστικό ρόλο και πρέπει να τα κοιτάξουμε ένα ένα ξεχωριστά.

Η προώθηση είναι ένας παράγοντας, και ασφαλώς αν πριν από μία συναυλία υπήρχε μεγαλύτερη και σωστότερη προβολή, θα επέφερε μεγαλύτερη συγκέντρωση κόσμου. Μη ξεχνάμε όμως, πολλά από τα είδη που ακούμε δεν προωθούνται έτσι κι αλλίως από τον Τύπο της χώρας μας. Περιμένει κανείς να δει διαφήμιση στην τηλεόραση για την επερχόμενη συναυλία του «τάδε» doom metal συγκροτήματος, για παράδειγμα? Ή στα περιοδικά που διαβάζει ο πολύς ο κόσμος? Και φυσικά, έχει δίκιο ο signal που αναφέρει πως σε χώρες όπως η ΗΠΑ π,χ, ή η Σουηδία, πολλά συγκροτήματα προβάλλονται και αναγνωρίζονται σε πολύ μαζικότερο επίπεδο, είτε μιλάμε για βραβεύσεις (In Flames), είτε για προβολές σε μεγάλες τηλεοπτικές εκπομπές (Mastodon, Slipknot κλπ).

Επίσης είναι σημαντικό να θυμόμαστε τη δημοτικότητα συγκροτημάτων όπως οι U2 για παράδειγμα, στη Βρετανία. Είναι δημοφιλείς όσο εδώ σε μας η Βανδή και τα σκυλάδικα, η μουσική τους όμως είναι ποπ/ροκ. Η μουσική που είναι περισσότερο δημοφιλής σε μια κοινωνία ασφαλώς και παίζει τον ρόλο της. Μπορεί να μην αντιμετωπίζουν τα σκυλάδικα τόσο ως «μουσική» όσοι τα γουστάρουν και πιο πολύ σαν «διασκέδαση»… αλλά τότε θα πρέπει να καταλήξουμε ότι τελικά ευθύνεται και η όλη νοοτροπία περί «διασκέδασης» του μέσου Έλληνα.

Προσοχή, δεν «δαιμονοποιώ» τις «άλλες» μουσικές. Εξάλλου, ό,τι ισχύει για τη ροκ μουσική, που μπορεί να παραγκωνίζεται, ισχύει και για άλλα είδη, όπως η τζαζ, η έθνικ κλπ. Λέω απλά πως υπάρχει μια επικρατούσα «κουλτούρα» που βάζει μια μορφή διασκέδασης στην κορυφή, και η οποία δέχεται τεράστια προβολή και προώθηση, και με την οποία οι ροκ συναυλίες δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση.

Δε λέω πως δε θα πρεπε να υπάρχει και άλλα τέτοια, απλά πως παίζει το ρόλο της με τον εξής τρόπο: λιγότερη προβολή μιας μουσικής —> λιγότερος κόσμος θα ασχοληθεί με αυτή εν τέλει, και θα αφορά έτσι κι αλλιώς τους λίγους. Μπορεί και να μας αρέσει έτσι, δε ξέρω, εσείς αποφασίστε…

Επομένως: υπάρχει διαφορετική προβολή και αντιμετώπιση από χώρα σε χώρα της ροκ μουσικής. Από την προώθηση πάμε στη μουσική παιδεία λοιπόν? Μάλλον.

Όσο αφορά τη στάση των Ελλήνων που πάνε σε μια μεγάλη συναυλία χωρίς να ξέρουν τίποτα, παρά τα «χιτάκια». Αυτό δεν είναι κακό, μακάρι περισσότεροι από αυτούς βασικά να πήγαιναν σε τέτοιες συναυλίες. Η μεγάλη συναυλία είναι κράχτης, είναι θέαμα, θα συγκεντρώσει κόσμο έτσι κι αλλιώς, και δεν είναι το πρόβλημα… Το θέμα είναι όλοι οι υπόλοιποι, το πλήθος των συγκροτημάτων που έχουν λίγο κόσμο συγκριτικά.

Ο πληθυσμός, επιμένω, δεν παίζει τόσο πια σημαντικό ρόλο. Δε λέω ότι είναι ασήμαντος, αλλά σίγουρα όχι καθοριστικός. Γιατί και οι σκανδιναβικές χώρες π,χ, σιγά τον πληθυσμό που έχουν. Τι σημασία έχει όμως αυτή η μουσική γι’ αυτούς, ποιες είναι οι αναπαραστάσεις της στον πολύ τον κόσμο και ποια η στάση του απέναντι της? Σίγουρα, διαφορετική σε σχέση με την ελληνική.

