Porcupine Tree: CLOSURE / CONTINUATION (Ιούνιος 2022)

Το Incident για μένα πέρασε και δεν ακούμπησε αλλά απ’ το ολότελα…

Ο λιγότερο καλός τους δίσκος.

Το κομμάτι μέτριο νομίζω, όχι κάτι ιδιαίτερο.

ακόμα χαζεύω μ’ αυτό

5 Likes

Υπεροχο κομματι,ηχος…τα παντα ολα.
Δεν μου θυμισε καθολου incident (το οποιο οντως ηταν -για την συγκεκριμενη μπαντα-αδυναμο.)
Τωρα ετοιμος για παραγγελια εισιτηρίου την Τεταρτη.Αντε να γεμιζει σιγα σιγα και το επομενο φθινοπωρο :grin:

2 Likes

Στο press release μιλάει για κάποιες ιδέες που υπήρχαν μετά το Incident και απλά έμειναν ιδέες/ανολοκλήρωτα τραγούδια. Και επίσης, δεν μιλάει για όλα (7 + 3 μπόνους), μιλάει για κάποια από αυτά.

Άρα σε καμία περίπτωση δε μιλάμε για Incident pt. 2.

Σε κάθε περίπτωση (όπως και στο τελευταίο των Theater πχ.) σίγουρα δεν μπορούμε να βγάλουμε άποψη από ένα τραγούδι.

Εγώ το ευχαριστιέμαι πάντως, έλειψε το Wilson singing πάνω από Harrison drum patterns και Barbieri sounds, επομένως το δέχομαι με ευχαρίστηση.

Πληροφορίες από τον editor του Prog magazine λένε ότι ο Wilson έχει παίξει μπάσο σε όλο το δίσκο, και ότι είναι εξαιρετικός (ο δίσκος).

Ίδομεν.

Ο Beggs απαντα με γριφους :stuck_out_tongue:

1 Like

Πάμε και για το 2ο δείγμα:

Of the New Day is a song of rebirth, emerging from darkness. It sounds deceptively simple, a recognisably atypical Porcupine Tree ballad. That is until you realise that the length of the bars is constantly changing, flipping between bars of regular 4/4 time to 3/4, to 5/4 to 6/4, 11/4, so that the track never settles into any steady time. It’s what PT can sometimes do really well, come up with a basic idea that’s almost intellectual or mathematical, but carry it off in a way that sounds completely natural and accessible" - Steven Wilson, Porcupine Tree.

5 Likes

Ένα πρώτο single για το hype και μόνο το ακούς - αλλά μία, άντε δύο φορές. Αρνούμαι να ακούσω single σε μία τόσο σημαντική - για μένα - κυκλοφορία, και περιμένω τον Ιούνιο για να χάσω τον ύπνο μου.

1 Like

Δεν εχει βγει το βιντεο στην χωρα μου λεει (!)
VPN, here I come.

Βγηκαν και ημερομηνιες για συναυλιες.

16 Σεπτεμβριου 2022 - Radio City Music Hall, NY

Θα ειμαι μεσα.

Κομματάρα!

Εξαιρετικο το κομματι, μου εβγαλε vibes Lightbulb sun προσωπικα.

Δυσκολο πλεον να βγαλουν νεα μουσικη οι Porcupine Tree και να μην το συνδεσεις με κατι απο τα παλια, οπως επισης σχεδον απιθανο κιολας για τους ιδιους, να ακουγονται εντελως φρεσκοι και με νεο ηχο. Βεβαια δεν εχω κανενα προβλημα με το να εχουν τον κλασικο τους ηχο, ποσο μαλλον αυτον που χαρακτηριζει για μενα τα 3-4 καλυτερα τους αλμπουμς.

Ειμαι διστακτικα αισιοδοξος για τον νεο δισκο. Το δευτερο δειγμα για μενα αρκετα καλυτερο απο το πρωτο.

1 Like

Και ο Colin Σα να μην υπήρξε ποτέ!

Τους αναφέρει συνεχώς σαν τρίο, πολύ περίεργο.

Και σιγά μην επιβεβαίωνε ο Wilson ότι μπορεί και να συνεχίσουν. Ενδιαφέρον πάντως ότι είναι ο πιο συμμετοχικός δίσκος…

Μονο 7 τραγουδια, εκ των οποιων τα 4 εχουν διαρκεια μεγαλυτερη των 7 λεπτων.
Λιγο Fear Of The Blank Planet θυμιζει αυτη η δομη, και δε με χαλαει και ιδιαιτερα.
Αλλωστε τα πρωτα 2 δειγματα ειναι θετικα ως τωρα.

Αυτο που με χαλαει ως σκεψη και φοβος, ειναι οτι προκειται συμφωνα και με τα λογια του Wilson για απομειναρια του “The Incident” τα οποια προφανως τα επεξεργαστηκαν και τα ηχογραφησαν με τον μοντερνο τους ηχο.

Θα δουμε. Αν προκειται για μια απλη αρπαχτη και δεν εχουμε συνεχεια, προσωπικα θα βρω πολυ αρνητικη την ολη φαση σε βαθος χρονου. Αν προκειται για ενα νεο ξεκινημα, το οποιο θα εχει συνεχεια, σιγουρα θα ειμαι πολυ πιο αισιοδοξος για τα αποτελεσματα.

Αυτο που ξερω ειναι οτι τον Σεπτεμβριο θα τους δω live μετα απο 13 χρονια και χαιρομαι αφανταστα. Εστω κι αν ειναι μονο οι 3 απο τους 4.

2 Likes

Αν διαβάσεις τη συνέντευξη θα δεις ότι τα τραγούδια προέκυψαν από ιδέες του Barbieri που έστειλε στο Wilson και από τζαμαρίσματα του Wilson με τον Harrison. Τα οποία έγιναν μετά το Incident.

Άρα απομεινάρια δεν τα λες.

Ειδα τις πρωτες δηλωσεις που εσκασαν πριν κανα μηνα διμηνο ποσο ηταν, και ο Wilson ελεγε κατι σχετικο. Θα το βρω και θα επιστρεψω.

Μόλις έβγαλαν το Q&A (από Qs των fans). Για να δούμε τι θα μάθουμε…

1 Like

Bump.

Έσκασε το πρώτο review.

Επιπλέον, ανακοινώθηκε κιθαρίστας και μπασίστας για το τουρ.

We would like to welcome Randy McStine and Nate Navarro to the Porcupine Tree touring line up. Both are incredibly talented musicians and we have already had the pleasure of rehearsing the new material with them. It’s sounding fantastic and we’re looking forward to the tours later this year.

Χωρίς να ξέρω τα ονόματα, πιστεύω ότι δε θα παίζανε με τίποτα τυχαίους, οπότε αναμονή για τις 24/8 στο Μιλάνο! (αλλά και το δίσκο νωρίτερα!)

Άραγε εδώ στο rocking έχουν ακούσει κάτι; :thinking:

Πολύ συγκρατημένη κριτική για σάιτ που είχε τόσο νωρίς promo θα πω εγώ

1 Like
5 Likes

In Absentia vibe…
Το κομμάτι στο δίσκο θα είναι 7+ λεπτά.