Portishead

Υποκλείνομαι στην δημιουργικότητά τους και στη μουσική τους μεγαλοφυία!
Πολλή φαντασία και άφθονη εσωτερικότητα βγαίνει απο τους ‘‘παράξενους’’ για πολλά αυτιά ήχους τους που όμως σε καθηλώνουν. Υπέρτατη η beth gibbons με την απίστευτη φωνή της! Ντάξει αυτό το συγκρότημα είναι μοναδικό στο είδος του.
έχει μόνο 3 άλμπουμς, αλλά είναι φανταστικά.
Προσωπικά, δεν περίμενα να βγάλουν το Third… Είχε φύγει και η beth απο το σχήμα και έβγαλε δικό της σόλο… οπότε νόμιζα ότι αυτό ήταν, δεν θα είχαμε άλλο portishead… αλλά μετά ευτυχώς με διέψευσαν!
Ένα που λατρεύω απο το third είναι το We Carry On.

Aλλος ενας φαν απο εδω.Ξεκινησα με glory box,roads Και τ ασυναφη χιτς τους αλλα ο πρωτος δισκος που ακουσα ολοκληρωμενα ηταν το portishead.Περυσι επαθα την πλακα μου με το third.Απο τα μεγαλυτερα σοκ που εχω παθει ακουγοντας νεο δισκο.
Συνολικα μ αρεσουν και οι τρεις τους δισκοι παρα πολυ αλλα το third ειναι μισο σκαλακι πανω γα μενα.

λοιπόν,κοίταξα όλες τις σελίδες του φόρουμ και δε βρήκα πουθενά thread για τους portishead.
και μιας και είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες είπα να διορθώσω την αδικία…
οι μπριστολέζοι έχουν κυκλοφορήσει μόνο τρείς δίσκους,όλοι ένας κι ένας:
το dummy,
το ομότιτιλο,
και το 2008 το third
και παρόλα αυτά είναι από τα πιο επιδραστικά σχήματα στην ηλεκτρονική/downtempo/trip hop σκηνή.
η beth gibbons είναι για μένα από τις κορυφαίες περσόνες στη μουσική καθώς στο μικρόφωνο καταθέτει την ψυχή της.
άν θα πάει άπατο το thread ή όχι δεν το ξέρω.τουλάχιστον να υπάρχει έτσι για το γαμώτο…

Εξαιρετικό συγκρότημα, απίστευτες μελωδίες, ανατριχιαστική φωνή…

Θα ψηφίσω το Third όχι γιατί είναι το καλύτερο τους ή το πιο αγαπημένο μου, απλά όταν μετά από 10 χρόνια αδράνειας, βγάζεις τέτοιο δίσκο, το σοκ είναι το λιγότερο…

Επίσης αξίζουν τρελά και οι σόλο δουλειές της Γκίμπονς.

Δε θέλω να σας ξενερώσω, αλλά:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=13269

Δεν έψαξες καλά

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=13269

Kαι εγω το third, γιατι ειναι το πιο prog rock -ιζον :wink: Kαι τα τρια ειναι ισαξια. Yπαρχει και το live Roseland NYC που ειναι καταπληκτικο.

Δυστυχως ενα ακομη συμπτωμα της ελληνικης “ασθενειας” που ονομαστηκε Ζουμε τα 80ς στα 90ς και της παγκοσμιας εφηβικης “ασθενειας” Μουσικο οπαδιλικι ειναι οτι ανακαλυψα τους Portishead με 10 χρονια μετα την εποχη τους. Και οχι μονο αυτους. Φανταστειτε το Hammer της εποχης μοναδικη πηγη ενημερωσης (κακως! υπηρχε τουλαχιστον και το Π&Ρ), δε λεω τπτ αλλο… Ε, ρε πεταμενα λεφτα σε κατι Helloween/Priest wannabes γ’ κατηγοριας…#-o Ολα τα σημαντικα της εποχης (Nirvana, Soundgarden, Pearl Jam, Faith no more, Radiohead, RATM, Alice in chains, Warrior Soul, Ministry κλπ) σε αντεγραμμενες κασετες και οι παπαριες (ονοματα δε λεμε-οικογενειες δε θιγουμε) σε δισκους εταιριας!:lol:

