Poll : Γιατί μαζεύουν λίγο κόσμο τα μικρά live?

Επειδη μαλλον το κουρασαμε θα πω το εξης:

Live Pelican/High On Fire στο ΑΝ με 25 ευρω. Προσελευση κοσμου ικανοποιητικη. Στους High On Fire τα φωνητικα απλα δεν υπηρχαν, δεν τα ακουσαμε ποτε. Βρειτε μου ενα αντικειμενικο λογο γιατι να ξαναπαει καποιος που ηταν εκει για live στο ΑΝ…

θυμαμαι πχ το live των katatonia στο an που ηταν ολα τελεια (για τις υπαρχουσες συνθηκες)
θυμαμαι πχ την εμφανιση των firebird που ολα ακουγωνταν τζαμι
και αλλες τοσες μπαντες που ητανε μια χαρα ο ηχος
οπωτε εφοσον ερχονται μπαντες που τις γουσταρουμε θα πηγαινουμε

ρε μην τρελαινεστε. 2 ειναι οι λογοι.

  1. ακριβα εισιτηρια. Ευχαριστως θα πηγαινε ο καθενας μας πιστευω να δει ενα μικρο γκρουπ στο Αν η στο (παναιηαμ) Αντεργορλντ, αλλα οταν βλεπει εισιτηριο 23+ το σκεφτεται. Γι αυτο και δεν μπορει να δει το να παει σε ενα τετοιο λαηβ ως μια απλη εξοδο για Σαββατοβραδο. Γιατι βαλε και μπυρες μεσα εκει? που συνηθως ειναι νερο και ειναι και 5ευρω…Οι Μεηντεν το γεμιζουν το τερρα βαημπ με 70 ευρω θα μου πειτε. Ναι αλλα με αυτα εχει μεγαλωσει ο μεταλλας, λογικο ειναι να τα κραταει για τους καθε Μεηντεν

  2. υπερπροσφορα απο συναυλιες. Η ελλαδα, η αθηνα δλδ επι της ουσιας, δεν ειναι γερμανια, ηπα ή αγγλια ωστε να εχει το κοινο που θα υποστηριξει 1-2 λαηβ την βδομαδα η 6-7 τον μηνα. Ο αριθμος των λαηβ που γινονται ειναι υπερβολικος για τα ελληνικα δεδομενα. Δεν ειμαστε τοσοι πολλοι, ωστε να γεμιζουμε οτι λαηβ γινεται. Απλα. :slight_smile:
    Ο καθενας λοιπον επικεντρωνεται σε ενα-δυο που θελει να παει και τελειωσε

Παραδειγμα > απο Μονο δεν ξερω τον Χριστομ. Ηθελα να παω ετσι για την φαση, επειδη εχω ακουσει καλα λογια. Ε οταν σκεφτηκα ομως οτι θα πρεπει, ετσι για την φαση, να σκασω κανα 30αρι (να πιουμε και κανα Χαινεκενε ε) αλλα και να υποστω εναν πιθανο κακο ηχο και γενικως κακες υπερεσιες, ειπα αστο δεν παω, παμε σε κανα ταβερνακι.

Στην Γερμανια οι Μονο ειχανε 9 ευρω. Και η μπυρα μεσα 2,5.

Σωστος ο Ουλβερ…

ναι ρε ουλβερ
σωστος
αλλα ολα αποτελουν μια αλυσιδα
σαν αυτο που ειπαμε προχθες
οτι εδω στην ελλαδα δεν ερχονται τα μικρα γκρουπς που σαπορταρουν τα πιο μεγαλα
με αποτελεσμα να μην τα μαθαινει ο κοσμος
οπωτε οταν καποιος θελει να φερει μια μικρη μπαντα για λαιβ μονη της
λεει να ρισκαρω με φτηνο εισητηριο ή με ακριβο?
και επειδη επι το πλειστον αυτος ο διοργανωτης δεν του περισσευουν
επιλεγει το ακριβο, τουλαχιστον να μην μπει μεσα
καπως ετσι παει για μενα

