Porcupine Tree: CLOSURE / CONTINUATION (Ιούνιος 2022)

Λες και ξεκινησε το Sound Of Muzak να παιζει στην αρχη.

Μαλλον το καλυτερο απο τα 3 τραγουδια που εχουν βγει για μενα ως τωρα. Τα ηλεκτρονικα στοιχεια ειναι μια ευχαριστη εκπληξη βασικα. Το οριακα χεβιμετσαλ ρεφρεν απο την αλλη… μεχ.

Δεν εχω εντυπωσιαστει με κανενα απο τα 3. Ευπροσδεκτος ο δισκος, αλλα δυσκολα θα προσθεσει κατι στον μυθο και την καριερα των Porcupine Tree.

Και ένα τελευταίο πριν την άλλη Παρασκευή:

Edit: κομματάρα. Όπως και το Herd Culling, μου κολλήσανε με τη μία.

4 Likes

Δεν έχω διαβάσει τίποτα, έχω ακούσει ένα δυο single όλα κι όλα, αλλά αν ενδιαφέρεστε, μόλις αλίευσα αυτό:

1 Like

ενδιαφερον αρθρο,περιμενω να ακουσω το νεο πονημα στην ολοτητα…
βεβαια αυτο εδω-"and, of course, Gavin is one of the best drummers of all time (unless he’s playing with The Pineapple Thief)."
εεεεμμμμμ…οχι :laughing:

θα διαφωνησω με τα ολα με τον συντακτη…ειναι ενας απο τους πιο ευφυεστατους,εμπνευσμενους και σαφως ενας απο τους καλυτερους και πιο επιδραστικους νταμερ που εχουμε δει/ακουσει ever.ταπεινη μου αποψη.
οτι αγγιζει γινεται πιο λαμπερο,δεν ξερω πως αλλιως να το πω…εχει κανει τα 5ηχα/7ηχα και τριπλετες επιστημη και κανει τα 4/4(ac/dc rules :slightly_smiling_face:) να ακουγονται "ναι 4/4 παιζει,αλλα τι στο καλο παιζει,που ειναι τι… :roll_eyes:)

ενα προσφατο παραδειγμα παρακατω,οποτε ολοι οι βαρεμενοι ανανεωνουμε για 24 Ιουνιου :slightly_smiling_face:

6 Likes

Πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη, με ερωτήσεις που ξεφεύγουν από τις συνηθισμένες:

Επειδή reviews υπάρχουν παντού, εδώ πέρα στο rocking τι λένε αυτοί που το άκουσαν; Θα έχουμε καμία συνέντευξη κι εδώ; :slight_smile:

1 Like

Δυστυχώς, δεν μας δόθηκε η ευκαιρία από το management του συγκροτήματος.

3 Likes

Ηταν περιορισμενος αριθμος που ειχαν την δυνατοτητα η υπαρχει καποιος αλλος λογος που δεν εγινε? Κριμα παντως…

Αλητεία! Προδοσία!

Με κάθε επιφύλαξη, διότι δεν μπορώ να γνωρίζω με βεβαιότητα, η αίσθησή μου ήταν ότι δεν τους πολύ-ενδιέφερε η χώρα μας γενικότερα.

Και το “πολύ” μπορεί να είναι πλεονασμός.

5 Likes

απολαυστικη συνεντευξη :+1:
οι ανθρωποι ειναι εγκυκλοπαιδειες ζωντανες :slightly_smiling_face:
wilson κυνικος και διπλωματης τοσο οσο,οπως παντα,ο mastermind
barbieri υπεροχες τοποθετησεις,εξαιρετικη προσωπικοτητα,
τι να πω για τον “παρεστιγμενο” gavin,ενας “soul man” στους καιρους μας,ΔΑΣΚΑΛΟΣ :slightly_smiling_face:

2 Likes

Κρίμα… Και μας είχαν τιμήσει αρκετές φορές εκεί στα late 90’s-early 00’s - συνολικά βλέπω 12 εμφανίσεις στην Αθήνα μέχρι και το 2010.

Αλλά σίγουρα δεν φαντάζομαι ότι είμαστε στα νούμερα άλλων χωρών (Ιταλία, Γερμανία, κλπ.).

Φαίνεται και από το ότι δεν είμαστε μέσα στα πλάνα του reunion tour πάντως, ότι δεν υπάρχει τρέξιμο από τις δύο πλευρές

Καλά αυτό σίγουρα… Κρίμα πάντως, γιατί φαίνεται ότι θα είναι ωραίο και χορταστικό το setlist (2:30 ώρες!) και θα μπορούσαν να γεμίσουν το Badminton π.χ. (βλ. SW σόλο πριν μερικά χρόνια) αν και μάλλον αυτή τη στιγμή στοχεύουν σε μεγαλύτερα venues.

Μόλις ενημερώθηκα ότι διέρρευσε.

ω να σου

1 Like

Προς το παρόν μόνο ο δίσκος χωρίς bonus tracks.

Το αλμπουμ ειναι καλυτερο απο οσο περιμενα… Και εχει παραγωγαρα οπως και αναμενοταν…πολυ θετικη η πρωτη ακροαση… το walk the plank με κερδισε πιο πολυ απο ολα

1 Like

Λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα να ακούσω όλο το δίσκο.

Έβαλα πάντως Rats Return με καλό ήχο (γαμεί αν και το riff μου κάνει λίγο Theater) και το πλήρες Herd Culling που στην πλήρη έκδοση του του είναι κομματάρα που χτίζει ατμόσφαιρα όμορφα.

Ηarridan και Rats Return είναι αδιαμφισβήτητα κομματάρες

Ο δίσκος είναι κάπως περίεργος, δεν τον έχω αφομοιώσει με την πρώτη μόλις ακρόαση. Νομίζω ότι τελειώνει απότομα, και σε κάποια σημεία δίνει την εντύπωση autopilot. Έχει παραγωγάρα και τρομερό παίξιμο, όμως του λείπουν οι ζεστές, συναισθηματικές στιγμές που είχαν διαχρονικά οι Porcupine Tree, και δυστυχώς το Of the New Day ακούγεται πιο πολύ σαν Blackfield b-side

1 Like

Για καποιον λογο δεν εκπλησσομαι καθολου που ο Γουηλσον νοιαζεται μονο για το παραδακι εκει που υπαρχει.