Η υπερπροσφορά συναυλιών σε σχέση με παλιά έχει μεγάλη βάση ασφαλώς, ίσως σημαντικότερη και από την ίδια την προώθηση. Αλλά και στο εξωτερικό γίνονται πολλές συναυλίες, και μεγάλα φεστιβάλ…

Και πάω τώρα στους οπαδούς αυτής της μουσικής.

Γιατί θα πρέπει οι ίδιοι 2000 (τυχαίο νούμερο) να πηγαίνουν πάντα στις ίδιες συναυλίες, και να μη δοκιμάζουν κάτι καινούργιο? Δε λέω οι 2000 να γίνουν 10000, προσοχή (εδώ ναι, ίσως ο πληθυσμός να έπαιζε ένα σημαντικό ρόλο). Λέω οι 2000 να πάνε παραπέρα.

Επομένως το πράγμα τώρα πάει στους ίδιους τους οπαδούς της μουσικής αυτής, στους οποίους βρίσκεται ίσως και το κλειδί. Ε λοιπόν, εγώ νομίζω πως εδώ είναι μοιρασμένα τα πράγματα. Κάποιοι δυσκολεύονται να πάνε σε αρκετές συναυλίες, εξαιτίας των υψηλών τιμών. Θα μου πείτε, όταν δε πάει κόσμος στη συναυλία, αυξάνουν τις τιμές, αλλά… εδώ και σε συναυλίες που ξέραμε πως θα μαζέψουν κόσμο, είδαμε τι τιμές είχαν… Πάντως θεωρώ την τιμή έναν παράγοντα. Κακά τα ψέματα, οι περισσότεροι αν μπορούν να διαθέσουν χρήματα για ΜΙΑ συναυλία, θα προτιμήσουν εκείνη του αγαπημένου τους συγκροτήματος, αντί να πειραματιστούν με κάτι άγνωστο. Όχι όλοι, αλλά πολλοί. Κάποιοι λόγω τιμής εισιτηρίου, άλλοι λόγω αδιαφορίας.

Και ερχόμαστε έτσι στο ότι τελικά υπάρχουν οπαδοί που δε μπαίνουν οι ίδιοι στον κόπο να πάνε λίγο παραπέρα και να δοκιμάσουν κάτι καινούργιο, πέραν των γνωστών.

Συνοψίζοντας λοιπόν:

[ul]
[li]Κόσμος της ροκ μουσικής που δεν ενδιαφέρεται να ψαχτεί και μένει στα ίδια.[/li][/ul]

[ul]
[li]Η όλη στάση μιας κοινωνίας. Η ροκ μουσική που γενικά παραμένει στο περιθώριο της κυρίαρχης «κουλτούρας» της χώρας (αν με ρωτήσετε πάντως, το προτιμώ έτσι… δε θα θελα να έβλεπα τους Rotting Christ π,χ να βγαίνουν σε καμιά από αυτές τις γελοίες ελληνικές τηλεοπτικές εκπομπές…)[/li][/ul]

[ul]
[li]Υπερπροσφορά συναυλιών και υψηλές τιμές[/li][/ul]

[ul]
[li]Προβληματική προώθηση και διοργανώσεις, παράγοντας όμως τον οποίο θεωρώ λιγότερο σημαντικό σε σχέση με τους άλλους.[/li][/ul]

Αυτά πάνω κάτω.

Και για να προτείνω μια λύση, ίσως θα ήταν καλύτερο να διοργανώνονται μεγαλύτερα φεστιβάλ που θα συγκεντρώνουν έτσι κι αλλιώς και πλήθος συγκροτημάτων, για να έρθει σε επαφή περισσότερος κόσμος μαζί τους…

ΟΥΦ! :stuck_out_tongue:

το χεις χασει το θεμα!
η ουσια ειναι οτι αν οι suffocation μαζεψαν 200 ατομα,υπαρχει μεγαλη περιπτωση να “μπηκε” μεσα ο διοργανωτης.ο οποιος δεν θα ειναι η didi,που στα παπαρια της,αλλα κανας τυπας που γουσταρει ολη την φαση.και αμα μπαινουν αυτοι οι τυπαδες μεσα,θα καταληξουμε να βλεπουμε μοναχα maiden Και Metallica!