ναι και βαζει το εισιτηριο στο μικρο γκρουπ 25 ευρω, και παλι δεν ερχεται κοσμος και παλι μπαινει μεσα. Αμα το γκρουπ ειναι μικρο και σχετικα αγνωστο, αναγκαστικα η λογικη λεει να βαλεις φτηνο εισιτηριο, οχι ακριβο
ε και νταξ ρε μλκ, ο κοσμος δεν μαθαινει τα μικρα γκρουπ επειδη αυτα δεν ερχονται να παιξουν σαππορτ στα μεγαλα??? δεν πολυστεκει αυτο που λες νομιζω. Ο κοσμος θα μαθαινε πολυ καλυτερα τα μικρα γκρουπ, εαν τα τελευταια ειχανε την προωθηση που πρεπει απο τον εντυπο και ηλεκτρονικο τυπο (εαν πχ το Χαμμερ- που εχω να αγοραρασω πανω απο χρονο- αντι για αφιερωμα στην γερμανικη και φινλανδικη σκηνη, δλδ χιλιοειπωμενα πραματα, εκανε ενα αφιερωμα σε τετοια “μικρα” γκρουπ. Αλλα βλεπεις η μεταλ μεγαλοεταιρεια αλλα θελει να προωθησει), εαν οι κολλημενοι djήδες (τρομαρα τους) στα μεταλλαδικα αποφασιζαν να παιξουνε ενα High On Fire πχ αντί για αλλη μια φορα Motorhead κτλ

Ναι σιγουρα :lol:
αυτο ενοοω οτι για ολα τα στραβα δεν φταινε οι “εξω” αλλα εμεις και οσοι ασχολουνται με τον χωρο.

δεν σε πιανω, συμφωνεις ή διαφωνεις με το ποστ μου? :?

συμφωνω ρε αλλα σιγα μην βαλουν οι ντι τζει χαι ον φαιρ εδω ουτε προγκ μεταλ δεν βαζουν καλα καλα

Oσο αφορά τους DJ… Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι πού τα μόνα πού ξέρουν να παίζουν είναι Metallica, Maiden, Helloween κλπ άντε και κανένα Annihilator για πιο “ψαγμένα” πράγματα. Ακόμη κι εκείνοι πού τη “ψάχνουν” όμως διστάζουν να “ρισκάρουν” μιάς και στη τελική ο κοσμος θέλει να ακούει τα ίδια. Πράγμα πού το διαπίστωσα για άλλη μιά φορά χτές στο Τέξας όπου σε κάποια ανύποπτη στιγμή ο dj είχε το “θράσος” να βάλει το Vis Et Honor των Holy Martyr κι έβλεπα γύρω μου απορημένα πρόσωπα. Αρα μάλλον περισσότερο με τη νοοτροπία του ελληνικού κοινού έχει να κάνει το θέμα σε πρώτο βαθμό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάποια πράγματα πού αναφέρθηκαν πιο πάνω δεν έχουν κι αυτά τη βάση τους.

το παρωχημενο και χιλιοπαιγμενο προγραμμα των μεταλλαδικων ειναι ο βασικος λογος που α. υπαρχουν ελαχιστα τετοια μαγαζια πλεον (οχι πως παλια γινοταν πανικος βεβαια αλλα ειχες 3-4 επιλογες γενικως) και πως β. εστω και αυτα δεν μαζευουν κοσμο.
υπαρχει μια τεραστια (αναλογικα με τον κοσμο που παει σε αυτα τα μερη βεβαια) μεριδα κοσμου που εχει μεινει απεξω απο αυτα τα μαγαζια, ακριβως εξαιτιας του ξεπερασμενου προγραμματος τους και που γουσταρει death, black, nu, και νεα γενικα γκρουπ απολα τα ειδη και που δεν εχει που να παει να τα ακουσει…
(θα βαλει Ulver ποτέ το Τεξας? χααχχχα!)