Τωρα το ιντερνετ ανοιγει τα μυαλα και ευτυχως βλεπω οτι το οπαδιλικι εχει ξεφτισει. Τοτε να φανταστειτε αν ακουγες Manowar δεν επρεπε να ακους Sepultura, τετοιες major λαλακιες, ποιοι Portishead τωρα…

Σορρυ για το off topic παραληρημα.

συμφωνώ 100% με τον αποπάνω.
εμένα αγαπημένο μου album των portishead είναι το dummy.11 συνθέσεις η μια καλύτερη από την άλλη.και ο αστικός ήχος ποτέ δεν εκφράστηκε καλύτερα.
βέβαια όλοι τους οι δίσκοι είναι κορυφαίοι,ίσως οι τρείς αγαπημένοι μου ξέρωγω.
και πράγματι το third είναι ίσως η μεγαλύτερη μουσική επιστροφή όλων των εποχών.
11 χρόνια μετά ε?
πάντως το machine gun από το third θεωρώ πως είναι από τα πιο ευφυή τραγούδια που έχουν γραφτεί ever.

Σήμερα μ έκαναν δώρο κ το ομώνυμο… Ενώ είχα κ το “Dummy” :smiley:

Μέγιστοι, τεράστιοι κ υπέρτατοι! Απ’τους πραγματικά μεγάλους του ήχου του Bristol… :wink:

θα έπρεπε να υπάρχει και μια επιπλέον επιλογή στο πολλ: ΟΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

τώρα δεν ξέρω, πώς να ψηφίσεις 1 απο τα 3? είναι όλα ισάξια και κορυφαία!

οπότε θα ψηφίσω το ομώνυμο, γιατί δεν έχει πάρει καμία ψήφο…
αλλά τα αγαπώ όλα το ίδιο!

ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΝΤΑ ΠΑΙΔΙΑ
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΙΚΗ ΦΩΝΑΡΑ Η BETH
Οποτε την ακούω μου σηκώνεται η… τρίχα

ΥΓ
Ψηφίζω και τα τρία albums τους!!!
ότι έχουν βγάλει τα σπάει!!!

δεν ξέρω αν το έχετε μάθει αλλά ο geoff barrow ανακοίνωσε ότι οι portishead στο τέλος του καλοκαιριού θα μπούν στο studio για να ηχογραφήσουν το διάδοχο του αριστουργηματικού third και θα περιμένουμε νέο δίσκο μέσα στο 2011.με το ρυθμό που κυκλοφορούν δίσκους αυτό είναι είδηση…

Μμμ τι λες…Πολύ ενδιαφέρον. Για να δούμε…το Third εξεπληξε τους πάντες. Θα συνεχιστεί το σερί?

Πάντως για να πω την προσωπική μου αποψη, δεν μου αρέσει να συγκρίνω αλλά αν οι Portishead είναι ο Σούμπερτ τότε οι Massive Attack είναι ο Μπετόβεν αν κρίνω απο όλες τις δουλειές που έχουν κυκλοφορήσει. Οι Portishead είναι λίγο περισσότερο στυλάκι αναλογικά με ουσία, ΑΛΛΑ βλέπω ότι οι Massive Attack έχουν παραδώσει πνεύμα και το τελευταίο τους άλμπουμ είναι οικτρό, ενώ οι Portishead πολύ σωστά όπως γραφτηκε ήδη, επανήλθαν με αριστούργημα (και είναι μια λέξη βαριά το “αριστούργημα”)