το χεις χασει και συ το θεμα
παρε να δεις το dvd των bad company
τους δειχνει να παιζουν σε 2 μερη - Paramount theatre και The Grove Of Anaheim!και τα 2 στην αμερικη
στα μερη λοιπον αυτο μπροστα απο τη σκηνη υπαρχει χωρος για τους ορθιους και πισω υπαρχουν τραπεζακια.και ο κοσμος ειναι και μπροστα και στα τραπεζακια.και οι ανω των 40 + 50 δεν ειναι μετρημενοι στα δακτυλα.θα δεις μεσα κοσμο,ζευγαρια παντρεμενα,ντυμενοι οπως ενα απλο φυσιολογικο ζευγαρι 40-50 χρονων.και ομως εχουνε παει και γουσταρουνε.

αυτη ειναι η διαφορα.εδω δεν εχουμε αυτη την παιδεια.δεν εχουμε αυτη την νοοτροπια
αυτοι που θα δεις στο dvd ειναι οι φυσιολογικοι.δεν ειναι οπως ειναι εδω στην ελλαδα το ζευγαρι των ροκαδων.που διατηρουνε την ροκ εμφανιση.

ζητησανε καποιες μπαντες να μην καπνιζουμε και εμεις καναμε λες και μας πατησανε το ποδι!!
και μετα σου λεει γιατι δεν ερχονται οι king crimson!!!

επίσης τι χώροι υπάρχουν στην Ελλάδα για να γίνονται τέτοια λαιβ που θα πάει ο άλλος να πιει το ποτό του και θα χαλαρώσει και τι κοινό μαζεύουν αυτά τα λαιβ. Ας κοιτάξουμε πρώτα την δικιά μας την παιδεία που πάμε στις συναυλίες και μετά να δούμε των άλλων. Επίσης σε χώρες όπως η Αμερική το ροκ είναι πιο στενά συνδεδεμένο με την κουλτούρα τους. Ε με μας είναι η λαϊκή πως να το κάνουμε τώρα δεν αλλάζει και για μένα δεν είναι και κακό.
Τώρα το να μιλάμε για διαφήμιση και προώθηση στην εποχή του νετ είναι τουλάχιστον αστείο. Όσοι είναι να γουστάρουν μια μουσική, αργά η γρήγορα θα την βρουν. Ούτε η κουλτούρα του νεοέλληνα θα τους εμποδίσει ούτε τα μπουζούκια. Ας δεχτούμε επιτέλους ότι αυτό το κοινό αναλογεί στις μουσικές που γουστάρουμε.
Για όλα τα στραβά στο χώρο του μεταλ/ροκ πιστεύω φταίμε εμείς και όσοι είναι μέσα στον χώρο και κανένας άλλος.

γιατι πιστευω οτι δεν με εχεις καταλαβει?
μαλλον δεν το πα καλα εγω

οταν μιλαω για την λαικη μουσικη και αναφερομενος κυριως στο σκυλοποπ
μιλαω για περιπου τις αρχες των 90’ς οπου σταματησε η επιδραση της ξενης μουσικης στη χωρα μας και αρχισε το τσιφτετελι να αποτελει μονωπολιο στην μουσικη διασκεδαση

ενω μεχρι τοτε βισση,γαρμπη κλπ ητανε ποπ τραγουδιστριες
αρχισαν να γινονται λαικες
ενω μεχρι τοτε ακουγαμε και κανα τουρνα και την αλλη που ξεχναω το ονομα της (μη μου μιλας για καλοκαιρια,για ακρογιαλιες και αστερια…),που νομιζω αυτη εκανε την συνεργασια με την μπονι ταιλερ,
μετα γινανε ολοι ντεμοντε

για αυτην την παρακμη μιλαω

αμα ρωτησεις αρκετους σκυλαδες του σημερα,θα σου πουνε οτι στα σχολικα τους χρονια ακουγανε ροκ!!!
ο αδερφος της κοπελας μου,ειχε παει rory gallagher και ακουγε ζαπα και κατ στιβενς και τωρα ακουει τερζη!!
γιατι λοιπον?

