Porcupine Tree: CLOSURE / CONTINUATION (Ιούνιος 2022)

Τον Ιούνιο του 2022 λοιπόν κυκλοφορεί ο νέος δίσκος των Porcupine Tree, με Ευρωπαϊκή περιοδεία το φθινόπωρο του 2022 (να ελπίζουμε για τα μέρη μας;).

Το πρώτο single με τίτλο Harridan μόλις κυκλοφόρησε:

8 Likes

What is going on???

Τι έγινε Steven; Κωλοτούμπα; :joy:

5 Likes

4 Likes

Harridan and a few of the other new songs have been in play since shortly after the release of The Incident. They initially lived on a hard drive in a slowly growing computer file marked PT2012, later renamed PT2015, PT2018, and so on.

There were times when we even forgot they were there, and times when they nagged us to finish them to see where they would take us. Listening to the finished pieces, it was clear that this wasn’t like any of our work outside of the band - the combined DNA of the people behind the music meant these tracks were forming what was undeniably, unmistakably, obviously a Porcupine Tree record.

You’ll hear all of that DNA flowing right through Harridan.

2 Likes

Μακάρι να ήταν όλες οι κωλοτούμπες έτσι!

3 Likes

Ω ρε … αυτα ειναι νεα και το κομματι σπερνει… Συγκινιση για ενα απο τα πλεον αγαπημενα γκρουπ…

2 Likes

Ακούω σε repeat το κομμάτι σαν τρελός. Αυτό το μπάσο είναι του SW άραγε;

Παιδιά εγώ δεν το έχω ακούσει ακόμη… Φοβούμαι γαρ

1 Like

Όλα του γάμου δημιουργικά.

Μην αντιστέκεσαι, μην αντιστέκεσαι, κάνε ένα βήμα και 'συ.

3 Likes

Μη φοβάσαι!

2 Likes

Το αντίθετο πίστευα :joy:

1 Like

τι γίνεται ρε παιδιά, τι κομμάτι είναι αυτό; Τι βιολιά, τι ντράμς, τι μπασάρα;;

2 Likes

χαχαχα, άγαμος ακόμη (εγώ), οπότε κάνω υπόθεση.

Τι εγινε ρε παιδια; Από που μας ήρθε αυτή η κομματάρα;

2 Likes

Απάντηση με στίχους του Σάκη Ρουβα (και μάλιστα από παλιό δίσκο) στο νήμα των Porcupine Tree!
Αν αυτό δεν είναι δείγμα πολυσυλλεκτικοτητας, πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να είναι!

Επί του θέματος τώρα, θα είχε ενδιαφέρον να ερωτηθεί ο συμπαθής Steven μήπως ένοιωσε ότι περιοριζόταν η δημιουργικότητα του στο… προσωπικό του σχήμα και γι αυτό έβαλε πάλι μπρος τους PT, πέρα από τις δηλώσεις περί του “DNA των τραγουδιών” κλπ!

1 Like

24 Ιουνιου 2022 λεει… Καλα ρε Στηβενακο, εισαι χαζος? (ρητορικη ερωτηση)

Καιρος ηταν. Και αργησε 10 χρονια στα οποια τρωγαμε μετριοκαλους δισκους.

Πολυ ενδιαφερον το νεο τραγουδι, μου αρεσει παρα πολυ.

1 Like

Double post γιατι μπορω.

Μετα τον ενθουσιασμο αυτων των ημερων και της πρωτης ακροασης, μπορω να εκφρασω μια λιγο πιο πεσισιμιστικη αποψη, αφου ακολουθησαν 3-4 ακουσματα ακομα.

  1. Δε μου αρεσει το οτι το Harridan ειναι leftover απο το 2011
  2. Ακομα χειροτερα, ειναι εμφανες και ακουγεται στο τραγουδι το οτι ειναι γραμμενο μετα το Indicent
  3. Aν θελω να ακουσω Tool (δεν θελω), μπορω να βαλω Tool, κι οχι Porcupine Tree
  4. Οπως εγραψα κι απο πανω, μου αρεσε το τραγουδι. Ειναι ομως εξαιρετικο? Οχι
  5. Τα καλυτερα στοιχεια του τραγουδιου ειναι ΟΛΑ οσα εχει χωσει ο Barbieri. Ελειψες.
  6. Δεν ψηνομαι ιδιαιτερα για Incident Part 2, που φαινεται να ειναι η φαση, αφου ολες οι συνθεσεις (και οι 7) στο νεο δισκο απο οτι γραφει η περιγραφη, ειναι τραγουδια που βρισκονταν σε καποιον σκληρο δισκο το 2012, μεταφερθηκαν σε αλλον σκληρο δισκο το 2015, και μετα ξανα το 2018, για να κυκλοφορησουν τωρα. Μαλλον περιμενω τον επομενο δισκο των PT πολυ περισσοτερο απο οτι το Closure/Continuation, και αυτο απο μονο του ειναι ξενερα.

Αυτά και γειά χαρρινταν από μένα

ΥΓ. Τις “audiophile” (μη χεσω) εκδοσεις του δισκου να τις βαλει εκει που ξερει ο Γουηλσον (!)

1 Like

Άσε τα σάπια και φέρε πίσω Colin.

3 Likes