Porcupine Tree - Fear Of A Blank Planet

χουμ. πειτε γνωμες. ξερουμε οτι θα χει και ενα 20λεπτο στο δισκο κατι που εχουν να επιχειρησουν απο την εποχη του sky moves sideways. παρολα αυτα απο φημες φαινεται πως καποια κομματια θα ναι τυπου τελευταιων porcupine με “χωσιμο” ψυχεδελεια και οχι τοσο space σημεια…

αναμενομεν…:-k :-k

Ένα φιλαράκι τους είχε δει Αγγλία πριν απο μήνες και εκεί είχαν παίξει 2 νέα τραγούδια. Έμεινε μ@λ@κας όταν τα άκουσε. Είναι και πωρωμένος οπαδός βέβαια. Anyway, στο site τους, έχουν ανεβάσει εξώφυλλο και tracklist όπου φαίνονται και οι διάρκειες των τραγουδιών.
Για να δούμε…αν και δύσκολο να βγάλει ο Wilson πατάτα, έχει και μουσικάρες δίπλα του.

Εγω το περιμενω πως και πως παντως.Και το deadwing ηταν πολυ καλο το dvd που εβγαλαν και ο αντικαταστατης του πολυ chris maitland ειναι απιστευτο χταποδι και γενικα διανυουν περιοδο εμπνευσης!Προβλεπεται δυνατη progo-χρονια μαζι με τις κυκλοφοριες των Theater,των rush και των P.Tree.Yeah!

Πολύ πολύ καλό το “Deadwing”, μακάρι και το νέο να είναι εξίσου καλό :stereo:

Porcupine Tree=Ποιότητα…Οπότε ξέρουμε τι να περιμένουμε…8) (Αφού θα συμμετέχει και ο μέγας Alex Lifeson…)

Θα συμμετέχει ο Lifeson??? Αυτά είναι…

PORCUPINE TREE have been confirmed for the following festival appearances in June:

June
17th - Greenfield Festival - Interlaken, Switzerland
(PT to appear on main stage at 4pm for a 45 minute performance - bill also includes SMASHING PUMPKINS, INCUBUS, BULLET FOR MY VALENTINE, EDITORS, THE BRAVERY)

23 - Southside Festival - Neuhausen, Germany
(PT to appear for a 60 minute main stage performance at approximately 4.30 pm - bill also includes PEARL JAM, SONIC YOUTH, KINGS OF LEON)

24 - Hurricane Festival - Scheesel, Germany
(PT to appear for a 60 minute main stage performance at approximately 4.30 pm - bill also includes Pearl Jam, Sonic Youth, Kings of Leon)

Από porcupine tree έχω τη συλλογή που έχουν βγάλει από τα πρώτα χρόνια τους αλλά ήταν πολύ soft και δε με τρέλανε. Πριν από κανά μήνα απέκτησα το in absentia και κόλλησα. Κατέβασα και κάποια τραγούδια από το internet από το deadwing, τα οποία επίσης ήταν πάρα πολύ αξιόλογα.
Συνεπώς, θα περιμένω με ανυπομονησία το καινούριο album…
Wilson :respect:

Η πρώτη κριτική του νέου album που βρήκα είναι αποθεωτική

Και οσοι θελετε να παρετε μια μικρη γευση του αλμπουμ…

http://www.progarchives.com/

Στην κεντρικη σελιδα πανω εκει που λεει latest free mp3 downloads στο νουμερο 3 υπαρχει εκτενες sample.Πολυ ενθαρρυντικο το πρωτο ακουσμα.:smiley:

το ακουω τωρα. σοκ και δέος. κυριολεκτικα. δε λέω αλλα. θα διαβασετε το review. μονο αυτο θα πω:

αν και οι porcupine tree ειναι η αγαπημενη μου μπαντα, κάθε φορά που βγάζουν δίσκο, στο πρώτο ακουσμα ξενερώνω. τωρα εγινε ακριβως το αντιθετο…:smiley: :smiley: :smiley:

σοκ και δέος

:respect:

Σα να έμεινε λίγο πίσω αυτό το thread και είναι κριμα :slight_smile:
ο δίσκος είναι τόσο καλός που μου έρχεται να κλάψω…περίμενα οτι θα είναι καλό, αλλα τέτοιο αριστούργημα δεν το περίμενα με την καμία…τι έφτιαξε πάλι ο ανθρωπος !!!

αντε να βγει στα ράφια να δούμε όλο το πακέτο!!

Ξέρει κανείς πότε ακριβώς βγαίνει?

24 Απριλιου βγαινει και απο οτι εχω ακουσει μεχρι τωρα εκνευριζωμαι αφανταστα με το ποσο ταλαντουχοι ειναι ορισμενοι ανθρωποι. Ο Wilson ειναι ενας απο αυτους που με εκνευριζουν…
Στα διαλα τι βγαζει παλι ο π…ς!

Xaxa!:smiley: Και ένας ακόμα τέτοιος είναι ο Buddy Luckey …άσχετο

“Now the sound of music comes in silver pills
Engineered to suit you building cheaper thrills
The music of rebbelion makes you wanna rage
But it’s made by millionaires who’re really twice your age” Wilson

Ειναι καταπληκτικος δισκος, στα στανταρ παντα των Porcupine που κατα τη γνωμη μου δεν εχουν βγαλει μετριο δισκο. Ειδικα το 17λεπτο κομματι ειναι επος! Αντε και για live! :wink:

Μολις τωρα εβαλα το CD να παιζει. Εχω ακουσει τα 2 πρωτα κομματακια και πολυ ωραια μεχρι στιγμης.

Το anesthetize παιζει να ναι πραγματι ο,τι καλυτερο εχουν γραψει ποτε τους…
Υποδειγμα γκρουπ,χωρις κομπλεξ,χωρις ρετρο και παρελθοντολαγνειες,χωρις εμπορικα ξεπουληματα,με γονιμες επιρροες απο εκλεκτους"φιλους",χωρις να αποποιουνται τον ηχο τους,με διαθεση για πειραματισμο και πανω απ ολα αστειρευτη εμπνευση και συνθετικη ικανοτητα.Οαση απλα.Ευγε.

ειλικρινά για μια ακόμη φορά εντυπωσιάστηκα από τον Wilson και την παρέα του.

Φανταστικό album που με κέρδισε από το πρώτο άκουσμα και απ’ότι φαίνεται πάει για 3ο σερί αριστούργημα.