γιατι,οκ δεν ειναι μοναχα η παιδεια,ειναι παρα πολλα.
απλα με την λεξη παιδεια,αναφερομαι γενικα στην νοοτροπια που επικρατει στην ελλαδα
δηλαδη οταν ακουω οτι οι σουηδοι κανουνε οντως μαθημα μουσικης στο σχολειο και αν θυμαμαι καλα μαθαινουν απαραιτητως απο ενα μουσικο οργανο και το συνδιασω με το γεγονος οτι το ροκ και το μεταλ ειναι διαδεδομενα εκει,ε δεν θα υποθεσω οτι παιζει ρολο και αυτο??

τεσπα η κατασταση δεν αλλαζει
παιζει προφανως και μεγαλο ρολο,το στοιχειο της γλωσσας μας
δεν ειμαστε δεκτικοι ευκολα στις αλλες γλωσσες!

ναι καταλαβα τι λες και πανω σ’αυτο σου απαντησα στο πρωτο ποστ. Αυτα ειναι λογικο επακολουθο. Για να μην υπηρχαν καθολου αυτα δεν θα επρεπε να υπαρχει λαικη μουσικη σε οποιαδηποτε μορφη της.

αναφερεσαι στους οπαδους?
στους διοργανωτες?ή και στους δυο?

οσο αφορα τους διοργανωτες να σου πω δυο περιστατικα που μου καθησαν καπως!

πρωτον.
α)το λαιβ των fates warning στην αγγλια,οπου συμφωνα νομιζω με τον metal laws (?)
μαζεψε 300 ατομα.
αυτο για μενα μεταφραζεται,οτι υπαρχει καποιος που θελησε να τους φερει να παιξουν στην αγγλια για αυτα τα 300 ατομα.γιατι δεν πιστευω να υπολογιζε σε 2000 και να του σκασαν μοναχα 300.και απο την αλλη συμφωνα με τα σχολια του metal laws (?) το κλαμπ ητανε 300 ατομων!

2)το περιστατικο που οι trivium ανοιγανε στους maiden και φαγανε τρελο γιουχαρισμα μεχρι και μπουκαλια με κατουρο.αυτο το περιμενε ο διοργανωτης?σημασια δεν εχει,καθως η ουσια ειναι οτι ο διοργανωτης τους εκλεισε κανονικα να παιξουν.

που θελω να καταληξω?
δεν εχουμε και μεγαλους διοργανωτες οι οποιοι θα ακολουθουν το μουσικο ρεμα της εκαστοτε μουσικης σκηνης και ουτε φυσικα ρισκαρουν να φερουν κατι καινουργιο
γενικα πασχουμε και στην διοργανωση
και στον τομεα της προωθησης (γιατι πολλοι μπορει να χουν ιντερνετ,αλλα δεν καθονται ολοι να ψαχνουν για συναυλιες!)

τεσπα

ή να μην ειχε σταματησει να προβαλεται η ξενη μουσικη στη χωρα μας!

Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι εχουμε αρκετα μεγαλο ροκ/μεταλ κοινο σε σχεση με τον πληθυσμο μας

που ακουνε επι το πλειστον τα κλασσικα
και οταν οπως ειχε πει ο ανγκμαρ φυγουν οι μεγαλοι απο τη σκηνη,που θα πανε ολοι αυτοι?
το πιο πιθανο?
στην καλυτερη στο revenge of rock και στη χειροτερη σε κανα σκυλαδικο,
αντι να κατσουν να ψαξουν καμια νεα μπαντα.

Προσωπικα αποφευγω να κοιταω τοσο μπροστα. Ως φαινομενο θα επηρρεασει τον μεταλλικο ηχο σε παγκοσμια κλιμακα. Αν ξεραμε τι θα ακολουθησει μετα, θα ξεραμε και τα νουμερα του λοττο. :stuck_out_tongue: Βλεποντας και κανοντας. Ο Ουλβα παντως το χε πει. Στα τελη της δεκαετιας / αρχες της επομενης, θα ζησουμε στιγμες συγκινησης… δε θα χτυπιουνται για παντα οι παππουδες στη σκηνη…

παιδιά δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά το πιο σωστό ποστ σ’ αυτό το τόπικ είναι αυτό…

Και είναι τόσο ειρωνικό
πως μ’ αγαπάς και σ’ αγαπώ
μας το θυμίζουν κάποιες διακοπές…

ά ρε μιχαλάκη :cry: