Portishead - Third

Εισαγωγες δε χρειαζονται.

Το ακουω. Γνωμη σε επομενο update.

Τώρα έχουμε καρναβάλια εδώ και πάμε να ξεφαντώσουμε, οπότε δεν προλαβαίνω να το ακούσω… Πάντως είναι το πιο πολυαναμενόμενο άλμπουμ της χρονιάς… Ναι, πάνω και από τους Metallica…

Θέλω γνώμη επειγόντως! Οκ Ανγκμαρίνο;

Πορτισχεντ ρε πούστη.

Μόλις το άκουσα. Θέλετε από 'μενα γνώμη; :stuck_out_tongue:

ΜΕΓΑΛΟΣ δίσκος! Ναι, κινείται στα υψηλά στάνταρ του συγκροτήματος κ να τολμήσω να πω πως μ’ αρέσει ΠΟΛΥ περισσότερο απ’το “Portishead” ; (ok, δε θα συγκρίνω με το “Dummy” που κινείται σε άλλες διαστάσεις…)

Ακούστε οπωσδήποτε! Εγώ τώρα το ξαναβάζω… Δε γίνεται διαφορετικά… Κι ας είναι πρωι ακόμα… :wink:

Θα το ακουσω μεσα σε αυτες τις μερες!:slight_smile:

Από τη μία φορά που το άκουσα ως τώρα, μου φάνηκε πιο dark η ατμόσφαιρα από Portishead και Dummy.
Πάντως -προς το παρόν- αν και μ’άρεσε, δε νομίζω ότι ξεπερνά τα προηγούμενα… :-k

εμένα σε πρώτη ακρόαση μου φάνηκε περισσότερο νυσταλέο απ’ότι έπρεπε. θα το ξανακούσω μόλις πέσει η νύχτα. έτσι, καλύτερα

Χεχε βλέπω πως μόνο εγώ το αποθεώνω… Δεν πειράζει, σ’ άλλους αρέσει παραπάνω, σ’ άλλους λιγότερο… Τουλάχιστον δε βλέπω κάποιον να το λέει κακό :slight_smile:

τζιμ θέλει χρόνο.

Το ακουσα δυο φορες και το αφησα. Περιμενω να ειμαι στο καταλληλο mood.

Apokosmo , kleistofobiko , skoteino , peiramatiko , asynithisto , aprosmeno , psyxedeliko , TRIP!

To Bristol ksanazei megales stigmes opos ayti tou tragoudiou small i tou threads i tou nylon smile i tou we carry on. Ayto to diskio den prepei na meinei anapantito apo to antipalo deos. Eis anamoni ton Massive Attack gia na exoume ksana apo to apithano didymo tin apopsi tous pou tha kineithei i mousiki arketa xronia apo simera…

Thanks king pou to sfyrikses, den tha perimena na kikloforisei touto to kaloudi…8)

Πάντως εγώ έτσι πιωμένος που είμαι αυτή τη στιγμή μια χαρά το αντιλαμβάνομαι… :stuck_out_tongue:

Ας θέλει! :stuck_out_tongue: Και μόνο αυτό το χαρακτηριστικό του “μη εύπεπτου” του προσδίδει μια μαγεία… Κατ’ εμέ πρόκειται για μεγάλο ψυχεδελικό αριστούργημα! Τώρα βέβαια άν δε σας αρέσει μην το ζορίζετε… Φτάνει που αρέσει σε μένα! :lol:

Είναι το νέο άλμπουμ των Portishead.
Οι εποχές έχουν αλλάξει.
Μια δεκαετία πάνω κάτω είναι μεγάλο διάστημα αποχής από τα δισκογραφικά δρώμενα.
Και όμως οι Portishead που γνωρίσαμε τότε σαν κάτι το ανεπανάληπτο φωνάζουν και πάλι το παρών.
Το άλμπουμ είναι όπως φαίνεται και αυτό ασύλληπτο. Θέλει χρόνο και το κατάλληλο mood. Είναι από τα άλμπουμ, που δεν βγάζεις άκρη. Βιαστικά συμπεράσματα δεν κολλάνε σε μουσική σαν και των Portishead.

Τι μπάντα και αυτή.
Τι κομμάτι το “The Rip”.

Παντως εμενα το Dummy δεν με ξετρελανε και ιδιαιτερα. Το καινουριο κινειται στα ιδια ηχοτοπια?

Με τις επανενώσεις δεν τα πάω καλά αλλά με ότι διάβασα στο thread άρχισα να ψήνομαι.

Πότε διέλυσαν οι Portishead ?

Τυπικά δεν ήταν διαλυμένοι. Ουσιαστικά για 7 χρόνια δεν κάναν τίποτα σαν μπάντα αλλά δούλευαν solo.

Τώρα το ακούω κι έχω μείνει 8O

Ξέρετε το 8O που μένεις όταν ακούς ένα δίσκο, δεν έχεις μπει ακόμα μέσα του αλλά κάτι μέσα σου ξέρει ότι όταν μπεις θα καταλάβεις πόσο δισκάρα είναι. Ήδη το νοιώθεις. Το έχεις πάθει και στο παρελθόν. Αυτό το 8O που σχεδόν ποτέ δεν κάνει λάθος…

Σκοτεινό, μελαγχολικό και trippy. Οτιδήποτε έχει τα προηγούμενα 3 και δεν τα έχει επιτηδευμένα, έχει τα φόντα να με κατακτήσει. Αυτό δείχνει να τα καταφέρνει

Μακάρι τα καλά συγκροτήματα να βγάζουν πάντα τέτοιους δίσκους και ας είναι κάθε 10 χρόνια!Ιδανικό σάουντρακ μελαγχολίας και μόνο ακουγοντας το αρκετά μπαίνεις στο νόημα του. Θέλει το χρόνο του και δεν είναι για όλους…

Πότε είπαμε ότι μας ξανάρχονται?