αλλα νιωθω οτι φευγω εξω απο το τοπικ, αρα σταματαω εδω

Το συγκεκριμενο θεμα με τα μαγαζια ειναι οτι πρεπει το καθενα να εχει ενα υφος πανω - κατω. Δε μπορει στο ιδιο προγραμμα να παιζεις απο χεβυ μεχρι (και καλα) death. Αντι να ευχαριστεις 10 πελατες παραπανω, καταληγεις να τους δυσαρεστεις ολους.

Επισης, περι των λαιβ, συμφωνω σε μεγαλο ποσοστο με Ουλβα. Βασικα ειναι λιγο απο τα δυο. Ειναι η νοοτροπια πολλες φορες καπως, ειναι και το οτι οι τιμες και οι χωροι δε βοηθανε. και φυσικα οτι ο αλλος δε μπαινει ευκολα στο τρυπακι να μαθει κατι νεο.

πανω κατω δεν καταληγουμε στο θεμα παιδειας\νοοτροπιας?

λειπει και απο τους οπαδους
και απο τους διοργανωτες
και απο τους εκαστοτε υπευθυνους καταστηματαρχες (κλαμπατζηδες)
και γενικοτερα απο τη χωρα μας

ενα περιστατικο που επιβεβαιωνει την καταντια της χωρας μας
απολυσανε τον τυπα του ninja tv επειδη επαιξε καπακι τα βιντεο του clocks και του καινουργιου της βανδη!!!

Noμίζω αν σε κάποιον αρέσει ένα γκρουπ και το αντέχει η τσέπη του θα πάει να δεί το live…
Για το να ψαχτεί κάποιος δεν είναι τόσο δύσκολο πλέον, με ένα 20ευρο βάζεις dsl και μπορείς άνετα να βρείς πράματα που αλλιώς ούτε ακουστά δεν θα`χες…
Αλλά οι τιμές κάποιες φορές καταντούν υπερβολικές…
π.χ. θέλω πάρα πολύ να δώ Nightrage αλλά έχουν κανα 30αρι εισητήρειο εγώ έχω και τα μεταφορικά για να κατέβω Αθήνα, οπότε δεν μπορώ να πώ χίλια τις εκατό ότι θα αντέχω οικονομικά να κατέβω να τους δώ…

Βέβαια, από την άλλη πλευρά υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν μπορείς να αφήσεις ασχολίαστα…
π.χ. έρχονται για live τον Ιούνιο οι Dismember στην Ξάνθη και έχουν μέσα μόνον 50 άτομα, ενώ θα ήταν λογικό να έρθει και κανένας από Καβάλα, Δράμα, Κομοτηνή κλπ. να δεί τι παίζει.
Ακόμα και να μην τους ακούς, από περιέργεια δεν έχανες τίποτα να δώσεις 17 ευρώ να δείς τι παίζει…
(αν και στο εν λόγω live έπαιξαν και κάποιες μαλακίες από πλευράς διοργανωτή…)
Τον Οκτώβριο έπαιζαν στην Κομοτηνή οι Brocas Helm με 15 ευρώ είσοδο και είχε μόλις γύρω στα 30-40 άτομα μέσα (σε πολύ μικρό χώρο βέβαια…)
Και o metal κόσμος της Κομοτηνής είναι πολύ περισσότερος… (και μάλιστα είχες και ποτό με την είσοδο…)
Ακόμα και epic να μην άκουγες, από περιέργεια ρε γαμώτο, να δείς τι παίζει, θα άξιζε να έρθεις…

Εδώ θα διαφωνήσω, γιατί πως αλλιώς θα μάθει κάποιος τα “μικρά” ονόματα για να έρθει στη συνέχεια στα live τους??

Εδω θα συμφωνησω 1000%. Και μη νομιζεις οτι στην Αθηνα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα. Αν και οπως εχω ξαναπει, φταιει και η προωθηση, υπαρχει μεταλ κοινο που λεει “πω ρε, παλι οι Maiden? φερτε κατι αλλο” και οταν φερνουν αυτο το “κατι αλλο” ουτε που παταει…