Portishead - Third

Ennoeitai. ETYXE na mou aresei me tin proti. Kallista tha mporousa na to misiso. Apla ayto to feeling pou bgalane stin ixografisi einai poly WEIRD.

:lol: Xabales na ginetai :lol: (gia tous Journey ayto)

Είμαι πολύ περίεργος που το “Third” μου αρέσει πολύ παραπάνω από το “Dummy”?

Yγιές και θεμιτό αδερφέ. Τζόιν δε κλαμπ. (Αν και διαφορετικά, αλλά)

Aπλός ως προς τη δομή εννοώ.

Για να βγήκε τέτοιο φοβερό αποτέλεσμα, όλο και κάτι πολύπλοκο θα κάνανε στην ηχογράφηση

Ανακάτεψαν περισσότερα. Εγκρίνω.

Kapos bgike kai perisy apo ta xerakia enos Portishead to feeling tis panakribis skonismenis antikas sto diskio ton CBP…

To ακουω απο το Μαιο περιπου και τωρα μου ηρθε να γραψω που αποφασισα να ακουσω και το Portishead.

Ο δισκος ειναι απεριγραπτος.Μαλλον ο καλυτερος για φετος και το περιεργο ειναι οτι δεν ασχολουμαι καθολου με τετοια ακουσματα.Ειπα πριν οτι ο δισκος ειναι απεριγραπτος αλλα μαλλον τ ασυναισθηματ απου μου προκαλει ειναι τετοια.χμμμ…Εκτος απο τα κλασικα ‘‘χιτακια’’ του δισκου το deep water ειναι εξωφρενικα ωραιο μετα δευτερα φωνητικα απο πισω…Ρησπεκτ.

Και ναι θα το πω.Μου αρεσει περισσοτερο απο το Dummy.Βασικα εκεινο παραειναι…τριπ χοπ(???)…και παλι μ αρεσει βεβαια.Πολυ.

Μόνο το The Rip έχω ακούσει και είναι κορυφαίο.

Bump γιατί τρία χρόνια μετά παραμένει ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ δίσκος.

ισχύει.
περισσότερα στο review για τα καλύτερα άλμπουμ των 00’s. 8)

  • 00
    :bounce:

τεραστιος δισκος για τα 00s ετσι ?

εγω παλι το ξαναβαλα κ το εβγαλα στο 6ο κομματι (κ εβαλα πραγματικα τεραστιο δισκο - [B]http://www.youtube.com/watch?v=_lNP-x94-SE[/B] )

αλλα θα το ξαναπαλεψω ισως εγω δεν τον εχω πιασει σωστα . ισως κ οχι.

Σωστά το έπιασες,εγώ ούτε ως το 2ο δεν άντεχα!:stuck_out_tongue:
Καλύτερα το Exile…

Πολύ καλός δίσκος…Machine Gun κορυφή και ακολουθούν τα επόμενα δύο Small και Magic Doors…ο, τι έχουν δώσει οι Portishead είναι όλα διαμάντια.

ισως αμα κοψετε την πρεζα θα καταλαβετε οτι rolling stones-portishead=καμια σχεση…ισως και οχι

Εννοείται ρε,ποιος είπε κάτι τέτοιο.Αλλά ξέχωρα από την πλάκα το Portishead δεν μου είπε ποτέ τίποτα.Μου ακούγεται πολύ…"πλαστικό? να το πω?Εντάξει δεν είμαι και ο καταλληλος για να το κρίνω…

και εγω ξεθαψα προσφατα και ανεβηκε παρα πολυ στα ματια μου! (πριν ειναι η αληθεια το θεωρουσα πολυ πιο κατω απ τα πρωτα 2) :slight_smile:

Εμένα πάλι κάθε φορά που ακούω το Third, μου έρχονται στο νου τα παρακάτω λόγια του Gone4sure από τον Δεκέμβρη του 2008, όταν και το είχε ανακηρύξει χειρότερο άλμπουμ της χρονιάς :

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ: Διότι το ?Third? είναι η πτώση τους. Ακούγονται σαν τρίτοι μιμητές ενός συγκροτήματος κλώνων των Portishead. Κακός δίσκος (no offense). Κατευθείαν από τον Καιάδα. Χωρίς ψυχή. Χωρίς ιδέες. Χωρίς τραγούδια. Με πολύ πόζα. Και παραγωγή με αποστολή την κάλυψη της ένδειας. Το πιο στενόχωρο project του 2008. Ανέμπνευστο σαν το εξώφυλλο και τον τίτλο του. Η πιο ?κρίμα? παραγραφή δέκα χρόνων αναμονής. Σε σας πίστεψα ρε όργια;
ΤΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ: Το σκοτάδι. Όπως πάντα άλλωστε. Ο κρότος της πτώσης τους. Ηχηρός. Τουλάχιστον δεν έβγαλαν ντεμί μετριότητα. Βούτηξαν με τη μία στα βαθιά.
ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ: To ?Rip?. Δε μοιάζουν εδώ, με τρίτους μιμητές των κλώνων των Portishead. Μοιάζουν με τους ίδιους τους κλώνους τους.

Υγ. Τώρα που το ξαναδιαβάζω, αν στη θέση του ‘‘Third’’ βάλω το ‘‘The King Of Limbs’’, και σε αυτή του ‘‘Rip’’ το ‘‘Codex’’, μου προκύπτει η πλέον ακριβής αποτίμηση του δίσκου των Radiohead.

ωχ ωχ ωχ

κραζεις και Third και radiohead ?

θα πεσουν να σε φανε οι χιπστεροπατερες του φορουμ …:lol:

Οταν ο βασιλιας ειναι γυμνος , το να το πεις δεν ειναι αντιδραση , ειναι απλα κοινη λογικη :wink:

Χμ…θα διαφωνήσω και μάλιστα κάθετα. Καταρχήν χειρότερο άλμπουμ της οποιασδήποτε χρονιάς αυτό ΔΕΝ το λες…όσο υποκειμενικά και να το δούμε…εκτός κι αν κάποιοι μας έρχεστε από τον Κρόνο, όπου εκεί ακούνε άλλη μουσική. Για πόζα και επιτήδευση να το συζητήσουμε, για να κανουμε και μία σοβαρή μουσική κουβέντα.

Εμένα προσωπικά με αποστόμωσαν με το Third…όταν παλιότερα συμφωνούσα με το “πολύ καλό συγκρότημα, αλλά και πολύ εμμονή με την πόζα/στυλάκι”. Θεωρώ ότι είναι καθαρά μουσικό άλμπουμ…πειραματικό, και αυτό που θέλανε να βγάλουν για την πάρτη τους και για κανέναν άλλον. Αυτά περί κλώνων κτλ…πραγματικά δεν τα καταλαβαίνω…καθόλου. Μάλλον είμαι χαζός.

Το μόνο που θα μπορούσε κανείς να προσάψει στο Third είναι η υπαρξη επιτήδευσης. Αλλά αυτό είναι τι βγάζει στον καθένα…Εμένα προσωπικά με καραέπεισε για την ειλικρίνεια του και τον αυθορμητισμό του.

Εσύ awake, ασε τους Radiohead…μη σε εκθέσω κιόλας…με τα vinyl rip που ασχολείσαι τον τελευταίο καιρό:p