Porcupine Tree: CLOSURE / CONTINUATION (Ιούνιος 2022)

Ήρθαν και τα bonus tracks! :slight_smile:

3 Likes

εχω ριξει 2 αυτιες στο ολο πονημα,εως τωρα θα πω οτι μου εχει αφησει καλες εντυπωσεις,ειναι πολυ νωρις να πω που το τοποθετω στην δισκογραφια τους,το καλο ειναι οτι περα απο αυτα που ειχαμε ακουσει εως τωρα,δεν μου εχουν μεινει τα υπολοιπα tracks,και αυτο στην περιπτωση τους,το θεωρω καλο,θελει ακουσματα.

αυτο που μου εκανε εντυπωση στο τελος των 2 ακροασεων ειναι η μικρη διαρκεια,ενα σαν κατι να λειπει,κατι ηθελε ακομη σκεφτομουν,στην ιδια γραμμη με το παρακατω σχολιο

και μολις ακουσα το λοιπον τα 3 bonus tracks…και ναι αυτο που μου ελειψε ως τωρα νομιζω το βρηκα εκει…οποτε θαρρω ακουγοντας το στην ολοτητα μαζι με τα bonus tracks,θα ακουσω εναν ΚΑΛΟ porcupine tree δισκο,το που κατατασεται θα το δειξει η ιστορια.

αααυτα,για την ωρα :slightly_smiling_face:

4 Likes

Απορώ γιατί άφησαν τα 3 κομμάτια εκτός.
Ο δίσκος με αυτά είναι σαφώς καλύτερος και πιο ολοκληρωμενος. Το love in the past είναι κομματάρα!

Κατά τ’αλλα ένας καλός δίσκος που ακούγεται ευχάριστα. Δεν φέρνει κάτι καινούριο για τους PT αλλά αυτό το ξέραμε και δεν έχει τόση σημασία.
Harridan, Rats Return, Dignity, Population Three και Love in the Past αυτά που μου αρέσουν περισσότερο.
Υπάρχουν μπόλικες καλές στιγμές πάντως σε όλα σχεδόν τα κομμάτια, όπως τα τελευταία 2,5 λεπτά του Chimera με τα οποία κλείνει ο δίσκος.

4 Likes
2 Likes

Όσο το ακούω, τόσο περισσότερο βρίσκω πράγματα και μου αρέσει!

Παρεμπιπτόντως, αξίζει να δοκιμάσετε να ακούσετε το δίσκο με δύο από τα τρία bonus tracks ενσωματωμένα στη ροή του δίσκου, όπως στο deluxe βινύλιο, δηλαδή Never Have ανάμεσα σε Dignity και Herd Culling και Population Three ανάμεσα σε Walk the Plank και Chimera’s Wreck.

Προσωπικά μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένος δίσκος έτσι.

1 Like

Double post.

Ο Barbieri έκανε post εικόνα ότι ο δίσκος πήγε στο Νο. 1 των βρετανικών charts.

Φυσικά δε λέει κάτι για την αξία του, αλλά είναι ενδεικτικό της δημοτικότητας που έχει αποκτήσει (εν τη απουσία του) το συγκρότημα.

Δε θυμάμαι αν ο SW κατάφερε κάτι τέτοιο, αλλά για τους Tree (ή Three!) είναι η πρώτη φορά!

Είναι midweek στην πρώτη θέση των charts (η οποία έρχεται σε συνδυασμό φυσικών πωλήσεων και streaming). Το θέμα είναι αν θα κρατήσει τη θέση και τι ανταγωνισμό τυγχάνει να έχει.

Δευτερολογώντας στην παρουσίαση που έχουμε στην κεντρική μας, θα συμφωνήσω πως πρόκειται για μια εξαιρετική επιστροφή. Εμένα αυτό που με κερδίζει περισσότερο είναι η συνοχή και η ατμόσφαιρά του. Για κάποιο (ανεξήγητο μάλλον) λόγο δεν το περίμενα.

2 Likes

Ας ακουσω αυτον τον δισκο επιτελους. Για μια δεκαετια (2000-2010) θεωρουσα τους Porcupine Tree ενα απο τα 5 αγαπημενα μου συγκροτηματα. Ισως να νιωσω την σπιθα ξανα, ομολογω οτι με τα δειγματα που εχω ακουσει ως τωρα δεν την ενιωσα σχεδον καθολου.

Τόση λεπτομέρεια δεν ξέρω! :stuck_out_tongue:

Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι είναι καλό νέο.

Σήμερα άκουσα το C/C μετά από The Future Bites. Πόσο μεγάλο επίτευγμα να χωρίζει τους δύο δίσκους μια άβυσσος (ηχητικά) αλλά μα καταλαβαίνεις ότι έχουν κοινό DNA!