Porcupine Tree - The Incident

Ελα σιγα σιγα να μαζευομαστε οι fanboy-δες.

Porcupine Tree are happy to announce the forthcoming release of their tenth studio album “The Incident”. The record is set to be released via Roadrunner Records worldwide on 21st September, as a double CD.

The centre-piece is the title track, which takes up the whole of the first disc. The 55-minute work is described as ?a slightly surreal song cycle about beginnings and endings and the sense that ?after this, things will never be the same again?.?

The self-produced album is completed by four standalone compositions that developed out of band writing sessions last December - Flicker, Bonnie The Cat, Black Dahlia, and Remember Me Lover feature on a separate EP length disc to stress their independence from the song cycle.

Video footage of the band in the studio working on The Incident, as well as audio previews, will be available online soon. The band will tour extensively to promote the album from mid September onwards.

Tς περιμενουμε κι Ελλαδα οπως ειχε πει κι ο Wilson.

I can’t wait… :yahoo:

Tι χρονιά φέτος…θα τα δούμε όλα. Ή πιο σωστά…ακούσουμε όλα

Κρινοντας απ τις υπερβολικα φιλοδοξες βλεψεις, θα ειναι ενας ακομη καλος δισκος των PT. Κριμας. Κι οποιος καταλαβε, καταλαβε.

αντε να βγει το σιντακι να γουσταρουμε… 55 λεπτα τραγουδι ? αυτα ειναι !!!

Είσαι fanboyς ρε, δε μετράει η γνώμη σου :stuck_out_tongue:

Μα εννοειται πως δεν υπαρχει τρομερος δισκος PT που δε μπορω να ακουσω 2.000 φορες.

(Σοβαρολογω. λολ!).

Disc One

The Incident

Disc Two

Flicker
Bonnie the Cat
Black Dahlia
Remember Me Lover

Χμμμμ… :-k
55λεπτο ε ?? Άντε να δούμε τι θα δούμε!!!

Το 55λεπτο θα σκιζει. Τα αλλα ειναι που φοβαμαι.

Κατα παραδοση, τα μεγαλα κομματια ηταν παντα κιε τα καλυτερα. Βλ Russia On Ice, Voyage I, Arriving Somewhere, Anesthetize, Even Less (14λεπτη εκδοχη ftw λεμε) και παει λεγοντας.

Και γω φανμποης,αναμενω το 55λεπτο,οπως ειπατε,να σκιζει,μιας και τα μεγαλα τους κομματια ειναι παραδοσιακα τα καλυτερα τους…απο την αλλη,κι ας κραχτω,δεν με εχει ενθουσιασει αυτη η μετταλιζον ψιλοστροφη στα τελευταια αλμπουμ,απο το 200 και μετα,που ειναι μεν δισκαρες,αλλα μου εχει ληψει η ψυχεδελια και το τριπακι ενος voyage 34 ή το ταξιδιαρικο αισθημα ενος sky moves sideways…χωρις να λεω,πως και αυτα δεν ειναι δισκαρες βεβαια…οπωτε ιδωμεν και αναμενουμε με ανυπομονησια…

Ναι δεν αντιλέγω. Wilson είναι αυτός. Μαλάκες θα μας αφήσει πάλι. Αλλά, έτσι κι αλλιώς ένα 55λεπτο τραγούδι είναι σαν πολλά τραγούδια ενωμένα. Κάτι σαν concept album δηλαδή. Ελπίζω μόνο να τα διακόπτει κάπως (να έχει δηλαδή 5 - 6 track το 55λεπτο) για πιο εύκολο άκουσμα… :stuck_out_tongue: (βλ. Six degrees…)

Έχουμε καιρό να ακούσουμε τραγούδι τόσο μεγάλης διάρκειας (όσο ένα άλμπουμ) απο τους Porcupine… Καλό θα είναι, και γιατί όχι, καλό θα είναι και το δεύτερο δισκάκι. Όσο έχει έμπνευση ο Wilson…

Θέλω να είμαι αισιόδοξος. 8)

(εντιτ: ε, δε μπορεί, θα την έχει την ψυχεδέλεια του, 55 λεπτά τραγούδι είναι, όλο και κάποια αναφορά θα χουν στο παρελθόν!)

Είμαι πάντα αισιόδοξη με τους Porcupine Tree… επειδή ποτέ δεν μ’έχουν απογοητεύσει…

Όσον αφορά τον Wilson, εκτώς απο το πόσο μεγάλος συνθέτης είναι, αυτό που μου αρέσει ιδιαίτερα είναι αυτή η χροια της φωνής του… είναι απίστευτα γλυκός ο τρόπος που τραγουδάει… Ακόμα κι αν μεταλλίζουν σε κάποια κομμάτια, η φωνή του έρχεται και φέρνει μια ισορροπία… κι έτσι έχουν πάντα όμορφο αποτελέσμα…

Απλά έχω πιστέψει πλέον, ότι δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να ακούσω κάτι απο PT και να μη μ’αρέσει… :smiley:
Είναι των γούστων μου… 8)

Λες και αυτός να έβλεπε Lost φέτος και να του βγήκε έτσι ο τίτλος?

8O8O8OΌΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ … μην πεις για το Lost…
έχω μεινει στο μισό του 2ου κύκλου καθώς έκανα το λάθος να πάω με τον ρυθμό του ANT1…
Θα βάλλω έναν φίλο μ να μου τα κατεβάσει…

αλλά μέχρι τότε… please μην πείτε περισσότερα… (ή βάλτε τα σε spoiler κ πείτε απο πάνω του ότι πρόκειται για lost… οπότε όσοι δεν έχουν δει κ θέλουν … κλπκλπ…)

thanks για την κατανοηση… :roll:

Μα τι ποιο λογικό να διαβάσεις σπόιλερ του Λόστ σε θέμα που αφορά τους P.T ??? :smiley:

O TZAK ΠΕΘΑΙΝΕΙ!!!

Έλα πλάκα, κάνω…

8O OMG:blink:

Έπαθα σοκ… γιατί με το που πάτησα επόμενη σελίδα το μάτι μου πήγε στα ΚΕΦΑΛΑΙΑ σου:x
Τον Τζακ τον αγαπώ… απλά ΔΕΝ πρεπει να πεθανει…
:cry::cry::cry:

Ελπίζω ότι αυτό το όργιο έμπνευσης του Wilson το τελευταίο διάστημα (αν κρίνω και από τον προσωπικό του δίσκο) θα καταλήξει σε πραγματικά ΜΕΓΑΛΗ κυκλοφορία απ’τους PT, κάτι που έχουν να κάνουν εδώ και πολύ καιρό (προσωπικά θεωρώ ότι ναι μεν είναι καλοί οι δίσκοι από In Absentia και μετά αλλά ο τελευταίος πραγματικά μεγάλος τους δίσκος ήταν το Lightbulb Sun).

ειπες απλα μια τεραστια αληθεια.

αντε να τους δουμε και live γιατι απο το 2005 εχει περασει μια 4ετια ηδη…