ενδιαφέρουσα η σύγκριση…
το θέμα με τους portishead είναι πως καθιέρωσαν ένα συγκεκριμένο ήχο και έκτοτε κινούνται μέσα σε αυτόν, διευρύνοντάς τον κάθε τόσο.τις λεγόμενες μικρές ώρες η μουσική τους είναι η καλύτερη που μπορεί να ακούσεις.οι masive attack από την άλλη έγιναν με την αξία τους supergroup κάνοντας διαφορετικά πράγματα με αριστουργηματικό τρόπο, μη επαναπαυόμενοι σε μια συγκεκριμένη ηχητική φόρμα.το heligoland αν το ήταν το ντεμπούτο μιας νέας μπάντας ίσως και να αποθέωνα.για τους massive attack όμως και σε σύγκριση με το παρελθόν είναι λίγο.
αν πάντως έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα στους δύο (πράγμα πολύυυυυυ δύσκολο…) θα επέλεγα portishead.οι κινήσεις τους είναι μετρημένες και ό,τι έχουν κυκλοφορήσει είναι αριστούργημα.γι’αυτό και ανυπομονώ να ακούσω το νέο τους δίσκο.

οι Massive Attack δεν έχουν Beth Gibbons. End of story.
Απ’ την άλλη είναι και οι δύο ιδρυτές της σκηνής του Bristol - από τα πιο αξιόλογα μουσικά ρεύματα της εικοσαετίας.

βασικα οι massive εβγαλαν 1ο δισκο το 91
και οι portishead το 94

πως τους κανει συνιδρυτες ?

νομιζω δλδ…

επισης ψυχραιμια, γιατι οι port δισκο σαν το mezzanine oυτε στα πιο τρελα τους ονειρα…νταξ καλη μπαντα οι PH αλλα ψυχραιμια…

τρία χρόνια δεν είναι μεγάλη διαφορά.:slight_smile:
tricky, ma, portishead έχουν κοινή καταγωγή. επίσης κάποιο ρόλο στους ma έπαιξε και ο geoff barrow αλλά δε θυμάμαι τι ακριβώς.

οι ιδρυτές του trip hop είναι οι massive attack.τέλος.το blue lines είναι ο δίσκος που δημιούργησε τη σκηνή.
τώρα, ο geoff barrow είχε τεχνική συνδρομή στο blue lines, καθώς εκείνη την εποχή επαγγελόταν κάτι σχετικό με θέματα ήχου και εργαζόταν στο studio που οι massive attack ηχογραφούσαν το blue lines.οι massive attack στη συνέχεια τον βοήθησαν να ηχογραφήσει τις δικές του ιδέες στο studio, που κάποιες από αυτές αποτέλεσαν τη βάση του dummy.
σχετικά με την κορυφαία μπάντα του είδους, θεωρώ πως αυτή είναι οι massive attack.οι portishead είναι οι αγαπημένοι μου, αλλά βρήκαν ένα ιδανικό ηχητικό πλαίσιο και έκτοτε κινούνται (διευρύνοντάς το αρκετά πάντως), μέσα σ’αυτό.
οι massive attack έκαναν πολλά και διαφορετικά πράγματα και πειραματίστηκαν όσο λίγες μπάντες στα 90’s.εξάλλου, αυτή τη στιγμή είναι μάλλον το μόνο supergroup της 90’s σκηνής του trip hop.
και τέλος, να σημειώσω πως μην εμμένουμε μόνο στη διαμάχη μεταξύ των δύο, καθότι έτσι ξεχνάμε και άλλα μεγάλα ονόματα, όπως οι hooverphonic, ο tricky, οι amon tobin, oι red snapper και πολλοί άλλοι.

Επιχειρηματολογια , οχι μαλακιες :lol::lol::lol:

(χορρορ , οσο παω σε συμπαθω κ πιο πολυ εσενα)

Εμενα ψιλοακυρη συγκριση μου φαινεται αυτη που κανετε τωρα… Νταξει κοινη καταγωγη, trip hop με την ευρεια εννοια αλλα απο κει και περα διαφερουν, δε νομιζω εχει νοημα να συγκρινουμε.

Οι Portishead σουβλιζουν αγρια παντως, λατρεμενοι 8) Οι μπασογραμμες τους ειναι πολυ καλες, αη λαηκ ε λοτ.